Jak poznat, že je čas na príkrmy u plně kojeného dítěte?

emenems
29. říj 2008

Ahoj, mam 6 mesicniho chlapecka, ktery je plne kojeny.V detske literature jsem se docetla, ze se s prikrmy zacina od ukonceneho 6. mesice.Zajimala by me vase zkusenost.Jak dlouho jste plne kojily vase deti?Jak jste poznaly, ze uz mlicko nestaci?Nebo jste automaticky zacaly prikrmovat po 6 mesici?A proc?
Poslednich 14 dnu se stava, ze ma stolicku jednou za 1-2 dny, coz drive mival pravidelne jednou denne.Je to naznak toho, ze uz by potreboval prikrmovat?

timbouctou
29. říj 2008

Holky, nebojte, ono to začne chutnat, až tam dáte masko 😀 My začali přikrmovat už před ukončeným 6. měsícem, v 5. měsících na noc nestlé kaši a v 6. měsících i zeleninku. Teď už baštíme ráno i chlebík s máslem nebo lučinou, děsně s tím nadělá ale aspoň se chvíli zabaví a já se v klidu taky nasnídám.

a začali jsme kvůli tomu, že večer chtěl kojit několikrát za sebou, tak doktorka řekla, že už potřebuje víc nacpat bříško.

coriven_ mě malej spal sám celou noc od 4. měsíce, ale jak začaly růst zuby tak kojím taky klidně i po dvou hodinách v noci. 😒

boni
29. říj 2008

Ked chces zabezpecit dostatocny prijem zeleza, tak postupne po niekolkych tyzdnoch do zeleninky na obed pridaj masko - vraj az 6x za týzden (nam velmi nejde tak max 3-4x) a striedaj s vajecnym zltkom- polovicku 1-2x týzdenne z tohto si telo aj najrychlejsie zelezo berie, zo zeleniny sa vstrtebava tazsie -vela zeleza maju tmavozelene a zelene druhy -cuketa, brokolica,spenat,zeleny hrasok, por, polny salat,bylinky, ale aj mrkva.

andulka4
29. říj 2008

Emenems klidně do toho pomaloučku už běž....stejně vám to bude trvat dlouho než se pořádně rozjíte 🙂
No a ačkoli mu dám v 8 večer pořádný ranec kaše za 2hodiny je stejně zase vzhůru.....nám to prostě na noční buzení nepomohlo a kojíme v noci stále stejně často

angellina
30. říj 2008

Ja jsem s prikrmy chtela zacit az po ukoncencenem 7. mesici, ale od pondeli uz papame. Prvni jsme meli mrkvicku, dnes prvne cuketu. Male to smakovalo. Prvni davku dostala tak3 lzicky,a pak vzdy o dve vic. iMmyslim si, ze ji tim nezatizim. Chci zacit opravdu pozvolna, a tak jsem si rikala, ze kdyby mlecko prestalo stacit a ja musela davat prikrmu rychle vic, tak by me to mrzelo. Mam takhle pocit, ze i jeji zazivaci trakt bude mit cas si na nove jidlo i chute zvyknout.

amarelka
30. říj 2008

mám zmiešané pocity a čím dalej čítam, tým viac mám pocit, že robím chybu... 😖 predsa len počkáme aj my do konca šiesteho mesiaca, nechcem si neskor niečo vyčítať

jastericka
30. říj 2008

ahojte, my máme 6 mesiacov a štvrtý deň dokrmujeme....Mám dosť mliečka, ale doktorka nám povedala, aby sme už začali.
Takže postupne mrkvička, mrkvička + zemiačik atď... moc nám nechutí zatiaľ, vždy sa dotlačí mliečkom

A v noci sme hore každú hodinu ☹ , závisláčka ako hrom

lila794
30. říj 2008

Nam to tiez dr. kazala, kvoli tomu, ze je vraj velky. Ale on aj tak este tie prikrmy nemusi, mlieko mu staci. Vobec ich nechce - absolutne nic. Zatvori pusu a hotovo! Vraj to pride samo. Tak ho do nicoho nenutim, hoci ideme mat 7 mesiacov.

maruskak
30. říj 2008

ahojte, ako som si prečítala vaše názory, tak aj my sme zacali od 6,5 mesiaca a to hlavne kvoli tomu, ze môj malý hladoš papkal aj 15x denne a hlavne v noci od polnoci do rana asi 7.00 hod. som 5x vstavala a kojila a to trvalo 2,5 mesiaca 🙂 Takže musela som začať s príkrmovať, začali sme zeleninou, mrkvička asi 4 dni, raz varena vo vode,potom strúhana a udúsená na pare, potom nad parou, zo začiatku to boli len asi 2-3 lyžičky a neskor aj viac, dokonca som si prvé tri týždne písala do kalendára čo a koľko zjedol, aby som vedela, koľko asi priberá,možno som to preháňala, no chcela som mať v tom prehľad. Potom po 4 dnoch som pridala zemiak + mrkvička, potom len zemiak, potom zase mrkva a tak som vždy každu novú zeleninu pridala už k zelenine ktorú poznal. Zo začiatku to bola riadna fuška,lebo pri takých malých množstvách sa človek zababre.
A inak ja osobne nemám dobré skúsenosti so zmrazovaním príkrmov,raz som malému ohriala niečo zmrazené a nechcel,keď som to ochutnala, tak ani mne to nechutilo 😝 čiže ja nikdy nič nezmrazujem, aj ked navarim viac, vždy na druhý deň to má malý na obed, alebo to zjem ja 🙂
Dokonca som niekde čítala, že momentálne je "nový" trend a to taký, že zavádzať príkrmy, oveľa neskor, až od 1 roka, ale to mamička musí sama vidieť a vedieť akého papača alebo papačku má doma, ale podľa mňa čím neskôr sa začne tým je lepšie. Aj ked už máme 8,5 mesiaca sú dni keď je malý len dojčený 🙂 a môj je riadny papkač 😀 keď nemá hneď spustý plač na celý panelák 🙂

