Je možné dát 6ti měsíčnímu ovocný jogurt nebo pribiňáka?

pepina126
11. črc 2012

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné dát 6-ti měsíčnímu dítku jako svačinku ovocné jogurty anebo pribiňáka, lipánka. Jogurt jsem už skusila a zatím je to ok, ale u pribińáka si nejsem jista jestli mu ho už mohu dát, přijde mi takový hodně tučný, tak nevím ......... předem děkuji za radu 😉

dana3262
11. črc 2012

Vhodný neni, ani ovocné jogurty nejsou vhodné (přidává se do nich nekvalitní ovoce, může obsahovat barviva, sladidla.. ) Je tu spousta diskuzi na toto téma. Nejde o to, ze pacholik tučný, ale zd je tvarohovy, slazeny a chuťové výrazný.

timbouctou
12. črc 2012

@pepina126 to rozhodně ne, dokonce se jogurt samotný přidává do stravy až po 8. měsíci. Takhle si z prcka vypěstuješ alergika a žlučníkáře.

ddassik
12. črc 2012

@pepina126 já jsem zas ovocný jogurt dala teď od 7 měsíce, malá mi prostě ty bílý jogurty nechce tak mě nic jinýho nezbývá, u syna jsem dala lipánka nebo bobíka myslím kolem 8 měsíce.

ja.na81
12. črc 2012

hm, tak mozne to jiste je, dobre to neni k nicemu 😉 hlavne je teda potreba koupit dobry kvalitni jogurt.. ono nektere ty ovocne ovoce nevidely ani z velke dalky 😀 Vseobecne se doporucuje jogurt kolem 8. mesice. A treba muj syn lipanka a podobne neji ani ted ve dvou letech, prijde mi to zbytecne, k nicemu... teda koupila jsem mu jednou lipanka (zajimave je precist si slozeni pribinacka, lipanka a bobika... jen tak pro zajimavost), at to tedy ochutna (ale to uz mu bylo vic jak rok a pul) a nechutnalo mu 😉

timbouctou
12. črc 2012

@ja.na81 já to klukům sem tam koupím, když jsou lipánky v akci 😀 jsou jediné, které nejsou vyloženě nezdravé. Ale ředím jim to normálním bílým jogurtem.

@ddassik mladší taky nechtěl nikdy samotný bílý, ale řešila jsem to rozmačkaným či mixovaným ovocem, nevyjde to o nic dráž. A nebo kupuju jogobelly nebo floriány a taky to ředím bílým. A jak jim to jede 😀

ddassik
13. črc 2012

@timbouctou jj také jsem koupila jogobelu🙂 mě malá zatím bohužel nechce ovoce ani moc přesnídávky, ale to jsem u syna měla to samé, začal s ovocem až dýl a teď by ho mohl pořád 🙂

pepibubu
13. črc 2012

tak možný to samozřejmě je, díru do břicha mu to neudělá, ale je to zatím zbytečný. Pokud mu jo chceš dopřát, tak kup kvalitní bílý jogurt (Choceň, valašský, kunín, Hollandii - já osobně přímo nesnáším nafouknutou bublinu jménem Activia) a přimíchej mu tam dětskou ovocnou přesnídávku - kluci milovali Choceňský bílý s borůvkovým Hami.

A řekněme že v 9 měsících už můžeš dát "normální" ovocný jogurt, ale taky kvalitní. Pro děti do dvou let je nutné, aby obsahovaly min. 8% tuku. Takže ŽÁDNÉ ŘEDĚNÍ, jak tu někdo psal, prostě hezky "echt" na lžičku a bude to padat.... Martin měl asi před půl rokem období, že svačil ten velkej choceňskej na posezení, a to má nějakých 380g. Ale Martin je obecně mlékoholik, od dodnes pije 1 - 1,5l mléka denně. Ale jak řekla dětská dr, asi to potřebuje, nechte ho.

