Jak můžu přikrmovat od 4. měsíce?

pissskotka
19. pro 2011

Ahojky, můžete mi někdo poradit jak můžu přikrmovat od 4 měsíce? Můžu už dávat přesnídávky? A co vůbev všechno můžu malému dát? děkuji 🙂

paja1975
25. pro 2011

kojím,jen večer musím dát malej ještě lahvičku s UM, nepřibírala jak měla a moje dr. mi sama řekla, že pokud chci můžu i tak začít pomalu přídávat nové chutě. tak jednou za 3 až 4 dny. mrkev, brambor, jablíčko atd. Prý to není na škodu, alespoň řo není po 6.měsíci takovej rychlej nájezd. MAlého jsem měla od 3 měsíce na UM, tak to bylo jasný, že jsem od 4 přikrmovala. Ale teď kojím tak to stejně radši moc nehrotím. Ale vyzkoušeli jsme a baštila jak pominutá 🙂 , když zjistila jak má otvírat pusinku a co má dělat, tak po té lžičce chňapala jak kdyby tejden nejedla. Byla to hrozná sranda 😀 ale prso je prso, to u nás prostě vede 😅 pissskotka malou jsem ještě odsávat nemusela, ale malého jsem odsávala často, když byl miminko, taky moc moc plakal. TAky jsem měla strach,že si vypěstuje nějakou averzi, anejhorší to bylo tak kolem roka a půl, to jsem ho už nedokázala ani sama udržet. Ale teď, jsou mu 3 a jakmile má rýmu, sám přijde a oprosí jestli bych mu neodsála nudlička,že nemůže dejchat 🙂 tak se toho neboj, averze přejde, vždať tím mu nejvíc pomůžeš, to co mu odsaješ to dítko v životě samo nevysmrká. Tak papa

gabadan
25. pro 2011

Určitě bych zašla za doktorkou, ona zváží, změří a poradí.
Většinou už dneska nikdo naštěstí nebazíruje na celkovém kojení, když miminko potřebuje trošku víc.
Sama bych asi nezačala, nevím....
Dcerka byla od narození na UM, nikdy nevypila celou dávku, ale ani nechtěla nic jiného, prospívala dobře. Pravdou je, že co jsem kolem půl roku přešla na větší výběr potravin 😀 , tak se s prominutím rozežrala a teď v 16 měsících jak vidí jídlo, nezná bratra 😀

llluckaaa
25. pro 2011

@micka1 Já nedávám slazené přesnídávky a slazené jogurty, protože si myslím, že to není správné (strava má být vyvážená a každé druhé jídlo určitě nemá být sladké). A nejde ani o alergii, ale spíš o špatné návyky, které si dítě ponese do dospělosti - přispívá to k budoucí obezitě a kazivosti zubů. Ale jestli v tomto důvěřuješ své doktorce a řídíš se jejími radami, ok, to je tvoje věc.

paja1975
25. pro 2011

Přesně - jde o návyky, taky bych nic slazeného tak brzy nedávala, i samotné třeba jablíčko je na takové prcky dost sladký, i s tím jsem u maličký opatrná. Piškoty jsem malému taky začala dávat až po roce a to i dost málo. Je dost jinejch kukuřičnejch nesladkejch dobrůtek. lepší jsou různý neslazený kaše, než sladký jogurty. gabadan to znám od malýho. od roka jsme se před ním museli schovávat s jídlem, jíst potají 😀 nesmělo před ním hejbnout pusou a trvá to do dnes, když máme něco, co mu obzvlášt chutná 😀

kachen
25. pro 2011

Napred k otazce. Zacla bych kasickou nebo zeleninkou. Jestli mas pocit, ze ma hlad.

Jinak bych se osobne ridila radou pediatra. Po precteni par diskuzi tady na konikovi nabyvam dojmu, ze vsichni doktori, zejmena pediatri, jsou blbi a nas vsechny vychovaly vlcice. Sorry, ale copak vy vite vic nez doktori, kteri maji pristup k nejnovejsim informacim a urcite jsou i jednou za cas skoleni? Vite, obcas krapet zdraveho usudku by neskodilo. Kdyz si nevim sama rady, zavolam matce, doktorce a pak si to nejak semelu. My jsme byli krmeni jinak, ale ted se zase musi kojit. Kojeni do 2 let, jak nam to hlasa WHO (nebo jak se ta instituce zove), je taky trochu mimo (podle meho nazoru). Ja dekuji za svou doktorku, ktera je uplne normalni a na spoustu veci mame stejny nazor. Toliko muj vykrik do tmy.