dididi30
30. říj 2008

avojte, my uz tiez 2 den prikrmujeme a chuti mu, inak tu neexistuje cisto len mrkvicka vo vyzivke, tak som mu uz dala mrkvu so zemiakom a aj ryzovy puding, chuti mu..zajtra skusam zemiak so spenatom 😉

elenita
30. říj 2008

No tak asi tu budem jedna z mala, ja mam dvojicky, dcerka je plne dojcena, syncek zvacsa na Um (preco, to je na dlhsie........) A jedna z mala asi preto, lebo nam doktorka kazala prikrmovat oboch od 4,5 mesiaca........varj je to podla najnovsich zisteni a najnovsich studii a ze teraz sa ta hranica vo vsetkom posuva tak o mesiac az o dva...na syncekovi bolo vidno, ze mu to UM nestaci, bol schopny pytat si aj kazdu hodinu..dcerka bola spokojna, no ale budis..skusili sme zemiacik s mrkvickou, rozmixovane s Luckou a obom to veeelmi chuti. Myslela som, ze dcerke to nebude chutit, predsa len MM je sladke, ale nie, ona v pohode vylize plny tanier (cca dve kopcovite polievkove lyzicky). Podla dr. si skratka maju zacat privykat na ine chute a na inu stravu.

elenita
30. říj 2008

Inak a zabudla som napisat, ze obaja su velmi chudokrvni, tak mozno aj preto sme uz mali zacat.....

emenems
autor
31. říj 2008

Ahoj, tak se chci podelit o nasi zkusenost.Po delsim rozvazovani, jsem se rozhodla, ze zkusime jako prvni mrkvicku.Byla jsem natesena, jak se bude Stepula na nove jidlo tvarit.Vsechno jsem si pripravila, maleho posadila do kresilka, nachystala fotak, ze budu vsechno dokumentovat 🙂 .
1. lzicka : ochutnal, polknul - zacal se tvarit, ze mu davam prinejlepsim citron.Bylo mi ho az lito, Bozatka. 😲
2. lzicka : to uz se kroutil jako had, ale snedl.Mel v ocich vyraz, jako "ty me chces snad otrait". ☹
3. lzicka : vyplivl a zacal rvat jako pavian

Takze jsme to museli zachranili prsem, i slzicky byly.Z fotek nebylo nic, jsem to jaksi nestihla 😀 😀

Myslim si, ze je dobre ,ze uz jsme zacali.Vypada to, ze budeme potrebovat delsi dobu, nez si na prikrmy zvykneme.Nebudeme nikam spechat,vsechno hezky pomalounu a nenasilne, vsak mlicka mame dost 😉.On je to stejne skvely pocit byt zatim nenahraditelna a nejlepsi 😵 😵 😵!!!Vite, jak to myslim... 😉

kacka.va
31. říj 2008

emenems: to je normální, že se mimča tvářej blbě, přece jen je to nová chuť. my to měli u všech nových chutí to samé, jen s rozdílem, že se mi po dvou lžičkách začala pak po tom sama natahovat. Ale pokud ti to nechce, tak mu to nenuť. Být tebou bych zkusila jinou zeleninu a pokud nebude chtít nic, tak bych třeba ještě týden s příkrmama počkala. U nás třeba vůbec nejede banán, jakmile je třeba i přimíchaný do jablka, tak to malá pozná a sice to sní, ale není z toho nadšená, takže už to nedáváme. Jinak se doporučuje, pokud dítě fakt jíst nechce, tak dávat třeba jen dvě lžičky a po pár dnech přidat další dvě lžičky a dělat to takhle pomalu.

