Jak přimět 2leté dítě jíst normalní jídlo?

piskott85
11. dub 2012

Dobrý den , maminky určitě nejsem jediná kdo má takový problém ale už si nevím rady ☹ tak jsem se rozhodla sem napsat že mi třeba poradíte jak to dělate se svými dítky vy když vám nechce jít jídlo. 😢 mám doma 2letého kluka ale co se jídla týče nic mi nechce jít kromě polívky a to jen s nudlemi jinak nene další jídlo mi odmítá veškeré přílohy .... 😒 s čím nemá problém jsou jogurty, párky , přesnídavky a takové ty mlsky ale jinak ne .
Díky za rady

timbouctou
11. dub 2012

@piskott85 Ahoj, a dřív jedl dobře? Teda rozhodně bych vynechala ty párky, třeba by je mohl jen jako mlsku když sní jídlo, když už. Na to ale pozor, je to plný koření a soji, před pár týdny jsme kvůli předčasné konzumaci - a to teda nijak velké - některých takových podobných jídel řešili exém u mladšího kluka.
Jinak polívky super, ne? Dělaáš je z masa a kostí? Dá se hovězí, vepřový vývar, zeleninka, nudle, po polívce plnotučný jogurt s banánem a máte plný bříško 🙂 Ono to přijde podle mě. Zkusilas třeba karbanátky? Moji kluci je jedli, i když maso moc nemusej a když rostou zuby tak ho nejedí vůbec. A můžeš z mletého odělat takové jako párečky, přimíchat kapustu...
Neboj, jakmile bude jíst s jinýma dětma, tak se bude snažit jíst stejný věci jako kamarádi.

reruna
11. dub 2012

@piskott85 určitě nejsi sama, mám dva kluky, jeden je nejedlík, druhej zas vybíravej, vyplatilo se mi zatím vždy dodržovat dobu jídla - snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře, když je problém u toho oběda, tak mu udělej vždy polévku, když víš, že ti ji sní a jako druhé jídlo mu nabízej a nech ho, ať sní, co chce (párky nedoporučuju, vař normální zdravá jídla pro všechny, méně solená, vy si dosolíte na talíři, pokud je to potřeba - dej každému na talíř a a´t sní, co chce, mluv o tom, jak je to dobré, že by mohl ochutnat a nevím, jak už dokáže, ale ve 2 letech už určitě jí sám lžičkou...náš si třeba vybírá jídlo i podle barvy - když je tam zelená, tak to sní (brokolice, špenát), jestli má rád kaše, tak mu jako druhé dělej hodně bramborovou kaši a do té se dá zamíchat skoro všechno - maso, zelenina, mléko, vajíčka....hodně dětí má rádo těstoviny - udělej na ně zeleninovou omáčku neutrální barvy - květákovou se sýrem atd. dýňovou - aby to nebylo na těch těstovinách poznat... jestli má rád omáčky - tak stačí trochu přílohy a k tomu omáčka s rozmixovaným masem (náš mladší třeba nechce maso, ale rozmixované v omáčce nebo kaši to sní....) No a když opravdu nechce jíst, tak ho nechej a další jídlo dej až v čase, který je obvyklý pro další jídlo a žádné mlsání (to vím sama, že se těžko dodržuje, ale bohužel tady pomůže jedině důslednost)

piskott85
autor
11. dub 2012

@timbouctou
@reruna Holky moc díky za rady když jsem začínala s pevnou stravou tak mi jedl vše pak začal vybírat a vybírat až jsme skončili na polivce a to jen s nudlemi zeleninu mi stoho vyplivuje a nebo mi sní jen vývar . už jsem zkoušela davat mu na talíř a nechat ho samotného jíst ale jak vydí vše ostatní což je bram. kaše, těstovny , omáčky atd,,,,tak mi řekne bléééé a do pusy to nedá.párky má jen občas ty dětské ale sní jeden a stačí .karbenátky jsem měla taky ale jak řikám u všeho mi řekne blé a neotevře pusinu já mužu mlaskat mnam mnam a on nic jsem stoho už zoufala , ☹