Jo a ještě k pribináčku, nedávno jsem ho znova koupila klukům (byly v globusu za prémiové body 😀 ) ale řeknu vám, je to hnus velebnosti.... To si radši udělám sama - tvaroh vyšlehat se zakysanou smetanou, osladit dle chuti a vmíchat co chci na ochucení - vanilku, kakao, ovoce.....

ja.na81
13. črc 2012

@timbouctou no jooo, tak kdyz jim to chutna, je to jina, ze ano 🙂 a hlavne uz jsou velci... jj, prave proto jsem psala, cist to slozeni, jediny lipanek ma uvedeno tvaroh, smetana, cukr... v tech ostatnich je jeste hafo jinych zbytecnych "veci"

olusenka
13. črc 2012

Lipánek a bobík je na bázi tvarohu a tvaroh se smí až po roce. Takže ne.

timbouctou
13. črc 2012

@pepibubu taky dělám domácí pribinák, ale ušlehám 31% smetanu s tvarohem a cukr, zkusila jsem i kakao, al to mi nejedli. To ředění jsem psala bílým jogurtem, takže skutečně na lžičku 😉 mimochodem jim tím musím ředit i toho domácího pribináka, samotný to nejedi, asi je jim to moc hutný.

marcinek
13. črc 2012

rozhodne ne. Zacina se bilym jogurtem od 8. mesice, ovocne pozdeji a ty kvalitnejsi, zadne light. Bobiky, lipanky, pribinaky az od roka, jsou tvarohove a zatezuji jatra. I kdyz pred 30 lety se to delalo prave tak. Zrovna jsem si vyfasovala svou kartu od doktora a pekne jsem si pocetla, ze v 5 mesicich jsem jedla tvaroh, ovoce,omacky. Pak na 3.lete prohlidce napsali vetsi, silnejsi a v 1. tride uz jsem mela komplex, ze jsem tlusta ☹ . Tomu se chci u mych deti vyvarovat

pepina126
autor
16. črc 2012

Děkuji vám za vaše informace, jsem hlava děravá a vždy se pořádně zapoměnu zeptat doktorky na podrobné informace, měli jsme pokaždé včeličky s očkováním, tak jsem vždy vyletěla z ordinace jak kulový blesk. Malý je od narození v podstatě na Nutrilonu, takže na příkrmech jsme už od 4. měsíce, tak jsem si říkala že bych mu chtěla spestřit jídelníček. Kamarádka má 10. měsíční holčičku a jogurt bílý dává myslím, že od 6. m ovo nechce no a druhá kamarádka, která se mnou ležela na JIP v porodnici, takže klucíí jsou stejně starý, tak právě dává ovo jogurty a pacholíky snad i se souhlasem lékaře. Myslím si, že pokud dám malému 2-3 x v týdnu kvalitní ovo jogurt nemělo by mu to uškodit, navíc mu to pomáhá na střevní mikrofloru. S pacholíkem bych taky ještě tak měsíc počkala, až mu bude 8 m, ale jak se tady už zmínilo udělala bych ho sama. Mám takovou zkušenost z práce. V r. 2008 jsem nastoupila do zaměstnání a v lednici byl Lipánek zhruba víc jak po roce jsem se naštvala a lednici na sekretariátu jsem uklízela a našla tady ten Lipánek který v té době byl rok po záruce, byla jsem zvědavá jak může vypadat a otevřela ho, musím říci byl úplně normální, voněl a kdyby člověk měl odvahu myslím si že by se dal i sníst. Z této zkušenosti mu ho raději udělám sama.