modelis
25. pro 2011

ahojky, já začínám pomalu přikrmovat a doporučení jsem začla mrkví, ale ta mu vůbec nejede, no a tak jsem si říkala brokolici, to mi dávil, tak říkám, znovu a zkusíme mrkvičku s bramborem, taky nic :(( takže jsem bezradná - dávám mu to do mléka a hodně zamíchám a to vypije.. co zbaštil hodně tak jablíčko, bylo to tak trošku nakyslé, ale jelo mu .. co mi můžete poradit .. mrkvičku jsem zkusila i jako šťávu a nic.. prostě to dáví či vyžůvá .. jinak bude mít 4 a půl měs.

sova33
25. pro 2011

@modelis U nás zabrala dýně 🙂

modelis
25. pro 2011

@sova33 díky, zkusíme 🙂
Jinak jsem zapoměla napsat, že kvůli refluxu zahušťovala jsem už od 3 měs. mléko, no a po 4 měs. dostává tak 4x týdně kaši a dnes dostal kukuřičnou krupičku, napřed nechtěl, bylo to z řvavou, ale nakonec do sebe dostal cca 110ml, takže věřím, že bude chrnět až do rána 🙂)

paja1975
26. pro 2011

@kachen tím jsi naznačila,že většina z nás tady jsme blbí, ale jestli jsi četla pořádně, tak většinou píšeme naše zkušenosti po konzultaci s lékařkou. nebo zkušenosti se staršími dětmi a ani to se tehdy bez lékařské rady neobešlo. nikdo tady žádnou doktorku nepodceňoval. modelis tak jak jste spinkali?

llluckaaa
26. pro 2011

@modelis Ahoj, tak na něj nespěchej, ještě má čas. Ze začátku nám to taky nějak zvlášť nešlo, jídlo bylo všude jen ne v žaludku (a to jsme začínaliv 6 měsících). U nás to bylo s příkrmem většinou spíš o konzistenci jídla než o jeho chuti.
Jinak dýně, jak píše @sova33 je fajn. A taky červená řepa je super (jenom se teda trošku komplikovaně vaří a následně pere z oblečení).

llluckaaa
26. pro 2011

@kachen Mám z toho úplně stejný pocit jako @paja1975. Teď zase děláš blbce z nás. Já neposlouchám na slovo ani svoje rodiče, ani svoje doktory. A není to kvůli nějakému vzdoru, ale po zkušenostech vím, že jejich názory musím brát s rezervou. Všichni jsou omylní a to že je někdo doktor, neznamená, že má na výživu lepší názor než já - minimálně pro to, že i názory lékařů se v tomto ohledu hodně liší. Já si vyberu ten, který mi přijde nejlogičtější. Proto se taky pořád ptám, proč něco někdo dělá. Přece nebudu věci dělat jen proto, že mi to někdo řekl. Já to budu dělat, až dojdu k názoru, že je to správné.
A proč je mimo kojit do dvou let? Co ti na tom vadí? Já bych byla pro - MM má pro dítě ideální složení co se týče bílkovin, mastných kyselin, protilátek a vitamínů, takže pokud to jde, nevidím problém mu ho do dvou let dopřát.

elana
26. pro 2011

@modelis můžeš zkusit i pastiňák, dobrý dělá Alnatura (k dostání v DM), je bio a je to malá sklenička, na ty první příkrmy ideální. Je hodně jemný na chuť, docela ho děti berou. Můj malý kupodivu poměrně brzo zabral i na kukuřici s bramborem (Sunárek), ale to je individuální.

modelis
26. pro 2011

@paja1975 no spal jen do pěti, ale to bude i trápením ze zoubku... 🙂))

kachen
26. pro 2011

@paja1975
@llluckaaa Ja ale prece nepsala nic adresne 😉 A uz vubec ne o tom, ze je tu nekdo blby. Psala jsem jen svuj dojem a pocit, i z jinych diskuzi... Ale kdyz jste se ozvaly... Moje sestra taky studuje na nutricniho terapeuta, je sice teprve ve druhem rocniku, ale ty knihy podle ktrerych jedou uz pamatujou fakt hodne. Musim jit, pak to dopisu.

llluckaaa
26. pro 2011

@kachen Nevím, kterou školu konkrétně tvoje sestra studuje, ale na té naší se výživa učí podle nových knih a nebo podle přednášek a materiálů, co nám přednášející sami sestaví. A jsem taky teprve ve druháku.

