Jak naučím dítě jíst kousky, aniž by ztratilo na váze?

tyf
9. bře 2014

Mám roční dceru a pořád mixuju. Zkouším různé fígle, které najdu, nebo které někdo poradí, ale pořád se nedaří. Když jí dám něco do ruky, křupku, chleba, tak si s tím celkem poradí a něco užužlá (nemá zuby). Ale jak je to na lžičce, polyká to jako husička a samozřejmě se začne dávit a už nechce jíst dál. Máme celkem problémy s váhou, takže každé jídlo, které odmítne, se na ní projeví. Když jí dám vlastní lžičku, hraje si s ní - jídlo prostě pro ní není priorita, ale zbytečně zabitý čas.
Jak na to? Mám prostě vydržet i za cenu úbytku na váze? Nebo mám počkat až se objeví nějaké zuby a netrápit jí?

boban
9. bře 2014

Já bych to nehrotila a ještě počkala 😉 a zkusila bych to zase později 😉

anetka1701
9. bře 2014

já bych netrápila... tak nějak mám pocit, že tohle prostě přijde dříve nebo později samo :o) Jestli dáví, tak jí to fakt nedělá dobře, takže bych rozhodně netlačila na pilu...

lv
9. bře 2014

Do školky se to nauči, klidné mixuj dal.

riakuk
9. bře 2014

Neměly jsme s kousky jídla problém, ale je fakt, že na roce měly holky min. 4 zuby. Kamarádky syn nechtěl kousky až do 18měs. a teď je to dvouletý švihák a jí všechno. Nehrotila bych to, ale pořád trochu zkoušela 😉

bonavoxa
9. bře 2014

@tyf My jsme podobný případ. Úplné nemixuju, nechávám větší kousíčky, ale třeba maso musí být nahladko, to nepozře. Sušenek a chleba si občas také ukousne, ale jen když chce. Zatím to nehrotím, jsem ráda, že do ní něco dostanu.

japona
9. bře 2014

Nemá zuby = nemůže/neumí kousat = mixuj dál🙂

tanak
9. bře 2014

Doporučuju "vyhovět" potřebám dítěte a nadále mixovat. Je a byl to i náš případ. Mám dvouletou holčičku a doteď mi nepokouše nic tvrdého př. jabko (ani když je na malé kousky), maso (hovězí) atd...Měkké věci jako těstoviny nebo buchtu která se v puse rozmělní už zvládne. Ten nátlak okolí byl a je fakt velký, řeči typu: "Taková velká holka a pořádně nejí?" nebo "Ty ji ještě mixuješ?" "To já bych nedělala! "slýchávám poměrně často, ale naučila jsem se to neřešit a už mně to ani nerozčiluje. Kolem roku jejího věku jsem si připadala jako jedinná neschopná matka na světe, jejíž dítě neohlodává maso od kosti 😀 U nás asi za neschopnost přijímat kousky v potravě může reflux, měla ho skoro do 1roku - jídlo pro ni nebyl žádný prožitek, ale spíš ho měla spojené s bolestí, nadavováním a zvracením ☹ Tak jestli to náhodou není váš případ...A překonat její strach pak nebylo snadné, tvrdohlavě odmítala jen ochutnat nové potraviny a doteď je v jídle velice konzervativní. Takže doporučuju pevné nervy a ono se to časem poddá 😅

cabalkova
9. bře 2014

@tyf Vyhovela bych diteti, samo si k tomu dojde. Muzes zacit tak, ze zkusis nektere mekke veci spis jen rozmackavat, nez aby to bylo uplne rozmixovane, ale pokud nema zuby, tezko po ni chtit, aby hryzala maso. 🙂 Kazde dite si jde svym tempem, vykasli se na to, ze by neco mela nebo nemela a res to intuitivne. Kdyz rozmelnenou stravu sni, davej ji rozmelnenou a sem tam zkus prihodit neco tuheho, ale nehrot to... ona si pak sama rekne, az ji kasicky prestanou bavit, uvidis. 🙂

betelgeuzz
9. bře 2014

Teda nesouhlasím s tím, že když dítě nemá zuby, neumí kousat. I děti bez zubů jsou schopny jídlo pokousat dásněmi. Ale každé dítě je v tomhle jiné. Kamarádka příkrmy nikdy nemixovala, jen mačkala vidličkou a holky jí to jedly. Já musela mixovat do hladka, ale postupně jsem přidávala kousky. Když jsem viděla, že je schopná si ukusovat banán, nebo křupku, vyndala jsem po uvaření bokem nějakou měkkou zeleninu, třeba cuketu a tu jsem pomačkala vidličkou, zbytek jsem pomixovala a to pomačkaný do toho zamíchala. Když s tím neměla problém, přidávala jsem postupně víc a víc kousků, až jsem nemixovala, ale jen to sekala v sekáčku. Můžeš vyzkoušet. Ale také bych zbytečně netlačila, některým dětem to trvá dýl, než se naučí kousat a polykat větší kousky.