mifinka
16. črc 2012

@pepina126 Tak to mě podivuje že po roce vypadal normálně, zrovna s lipánkama mám zkušenost že třeba už 2-3 dny před koncem se jakoby nafoukne víčko a papa lala směr koš. JInak k jídlu se nevyjadřuji, radši 😅 😀

pepina126
autor
16. črc 2012

no mě to také právě překvapilo, leda že by byl tak kvalitní, že prostě vydrží 🙂

petapete
16. črc 2012

tvarohové dezerty (lipánek, pacholík, pribiŇák) - ať kupované nebo doma dělané obsahují tvaroh, který by děti do roka neměly, takže odpověď by zněla, že není vhodný, ani pro to 8M dítě a ani ten domácí. Ovocný jogurt mi přijde zbytečný kupovat - to "ovoce" v něm není opravdu ovocem ani zdálky. To už raději koupit kvalitní bílý jogurt a přidat si do něj doma lžíci kvalitní marmelády...pocitově je to pak úplně to stejný, kvalitou ovšem nesrovnatelný rozdíl...Ale moc nechápu, proč se ptáš, když pak poté, co tu drtivá většina napíše, že to vhodné není, tak napíšeš, že to teda zkusíš🙂. Na tu střevní mikrofloru mu víc než ovocný jogurt pomůže právě kterýkoli bílý jogurt, v tom ovocným je těch kultur většinou méně - právě proto, že část té kvalitní složky je nahrazená fujky složkou alá ovocnou (většinou je to převaha ne úplně vhodných éček než cokoli prospěšnýho)

pepina126
autor
16. črc 2012

no protože ten bílý mu nechutná a ni se mu nedivím, je to kyselé ikdyž píšou že je to smetanové. No a marmeláda, no nevím pokud není domácí vyjde to dle mého názoru na stejno jako kdyby byl ovocný. A co si budeme říkat pokud mu dávám přesnídávku která má vydržel dva roky tak to asi nebude uplně správný ne? či co? Nebo veškeré příkrmy, vždyť to je skoro stejné jako konzervy a taky se jim to dává. takže si přes to vše myslím, že pokud dostane cca 2x týdně ovo jogurt vyjde to na stejno jako kdyby dostal přesnídávku která má vydržet dva roky, nevím co je teda horší.🙂

timbouctou
16. črc 2012

@pepina126 nezlob se, ale to přece vůbec není pravda. Marmelády jsou různé kvality, musíš kupovat tu, co je tam aspon 50% ovoce pokud už nedáváš domácí. V sebekvalitnějším ovocném jogurtu jsou barviva, a navíc minimálně do roka, lépe do dvou, není vhodné dávat různé gumy guar a podobné náhražky. Mimčo to neumí zpracovat a riskuješ vyvolání alergií. A věř mi, s miminem alergikem je peklo. Navíc mu tím opravdu ublížíš. A proč nedáváš do bílého jogurtu ovoce? Třeba banán nebo jablko to ochutí výborně i osladí. A když si nedokážeš na takovou otázku pro dr vzpomenout v ordinaci, proč si tam nezavoláš? Nemáte doma telefon?

pepina126
autor
16. črc 2012

nezlobím se na tebe, ale nesouhlasím s tou marmeládou, výrobce může na etiketě uvést co koliv a bohužel vím jak se vyrábí marmelády, takže pokud není domácí od " babičky " zase je to jen průmysl a nikdy nemůžeš vědět jaké ovoce do toho dávají. A když jsme u barviva myslíš si, že do marmelád se nedávají? Jedině s čím mohu s tebou souhlasit je to, že nejlepší je bílý jogurt plus rozmixovat ovoce, ale jsem zase u toho, že po banánu máme zácpu což ho pak bolí bříško a ostatní ovoce už není až tak sladké, ale i tak dostává bílý jogur s jahůdkami ze zahrádky nic méně poznamenávám, že alergii na jahody nemám. A to, že s miminkem alergikem je peklo mi říkat nemusíš, mám lidi okolo sebe, který mají alergiky. Samozřejmě se mohu Dr. zeptat jo a telefon mám, ale chtěla jsem další názory pač maminy kolem mě ty jogurty, lipánky a pod dávají. No řekni mi co je horší ovocný jogur nebo dět. přesnídávka která vydrží dva roky

