Jídelníček 21měsíčního batolete, díky za koment

relay
11. pro 2014

Zdravím maminky stejně nebo podobně starých dítek. Ráda bych se vás zeptala na jídelníček prcků, nejlépe těch, který mají s jídlem problémy a jsou to nejedlíci. Dcerka mi jí hodně málo, má problémy s polykáním a kousáním, s doktorkou to chci v nejbližší době řešit. Je tedy na kašovité stravě, odmítá ovoce (mimo banánů), stejně tak pečivo a na sladké sušenky jí taky neutáhnu. Takže náš jídelníček vypadá následovně (např. včerejší jídelníček)
8:00 190ml kaše nestlé
cca 11:00 100-150 puding
cca 14:00 200-220g husté polévky - např.bramborová, brokolicová, hrášková
5:00 banán + jogurt 100-150g
8:00 kaše nestlé
na stole má vždy rohlík, nějaké řezy všechno na podporu kousání..většinou si toho ani nevšimne a když, tak se na tom dáví a dusí. Jsem z toho fakt zoufalá. Bojím se aby mi dcerka prospívala, nevím jestli jí to stačí, protože ona si o jídlo neřekne ...
Díky za koment

terka82
11. pro 2014

@relay dceři je 2,5 roku, má 9kg. Narodila se ve 26tt. Teď už teda jí zlatě oproti tomu, co předváděla třeba před rokem - to jedla(pila mléko) jenom ve spánku. Také je převážně na mixované stravě, ale některé dobroty rozkouše bez problémů. Na mlsání moc není a vůbec nepije, takže se snažím tekutiny dohánět v jídle. Jídlo sice sní, ale s telefonem v ruce. Pouští si videa, pohádky, potřebuje rozptýlit, aby to snědla. O jídlo si taky neřekne, kdyby bylo po jejím, tak nemusí jíst vůbec.
Během dne většinou jí:
10.00 jogurt 100-150g
12.00 hustější polévka nebo omáčka 200g
14.00 tvaroh, pribináček 120 - 150g
16.00 přesnídávka nebo teď převážně 200ml čerstvé odšťavněné ovocné šťávy
18.00 polévka vývar 200g nebo momentálně Fortini drink 1 lahvička(200ml), aby trochu přibrala
20.00 pudink z 250ml mléka
Kolik malá měří a váží? Nás čeká za půl roku endokrinologie, protože je v růstových grafech pod 3. percentilem.

gwennie
11. pro 2014

holky, vy mě bavíte 😀 tomu říkáte, že děcko nejí? u nás jsou dny, kdy moje dcera sní akorát jednu přesnídávku během celého dne 🙂 a vypije třeba 300ml za celý den... A bez pohádek a písniček by taky nedala ani ránu...

somalicats
11. pro 2014

@relay Tohle je nádhernej jídelníček. Moje starší v tomhle věku kolikrát během dne odmítla všechno, snědla třeba za celý den jen jeden rohlík (a i za ten jsem byla ráda), když mi snědla celé jakékoli jídlo, tak jsem okolo ní pomalu tancovala tanečky. Přitom do roka jedla v pohodě. Od roka mi nepozřela ani mléko, pila jen čaj nebo vodu, nic jiného nechtěla. Ovoce jak kdy, když se mi do ní povedlo dostat jablko nebo banán, tak to byl úspěch, zeleninu snědla jen rozmixovanou v polévce. Dnes jí je 11,5 roku a jí všechno 😉.
Já se naučila to tak dramaticky neřešit - hlady ty děti neumřou...

lrg
11. pro 2014

No tak to mě taky pobavilo, protože kdyby moje 21 měsíční dcera Ema jedla takhle alespoň obden, tak jsem fakt vyzívaná 🙂 Přesně jak píše @gwennie, někdy jsme jen na jednom pacholíku za den. Nejí pečivo, ovoce, zeleninu, maso, polévky. Nemá ještě stoličky, takže nic moc nepokouše a ani se o to moc nesnaží. Ráno 200ml UM, k obědu sní asi 50ml kaše nestlé, k svačině 100ml nějakého tvarohu, k večeři těstoviny ale jen omočené v nějaké omáčce, nesmí tam být kusy masa, zeleniny apod, jinak to plive. Přes spaním vypije zase lahvičku mléka. Sem tam se mi podaří do ní přes den dostat trochu banánů, nebo nějaké sušenky. Řešíme to už víc jak rok, pořád nás sledují na gastru, už nás chtějí poslat i k psychiatrovi, proč nemá vůbec potřebu jíst. Zkoušeli jsme jí vzít na 14 dní UM, jestli by se nerozjedla, ale nejedla o nic lépe a začala rapidně hubnout. Trvá už to tak dlouho, že se nedá říct, že jsem z toho zoufalá. Spíš smířená, jinak bych se z toho musela zbláznit.

