Jak poznat, že je čas na príkrmy u plně kojeného dítěte?

emenems
29. říj 2008

Ahoj, mam 6 mesicniho chlapecka, ktery je plne kojeny.V detske literature jsem se docetla, ze se s prikrmy zacina od ukonceneho 6. mesice.Zajimala by me vase zkusenost.Jak dlouho jste plne kojily vase deti?Jak jste poznaly, ze uz mlicko nestaci?Nebo jste automaticky zacaly prikrmovat po 6 mesici?A proc?
Poslednich 14 dnu se stava, ze ma stolicku jednou za 1-2 dny, coz drive mival pravidelne jednou denne.Je to naznak toho, ze uz by potreboval prikrmovat?

anke
29. říj 2008

Ahoj, ja jsem zacala na doporuceni nasi alergolozky, ze uz muzeme. Davidek mlsne pokukoval po vsem co jime a pijeme a pusinkou delal jakoze ham, stolicku taky prestal mit denne (ale to asi nic neznamena). Mliko by mu asi jeste stacilo, ale bylo i podezreni na nedostatek zeleza, tak jsme zacali. Ale hlavne u me rozhodl ten zajem o jidlo ... zacali jsme v 6M a 2. tydnech

mywiel
29. říj 2008

Dieta nepribera az chudne, malo cika a kaka... 😉

mywiel
29. říj 2008

emenems dieta moze kakat aj raz za tyzden v 6 mesiacoch je to normalne..

andulka4
29. říj 2008

Emenems spíš bych se být tebou řídila tím kolik přibíráte a jak často musíš kojit.
Já zašala s příkrmama v 7,5měsíci a hlavně proto že málo přibíral.Navíc jsem měla pocit že už je velký a mohl by začít dostávat i jinou stravu než mléko. V noci jsem před zavedením příkrmů kojila co 2 hodiny a díky příkrmům se to v žádném případě nezměnilo....mám doma závisláka. Znám ale spoustu maminek co výhradně kojily až do roku.V literatuře se ale doporučuje max. do 8ho měsíce.Pak by se dítě mělo postupně učit jíst 🙂

kacka.va
29. říj 2008

nám mlíko bohatě stačí, ale začali jsme od ukončeného 6. měsíce přikrmovar. v tomhle věku už to není o tom, jestli mléko stačí nebo ne, ale aby si dítě postupně začalo zvykat na normální stravu. stolice není znakem toho, že by potřeboval přikrmovat. některé děti si na příkrmy zvykají hodně pomalu, takže pak může být problém, kdybys měla za čas už málo mlíka, že ti dítě nebude nic jiného jíst. A tím, že začneš přikrmovat, neznaměná, že přestaneš kojit, ono to zase to zvykání tak rychle nejde 😉

sirinka
29. říj 2008

od ukonceneho 6. mesiaca mozes zacat s prikrmami. znamky, ze je dietatko pripravene su, ze javi zaujem o "dospelacke" jedlo, sedi s pomocou, udrzi hlavicku vzpriamene, saje castejsie ako 8-12x za 24 hod. a ma hmotnost viac ako 6kg.
ja by som sa na tvojo mieste riadila aj instinktom 😉 pri druhom babatku ak bude dost mliecka sa ja az tak moc s prikrmami nebudem ponahlat, je pohodlnejsie vylucne dojcit aj do 7. mesiaca 😅
ak mate v rodine alergie, tiez mozes rozhodnutie podavat prikrmy trochu oddialit...

lukin
29. říj 2008

Já začla přikrmovat, když bylo malé 7,5 měsíců.

boni
29. říj 2008

6 mesiacov je taká knižná hranica, skutočne je dôležité sa riadiť prospievaním drobca, hoci váha v tomto veku môže stúpať len pozvoľne alebo stáť veď má väčší výdaj energie, menej spí, rastie. Dôležité je myslieť aj na to železo ako tu bolo spomenuté, v MM je železa málo a tak bábo ide len na svoje rezervy z tehotenstva, pokiaľ ťa trápila počas neho anémia, tak môžu byť aj zásoby u bába nižšie, zavedením príkrmov, môžeš zvýšiť jeho príjem.
My sme začali skončeným 6 mesiacom, teraz máme 8, zatiaľ sme zaviedli 2 príkrmy zeleninomäsový obed a ovocie na desiatu, príkrmy som pridávala po 4 týždňoch, teraz nás čaká 3. asi kaša najprv ovocnocerálna, lebo stále kojíme a stále v rovnakom počte kojení cez deň 7-8 a v noci 2-5x podľa nálady-tu asi nejde o hlad.