kachen
26. pro 2011

@paja1975
@llluckaaa A tim zdravym usudkem jsem myslela toto. Uvedu priklad s lepkem. To se ted resi v ruznych diskuzich. Nekdo hlasa pred 6. mesicem, nekdo po 6.mesici a moje dr. rikala, ze az po 8. mesici. Tak si vyberte. Ja fakt nemam cas patrat v nejnovejsich studiich, proto musim pouzit zbytky svyho rozumu a neco z toho vyvodit a pak mam vic casu na malou 😉

kachen
26. pro 2011

@llluckaaa Studuje stredni zdravotnickou skolu, obor nutricni terapeut. Nevim, jak jejich prednasky vypadaji a kdo je uci, jen jsem videla knihy a tipla bych to na 80.leta.

A kdyz se vratim k tomu kojeni. Osobne si zase nemyslim, ze by to do 2let melo nejaky zasadni pozitivni vliv na zdravi ditete.(Nemam ovsem nastudovano slozeni MM ve veku 2let ditete) Ja uz to vidim akorat jako zavislost na koze. Nehlede na to, ze prvni moje vzpominky z detstvi jsou prave kolem 2.roku. A fakt bych si nechtela pamatovat, ze me moje matka koji. Ale kazdy at si jede podle sveho a co mu vyhovuje.

llluckaaa
26. pro 2011

@kachen S tím lepkem máš pravdu, každou chvilku jsou ta doporučení jiná, o tom žádná. Já jen jsem proti tomu slepě poslouchat pediatra nebo svojí maminku a o věcech uvažovat. Když dávám miminu k večeři párek, tak musím vědět, proč to dělám - buď si myslím, že je zdravý (haha) a nebo jsem líná uvařit zdravé jídlo 🙂 Zodpovědnost je na mně jako matce a přečíst si o tom můžu, když dítě spí, takže argument že ušetřím čas pro malou, u mě neobstojí 😉 Ale samozřejmě ať si to dělá každý po svém, mě jen zajímá jak a proč se to dělá u ostatních.

kachen
26. pro 2011

@llluckaaa Kdyz spi mala, tak spim taky. Abych byla cila na druhy den 😉 Vsak jsem psala o zdravem usudku, nic o slepem poslouchani. Jen mam zkratka dojem, ze se to ted strasne resi, nejen vyziva. Moje matka vychovala 3 deti, tak si myslim, ze by snad mohla neco vedet a doktorka taky, no ne? A pak si to preberu.

llluckaaa
26. pro 2011

@kachen Já dělám vyšší odbornou, ale takový rozdíl by v tom snad být neměl. My těch knížek moc nemáme, bohužel.
Jinak taky mi přijde divné, když venku vidím dítě, které doběhne k máme, šáhne do výstřihu, vytáhne prso a začne pít 😀 Ale na doma místo flašky s UM ráno a večer se mi to zdá určitě lepší. Tak malé dítě si bude pamatovat spíš ten příjemný pocit než celou situaci, ne? Ikdyž nevím, nejsem psycholog...

llluckaaa
26. pro 2011

@kachen No vidíš, nakonec zjistíme, že máme stejný názor 😀 Teda až na to, že když někdo vychoval několik dětí, že je automatické, že to dělal správně.

kachen
26. pro 2011

@llluckaaa To netusim jaky je v tom rozdil. Ale urcite jeste neprobiraji vyzivu kojence. To by me zajiste informovala.

Misto flasky je to urcite lepsi, o tom zadna. Hlavne si nedovedu predstavit, jak v 5 rano varim mliko. Ale na druhou stranu si chci vyrazit nekam ven, dat si vic nez deci vina a uzit si i jinych slasti zivota.

kachen
26. pro 2011

@llluckaaa Myslim, ze dobre vychovana jsem. 😀 A hlavne,nechodim pro rady k sousedce z mensiny, ktera ma 6 deti. To fakt neee.

jasekd
26. pro 2011

@modelis na 4,5 mesicich bych na to netlacila, co dat treba tyden pauzu? Jinak taky hlasuju za dyni 🙂 Mela jsem nakoupenou na trhu a zamrazene pyre, a jak mlada dlabala 🙂 My s ni zacinali, mrkev sice u nas dobry, ale zpusobuje zacpu, tak jsem zacla dyni. Brokolice u nas taky dobry, naopak ani jedno me dite nemelo/nema rado brambory. Ta dyne se taky da koupit v DM jako mala sklenicka.