jop
11. dub 2012

@piskott85 ahoj, no nejsi rozhodně sama, buď ráda, že jí aspoň to, co jí, i když jak psaly holky výše, párky bych vynechala. Náš malý je taky zbožňuje, ale má tak půlku párku za dva měsíce, když je třeba u tety, tak toho půlku párku povolím 🙂 Zkus udělat něco, co vypadá jako párek a říct mu, že je to párek (třeba čevabčiči). Zkus ať jí sám, ať se v tom hrabe a ty ho přitom krm. Zkus uvařit něco nového, u nás bodují těstoviny ve tvaru zvířátek (většinou je ale chce jen samotné), bramborová kaše (tam dávám hodně másla a mléka). Mlsky dávej výhradně jenom za odměnu, když aspoň něco normálního sní a dodržuj čas jídel. Nechceš oběd, dobře, další jídlo bude svačina v obvyklém čase, nechceš svačinu, další jídlo bude večeře, on hlady neumře.
A hlavně buď trpělivá, časem to přejde. Já jsem před půl rokem do synka nenarvala skoro nic kromě mléka, pomohl nám sirup Pikovit a dodržovat časy jídel bez mlsání a taky jsem změnila můj přístup - žádné vyšilování, žádné nucení, jenom nabízení.

timbouctou
11. dub 2012

@piskott85 jo tak tady jedině asi, jak píše @reruna, důsledně dodržovat dobu jídla a hlavně, když nejí, tak vzít talíř a zkusit až další jídlo. Jeden pan doktor říkal, že zdravé dítě dobrovolně hlady neumře 🙂 a nedatuje se tohle odmítání tvým těhotenstvím? Oni to ti starší někdy dost špatně nesou. Starší začal ignorovat, když jsem byla někde v půlce, naprosto všechno, co jsme mu řekli. Pak se trochu zklidnil, ale když se mimčo narodilo, tak tři týdny prakticky nejedl. Vždycky jen třeba 2, 3 lžíce a konec. Ale časem se to upravilo. I když taky teď zkouší, že by třeba k obědu si naporoučel bůhvíco, ale jsou mu 4, to už nás trénuje 😀

lamarika
11. dub 2012

U nás tady to "nechutenctví" bylo spojený s narozením malé. Každopádně jsem vyzkoušela snad všechno, ale nezabralo nic. Nechtěl oběd, tak fajn, budeš jíst až obět atd. Výběr z několika jídel... Nic nezabralo a nakonec mi začal syn hubnout a to už bylo špatné. Takže jsme zkusili formu odměn, ale to zabralo jen trošinku. Nakonec jsem musela být přísná a i když kvílel, že nechce, tak pár prvních soust do něj dostat skoro násilím. Po dvou třech žličkách začal chtít jíst sám. Kdyby nezačal ale hubnout, tak bych až takhle do toho nešla.
Někde jsem četla, že existují nějaké prášky na podporu chuti jídla u dětí. Nevěnovala jsem tomu ale moc pozornost, tak si nepamatuju název ani v jakém případě se dávají. Třeba tady ale někdo bude vědět 😉
Pevný nervi 😉

piskott85
autor
11. dub 2012

Děkuji moc holky za rady myslím si že to těhotenstvím není dělal to už dřív než jsem otěhotněla , zatím nehubnem i když vapadame jak comalci 🙂 váhově jsme pořád v normě zkusím dodržovat čas a ne jak on chce tak mu dám jídlo. a uvidíme jak na to zareaguje.o parkách jsem neslyšela že se neslí známá davá parky malé od roku a to ve velkém množství takže děkuji za upozornění 😉

luciebx
11. dub 2012

@piskott85 nejsi absolutne sama.. ja mam ten samy problem.. malej doma nechce jist vuubec nic.. kdyz to koupim nebo sme v restauraci kde dostane bram. kasi s masem.. tam to zdlabne ja udelam doma to samy.. to mi nechce.. polivku musim na kasi.. muj zase nechce moc kousat jidlo.. ale kdyz dostane chleba.. ten sni.. ale jen odpoledne ke snidani ocuca syr..jogurty a presnidavky a vanocku a tak to mi vse ji.. piskoty a tak.. ale normalni jidlo proste jist nechce.. ale kupovany jo.. udelam mlety maso .. taky nechce.. tak jde spat hladovy.. nejdriv sem si myslela ze se bude budit hlady.. ale on ne.. spi jak dudek.. a proste nic.. takze netrapi on me ani ja jeho.. jen me sere vylozene.. ze kupovany jist bude.. ale domaci ne.. takze delat ruzny vecere.. nejcasteji ma kasi na veceri.. pro 10ti mesicni ditko.. a to je mu 21 mesicu.. tkze se jen uklidnuji tim.. ze do nekonecna takhle jist nebude.. a hold u druyho ditka budu vedet.. ze se musi zacit asi driv.. nebo nevim no..

