Je možné přikrmovat děťátko už od 4. měsíce?

finlay
2. pro 2012

Ahoj maminy,
potřebovala bych radu, jak začít s příkrmy. Četla jsem více článků tady, ale všechny jsou o starších dětech. Má dcerka teď měla 4 měsíce a hrozně často se mi v noci budí a pláče hladem. Zatím výhradně kojím, ale je vidět, že už to nestačí. Zkoušela jsem jí udělat kaši do láhve před spaním, jenže problém je, že ona vůbec láhev nechce, odmítá ji. Má teda problém i s obyčejným dudlíkem, to je taky vždycky přemlouvání, aby si ho vzala a uměla dudlat.
Je možné dát jít už nějaký příkrm třeba ze lžičky? Máte někdo zkušenost?
Mockrát díky!!!

lv
2. pro 2012

@finlay mě malá nechtěla kaši z lahve, dávám lžičkou..hustější, aby netekla, to se jí nelíbí..pár prvních dní ji jakoby vsála, ale už krásně otvírá pusu a jí ze lžičky bez problémů. Dudlík nechce vůbec, kouše to jak hračku ze všech stran.

finlay
autor
2. pro 2012

@lv no to přesně dělá s dudlíkem i moje malá. A od kdy jsi jí dávala ty kaše? Není na to ještě malá, ve 4 měsících?

dlabinecka
2. pro 2012

to, že se v noci dítě často budí, rozhodně nemusí mít nic společného s hladem. S příkrmy takhle brzy bych začala jedině, pokud by miminko nepřibývalo na výze. Po kaši jí bude spíš bolet bříško, než že bude líp spát 😉

finlay
autor
2. pro 2012

@dlabinecka A co bys mi teda poradila? Máš s tím zkušenost? Díky 😉

lv
2. pro 2012

@finlay jsou maminky, které ti to nedoporučí, každé dítě je jiné, některým kaše na noc nevyhovuje - je pro ně těžká a špatně usínají a spinkají. U nás zabraly - já jsem začala s kaší, když už vyváděla, když mě viděla jíst, klapala pusou na prázdno, budila se co hodinu v noci..měla bez pár dní 5měs. Během pár dní se dostala na dávku 150-180ml kaše, zkusila jsem Nutrilon rýžovou, jinak spíš vařím sama /rýžovou, pohankovou, jáhlovou, sem tam k tomu dám podusit kousek jablíčka, hrušky..nepřislazuju/.

dlabinecka
2. pro 2012

@finlay no...vydržet 😉 nebo být trochu tvrdá. nevím, jak často teda kojíš nebo tak, ale mě malá hodně špatně spala a věčně se budila, chtěla prso, i když hlad rozhodně neměla. postupně jsem se snašila jí kojit v noci mín a min -tedy nedávala jsem jí hnedka prso.

maladama
3. pro 2012

@finlay já přikrmovala od ukončených 4m, klasika začít zeleninou, na kaši jsem kvůli často se budícímu miminku čekala jak na slitování - a na spaní pomohla tak asi na dva dny. Stejnou zkušenost má většina matek kolem mě, jimž se děti před zavedením kaše často budily, tak po zavedení změna maximálně na pár dní.
Samozřejmě můžeš být jedna z těch šťastlivkyň, u které to pomůže, ale jistota to rozhodně není ☹

zvalentova
3. pro 2012

Pokud plně kojíš, rozhodně bych s příkrmy nezačínala. Dokud nekojíš vícekrát než 9-10x denně, je kojení dostačující. Dítě na příkrm musí dozrát nejen fyzicky, ale i mentálně. Než se naučí fungovat se lžičkou také bude nějakou dobu trvat 😉

katyxq
3. pro 2012

Pokud neprojevuje zájem o jídlo, nenatahuje se po něm nebo třeba nemlaská, tak na příkrmy moc asi připravená nebude. Noční buzení může mít řadu pravděpodobnějších příčin, než je hlad - růst zubů, mozek nestíhá zpracovávat spoustu nových vjemů, negativní účinky očkování, potřeba fyzické blízkosti maminky atd. Navíc dávat kaše na noc nepovažuju za nejlepší nápad, navíc takhle malému dítěti, ještě to neumí pořádně strávit, takže z toho může mít bolení, zácpu, žízeň, navíc většina těch kojeneckých je sladká až běda (příkrmy se namají sladit, ale sladká kaše nevadí?!?). Plus omezení večerního a nočnimho kojení jen vede k útlumu laktace a pokud má miminko opradu hlad, růstový spurt (nemusí být jen v tabulkové termíny), tak to problém akorát zhorší. Pokud kojíš s kloboučky, tak je nejspíš problém v nich.
Takže bych spíš kontaktovala laktační poradkyni a pokud by nic nepomohlo, tak přinejhorším zkusila příkrmy zeleninové, ale nečekala bych od nich nějaké zázraky, v tomhle věku toho dítě moc nesní a může z toho být víc problémů než užitku.
Polid láhev nechce, tak bych ji ani nenabízela, jde to i bez ní, příkrmy dávat lžičkou a pití (vodu) taky ze lžičky nebo z hrnku.

lucajdak
3. pro 2012

Ahoj ja jsem zacala prikrmovat ted je to asi 10 dni, Ondra ma gestacne 4 mesice, je nedonoseny. Zacala jsem klasicky mrkvickou ale fakt nenasilne, aby si na tu lzicku zvykl, vzdycky ho dokrmim mlikem. Ja teda nekojim, ma od dvou mesicu Nutrilon a lahev nam nevadi, s tou mrkvi nic moc ale snad si zvykne, brokolice mu chutna vic. Co se tyka noci tak ja zkusila kase a ty nechce a tak mu davam Nutrilon Extra, ale to nevim jak bys davala pokud ti nepije z lahvicky. Budi se mi jednou za noc, teda zatim🙂
Nemyslim si ze je spatne pokud bys zacala takhle brzo, driv se taky kojilo a davala se zelenina snad od dvou mesicu😉 Preji hodne uspechu!