Jídelníček 1 rok. Mohou děti už vše?

nonfood
27. srp 2019

Maminky, prosím vás, od roku už může mimi všechno? Myslím jídla co vařím normálně sobě, jen míň koření? A jak je to s pitím? Díky

kafr
27. srp 2019

Pokud jíš rozumně, tak ano 😄.
Nedávám smažené, min solí a koření, sladké věci (batoleti těžko kvalitně vyčistíš zuby, že jo...)... Jo ještě houby jsem nezkoušela, ale houbové koření do bramboračky dávám. Jinak mě asi nic nenapadá. A prý se nemá dávat skořice, ale nevím proč...

ladyhacek
27. srp 2019

@kafr houby až kolem 3 roku. Četla jsem že jsou těžké na zažívání a teda prvnímu synovi vadili i při kojení.

ladyhacek
27. srp 2019

Syn má čerstvé rok. Začíná jíst co my dost to vyžaduje, ale u prvního jsme začali kořenit méně automaticky takže mu trochu dám.
Většinou ho nakrmim a pak dostane kousek z mého talíře. Dětské už moc nechce.

Pití dávám vodu, ani u prvního jsem nenabízela nic jiného ( občas fenyklový či bylinkový čaj)
Teď mi vypije kolem 150ml vody za den je to odhad z flašky ( má s brčkem) mu pije i starší tak dolévam.

Ochutnal už i lívanec s tvarohem ( tvaroh nebyl slazený)
Pozor na čerstvou papriku je také těžší do žaludku, musí se vyzkoušet.

Ještě jsem nezkoušela čokoládu ( přirozeně), tu skořicí taky, exotické ovoce - schovávam na zimu teď je všude naše 🙂, ale jinak bych se nebála.

xcassiopea
28. srp 2019

Ahoj, určitě méně soli a koření. My pro roční dvojčata a 2,5letou dceru vaříme prakticky normálně, jen méně koření a soli a buď dětem oddělíme před finálním "dochucením" nebo co se dá si dospělí dochutí až na talíři. Teda nedávám smažené a uzeniny, houby z bramboračky nebo omáčky prostě při krájení vyndám. Když máme občas chuť na něco ostrého, mám v zásobě masové i ovocné přesnídávky. Jen ne všechno dobře papají napoprvé a ne vždycky dost, ale to se časem upraví. Každopádně mám i pro rychlovku dětské sušenky, piškoty a kaše. Jinak sladké se snažím nedávat, je dost v banánech, ovoci, piškotech a marmeládě. Jinak se sem tam stane, že ta starší dá ochutnat kousek čokolády, zmrzliny nebo jí upadne kousek sušenky, prostě to nestihnu, jednou jsem byla úplně vyřízená a objednala pizzu se šunkou a ananasem, taky si trochu dali. K pití dávám krom um. mléka vodu, neslazený čaj a když jsou hodně vedra sáhla jsem i po trošce sirupu když se mi zdálo, že moc z flašky neubývá. Množství nějak neměřím, prostě pít po jídle a v průběhu dne tak nějak i podle počasí průběžně dávat, nebo je pořád k dispozici flaštička s vodou a už si pro ní i sáhnou sami. V noci dávám vodu, čaj nebo um. mléko. Občas se stane, že něco prostě nejí, někdy úplně vynechají kousky masa, jindy se v tom patlají, že je to na fotku a pevné nervy 🙂 ale postupně zjistíš co jim chutná víc. Jinak skořice je častý alergen, ale nemusí vadit, radí nedávat kravské mléko, ale třeba do pudinku ho dám, jo a ořechy nedávat, jedině drcené a málo.

zelenaesmolda
28. srp 2019

@nonfood
davam ovoce,maso,vajicka,zeleninu,prilohy.vyhybam se pridanym cukrum,nesolim,nekorenim.
pokud ma mala na obed omacku jako my tak ji udelam nesolenou verzi.