radka.m.
29. říj 2008

souhlasím s kačkou.va.-přikrmovat se po 6měsíci nezačíná proto,že by dítěti nestačilo mlíčko,ale proto,že už mm,nebo um nepokryje potřebné množství železa,minerálů...a taky si prostě musejí začít zvykat na jinou stravu,než na mlíčko,protože od roku už není mlíčko důležité v jídelníčku,ale už je daleko důležitější pevná strava,jinak dítě bude strádat,což by se mohlo objevit v pozdějším věku ve vývoji apd.

emenems
autor
29. říj 2008

Moc vam vsem dekuji za prispevky, padlo hodne zajimavych nazoru 😉
Stepanek prospiva dobre, 450 g mesicne - ted mame 8 kilo a 70 cm, takze v tom bych problem nevidela.Hodne me zaujalo to s tim nedostatkem zeleza, to bych videla jako rozhodujici.Byla jsem na konci tehotenstvi dost anemicka 😒 Co se tyce alergii, tak to urcite taky neni marne opomijet - u nas v rodine je alergie na lepek.

andulka4: ja mam doma taky zavislaka 😉 , bezne se v noci budime 4-5x za noc 😅 Trochu jsem doufala, ze se to tema prikrmama zlepsi, ale asi to taky nebude nas pripad 🙂

kacka.va.:vidim, ze mame skoro stejne stare deti.Jaky prikrm ji zavedla jako prvni?

sirinka:souhlasim, ze je mnohem pohodlnejsi kojieni 🙂

boni: jaky prikrm je s vetsim obsahem zeleza?

dididi30
29. říj 2008

ahoj
tak tu mas nejake typy:prvy zub, ked nepribera na vahe, ked ti pozera do taniera...
a ked mas predpoklad na lepok, tak radsej sa opytaj lekarky
😉

miriamka
29. říj 2008

Ja som zacala malemu davat zeleninku,lepsie povedane mrkvicku,zemiak a karfiol minuly tyzden,to mal 5M+1 tyzden.
Dovod?No v noci sa budil na papanie kazdu hodinu,tak som to skusila a pomohlo.Budime sa uz len 2x za noc.
A ked vidim,s akou radostou papa,ako nam vzdy pozera do taniera ked jeme som usidila,ze je pripraveny.
Inac davam len obedik,ostatne chody kojim 😉

dididi30
29. říj 2008

mirka to vazne vam pomohlo? lebo nas sa tiez tak casto budi papat 😒 a ozaj kolko ti spapa , ci len par lyziciek mu staci? lebo ja vobec neviem, kolko tej mrkvy navarit 😒

miriamka
29. říj 2008

Dididi30...no nam to pomohlo.Ja zatial davam kupovanu vyzivu,a spapa plne balenie cize tych 125ml 😉 ,potom niekedy este dokojim,a niekedy uz si viac nepyta.
Najma som rada,ze lepsie v noci spava,lebo byt hore kazdu hodinu bol des 😕

kacka.va
29. říj 2008

emenems: my jsme začaly dávat v poledne a k večeři mrkev s bramborem, teď jedeme špenát s bramborem. a pak už zkusíme zeleninku s kuřecím masem. Ale zatím toho nesníme tolik (většinou okolo 70 g), takže stejně vždycky dokojíme. TeďZkoušela jsem i na svačiny ovocné přesnídávky, ale do těch se jí nechce s takovou chutí jako do zeleniny. U nás už malá koukala, když jsme jedli my, že by si dala taky.
Taky si myslím, že kojení je to nejjednodušší, člověk nemusí sebou tahat jiné jídlo, ale na druhou stranu nikam si nemůže odskočit sám.
Jinak dávám zatím kupované přesnídávky, ale občas dám i vařenou jen vidličkou rozšťouchanou bramboru, aby měla nějaké kousky a ne jen ty jemné kašičky.

amarelka
29. říj 2008

ahoj my sme už tiež začali s mrkvou, zatial zje tak pol flaštičky, postupne prídávame, v noci sa tiež velmi často budí, už nevydrží od 8 večer ani do polnoci, ale len do pol jedenástej,a potom takmer každú hod je hore... myslím, že to netreba brať tak striktne, že až od 6 mesiaca, každé bábo je iné, moj malý má 8,3 kg a aj cez den papá pomaly každé dve hodiny, tak som tiež ako miriamka usúdila, že sa mu príkrmy už zídu 😉

miriamka
29. říj 2008

Amarelka...nam doky povedal,ze kludne mozem zacat aj skorej,ked si maly uz pyta a chuti mu,nie je dovod mu uz nedat zeleninku 😉

