Jaký zvolit postup po zavedení prvního příkrmu?

marlusa
27. črc 2014

Ahoj, začala jsem asi před 4 dny s příkrmy. Malá má 6 měs, dosud plně kojená. Rozhodla jsem se začít s kaší, abychom zlepšili spánek - kaši dávám k večeři, pak před nočním spaním kolem 22:00 ještě kojím. Jelikož jsem úplný začátečník 🙂, chtěla bych se zeptat těch, co začínali také s kaší večer, na zkušenosti. Zajímalo by mě, čím pokračovat pak, až kaší nahradíme celé jedno jídlo. Zeleninou k obědu nebo ke svačině? Nebo je to jedno? A co maso a žloutek v 7. měsíci? Jelikož začínám kaší, kdy ho mám pak přidat? Přece to do zeleniny nemůžu dát hned.
A pak bych se ještě chtěla zeptat těch co kojili, jak jste to udělali s postupným vynecháním jednotlivých kojení? Zatím mi to dělá celkem problém. Vím, že by se tvorba mléka měla cca po 6 dnech upravit. Zatím se mi ale prsa nalívají a bolí. Jak moc odstříkávat? Problém vidím i v tom, že mi malá pije vždy jen z jednoho prsu. Takže to vynechání se týká stále stejného prsu, protože jí 6x denně.
Děkuji M

mafeska
27. črc 2014

@marlusa já si teda nemyslím že je vhodné začínat zrovna kaší jelikož na sladkou chut se zvyká velmi dobře a pak by nemusela chtít ostatní. ale když už si tak začala tak bych se pak zaměřila na zeleninu k obědu.
S kojením neporadím, nemám zkušenost.
můžeš mrknout i sem, dole jsou 2 přílohy http://www.kojeni.net/zavadeni-prikrmu.html

katyxq
27. črc 2014

https://www.modrykonik.cz/zavadeni-detskych-pri... a https://www.modrykonik.cz/nocni-kojeni
Osobně si nemyslím, že kaše je vhodný první příkrm a navíc na noc. Navíc PŘÍkrmy kojení nemají nahrazovat, ale PŘIDávají se k němu (leda je tvým cílem brzo přestat kojit, bojkot kojení miminkem z důvodu nízkého toku mléka). Správně (často a na požádání) kojené děti se často rozjí až po roce, do té doby ochutnávají, poznávají jídlo a různé chutě, pomaličku si nastolují toleranci k alergenům. Nočni kojeni je obvykle poměrně zásadní pro udržení dostatečné laktace a toku mléka, minimálně do roku by se nemělo odbourávat, pokud chceš dál kojit.

dokument
27. črc 2014

kaši dávám asi týden (dítě 8 měsíců a 2 týdny) a nemám pocit, že by to mělo vliv na lepší spánek. Spí stejně jako dřív, když kaši na noc nedostával.

zuzana_ka
27. črc 2014

@marlusa Ty si máma a určitě víš, co je pro tvé dítě nejlepší a pokud se ti osvědčila kaše na noc a malá ti po ní dobře spí, tak v tom pokračuj 🙂
V nějaké brožurce od hami jsem četla, že by se mělo začínat se zeleninkou, potom ovoce a následně kaše... Naše malá si jídelníček upravila sama dle svého a nenadělali jsme s tím nic. Prvně šlo ovoce, potom kaše a jogurty a až ted skoro v roce akceptuje zeleninu a to ještě osolenou :-/
Chce to hlavně pevné nervy a sledovat své dítě co mu šmakuje a co nee🙂

terezapetrova
27. črc 2014

@marlusa taky bych se nebala zacit kasi.. nam to poradil docent pediatr, který skutecne vi.. 🙂 pokud Ti to mala bude jist proc ne 🙂

kachidlo
27. črc 2014

Mně taky dost pomohlo kouknout na stránky kojeni.net. Náš malý sice skoro vše ochotně ochutnal a zbaštil, ale dlouho nechtěl jíst. Kaše prskal.
Nedávno jsem slyšela o postupném zavádění lepku do stravy. Malý měl dost potíže se zažíváním, tak bych teď už byla i zdrženlivější se zaváděním obilných kaší....Rýžovou se snad nic pokazit nedá.

ivonapop
27. črc 2014

@kachidlo rýže lepek neobsahuje, jinak bych byla opatrná, pšenice, ječmen, žito a oves lepek obsahují

marlusa
autor
28. črc 2014

Takové kritiky 🙂. Já vůbec nedávám kaši slazenou. Dělám jí doma z rýže a MM nebo občas s troškou nutrilonu, když není dost vlastního. Vím, že u nás převažuje začátek se zelenonou, ale v mnoha zemích se naopak doporučuje začít s kaší z mléka na které je dítě zvyklé. Zastánci tvrdí, že to pro dítě není tak velká změna. Já osobně si myslím, že ani jedno není špatně. S kaší večer jsem začala, protože jsem chtěla zkusit, jestli se malá v noci trošku nezklidní. Spí hrozně neklidně, ale na jídlo se nebudí ani ho nechce.
Já jsem jen chtěla vědět, jak pokračovat dál. Všude jsou právě jen návody, jak začínat se zeleninou.
A s kojením jsem se vyjádřila nepřesně. Právě že nechci přestat. Příjde mi logické, že se pomalu přidává příkrmu a ubírá toho daného kojení (přece po čase do dítěte nenarvu plnou porci příkrmu a ještě mlíko). Jen se bojím, abych o to mlíko nepřišla. Vím, že kamarádka větší dítko kojila jen ráno a večer. Ale nevím, jak tomu dojít 🙂.

somalicats
28. črc 2014

@marlusa Nejde o to, že bys kaši přislazovala, ale díky laktóze v mléce má sladší chuť. Pokud Ti po kaši dobře spí, tak proč ne. Moje starší po kaši spala bezproblémově, mladší se mi po kaši naopak budí hlady dřív, takže jí zatím večer kaši nedávám.

somalicats
28. črc 2014

@marlusa Jinak zeleninu dávám k obědu (teď už teda i maso) a k svačince přesnídávku.