chroustinka
9. bře 2014

@betelgeuzz souhlasim, kazde ditko je jine, prvni se mi u kousku davil, holka v peti mesicich u prvnich prikmu brala kousky bezproblemu.

zkusela bych to vzdycky po par dnech,netlacit na ni denne a porad, casto pomuze jist s nekym jinym - treba u babicky, ony ty deti jsou male potvurky a nejvetsi lumparny delaji nejcasteji maminkam. v roce bych to jeste nehrodila, nauci se to urcite co by dup.

syn se pekne naucil na chlebiku nakrajenem na kousky a namazanem, zaujalo ho to ze si to mohl davat do pusinky sam a bylo to neco jineho nez krupky ... pak uz zvladl i tu zeleninu.

mimaturc
14. dub 2014

Toto je tiež náš problém. Dcérka má čoskoro 11 mesiacov a vôbec nechce kúsky, ani jedlo popučené vidličkou. Keď som jej začala dávať takéto obedy, úplne prestala jesť. Po mesiaci znovu začala, ale keď jej dám akýkoľvek kúsok, tak ju začne naťahovať a rozplače sa. Tiež som si myslela, že ona jediná nevie normálne jesť, ale teraz vidím, že tomu tak nie je. Po prečítaní týchto príspevkov, ju už nútiť nebudem a z času na čas jej ponúknem aj kúsky, aby som zistila, či sa niečo nezmenilo🙂

barinkas
14. dub 2014

bych to vůbec neřešila, když nechce kousky, tak prostě bych je nedávala, ona na to přijde... malá také kousky v jídle moc nechtěla. Byla ochotná sníst jen rohlík. V roce je ještě mrňavá, navíc pokud nemá opravdu zoubky, tak to nemá cenu hrotit. Sice může "kousat" dásněmi, ale asi nechce.
Taky jsme ji zkoušela věci mačkat, to nechtěla.. Prostě když chce mixované věci a sní to, dávala bych ji a hotovo 🙂

Určitě bych na ni netlačila, každé dítko je jiné. Naše malá zas v 20 měsících chce papat jen skleničky. Naše ne prostě.

mazgutka
14. dub 2014

Tak jak to tu čtu, mám asi divné dítě 🙂 v únoru byl malému rok a vesele si napichuje kousky jídla na vidličku a šup s tím do pusy (co nejde napíchnout, to jistí dětská ručička) 🙂 máme 4 zuby a teď nám vykoukly další dva nahoře. Je postavově štíhlý, má to v genech, ale také co sní, to už od půl roku vyběhává. Takže prostě dítě od dítěte. Bratrancovo manželka musí holčičce, o měsíc mladší než my a s více zuby, jablko strouhat nebo mixovat, náš prcek si ho vezme, podá mi ho, abych mu okousala šlupku kolem dokola a pak chodí s celým jablkem tak dlouho, dokud ho neohlodá na ohryzek 😀 co se dá okousat nebo ožužlat, to pozře. Za to nějak nekamarádí s lžičkou - jogurty, polévky, kaše atd - lžičku nějak nechce ☹ ode mě si vezme, na hraní taky, ale nabírat ne a ne, to jí tam postaví nebo položí a přestane jíst.

romantika
14. dub 2014

počkejte na zuby, to je opravdu hodne potřeba aby zacly zvykat a pak to nepolykali. Ja mam stesti, ze moje deti mají do roka zuby všechny a vidim, ze dokud jim nenarostly aspoň prvních 8 tak taky kousky nechteli. Jak maj zuby, hned vi ze kousat. Netrapte ji at nezhubne a dokud nevyrostou tak mixujte. Ja ze zacatku mixovala takovym tim tycovym mixerem a třeba testoviny to rozseka na takove male kousíčky a to by nemusela odmitat. Jsou to všechno jen blaboly, ze dite ma to a to zvládat do urcite doby. Vzdycky k tomu musí dospet. Zkuste si to představit jak by se vam asi jedly brambory bez zubu. 🙂)))