Jak často kojíte při plných příkrmech?

mikulka
7. čer 2009

Holky,

poraďte, prosím.
Dávám příkrmy 3 denně - ovoce, zelenina, kaše (většinou plné dávky kromě kaše, tu moc nechce) a kojím cca 5-6 denně (noc nepočítám, to je max jednou). Vždy jen z jednoho prsa (z druhého už nechce). Je to v pořádku, moc, nebo málo? Malému je 8 měs.

1. Jak často kojíte vy při plných příkrmech?
2. Dáváte i jiné tekutiny? (já jen tak pár lžiček 2x denně)
3. Když chci odstříkat na nemléčnou kaši, neodstříkám už skoro nic, nebo jen pokryté dno. Je to normální? Nebo se mléko tvoří malému až při sání a odsávačka nestimuluje tak dobře jako sání děcka?

kisska
9. čer 2009

ahoj zuzujo

kisska
9. čer 2009

no odoslala som skor, ako som dopisala 😒

preco chces nahradzat kojenie? Je super, ze v 9tich mesiacoch este mozes kojit. Okrem toho, kojenie ti nahradi strava a nie tekutiny... aspon vacsinou. Ked papate 3-4 prikrmy, postupne ti kazdy nahradi davku mliecka a k tomu mozes pridavat tekutiny tak, ako to robis aj teraz... je to uplne ukazkove. Dieta si postupne zvyka na pitie inych tekutin(nam to trvalo skoro 3 mesiace) a tym padom uz nebude vyzadovat kojenie cez den...tak nebude potrebovat kojenie ani od hladu ani od smadu... Zostanu ti uz len ritualy, ktore budu viac o blizkosti medzi mamou a babom - rano, vecer, pripadne v noci a tie si uzivaj, kym mozes 😉
Ak mas pocit, ze kojis prilis casto, skus ponuknut malemu vodu predtym ako ho prilozis... mozno sa necha presvedcit 😉

stvura
9. čer 2009

Dakujem mikulka...no som rada, bielkoviny mu urcite nechybaju, lebo davam vela vela zeleninky a uz som postupne zaradila i salaty, strukovinky a ma i vela obilovin. Na to vajicko totizto stale zabudam, masko papa stale, to mu chuti.
Ja kojim cez den 4-5x a v noci 3x. Zda sa mi to vela, no maly len teraz zacal pit vodu a velmi zriedkavo Hipp napoje a caj. I tak tie tak riedim, ze to ma len farebnu vodu, lebo nechcem aby mal presladenu chut. 😉

petka28
9. čer 2009

Ahoj, jen můj dnešní poznatek: zkusila jsem koupit již třetí nemléčnou kaši a tahle sunarka HERO nemléčná s rýží a kukuřicí konečně byla super hustá ani jsem nemusela přidávat více prášku, s MM a taky malému chutnala 😉

shaula
9. čer 2009

Katkaaalex - od ukončeného 9. měsíce se dává lučina nebo žervé (pozor, většina je z tvarohu!!!), takže ještě máte čas.

Zuzujo - moc nerozumím tvé otázce. Polední krmení se nahrazuje masozeleninovým příkrmem, což předpokládám už v 9 měsících máte... Kromě zavedených druhů příkrmů tvoří kojení nadále velice důležitou složku potravy, takže mi nepřijde moc vhodné ho nahrazovat jinými tekutinami... Ale jak myslíš.

Debbie, musím souhlasit s Mikulkou - ta množství, co píšeš, je množství tekutin celkem, tedy především mléka! Nemyslíš, že ubývání mlíčka může právě souviset s tím, že ho "šidíš" čajem a tudíž ho malá méně pije? A opravdu mléko čajem nelze nahradit, je to veledůležitá složka potravy, ve věku tvé malé by ještě mělo být jedinou nebo téměř jedinou...

katkaaalex
9. čer 2009

Ahoj shaula, dakujem za radu a prajem vsetko dobre 🙂 .