somalicats
11. pro 2014

@lrg U nás se to zlomilo, když mladá nastoupila ve dvou letech do jeslí. Tam viděla jíst ostatní děti a začala pomalu jíst taky. Do té doby to byl děs. Ale nehubla, energie měla jak dvě děcka dohromady, odkud to brala, to dodnes netuším. A to mi nepila ani UM, ani kravské mléko, nic. Kaše nechtěla.

terka82
11. pro 2014

Holky taky jsem psala, že teď už jí zlatě. Bohužel i přes to, co všechno nyní sní, má 9kg a vypadá, jak kdyby přežila koncentrák. Jezdili jsme s ní od čerta k ďáblu, logopedie, orofaciální stimulace, psycholog a nepomohlo nic. Musela si k tomu dojít sama. Sama jsem z ní byla na prášky, bylo to šílené období.
@gwennie
@lrg

lrg
11. pro 2014

@terka82 Omlouvám se, tvůj příspěvek jsem nečetla, reagovala jsem na zakladatelku, protože za takový jídelníček, resp. za to množství, které sní, bych byla fakt vděčná. Ve 2,5 letech má 9kg? To teda opravdu musí vypadat jak kostřička, to má dcera teď a je doslova kost a kůže, nemá ani gram tuku na sobě 🙂 Já už to taky nikde s nikým neřeším, je mi jasné, že z toho prostě musí vyrůst a nic jiného se dělat nedá. Nejvíc mě štve, že do ní nedostanu žádné maso, ani mixované už nechce, dokonce i když jí nakrájím pidi kousky šunky do bramborové kaše, tak to vybere. Navzdory tomu je fakt čilá, bystrá, chytrá a hlavně fakt zdravá. Za ty necelé dva roky ještě nebyla nemocná, ťuk ťuk 🙂

relay
autor
11. pro 2014

@lrg
@terka82
@somalicats
Holky, děkuji za příspěvky, já jsem z toho zoufalá, občas brečím..teď mi jedna máma ještě řekla, že si za to můžu sama, že díky mě malá nemá žvýkací reflex, ale já se vlastně snažím od toho 8 měsíce jí naučit kousat. V kočárku má rohlík v ruce furt, sušenky, zkusila jsem i párky a hranolky a ona to prostě jen dá do pusy a žužlá, pak se vzteká, že má třeba rohlík na patře a dáví se z toho. Já už prostě nevím jak jí "donutit" kousat no :(
Jinak váží kolem 11 kg, byla teď dlouho nemocná. K tomu jí lezou všechny 4 špičáky, takže si to dokážete představit.
A neni vám z toho zle, když vidíte, že fakt za celý den sní jen ten jogurt, nebo pacholíka?? Já pak mám hrozný depky

terka82
11. pro 2014

@lrg neomlouvej se. 🙂 Mně je jasné, že jsou i děti, které toho sní mnohem míň, ale asi mají z čeho brát. Té naší žížale vypadne jedno jídlo za den a hned začne hubnout. Kdyby byla pár dní o jednom jídle, tak skončí ve špitále. Ale jsem ráda, že už to do ní nemusím rvát vyloženě násilím a teď už to taky neřeším. Je šikovná, čilá, roste alespoň do délky, prostě z ní bude hubeňour. Když jí to vydrží, tak za to bude jednou ráda. 🙂

relay
autor
11. pro 2014

@terka82 no a co okolí, není ti líto reakcí?? Nebo to neřeší ??

somalicats
11. pro 2014

@relay Dívala jsem se k Tobě na profil, jestli ta dlouhodobá nemoc je růst stoliček, tak to fakt není nemoc, zuby rostou všem...
Já to neřešila, holka byla zdravá, čilá, evidentně nestrádala, takže jsem jí sice jídlo poctivě nabízela, ale nenutila, a ono se to časem vyvrbilo. Jiná by byla situace, kdyby ztrácela na váze, ale ona sice mírně, ale nabírala.
Tvoje jí perfektně, z takového jídelníčku bych rozhodně nevyšilovala.