mku
28. srp 2019

@nonfood muj pil a pije taky jen vodu, kolem roku vypil cca 500ml, obzvlast v horku jako je ted... ja varim tak, ze bud ma od nas (min korenene atd) jako je rajska, kure na paprice atd a vetsinou si jeste par porci dam do mrazaku a pak to vytahuju kdyz mame neco, co pro nej neni jeste uplne vhodne nebo by to nejedl. A jenom pro syna varim polivky (a zamrazim), protoze ma rad hodne huste aby v nich lzice stala a to nikdo jiny z rodiny nechce 🙂

zelenaesmolda
28. srp 2019

@mku
ja davam na piti bud vodu nebo neslazeny detsky caj,stridam ovocny s bylinkovym 🙂

areh
28. srp 2019

V roce syn jedl víceméně, co my. Jen ne sůl, cukr, smažený a pod. K pití voda s citronem, s mátou nebo neslazený čaj a vypil asi 400 ml.

ceekanka
19. zář 2019

Určitě nemohou,nebo by neměly houby a játra. Obojí v sobě zachycuje škodliviny a jsou těžké. Z koření bych teda nedávala nic ,, exotického" Jen skořice v malé míře. Podporuje trávení. Přidává se do košíček. Určitě né muškátový oříšek- způsobuje ospalost a působí halucinogenně. Někde jsem tu psala, že používám převážně bylinky že zahrádky. Tymián- je antiseptický, takže i do čaje při nachlazení je super. Bazalku,petrželku, saturejku, oregano, šalvěj, levandule.. Z levandule dělám i sirup. Z kupovaných bych mezi prvními použila kmín a majoránku..

martiina_k
19. zář 2019

Náš roční jedl víceméně všechno, jen jsem mu nedávala nic s cukrem a žádné uzeniny. Což jsme dodrželi ještě doteď (2 roky 2 měsíce). Sice si spousta lidí ťuká na hlavu, ale já jsem přesvědčená, že prvních 1000 dní života zakládá na celoživotní metabolismus, tkaže mám v plánu dotáhnout do tří let žádné cukry (lízátka, bonbony, čokolády, kindrmléčnéřezy, buchty, koláče, sladké ovocné kapsičky apod.). Prcek mi jí vše, miluje veškerou zeleninu, ovoce, přírodního cukru má v jídle dost. Ale jinak co se týče jídla, tak prakticky to co vařím pro nás, to už jí běžně.

martaskaaa
19. zář 2019

Holky a můžu mu dát mrkvičkovou nebo podkovou polívku? Je tak třeba čtvrt kostky másla a kostka zeleninovýho bujónu. Rok mu bude teď 1.rijna, ale já mu furt dávam jídlo ve skleničkach k obědu/večeři. Jinak rohlík s žervé, ovoce/zeleninu, bílý jogurt, kaši... A dál moc nevím, občas mu něco od nás dám na chuť, ale právě jsem se bála, aby ještě nebylo brzo 😆

mku
19. zář 2019

@martaskaaa ja polivky delam vsechny mozny ale rozhodne ne z kostky ale z poctivyho vyvaru.

martaskaaa
19. zář 2019

@mku no ten bujón zeleninový tomu dodá právě tu chuť, jde to i bez něj, ale ta chuť neni taková, nejde to nijak zaboha dochutit jen solí a pepřem, jedině vegetou, ale to je prast jako uhod 😂

martiina_k
Autor odpověď smazal
Zobraz
alcar
19. zář 2019

@martaskaaa od roka davam klukum do jidla normalne kostku Vitana Natur bujonu. Ted ve dvou a pul uz i masox. Ale uz to pak nijak nesolim a nekorenim.

martiina_k
19. zář 2019

@martaskaaa já kupuju výbornou polívkovou směs u jedhoho kořenáře - ta směs se jmenuje polívečka, nejsou tam glutamáty, ani sůl (tu dávám pochopitelně taky, ale tuhle směs jsem používala i dřív, když jsem ještě malému solit nechtěla) a z této směsi jsou polívky jedna báseň. Jinak taky dělám vývary z masa (kuřecí, hovězí, z krůtího krku je výborná..)