mircka
9. čer 2009

Zujo rozhodně bych nenahrazovala kojení čajem. On je to docela rozdíl - čaj je jen na žízeň. Tak se nemůžeš řídit heslem že "hlad je převlečená žízeň. 😀 Pokud ses z nějakého důvodu rozhodla jej odstavit, tak spíš nahrazuj UM. Jinak při přikrmování jsem kojení začala vynechávat až když malej po příkrmu už nechtěl. Ono to chvíli trvá, ale ta doba příjde. Takto jsme to dotáhli až k tomu, že jsem v podstatě kojila jen ráno a večer.
Ale jestli můžeš, tak koj dokud to jde. MM je nenahraditelné.

matysekasasenka
9. čer 2009

zeny, uz dva tyzdne sa trapim s prvymi prikrmami ale malemu to vobec nechuti, ani jablcko ani zelenina rozmixovana a kase som skusala aj mliecne aj nemliecne ktore som robila s MM ale velmi malo toho zje len tak 2 az 3lyzicky a stale si len prsnik pyta, kojim ho kazdu hodinu az dve. ked som ho len kojila tak mi kakal aj 5krad do dna a odkedy mu davam tieto prikrmy tak raz za 2 dni a dne to bolo dokonca az na 3ti den, tak neviem ci sa mam nato vykaslat a stale ho len kojit alebo to stale skusat po trosicku. poradte diky

shaula
9. čer 2009

matysekasasenka - v prvé řadě si vyber jeden druh příkrmu a ten zkoušej. Doporučuju zeleninu. A každý den nabízej, i když ti s ní 2 nebo 3 lžičky, je to úspěch. Časem se to zlomí. Jednomu našemu prckovi to trvalo 3 týdny, než začal trochu víc papat, ale i pak jsem ho ještě dále nějakou dobu dokojovala, je to úplně normální. Je celkem běžné, že na plnou dávku příkrmu se dostanete třeba až za dva měsíce.

matysekasasenka
9. čer 2009

shaula, ved ja mu skusam zeleninku, zacala som s mrkvickou tak prvy den sa ksychtil a zjedol len par lyziciek a na druhy den uz vobec mrkvu nechcel, potom som skusala s brokolicou, zemiacik a potom som to miesala ale vzdy to ochutna len jeden den a ten druhy den uz odmieta a krici a place ze nechce...tak ale diky za povzbudenie budem sa nadalej trapit
inac, skusala som len tak cajik do flasky ale on nevie co s tym cumlom ma robit...lebo cumel mi odmieta, stale ho nadvihuje, tak neviem ako mu budem davat neskor krupicku asi vsetko lyzickou ja sa zblaznim

mikulka
autor
9. čer 2009

matysek: zkoušet, zkoušet, zjkoušet. Jinak je tu téma odmítání příkrmů. neboj, on dozraje a bude papat ví. Dávej mu do zeleninky trochu svého mlíčka. 😉

stvura, taky se mi zdá, že kojíč hodně. Ale pokud malý chce... Nebo myslíš, že je to ze zvyku?
Já to u mého nepoznám... Jí dost, pak si dá pár lžiček vody a stejně touží po mlíčku a taky dost yvpije. Jsem teda ráda, jak jsem psala, chci kojit 5x denne min do konce 9. měs...

petko, já mám taky ty kaše hodně řídké. Hlavně pak když to vychladne, nějak zřídnou., Taky je dělám s MM a napůl vody, dle toho, kolik odsaju. Odsávám i ručně a to je teda makačka.

shaula
9. čer 2009

No jasně, že kaši budeš dávat lžičkou, neuč ho to zbytečně z lahve... No a psala jsi jablko, zelenina, kaše, tak to jsou pro mě 3 druhy příkrmů🙂 A vodu dávám z hrníčku z pítkem, ne z lahve.

zuzujo
9. čer 2009

mikulka, kojim rano okolo 6, pak kolem 9. po ovocne svacine, v 15hod, pak v 18h po vecerni kasicce a pak pred spanim ve 21h. a jednou, dvakrat, vyjimecne 3x v noci. v poledne jsem zacala davat po jidle cajik a kdyz neni maly moc unaveny tak ho prijme a pije. jinak se mi neodbytne sape po prsu.