petapete
16. črc 2012

@pepina126 naprosto souhlasím s @timbouctou - marmeláda se dá rozhodně najít snáze kvalitní, než ovocný jogurt...já teda tohle neřeším, v létě si udělám prostě pár skleniček domácí marmelády ze sezonního ovoce a tím pádem mám opravdu kvalitní bez barviv, éček a kdečeho...vyrobit si pár skleniček marmelády fakt není takový problém a pak víš, co tomu dítěti dáváš...s těmi přesnídávkami taky nesouhlasím - tam to vydrží ne proto, že by to bylo narvaný konzervanty a barvivy, ale proto, že je to sterilovaný a vhodně ošetřený teplotně atd...takže je to fakt rozdíl než kdyby tam byly nevhodné přísady, konzervanty a barviva, co jsou v těch ovocných jogurtech...A pokud to budeš brát stylem - výrobce může na etiketě uvést cokoli, tak pak nemůžeš dát ani ten jogurt, ani nic jinýho, co si nevyrobíš doma, protože výrobce může na vše uvést cokoli😉. Ovšem pokud dáváš šestiměsíčnímu dítěti jahody, tak je pravdou, že kupovaný ovocný jogurt neuškodí 🤐. Mmch. zrovna nedávno byla v Sama doma paní z Dtestu, testovali právě jogurty - bílé a velmi chválila, že všechny obstály, že byli velmi příjemně překvapení...ale že pak zcela jiná je situace u ovocných jogurtů, za které by teda rozhodně nekopala a řešila to právě spíš tím doplněním bílého jogurtu v domácích podmínkách marmeládou, čerstvým ovocem atd...takže myslím, že to hovoří za dost...A opakuju - nevím, proč se ptáš, když si to stejně uděláš po svém, bez toho, že bys přijala argumenty, které tu dostáváš proti tomu. Já osobně bych už teda v případě, že marmeládu nechceš, protože jsou nekvalitní a nevíš, co do nich výrobce dá proti tomu co napíše na etiketu, spíš preferovala bílý jogurt a zkusit osladit třeba glukopurem, protože mi to přijde jako menší zlo, než řepný cukr, který je v těch běžných ovocných jogurtech a doplnila třeba tím čerstvým ovocem. Přesto si ale myslím, že pro takto malé dítě je to zbytečné, ty sladké chutě nejsou ještě vyvinuty a mělo by mu stačit méně sladké, tzn. i s tím méně sladkým ovocem by to mělo být pro dítě dostatečně chuťově zajímavé...
Jinak kvalitní marmelády se dají opravdu i koupit, např.: http://www.chemievjidle.cz/dzemy-zavareniny/aln...
http://www.chemievjidle.cz/dzemy-zavareniny/ham...
http://www.chemievjidle.cz/dzemy-zavareniny/jah...
http://www.chemievjidle.cz/dzemy-zavareniny/mar...
dokonce i bez cukru:
http://www.chemievjidle.cz/dzemy-zavareniny/rha...
http://www.chemievjidle.cz/dzemy-zavareniny/st-...
http://www.chemievjidle.cz/dzemy-zavareniny/st-...
což je podle mě pořád výrazně lepší volba

jarkalada
16. črc 2012

@pepina126 řekla bych, že jakmile ho naučíš na cukr, resp. ovocný jogurt, tak bílej ti už později do pusy nevezme. Zkus třeba bílý jogurt od Zott-Natura. Naši se taky zprvu ošklíbaly, ale zvědavost zvítězila. Po pár olíznutích první den, za nějakou dobu to bylo pár lžiček a ted už ho zbaští půlku. Nedávám tedy každý den. Tenhle není tak kyselej, jako např. Klasik-aspoň pro mě.

jarkalada
16. črc 2012

taky mám kamarádku, 10m.chlapeček baštil pribiňák, chlubila se, jak už umí pít mlíko/kravský/z hrníčku, zobe arašídový křupky, má rád knedlíky - "on to jí, ono mu to chutná, u druhýho bys to už tolik neřešila.." - jako, ale mám snad svůj rozum a neznamená to, že když to dělá moje kamarádka, tak jí budu bezhlavě následovat..