dana3262
11. dub 2012

@piskott85 nas taky nechce nic krome polivky. Tvarohovy knedliky a ruzny sladkosti si da. A pozor! Od tatinka z talire si da i to, co me odmitne! Sni toho zlomek nez treba pred 8mesici. Myslim, ze to je obdobi. Pije hodne caro a kupuju mu ruzny mlika (ryzovy, ovesny, mandlovy) to ma rad. Hlavne teda kakaovy 😝 tak to ma jen vyjimecne. Myslim, ze to prejde. Ja se navzdory tomu, ze to tatinek pekne hati drzim svy zdravy nesoleny, nekoreneny domaci stravy.

piskott85
autor
12. dub 2012

@dana3262 tak u nás taky bylo od tatínka z talíře jo ale jinak ee ale i to už skončilo už ani od tatínka nechce tak uvidíme jak dlouho ho to bude bavít kaše jsem neskoušela myslím ty pro miminka my zase na večeřï musíme mít flašku UM a pak si ještě dá třeba chleba suchý s ničím mi ho nejí a nebo přesnídavku někdy mu stačí jen to mlíko 😝

dana3262
12. dub 2012

@piskott85 snad to prejde..ja teda doufam, ze jo. Jeste pred mesicem dostaval dost materskyho mlika, tak to ani nevadlo, ze tak neji, ale ted uz nedostava a stejne neji. Furt si rikam, ze kdyz bude mit hlad, ze se naji 😕

mialilu
5. čer 2017

Máme také podobný problém.2 roky a 4 měsíce.Jí polívky jen vývary se zeleninou masem a nudlikami.Chleba raději sní tvrdej co suším pro koně.:D
Některá jídla nechce vůbec.Jen by nejraději sladký.Což se snažím mu dávat v hodně velké omezené míře,jenže jede k babičce a nacpe ho vším možným a pak si stěžuje,že jí nechtěl jíst oběd.Moje mamka mi říká,že sem byla taky potvůrka,jen výživy jsem jedla.:D Tak doufám,jen v to že se to spraví než půjde do školky.:(

ivetsiki
3. led 2018

Teď mám doma to samé. Nejedlik teda od narození. Ale to je jiná story. Když už konečně asi v roce a půl začala normálně jíst tak teď ve dvou a 3měsících jako kdyby mi jí vyměnili... Mám ale pocit že mě spíš zkouší... jediné co by jedla je jogurt s kuličkami a nebo s lentilkami... ve školce je teď po dlouhé době, tak uvidíme co tam. Ale už jsem z ní total na nervy zas. Už se hecuji že když nebude chtít, tak jí prostě nebudu premlouvat a nutit...ale nějak nemůžu posbírat odvahu. Ona je už tak strašný prcek a hudas... v poslední době ale nechce fakt nic, a to už tak byla frfna... no musíme to nějak překonat...

slimacikmia
3. led 2018

@piskott85
@reruna
@jop
@luciebx
@dana3262
@mialilu
ahoj dievčatá, ako to u vás nakoniec dopadlo? Riešim podobný problém... Kedy začali jesť deti aktívne samé? Pomohla škôlka? Vďaka 🙂

mamitom
3. led 2018

Máme to samé... A to ještě před pár měsícema nemohl nic mléčného... Ale pokud je to v polívce (maso, zelenina prakticky jakákoli, luštěniny), sní to bez větších problémů. Malý mi zase nechce skoro žádné pečivo, sem tam rohlík, opečený chleba nasucho v toustovači, bábovka... Párky mu nejedou naštěstí 🙂 když už tak rizoto, těstoviny s omáčkou, br.kaše... nejste v tom samy.Jo a večeře zásadně jen výběr ze dvou druhů kaše pro půlroční děcka...

hankaros
3. led 2018

Co kdyby jsi to nechala na nem? Jak psaly holky vyse, nechces jidlo ted? Ok, ale nic jineho nebude, az dalsi jidlo. Pokud nehubne a nema zdravotni problemy, zkus se hodit do klidu a nevysilovat (chapu, lehko se radi). A dbala bych i na spolecne stolovani, i s tatinkem, aby vas videl, ze je normalni snist co se uvari. Neodbihat od stolu. Moje mala mela tyto odbihaci tendence, hodne pomohla knizka u jidla (to jsem povolila), ted uz sni svoje jidlo a dale ji nedrzim, chapu ze pro tak male dite cekat az se dospeli naji, je dlouhe. Bud trpeliva a nepovoluj v tom, pro co se rozhodnes. Nesmi z tebe citit nejistotu.