kisska, ja jsem samozrejme rada, ze muzu kojit, ale chtela bych, aby si zvykal i na jine tekutiny. mam pocit, ze toho mleka pije moc, i kdyz vim, ze je tezke to hodnotit, kdyz nemam prehled, kolik toho ve skutecnosti vypije. Takze v podstate, jestli jsem to dobre pochopila, mam cajik nebo vodicku nabizet vzdy po kazdem prikrmu az do te doby kdy nebude kojeni vyzadovat? az teda zustane jen ranni a vecerni kojeni...? asi se ptam jako pako, ale ja to fakt potrebuju natelit 😀 vsude se pise, ze po zavadeni plne davky prikrmu pak ten prikrm nahrazuje kojeni, jenze nas maly prdifuk i potom vycucne prs s jeste vetsi razanci nez driv, kdyz jeste zadny prikrm nebyl. Jako by tupl-davka...

mikulka
autor
9. čer 2009

Ha, to mi připomíná mýho malýho 🙂
Zuzjo, a tak to možná i neřeš zatím, ne? Počkej ještě měsíc, nabízej mezitím tekutiny a uvidíš, on dozraje. Buď ráda, že kojíš, že dáváš malému dostatek živin.

Onos e sice píše, že jeden příkrm nahrají jedno kojo, ale já ymslím, že to tak není, nebo aspoň ne hned, možná až po roce? Co myslíte, holky?

Jo, jinak, ty sušenky sunarky dělaj i jiné než banán a med? Já viděla jen tyhle, myslíte, že mohu dát, ač je tam med??? 😕 ¨¨

matysek, on si ti na tu lžičku zvykne, časem ano.

annag
9. čer 2009

mikulka - určite nemusí byť hneď dojčenie nahradené príkrmom, bábo sa kľudne môže po príkrme aj nadojčiť ešte veľmi dlho. Ide leto, môže piť veľmi často a krátko - vôbec sa netráp, kedy a koľko dojčíš - daj príkrm a keď si prsíčko vypýta, tak ho daj. Pri postupnom odstavovaní je dobré zvoliť metódu - dať prsíčko, ak si ho bábo vypýta, ale neponúkať . Bude si ho pýtať podľa svojich potrieb - od hladu, od smädu a postupne to bude čoraz menej až si raz zabudne pýtať prsíčko celkom a bude odstavené. To je najkrajšie odstavenie - ak si to určí bábetko.

kisska
9. čer 2009

zuzujo - neboj, myslim, ze je len velmi yriedka dieta pije prilis vela MM 😉 ono ho vzdy vypije tolko, kolko potrebuje... Inak podla toho, ako si to opisala, vobec nemlieckuje casto, je to tak akurat.
tak som to myslela - spapate zeleninku/ovocie alebo cokolvek ine, skusite si zapit vodickou a ked to nepojde, a pyta si prsko, tak mu daj aj to...alebo skus pridat davku zeleniny.
Vodicku mu mozes ponukat aj medzi jedlami, hlavne ked je teplo... Adam ten vzal vodu na milost asi po tyzdni, co som za nim behala s vodou a davala som mu ju kazdych 15 minut 😅

mikulka dobre pise - inak sa tym vobec nemusis zaoberat... papate tak, ako to malemu vyhovuje a dostava vsetkeho tak, ako ma 😉

mikulka ja som zacala davat sunarky az po roku, lebo okrem toho medu je v nich aj cele vajicko. Ale priznavam, ze su z detskych piskot tie najlepsie, co sa tyka velkosti, tvrdosti, rozpustnosti a chuti... Ale zase do roka je velmi malo prilezitosti, ked MUSIS dat piskotu 😉 a aj potom myslim, ze dieta bez nich prezije... 😀

zuzujo
10. čer 2009

Holky, jste skvele,dekuju moc za rady, moc jste mi pomohly si to ujasnit. Jeste, ze tu jste... 😅

rovni
10. čer 2009

skoda ze mne nikto neporadil 😒

blandik
10. čer 2009

Rovni,

mrkni na http://www.kojeni.net./prikrmy.php. Nevím, jak máš staré dítě - asi se to od toho dost odvíjí. Mléko dovolují od 6M, ale já bych s ním rozhodně počkala, pokud kojíš. Kaše - ve vodě - není to nic proti ničemu - vůbec to nevadí. Náš kluk má 8M a už tak 1,5M má 4 příkrmy denně, jen ráno má jen mlíčko, na svaču:ovoce s kaší a mlíčko, oběd: brambor, zelenina, maso, svačina: opět ovoce s kaší a mléko, večeře: kaše a mléko. U nás je to trošku jiné, lepek dáme až od roka - proto máme ten jídelníček trošku omezený a taky nekojím. Takže vím, že mléka /UM/ vypije cca 700ml/den.