relay
autor
11. pro 2014

@somalicats Malá prodelala 2x aftózní stomatitidu a herpangínu, kdy mi deset dní nejedla..to je nemoc. Je fakt, že jsem psala v tom nejhorším průběhu, takže jsem byla už unavená a mírně hysterická 😀

lrg
11. pro 2014

@relay Já už jsem se toho nabrečela, celý dny jsem jen vařila, mixovala, otvírala další a další skleničky a všechno vyhazovala. Přišlo mi, že čím víc se snažím, tím spíš všechno odmítá. Ještě v létě se dávila při sebemenším kousku a rovnou zvracela. Najednou se to zlomilo a začala kousat. Ale fakt téměř ze dne na den. Ale stejně, celý rohlík třeba nikdy nesnědla. Každé jídlo probíhá u televize nebo notebooku a trvá to třeba hodinu a když si pak dám do hrstičky, co vlastně snědla, tak je mi z toho taky na nic. Ale víš co, k ničemu jí nedonutíš, pokud je jinak zdravá, snaž se to neřešit. Dávej jí to, co má ráda a co víš, že ti sní a hlavně to neřeš s nikým, kdo něco podobného nezažil, to nikdo nepochopí. Co já jsem si všechno vyslechla, že se s ní moc mažu, že když nechce jíst, nedostane nic a pak, že sní všechno a bla bla bla...... Ty lidi si neumí představit, že takovéhle dítě je fakt schopné nic nejíst, max nějaké min. množství, aby přežilo. Musíš prostě věřit přírodě, že tvoje dcera si prostě vezme co potřebuje a to jí stačí. I dospělí člověk jí každý jinak, každý má jinou potřebu jídla.

relay
autor
11. pro 2014

@lrg tak to jsme na tom stejně i s reakcí okolí, nedávej jí..ona hlady neumře, já bych to prostě nedokázala no..a máš pravdu,kdo nezažije...
Koukám, že je na cestě další miminko, tak hlavně ať papá líp 🙂

lrg
11. pro 2014

@relay Mně i hodně pomohli právě takovéhle diskuze na internetu, kde jsem zjistila, že fakt nejsem jediná, kdo něco takového řeší nebo řešil a ty děti žijou 🙂 On je člověk zblblý z reklam a časopisu, kde se všude řeší zdravá strava a pak máš pocit, že je to konečná, když zrovna tvoje dítě takhle nejí. A u nás se teda neřeší jen jídlo, ale pořád něco 🙂 Pořád se v noci budí, dřív pila mlíko, ted už jí nedávám, ale stejně nevydrží spát celou noc. Přes den spí tak hodinku, takže jsem fakt unavená, kor teď s pupkem. A taky jsme od narození chodili na neurologii, protože měla zpomalený fyzický vývoj, začala chodit až v 19 měsících! A všechno je s ní tak komplikované. Nechce si ani nechat umýt hlavu, když má rýmu, nemůžeme se k jejímu nosu ani přiblížit, prostě je to s ní složité a kolikrát si říkám, do prčic, kde jsem udělala chybu.... 🙂

terka82
11. pro 2014

@relay okolí? Asi ne. Samozřejmě pár chytrolínů nás taky nezapomnělo poučit, jak to všechno děláme blbě. Ale z toho si nic nedělám. Jak píše @lrg , ví kulový o tom, jaký je život s nežerkou. Taky už jsme venku potkaly děti, co se malej smály. Z toho jsem byla v šoku, že jsem nebyla schopná obrany. Ale spíš mi v tu chvíli letělo hlavou, jak malou obrnit proti lidské blbosti. U nás to bylo náročný i bez okolí. Zkoušela jsem první, poslední, po nocích krmila, za cca 1,5 roku jejího života jsem se pořádně vyspala párkrát a to se pak snáší všechno blbě. Jsem ráda, že už je to za námi a můžeme si vše konečně užívat. I když pořád převážně mixujeme. Kousky ale postupně začíná zvládat. Ono to jednou přijde a do školky snad s mixérem v baťůžku nepůjde. 😀
Pokud je malá v pořádku a nehubne, tak se snaž se tím moc netrápit. I u nás se to začalo lámat v době, kdy jsem na ní přestala s jídlem tlačit. V té době pila UM jenom ve spánku a v bdělém stavu jsem jí jídlo jenom nabízela. 2 měsíce mě odmítala a pak začala postupně ochutnávat. S chutí teda nejí doteď, ale jí a ta chuť snad časem taky dorazí.

zyoma
11. pro 2014

@lrg ahoj, vidim, ze to mame dost podobne...
Dcera je taky dost nestandartni, ted ma 2 a ctvrt, furt nekde litame po doktorech. Chodit zacala ve 20. mesicich, ale pak to rychle dohnala, ale ve vyvoji dost zaostavame. V noci vstavam porad aspon 2x za noc, behem dne uz casto ani nespi, do toho jsem jeste ted tehotna a uz pres 2 tydny nachlazena... No nedavam to! Nekdy jsem uz hotova, presto mam vycitky, ze se ji mam vic venovat, ale dost trpim na nevolnosti, tak je to obcas dost tezke. Manzel pro to pochopeni nema, a to behem 1. tehotenstvi me pomalu nosil na rukou...
Jinak ted jsme menili nausnice, no horor! Bylo to horsi nez odber krve, a to jsem si myslela, ze horsi uz to byt nemuze. Taky problem ostrihat, nehty, vlasy, umyt v necim jinym nez v jeji vanicce, odsat nos je uplny des a kdyz uz jsme u toho jidla, tak me furt trapi, ze nekouse, ale vubec, navic ji nedokazu naucit pit z hrnecku, takze cuca furt z dudliku, jinak by mi nepila ☹
No nic, tak jsem se vykecala, doufam, ze to nevadi...😠😇

