Jakou kaši byste doporučili pro atopika?

lrg
29. zář 2013

Jakou byste doporučili kaši na večer pro dítě s atop. ekzémem? Obávali jsme se alergie na kravskou bílkovinu, takže jsem začala s nestle sinlac, protože ty rýžové nechtěla. Sinlac ji moc chutnal, ale týdne po ní nekakala, takže jsem přestala dávat na týden. Včera jsem jí po týdnu před spaním dala znovu, snědla trochu, ještě jsem jí dokojila a asi za hodinu začala strašně zvracet. Byli jsme na vyšetření a alergii na nic nemá, znamená to, že jí můžu zkusit dávat mléčné kaši? Nebo i když není alergik, bude jí kojenecké mléko ekzém zhoršovat? Začali jsme s příkrmama v poledne, kojím a kaši mám dávat kvůli nepříbírání. Malé je 6M.

katyxq
29. zář 2013

Krevní testy jsou spolehlivé asi na 50%, můžou vyjít falešně pozitivně i falešně negativně (víc jak polovina alergiků na BKM v krvi specifické IgE protilátky nemá a přesto na BKM reagují i docela silně) - jediný spolehlivý je eliminačně-expoziční test, prostě to, na co v reálu reaguje. Sinlac bych alergikovi (a ani zdravému dítǎti nedala, upřímně nechápu, proč ji doktoři doporučují) - má hodně cukru, navíc obsahuje karob (asi polovina alergiků na BKM reaguje i na sóju a asi třetina reaguje i na jí příbuzný karob). Ale taky máš ještě docela malě dítko, prostě jen nemusí ještě dobře távot složité sacharidy. Můžeš zkusit do odstříkaného MM, vody a nebo rostlinných "mlék" zkusit třeba kaše ze zdravé výživy - Nomina, Countrylife (nemají žádná aditiva, jedna se o čisté instantizované obilniny) a nebo tam koupit různé vločky a krupičky a kaši uvařit z nich.
Otázka je, jestli chceš, aby ti ditě přibrala za cenu toho, že mu zatížíš travení, slinivku, naučíš h na nadbytek sacharidů ve stravě. Raději se zaměř na to, aby ve stravě měla dstatek bílkovin a vhodných tuků (kokosový olej, olivový olej, konopný olej, ryby, avokádo, maso, drůbeží sádlo, ořechy a semínka ve formě pasty nebo "mléka"), za prvé po tom opravdu přibere a za druhé zdravě, toto jsou složky stravy, z kterých se budují orgány a vyživuje mozek 😉.

katyxq
29. zář 2013

jo a když uz kaši, tak ráno - jak se miminko hýbe, tak se mu takové těžké jidlo lépe tráví, navíc energii vybije aktivitou, slinivka se tudíž nemusí tak činit ... a večer třeba zeleninu s masem (ale mlíčko obsahuje stejně ideální poměr živin v tomhle věku 🙂)