wensdy
10. čer 2009

rovni co máš za problém 😉

rovni
10. čer 2009

jej dakujem blandik 😉
mala ma o tyzden 10 mesiacov,mam pocit ze jej stale davam to iste,hlavne co sa tyka ovocia-skoro stale banan a jablko,teraz som kupila broskyne
chcela by som pomaly zaviest stvrty prikrm,len nechcem nic uponahlat

rovni
10. čer 2009

wensdy-pisala som na 1.strane 😉

shaula
10. čer 2009

Asi ten tvůj dotaz nějak zapadl nebo nikdo přesně neví🙂
S tím 4. příkrmem záleží na tobě - pokud ti vyhovuje kojení, tak klidně koj. My jsme s kojením celkem na štíru, kluci se přes den celkem cukají, takže příkrmy jsou naše jediná volba. Věk např. na jogurt už klidně máte (může se dávat od ukončeného 8. měsíce), tak ho můžeš klidně zkusit. Nebo něco jiného - chleba s lučinou (od 9. měsíce, ale bacha, je solená), se žervé (většina z tvarohu 😝 ) nebo něco jiného.
Nemléčné kaše jsem dělala zásadně s UM (taky bych neodstříkala dostatek), protože nechci kluky zbytečně ochuzovat o mléčnou dávku. Ta kaše z vody jim podle mě výživově nic moc nedá. Když UM došlo, dávám jen mléčné kaše.

blandik
10. čer 2009

Já bych byla jen opatrná s tvarohem - je to kaseinvá bomba - tudíž těžká pro ledviny a taky může rozjet alergii - tak pozor na lučinu, žervé - navíc ta sůl. Ale jinak souhlas s jogurty.

shaula
10. čer 2009

Jo jo, proto jsem tam dala to upozornění, že se žervé většinou dělá z tvarohu, proto ho vůbec nedávám. Menší zlo mi přijde přisolená Lučina, té soli tam bude jen trošku a když jí dávám v tenké vrstvě a ne každý den, tak to snad přežijí, aspoň doufám🙂 Nemůžu totiž sehnat nic, co by splňovalo moje představy - bez tvarohu, bez soli. Prý takové žervé existuje, ale zatím jsem ho nesehnala☹

rovni
10. čer 2009

a aky jogurt-cisto biely?

blandik
10. čer 2009

jasně - ono my máme tady u nás v Čechách jedny z nejpřísnějších norem pro kojence ohledně stravy. Třeba dneska jsem dala poprvé jáhlovou kaši od Holle - je bio, zdá se supr, na druhou stranu si tam člověk v návodu přečte, že je vhodná od 4M a že se má rozdělávat v kravském mléku - a o tom kravském mléku toho mají plno napsáno na svých stránkách - a je to vyrobeno v Německu - našinec se jen chytá za nos, když si to čte.

wensdy
10. čer 2009

rovni já ještě kojím přes den tak 4-5 malá sice pije čaj ale spíš okusuje flašky takže je celá zlitá ,Jinak ráno sní 8 kousíčků chleba s máslem +mlíko,v 11h zeleninka+mlíko ve 13h ovc.přesn,v 16h jogurt já dávám sladkou aktivii ale až od 11měsíce, a v 19h jí dám kaši. ptala jsem se na tvaroh a Dr. říkal pomalu a ať se rozdělí se ségrou 🙂

broskvou přesnídávku mi malá nechce, příjde mi ostrá (štípe)tak jsem do ní přidala banán
nebo do všeho přidej UM

shaula
10. čer 2009

Hurááá, sehnala jsem nesolené žervé!!! 🙂 🙂 🙂
A na jiném bylo konečně napsáno, kolik té soli obsahuje, je to jen 0,7 %, takže při množství, které prckové sní, to asi taky není žádná tragédie 😉

blandik
10. čer 2009

Shaulo, a jak se jmenuje to nesolené žervé? A jakém obchodě jsi ho sehnala?