kacka.va
29. říj 2008

to my po 2 hodinách jíme přes den už od narození 🙂

amarelka
29. říj 2008

priznám sa trochu som váhakla, ale nakoniec som vyskúšala a chutilo..papal ako divý 😀 snád aj my budeme v noci lepšie spinkať 😅

kacka.va, tak my sme po príchode domov mali žltačku, musela som ho budiť, ale potom ked zmizla tak prvý mesiac aj každú hodinu papal, bola som rada, ked sa po dvoch mesiacoch podarilo to, že papal každén tri hodinky a v noci sa budil asi dva - trikrát, teraz je to ovela častejšie a to som sa tešila, že čím bude vačší, tak menej budenia... 😕 uvidíme, ked bude papať viac príkrmu

kacka.va
29. říj 2008

amarelka: tak to my to máme v noci v pohodě, ze začátku sice po hoďce a půl, ale pak se nám to ustálilo na 1x za noc a někdy prospí celou noc.

vikinka27
29. říj 2008

ja som pri oboch detoch zacinala chvilu pred 6. mesiacom. chceli... (prvy doslovne slintal, ked nas videl jest, nevedela som odolat...).
pri druhom som si tiez vravela, ze to budem brat pohodovejsie, ano brala som. dostal prikrm este skor ako starsi brat 😅 bolo to este tazsie, maly videl jest aj brata... 😵
ja som tiez povodne chcela az po 6., snazila som sa to potiahnut ako sa dalo, no, deti si vypytali. nie je ze boli obaja nejaki jedaci (len tak symbolicky), ale uz to chceli vyskusat.

silvia.p
29. říj 2008

ahojte,mam 4 a pol mes tinku a tiez je plne kojena.uz som jej dala ochutnat nastrhane jablcko a poviem vam ze jej chutilo.v noci sa mi casto budi tak mam stale nechystany cajik.trosku si srkne a zasa zaspinka.mam uz kupenu kasu od 4.mes. pre pripad nudze.budem kojit dokedy sa bude dat a s jedlom obedikom zacnem az od 6.mes. poklial nebude treba zacat skor.

miriamka
29. říj 2008

Silvi...a nebojis sa ze ked si jej dala ochutnat jablcko,nebude uz chcet potom zeleninku? 😒

dididi30
29. říj 2008

mirka, no tak to mas papkaca 😉 ,moj muz dal dnes malemu ryzovu vyzivu, zjedol z nej polku tiez 125ml, potom sa trocha nakojil..
inak jabko davam aj ja malemu, aj jablcko skusal, da si z kazdeho nevybera 😉

dididi30
29. říj 2008

silvi ahoj, ty mas junovca ako ja 😉

mywiel
29. říj 2008

Tak ja to budem robit ako Sirinka ale my uz mame 7kg. 😀 😅

peta.horak1
29. říj 2008

ajoj my zacali taky jablickem a chutnalo ji moc.ted sme zacali i s obidkem a sni vsechno co ji dam.je ji 5 a pul mesice a ma pres 8kilo.je hrozny jedlik je pred ni nesmim jist jinak tropi scenu asi zni bude peknej cvalda.

miriamka
29. říj 2008

To aj moj mi to priam z ust vybera ked ma vidi jest 😀

emenems
autor
29. říj 2008

Tak vidim holky, ze jste tady rozjely peknou debatu.To je super 😀 !Kdyz to tak ctu, tak jsem si asi delala zbytecne starosti 🙂 .Ja ucite jako prvni vyzkousim vareny brambor s trochou MM a uvidime, jak mu to pojede.Zatim nema moc o jidlo zajem, spis jen tak pokukuje.Ale za zkousku nic nedam 😉 Jo, a k tomu nocnimu buzeni.To si fakt nedelam iluze, ze by se to zlepsilo.Zda se mi, ze se chce jen na chvili prisat, malokdy ji z hladu.Je to pekny mazel!!!Po kom too asi ma... 😀 😀 😀

coriven
29. říj 2008

Ahojky, taky souhlasím s tím, že začít od ukončeného měsíce by se mělo z důvodu, že už dítě potřebuje víc vitamínů a minerálů, než má z MM. A je to asi i nejlepší doba - dítě zvídavé a rádo se učí novým věcem.
Káji ze začátku příkrmy nejely - začala sem vařenou mrkvičkou a netvářila se, zkoušela sem, zkoušela a bylo vidět, že jí to nejede... vynechala sem dva dni a pak znova mrkvička brambor - to už bylo o poznání lepší, ale i tak, když teď jsem zkoušela brokolici či špenát, tak nejsme jedlíci - max. 8 lžiček.
Takže pomalu najíždíme a snad se i rozjíme 😅
jinak taky kojím přes den cca po 2 hodinách 😅 a noční buzení se nám taky nezlepšilo 😅