luciebx
3. led 2018

@slimacikmia jojo časem to přešlo ale je to vybiránek do dnes a to je mu 7,5 let hlavně ze nemá hlad. Ono i ve 3 letech jedl blbě ale mě už pak bylo jedno co ji hlavně té ji. Takže hlavně v klidu a nestresovat. Jednou jist bude. Teď máme 2 týdenní holčičku a sem zvědavá jaká bude ona s jídlem

reruna
3. led 2018

@slimacikmia urcite je to casem lepsi, ale starsi ji porad malo a mladsi je vybiravej porad, ale ja uz to tak neresim asi, maji pestrou stravu a sni co potrebujou proste, oba chodi do skoly, takze obedy skolni jidelna a hlavne by nejradeji jedli cokoladu a bramburky a pili colu, ale to maji smulu, protoze to hlidam😀

bylinka36
3. led 2018

U nas to same, zacala jsem byt prisnejsi, proste ji na silu prinutim, ze musi ochutnat, vetsinou zjisti, ze je to dobre a neco sni, stale to neni uplne ono, ale papa uz rozhodne lepe a hodne jidel si dava dobrovolne. Prijde mi, ze se dneska moc s detma pareme, me mamka drzela tak dlouho u stolu nez jsem neco snedla a trauma z toho nemam. Ty jsi rodic, tak nastav hranice a nenech si prdet na hlavu malym deckem...

mialilu
3. led 2018

Malej začal chodit dva dny v týdnu do školky a zatím to lepší není,teď i začal přebírat v polívce...toto nee a toto taky ne.Předtím to nedělal,úspěch,že jedl dýňovou polévku a když jí udělám,tak jísní,jinak pořád nejlépe suchá rýže,samotný brambory,maso párkrát snědl kousek,ale to od snídaně nic nejedl a byl hladovej.Jinak brambůrky,křupky atd to by mu šlo....
A s tou školkou,učitelky říkají že papá,ale když beru ten oběd dom tak to nechce jíst a jím to já :D

brokovich
3. led 2018

Mame 26mesicniho kluka a jeho jidelnicek: ovesne kase, bily jogurt, jablka, banany, kaki, okurka, rajce, domaci chleb, rohliky, maslo, brambory, bramborova kase a naprosto miluje vyvar s masem a nudlemi. Nerad zkousi nove veci. Ted nove vzal na milost ryzi. Kazde nove jidlo nejdriv odmita a pak ho po x zkouseni bud vezme na milost nebo ne. Banany mi do 2 let odmital, pak je videl jist kluka na hristi a chtel je kazdej den. 😁 Jen pro uplnost, sladkosti u nas doma nevedeme, jime v ramci moznosti dost zdrave. Nenutim ho nic snist, kdyz nechce. To, co ji, ji rad a kdyz uz nechce, rekne to a kdyz ma hlad, tak si taky umi rict. Protoze jime zdrave, tak mu vetsinou v jeho chutich vyhovim. Nedelam z toho drama. Radsi aby jedl jen bily jogurt, nez deset druhu radobyovocných s lentilkama a piskotkama.

dana3262
6. led 2018

@slimacikmia nam to zustalo.. Ve skolce nejedl nic, ted chodi do 2.tridy a na obedy odmita chodit. Beru ho jist domu. Normalne vymyslim, co bude..udelam pro vsechny a starsi vetsinou skonci se spagetama, omeletou..ma rad kukurici, tortilu se zeleninou a masem.. Vseho sni malickato. K obedu ms treba 1 kukuricny klas. 2x denne 250ml mlika, to pije furt. Jinak nic neji..jeste tak pecivo se sunkou..
Jo a bylo obdobi, kdy odmital parek, ze je na konci zahnutej, knedlik, ze v nem je dira apod.
Kdyz ji, stavi sby si na neco vzpomel, co mu to znechuti a uz to nedoji.

mialilu
6. led 2018

@dana3262 ten náš zase ten párek chce abych mu ho oloupala,jakoby úplně na ten vnitřek a nevysvětlím mu to,že se to tak jí.S těma dírama,to zas měl od kamarádky tříleťák.V lizátku byla díra a to byla úplná pohroma..v blbým lízatku.:D

mialilu
6. led 2018

Nejhorší je babička kazička...křupinky,brambůrky,čokoládky,cukr,kofola,kola....to úplně teču.

daisy07
22. únor 2020

Nas neji nic. Obed... Respektive polivku mi sni dvakrat do mesice a jedine s nudlema. Z jogurtu sni dvě lzicky, nekdy nic. Je mu 2 a ctvrt roku. Jako mimco jedl krasne a vsechno a ted tak pul roku tohle.zacal i hubnout. Zije na krupkach kukuricnych a obcas sni ovoce a pred spanim vecer mu davam mliko at ma aspon neco teplyho. Proste se do nej neda dostat nic ani nasilim. Vyslovene nechutenstvi to byt nemuze, protoze naminky, ty by chtel. Ja jsem uz zoufala, hlavne i jak mi za to vsichni nadavaji.