dididi30
31. říj 2008

baby, ja viem,ze nebudete niektore suhlasit, ale ja uz prikrmujem 3 den a poviem vam,ze mrkvicku nemusel ale ked som mu dala mix so zemiackom zlupol ako nic 😉 nebojte mozete kombinovat ak vam to nejde, najma to odporucam tym babam co su uz fakt pripravene dokrmovat co je 6 mesiacov a viac 😉
tu v anglicku nenajdete vyzivku s cistou mrkvou, proste babo si ma zvykat hned na kombinovanu stravu a oni beru dieta tak ako dospelaka, ze co mi chuti to si dam, vy by ste si tiez nedali cistu mrkvu, lebo je ble, urcite by ste si ju posolili ci pocukrili 😉 samozrejma babatku netreba ani sol ani cukor, ale tak kombinacia je dobra a neublizi...mne tu lekarka odporucila hned mrkvu jablko a zemiak 😀 to je kombinaci a coooo 😀
no a dokrmovat mi dovolila uz od 5 mesiacov a ja som zacala skor a nech si da, ja nastupujem v januari do prace, tak nech si zvyka 😉 a nebude mu nic, sak ja som jedavala v jeho veku halusky a urcite mate viacere prehresky aj vy ked ste boli male 😀 len nech vam babky ci mamky porozravaju 🙂

dididi30
31. říj 2008

a to ,ked sa babo ksichti neznamena,ze nechce, proste nova chut 😉 moj sa sem tam zaksichti, ale chce a pyta si 😉

kacka.va
31. říj 2008

no jasně, že kombinovat se může, my třeba od začátku jedeme kombinace, teda kromě brambor, které jsem dávala občas zvlášť jen rozšťouchané. Ale třeba ten banán nám nejede ani v kombinaci.

dididi30
31. říj 2008

kacka, som rada,ze niesom sama 😉 tiez kombinujeme, lebo mrkva sama mu nejde a ostatne veci sme este neskusali same ani tu take same nepredavaju , jedina navrim, len nieje cas stale sa nieco deje ....ale ked budem varit nam zemiaky, tak jemu dam zvlast uvarene 😉

kacka.va
31. říj 2008

my už měli i špenát s bramborem a nějaký mix zahradní zeleniny, kde bylo i rajče a celer. a jsem zvědavá, protože jako další chci zkusit květák

many
1. lis 2008

jéééé já už se taky moc těším na příkrmy,ale my máme ještě skoro měsíc čas 😀

libka1
1. lis 2008

Ahojte, niekto tu písal že podľa nových štúdií prikrmovať až od 1 roka. Ja som zas počúvala nejakú reláciu v rádiu a tam zas hovorili že podľa najnovších štúdií je od 6 mesiaca neskoro a malo by sa to posúvať dopredu... Načisto nás zblbnú 😅 Ja už si fakt neviem vybrať čo je správne 😕

libka1
1. lis 2008

V každom prípade mi už zeleninku papáme, keďže malá nie je plne kojená, aj keď teda kojím stále, ale pila aj UM. Snažím sa nahrádzať tie dávky UM postupne a kojenie udržať, uvidíme nakoľko budem úspešná 😀 Prajem každému správne rozhodnutie 😉

pavlina05
1. lis 2008

ahoj holky!!!
díky za tohle téma.
Já mám doma chlapečka 4 měsíce a 3 týdny. váží 7,20 a kojím po 2 hod celou noc!!!!Přes den i po4 hod. stoličku máme tak 1 krát za 3 dny. tAk nevím jestli už nemám začít?? stále otálím na další kontrolu k dr. a dle váhy uvidím.
Holky, kde mám vyčíst s čím začít, jak vše připravit a tak?? Doporučíte mi nějakou literaturu???

radka.m.
1. lis 2008

pavlínko,já myslím,že nemáš kam spěchat,pokud malý prospívá,tak máš ještě dost času.i když začneš dávat příkrmy,tak to neznamená,že ti malý prospí třeba celou noc,většinou to tak není.děti se často na kojení budí i ve dvou letech.spíš bych možná zkrátila ty denní intervaly mezi kojením a nabízela mu častěji.a to si budeme povídat,tak to kojení je daleko jednodušší,než začít vařit a dávat příkrmy,prckovi rozhodně nic neuteče,já bych počkala až do toho šestého měsíce.jinak jak se zavádějí příkrmy najdeš na stránkách www.kojeni.net,pod zaváděním příkrmů,pokud si nebudeš vědět rady,tak tam můžeš i napsat dotaz do on-line poradny.

pavlina05
2. lis 2008

rady, díky moc 😉

kacka.va
3. lis 2008

pavli: taky bych řekla, že pokud malý prospívá, tak není potřeba přikrmovat, přece jen mu je teprve necelých 5 měsíců.

mkr
3. lis 2008

pavlínko určo bych nespěchala začla bych až po ukončeném 6 měsíci my to tak měli a byli jsme zrovna i na dovče tak se to hodilo, jinak začni branborou mrkví květák brokolice a pak kombinovat, popravdě nic jsem neštudovala prostě jsem začala nový druh zeleniny jsem zkoušela po dvou dnec i s ovoce jsem začala dřív asi po 14 dnech, první dva měsíce přikrmování jsme jedli tak půl skleničky zeleniny to nám zůstalo doteď a k svačině kus ovoce, skoro jsme ani nepili, kojíme docela dost tak nebyla potřeba, žádnými pravidli jsem se neřídila, prostě jak jsem to cítila tak jsem dala

pavlina05
3. lis 2008

Holky díky. Ráda vydržím jen kojit, pak uvidím. Však on mi napoví 😉 A díky 🙂