Jak na první příkrmy? Musí být zelenina bio?

evased
10. kvě 2014

Ahojky holky, prosím poraďte mi jak na první příkrm? Jestli zelenina musí být BIO? Jak to vařit? Jestli tam pak do hotového přidat MM? Nebo třeba nějáké rady a tipy např: že vařit mrkev bez středu kvůli dusičnanům apod. Nebo jakou knížku si koupit nebo jaký web je dobrý.. atd. však mi jistě rozumíte, prosím pište cokoliv, čím více info tím lépe )

marecekavendulka
10. kvě 2014

no s tou mrkvičkou opatrně-vařená staví..stačí uvařit klasicky ve vodě,dobrej je i parní hrnec...do brokoličky jsem dávala malýmu pár zrníček kmínu (pak vyndáš) kvuli prdikum..tayk sem dělala bramborovou polivčičku,ale to až trochu dýl,kolem roku..nesolit,to je jasný..nech miminko prvně zvyknout na jeden typ zeleninky,pak přidej další..že by se neměla mrkvička vařit s tím středem,o tom slyším poprvé.. 🙂

speedygon
10. kvě 2014

@marecekavendulka já to taky slyšela až tady na koníkovi a potom sem to zaslechla jednou venku..prý v tom středu je nejvíc dusičnanů...my kupujeme mraženou babykarotku a jak je malý spokojený....a prý na dusičnany je nejhorší špenát a má se dávat jen skleničkový(nikdo Ti nezaručí, že Bio je opravdu Bio)

mafeska
10. kvě 2014

nic se nemá přehánět, všechno jsem strašně řešila co kdy jak,.. 😉 bio zelenina být nemusí.
NA příkrmy jsem kupovala zeleninu běžně dostupnou v supermarketech jak jsem byla zvyklá. Jako první jsem uvařila mrkev, normálně oloupat omýt a vařit ve vodě z kohoutku do měkka. Rozmačkat na kaši, podat lžičkou. 2 nebo 3 dny jsem dávala 1 druh když žádná alergická rekace nebyla přidala jsem k mrkvi bramboru. Po třech dnech zase to samé-další druh zeleniny. Snědla pár lžiček dokrmila jsem UM. Vařila jsem v čisté vodě, nepřidávala jsem vůbec nic ani to mléko.
S tou mrkví to slyším poprvé a upřímně si teda nedovedu představit jak bych ten střed měla vykrajovat 😀. Spíš řeším nadýmavé věci jako je květák, čočka (kupovala jsem červenou ta nebyla oblíbená tak jsem nedávala a nedávám žádnou). Nějaká knížka by se mi hodila až teď protože už mi došla inspirace 🙂 Taky jsem hodně obohacovala jídelníček díky této tabulce, dole příkrmy-postup http://www.kojeni.net/zavadeni-prikrmu.html

marecekavendulka
10. kvě 2014

@speedygon tak nějak🙂 ale skleničky..no dávala jsem je,ptze sem měla paranoiu že kdoví,co v tej "normální" zelenině je..a pak sem se na to vybodla,a světe div se...malej žije !! 😀

evased
autor
10. kvě 2014

děkuji moc 🙂

evased
autor
10. kvě 2014

Jo a můžu se ještě zeptat jak se dělají ty ovocné nebo zeleninové šťávy? Máme doma 5M chlapečka tak si sháním info ať můžu za měsíc začít.

kacikaci
10. kvě 2014

Za mě doporučuju připravovat zeleninu na páře (nemám parní hrnec - postačí bohatě "pařáček" či jak se to jmenuje 😀 ) zelenina tak zůstane krásně barevná a nezničí se tím tolik vitamínů a je chutnější než rozvařená. MM nebo UM přidávám pouze, když dělám třeba br. kaši, jinak jsem jí do mimi jídla nedávala. dává se, když si mimi nechce zvyknout na chuť zeleniny, tak se tím naředí, aby cítilo nějakou známou chuť.
www varime-detem cz/
Bio zel. nekupuju, nakupuju u jedné zelinářky už nějakou dobu a má zel. kvalitní.
Začneš jedním druhem zeleniny, ani to nemusí být mrkev, jak je všeobecně známo..třeba dýni, zkusíš pár lžiček, dokrmíš MM, takhle po sobě 3 - 4 dny..další den k tomu můžeš třeba přidat brambor, a zase jedeš tři až čtyři dny, pak na další stejný počet dnů další druh zeleniny..pak už se můžou různé druhy kombinovat, když bude jíst celou dávku zeleniny (cca 150 g) bez dojezení MM, což bývá tak po měsíci až po dvou, přidá se maso - každé dítě má své tempo, některým to trvá mnohem déle, takže nestresovat a vydržet a zkoušet..a třeba dopolední svačina (ovoce) a jede se dál, časem přidáš další svačinu, a tak dál..
s přidáním masa se může žloutek 1x týdně místo masa
a přidáváš další přílohy - ryži, bezvaječné těstoviny, kuskus, pohanku, apod.
určitě do roka nesolit, ze začátku ani nijak neochucuješ, až později třeba s masem jsem začala pořidávat kmín, a čerstvé bylinky, aby se chutě jídel trochu měnily

přeju prckovi dobrou chuť 😉

evased
autor
10. kvě 2014

Děkuji všem 🙂

valik
10. kvě 2014

@evased Tak já třeba středy mrkve vykrajovala - má se to dělat miminkům do jednoho roku věku, jde to vyloupnout samo, když mrkev rozpůlíš... 😉 A to jsem dávala z naší zahrady, kterou téměř ani přírodním hnojem nehnojíme... Teď se chystám začít s příkrmy u druhátka. A zase se nechávám inspirovat zde: http://www.kojeni.net/zavadeni-prikrmu.html Vytiskni si ty soubory dole, je tam všechno důležité.... Přeji mimču dobrou chuť! 🙂

katyxq
10. kvě 2014

https://www.modrykonik.cz/zavadeni-detskych-pri... ... a v blogu mám článek s recepty na první příkrmy, plus na Koníkovi existují dvě skupiny: Vaříme zdravě (nejen) pro děti a Domácí příkrmy