petapete
16. črc 2012

@jarkalada můžu tě uklidnit, i u druhýho to budeš řešit, teda aspoň já jo😀. Je teda fakt, že ne tak úplně striktně jak u Lukáše, to jsem byla úplně hodně přísná, Fífa proti tomu to má volnější, spíš mu dám něčeho třeba trochu ochutnat (minule např. ode mě pečenýho kuřete - z prsíček, kuře jen solíme a to mírně), ale určitý věci by rozhodně nedostal (kravské mléko, arašídy, pribiňák rozhodně ne...knedlík bych mu klidně dala domácí - dělám jen ze žloutků a z vody, takže tam není ani bílek ani mléko, tak na něm není nic špatnýho. Teď třeba o víkendu měl s námi kousek buchty - kynutou s meruňkama a drobenkou, sice je tam trochu cukru, ale on toho stejně dal dvakrát do pusy, takže v pohodě (ale zas jsem dělala primárně úpravu vhodnou pro něj - těsto jen ze žloutků+místo mléka zas z vody)

dana3262
16. črc 2012

@pepina126 souhlasím s @petapete myslím, ze máme podobný pohled na věc v tom jídle 😉 přesně jsem chtěla napsat, ze je možné jogurt osladit (třeba agavovym sirupem). A nebo je možné zkusit zakysanou smetanu (@petapete 😉 ji furt propagují, co?) Není tak kysela, třeba by si zvykl a mohl postupně přejít na smetanovy jogurt, ale ovocný jogurty jsou fakt hnus, to bych mu nedávala, vždyť je to úplný drobeček. S těmi lipanky bych taky pockala kdyz uz to musí byt. Syn je ma rád, ale je mu 2,5r a ma je jako mlsani, ne jako pravidelnou svacinku. Samozřejmě by mohl posvacit kvalitneji. Delej jak myslis, ale kamarádky nemusejí byt vždy správně měřítko.
Moje kamarádka bouchla na oslavě své dvouleté dcery rychle špunty..to mi tedy dalo dost zabrat, abych to synovi nevyrvala od úst a nezaslapala i s kelimkem do země. Úplný úlet dle mého..

@petapete jo a ted jsem pekla loupacky ze zloutku se sunarem 😀 mam ho tu otevřený 😀 sypany spaldovymi klíčky místo máku.

petapete
16. črc 2012

@dana3262 tak s rychlými špunty mě i náš pětileťák odešle "někam" a myslel by si, že se maminka asi zbláznila😀. zakysanka je fajn, taky nám chutná, jen narozdíl od tebe, já ji pro sebe musím mít v "zakázaných" potravinách😀. Ale takový choceňák je vpodstatě to stejný, tam je ten procentuální rozdíl už celkem pramalý a konzistence velmi podobná a je mňam. Mmch ten by mi nevadil ani ten ovocný, u nás v obchodě nemají pořádný jogurt, ale choceňský ovocný jo a dnes jsem si ho prohlížela a má ve složení jen ovocnou složku ve složení ovoce, cukr a červená řepa na barvu, tak proti tomu bych u batolete už neprotestovala...do roka bych ale stejně dala jen bílý😀

petapete
16. črc 2012

@dana3262 no já zjistila, že to kynutý jde v pohodě i z vody (jen by možná pak chtělo trochu víc másla, přijde mi to sušší než s tím mlékem - takže příště přidám trochu tuku a může být normálně vodový v pohodě😀

dana3262
16. črc 2012

@petapete jedinej chocenskej jsem právě konzumovala s edou kdyz byl malej. Taky jsem to brala podle složení a to se mi zdálo byt v pohodě, ale pak jsem se dozvedela o kvalitě samotnyho ovoce a přestala kupovat i ten. Ne, ze by chcensky jogurty obsahovaly min kvalitní ovoce, ale celkové-ovocné jogurty, marmelady. Prý může byt nahnile nebo dokonce plesnive..no, snad to není tak hrozny..zbývá jen doufat.
Já z tech rychlejch špuntu mam teda zážitek na par let. Nejen, ze je to jeden z největších sajrajtu světa, ale vůbec ten akt..proč ma dvouletý dítě bouchat šáňo? Ale to uz teda odbocuju totálně..pardon.