mku
19. zář 2019

@martaskaaa chutim bylinkama... plus o tomu drceny kmin atd a staci to 🙂 pro nas taky pouzivam vegetu, ale malymu (26m) bych to do ted nedala

hlasil
19. zář 2019

@martaskaaa Ročnímu dítěti bych žádnou kostku nedávala. Sama pro celou rodinu vařím povětšinou jen se solí, sem tam jiné koření nebo bylinky a nikdy si nikdo nestěžoval, že by to nebylo k chuti. Vývar dochutíš solí a bylinkami. Krémové polévce, jak asi myslíš tou mrkvovou nebo pórkovou, dodává nejvíc chuti, pokud na začátku zeleninu (příp. s trochou cibule) zvolna orestuješ na másle, aby lehce nahnědla. Pak opravdu stačí doladit dle okolností smetanou a solí. U nás doma jsme s vařením pro děti plynule změnili i vlastní stravu a bylo to rozhodně ku prospěchu věci. Je strašně super, když Jídlo chutná podle základních ingrediencí a ne každé druhé stejně podle nějaké směsi nebo kostky.

alcar
19. zář 2019

@martaskaaa ja mam taky problem dochucovat jidla. Bylinky nepestuju, moc jim nefandime, mam pocit, ze pak je to jidlo jen sama trava (bylinka 😁). Samotnou sul davat moc nechci a z koreni mi chutna tak maximalne kmin. Pamatuju si, ze u prvni dcery jsem to jidlo taky strasne resila. Zadny cukr, Lipanek a Termix sproste slovo, az do dvou let zasadne varene blafy z parniho hrnce. Pak sla do skolky a uz to jede... instatntni kase, presolene polivky apod. 😃 No a kluci dvojcata ji ukradli z talire v 8 mesicich pomeranc a zavedeni tropickeho ovoce bylo hotovo. 😃 A v 10 mesicich vystrachali segre cokoladu a v nestrezenem okamziku snedli asi pulku tabulky. Takze i cokoladu meli zavedenou jeste jako kojenci. No a ted uz to tak proste neprozivam a postupne je pripravuji na skolkove presolene a masoxove šoky. 😃

ceekanka
24. zář 2019

Jó a taky tady někdo psal, že místo hub dá houbové koření.. 😁 No nevím,co je horší,jestli houba, nebo glutaman sodný a podobné srajdy obsažené v kořenících směsích..🤔😀

normalnimatka
24. zář 2019

v podstatě jo...až na houby a vyložený sladkosti. ani s kořením bych to neviděla nijak dramatickY..

hanka_333
24. zář 2019

@alcar A to ve skolce vari instantni kase a slane polevky? To je divne.

normalnimatka
24. zář 2019

@martaskaaa zkus bio zeleninovej bujón z dm - ten jsem teda nezkoušela:D ale používám tu sypkou směs....je to jen sušená zelenina a sůl, a tu chuť to dodá🙂 maj myslim i kostky, ale mně se líbí, že tý sypký směsi dáš kolik lžiček chceš. v návodu je to předimenzovaný, kolik se má dávat lžiček na jeden vývar..

chaira
24. zář 2019

Nemají se dávat houby, oříšky a plísňové sýry.

alcar
24. zář 2019

@hanka_333 ano, v nasi instantni bramborova kase a polivky byvaji opravdu nekdy dost slane. 😕

alcar
24. zář 2019

@normalnimatka ty bio kostky dela i Alnatura, taky jsou dobre.

ajja87
24. zář 2019

@hanka_333 u nás třeba je školka pri základní škole a tudíž i jídelna vaří pro všechny stejně a rozhodně u nás neřeší, že malé děti nemůžou to a to a pochybuju, že každý den vaří pořádný vývar...a jak tu někdo řešil, že se houby nemůžou do třech let,tak pro příklad dnes k obědu houbová polévka a věřte, že to dostali i ti dvouleté co tam chodí.