llluckaaa
27. pro 2011

@kachen My už kojence brali, mám jedničku 😀 Ale tohle stejně není o tom, že se něco naučíš a celý život s tím vystačíš, člověk musí být in a sledovat aktuální vývoj. Spíš je to o tom, že když to někoho zajímá, tak si o tom informace sám hledá, a když ho to zajímá méně, tak se spíš řídí radami nějakých pro něj autorit. Proč ne, nejsem proti.
Přesně jak píšeš, záleží na tom, co si o výchově a názorech svých rodičů obecně myslíš. Já bych třeba nechtěla pokračovat v jejich šlépějích, takže jsem opatrná v přebírání jakýchkoliv názorů.

paja1975
27. pro 2011

kachen nic proti tobě, naopak jsi mi sympatická, jak si prosazuješ vlastní názor 🙂 jen mám pořád dojem,že si protiřečíš. na jednu stranu kritizuješ stáří učebnice z 80tých let tvojí sestry a na druhou stranu preferuješ, že tvá matka vychovala 3 děti a tudíž by měla něco vědět. a to byla jaká léta? možná jako ty učebnice, viď. tak se tě ptám jsou rady z 80tých let dobrý nebo špatný? z tvých přízpěvků jsem jaksi nepochopila k čemu se tedy přikláníš. Ale z většiny ostaních diskuzí je jasné, že to většina děláme jako ty. něco poradí mami něco dr a něco nám poradí vlastní rozum( a na ten nejvíc spoléhám já - znám přeci nejlépe svoje dítě) a jak ty říkáš - semelem si to. tak mi není pořád jasná tvoje tohle : """"Jinak bych se osobne ridila radou pediatra. Po precteni par diskuzi tady na konikovi nabyvam dojmu, ze vsichni doktori, zejmena pediatri, jsou blbi a nas vsechny vychovaly vlcice. Sorry, ale copak vy vite vic nez doktori, kteri maji pristup k nejnovejsim informacim a urcite jsou i jednou za cas skoleni? Vite, obcas krapet zdraveho usudku by neskodilo""" řídíš se tedy tím, či ne?

drakenn
27. pro 2011

Otázka, zda matka kachen vychovávala své ratolesti dle učebnic.. Já jsem ročník 80 a vím, že moje mamina se řídila radami své matky a na doktory prděly, protože rady, které dostávaly, jako např. nekojit,k dítěti v noci nevstávat, aby si náhodou nezvyklo, jim připadaly pitomé a proti zdravému rozumu.
Já se zase řídím radami své maminy, lepek ap. neřeším. Mám vypozorované, že děti si samy řeknou, co zrovna potřebují.
Přikrmovat jsem začala jednoho na konci 4. měsíce a druhého v 6 měsících, začala jsem zeleninkou, mrkvičkou, brokolicí, brambory, co bylo. A na noc kaši. A děcka spokojené!
Jo a holky, jde o to, abychom si tady navzájem poradily a ne se hádaly..

paja1975
27. pro 2011

holky s dovolením bych tuhle hloupou debatu ukončila 😉 . Dostali jsme se někam, kam jsme vůbec nechtěli a dostat se absolutně neměli. Je to absurtní jak se tu dohadujem ☹ drakenn má pravdu, máme si poradit a ne se dohadovat. Vždyť musíme být v pohodě už kvuli svým dětičkám 🙂 . Každá si to stejně uděláme jak nejlépe uznáme sami za vhodné. Některou radu od mamky prostě přijmu a jinou ne. Tak to prostě chodí. A i když máme víc dětí nejde to pokaždé dělat stejně, každé miminko je přeci jiné. Tak toho nechme a radujme se, že nám děti krásně rostou a dělají pokroky. A hlavně,že jsou zdraví. 😉 😉 😉 😉 Chybovat je lidské, chyby dělali naše matky a taky jsme vyrostly a my je zaručeně uděláme taky. Tak vám všem přeji ať vám dětičky prospívají a hodně štěstí nejen v tom příštím roce 😀

micka1
28. pro 2011

@llluckaaa jak tady píšou holky. Ať di každá dáme co uznáme za vhodné. Míši dávám to stejné co jsem dávala Honzíkovi. Myslím že mu to nijak neublížilo. Dávám na rady dr a i na rady mé maminy a tak co uznám za vhodné. 🙂

kkomtesa
29. pro 2011

@micka1 Riziko alergie je do dalšího života, nemusí se projevit teď, znamená větší riziko vývoje jakékoli alergie v dalším životě, nejen na potraviny. A cukr takhle malému dítěti zbytečně zatěžuje slinivku a je větší riziko rozvoje cukrovky v pozdějším věku. Že to doporučuje doktorka, je smutné.