petapete
16. črc 2012

@dana3262 jj, tak kvalita toho ovoce použitýho na tyhle komerční věci je diskutabilní určitě u všeho bohužel...proto taky jako metodu první volby bych viděla ten bílý jogurt kombinovat buď s domácí marmeládou nebo čerstvým ovoce a třeba teda - pokud je to nutný (což si myslím, že není😀), tak dosladit nějakým přírodním sladivým prostředkem...a teda pořád to beru v rámci spíš těch starších dětí, ne u kojenců, tam bych prostě odmítla přistoupit na vybíravost dítěte - pokud nechce čistě bílý jogurt (jakože třeba Fífa zatím nechce), tak ho prostě zatím nedostane a budu dál nabízet, on si na tu chuť dřív nebo později zvykne...to je stejný, jak s pitím - prostě má čistou vodu a na jiný pokusy nemá nárok, to až tak o dost později...

pepina126
autor
16. črc 2012

no tak abych to trochu shrnula, malý je už od narození na UM, od pediatra povolené příkrmy od konce 4. měsíce,. Koncem 5. měsíce jsem zkusila bilý čistý jogurt Holandii snedl pár lžiček a pak už ho nechtěl nedivím se je opravdu kyselý. Jinak dostává max 2x týdně choceň nebo zott, což si myslím že i ovo jogurty od chocně jsou dobré a kvalitní. Páč pokud bychom chtěli diskutovat o kvalitě byla by to akorát hádka na druhou. O marmeládách si myslím stále své jedině co dle mého je kvalitní je domácí marmeláda. Klobouk dolů kdo si ji dělá sám. Já jsem ráda když malému udělám domácí přesnídávku z ovoce. Pribiňáka nedávám a zatím se to nechystám udělat,ale na druhou stranu ho od toho držet nebudu a jsem spíše stůjce toho udělat si ho sama viz. má zkušenost s kupovaným lipánkem. jinak je dobrý nápad bílý jogurt plus přesnídávka, to děkuji za tip. Ale milé maminy myslím si že je rozdíĺ v příkrmech u plně kojeného mimi a u mini které je na umělém mlíku. Takže děkuji za rady, informace, ale neodsuzuj te mě za to, že mám svou hlavu , že si z toho vemu své informace a striktně nepřistoupím na vše co píšete.
A co se týče arašídů, křupek, koláčů to by mě nenapadlo dát takhle malému dítěti. A s vodou, samo, že pijeme čistou vodu, ale i tak dostane dětské čajíky od hippu nebo naředěné štávy třeba švestku když má bolení bříška. Prostě bych ho od toho striktně nedržela .

timbouctou
16. črc 2012

@pepina126 po samotném banánu může mít zácpu, ale ten jogurt by to právě měl upravit, tak zkus aktivii, ty jsou i nejmíň kyselé. A banán střídat s jablkem, to zas urychluje trávení. Vždycky je potřeba to střídat. A co pořád s těma ovo jogurtama máš, i když tam je kvalitní ovoce, ty barviva ti nevaděj? Mě by to teda vadilo, já svý děti mám ráda a nechci, aby dopadly jako já. Mám odmala rozhašený zažívání a neumím zpracovávat jakýkoli tuk z potravin, a to mi prosím pěkně způsobila strava tenkrát běžně dětem dávaná. Cukry, živočišné tuky, málo syrového ovoce a zeleniny. V kupovaných ovo jogurtech skutečně syrové ovoce nenajdeš, všechno je tepelně zpracované, takže žádná výživová hodnota.

timbouctou
16. črc 2012

@petapete mimochodem, ty marmošky z Lidlu máme odzkoušené a vlastně už ani jiné nekupujem, jsou vynikající a ani máma mé kamarádky, která jinak dělá úplně nejlepší zavařené ovoce a zeleninu na světě, tak marmelády nedělá lepší než lídlácký 😀