somalicats
11. pro 2014

@relay Na reakce okolí se vyprdni. Je fakt, že po nemoci se kolikrát s tím jídlem dávají do kupy delší dobu, ale i tak Ti fakt jí hezky, mohlo by to být ještě horší. Prostě jí podstrojuj, dávej hlavně to, co má ráda, však ona se rozjí. Moje měla kolikrát i 4 dny za sebou stejné jídlo, protože mi nic jiného do pusy nevzala - no a co. Hlavně se kvůli tomu nestresuj, hlady neumře a časem se to srovná.

zyoma
11. pro 2014

@terka82 no jo, chytre lidi znam... Pribuzni se na me divali kolikrat jako na nemoznou matku, proc tohle a tamhleto jeste neumi, a at ji do jidla nenutim, ze dostane hlad a naji se... Haha, klidne nebude jist cely den. Pak takove ty zname, co rikaji, no ty jsi asi takova hodna maminka co, tak ji ten hrnecek nejak vnucuj a ono to pujde, a kdyz rikam, ze to delam ale na ni to proste nezabira, tak stejne kroutej hlavou...
Taky doufam, ze to nekdy zvladnem, v zivote jsem dospeleho nevidela ktery by neumel pit z hrnicku 🙂

lrg
11. pro 2014

@zyoma No vidíš a já bych se vsadila, že druhá taková jako je ta moje už nemůže být 😀 Myslíš, že u nás se pije z hrnečku? taky mi flaštičku a i tak jsem ráda, protože do roka jsem jí dávala tekutiny lžičkou, třeba hodinu, žádnou flašku nevzala. Naušnice mám doma v šuplíku a pořád se k tomu odhodlávám, ale je mi jasné, že to budou zase jatka. Přes vlasy už skoro nevidí, ale ostříhat se samozřejmě nenechá a když jsme naposledy chtěli vyčistit uši, tak křičela víc, než když se mi skutálela ze schodů 🙂 Teď má rýmu a samozřejmě nemůžu nic, odsávat, vykapat, ani nemůžu kapesník vytáhnout ze skříně, aby nezačala hysterčit. Taky už mě to zmáhá, není mi moc dobře a jsem protivná, pořád si říkám, proč to musí u nás být všechno, ale úplně všechno tak složité. Pak je mi to ale zase líto a říkám si, ale hlavně, že je zdravá 🙂

lrg
11. pro 2014

@zyoma Hele jak jsem psala, do roka nevzala jedinou flašku do pusy a když jsme byli v 6. měsíci v nemocnici, tak jí doktorka naordinovala jedno speciální UM a když jsem řekla, že nepije z flašky, tak na mě sestry koukaly jako na blbečka, vzali mi jí a půl hodiny jí měli u sebe a samozřejmě mi jí vrátili, že do ní nedostali ani kapku..... Všechny děti prostě nejsou jak z reklamy na Pampers 🙂

terka82
11. pro 2014

@zyoma tak s příbuznými naštěstí problém nemám. Možná bys jim měla malou na chvíli půjčit, ať si to zkusí. By je ty kecy snad přešly.

@zyoma
@lrg holky ani u nás se z hrnečku nepije. Pokud není venku 30°C tak pít nepotřebuje a když to zkusí, tak se zleje nebo zakucká, takže tekutiny do ní taky dostávám lžičkou. 🙂

relay
autor
11. pro 2014

@terka82 z toho si nic nedělej, tekutiny je u nás druhá věc, kterou nemiluje. Tedy pokud neni nemocná a nemá vyloženě žízeň, tak se napije..ale jinak to lžička jistí!
Je to celkově blbé období a snad nezbývá jen čekat, než ta hlavička trošku "dospěje" a bude chtít sama..
Zrovna jsem se vrátila od kamarádky, má holčičku...hezky zpívá, krásně mluví, říká si na záchod..prostě supr, je teda o půl roku starší..tak si říkám, kde se stala u toho našeho prťěte chyba?? Je to prostě pohodář, nemluví, nejí, nepije, na záchod nechodí 😀

gwennie
11. pro 2014

@relay bobku, úplně tě chápu, s tím brečením... já jsem brečela, vztekala se, řvala na ni, zavírala do pokoje, prosila ji... všechno. A nebylo to k ničemu. Musela jsem se hodně přemlouvat, ale prostě jsem i řekla, že moje nervování se nemá na její jezení žádný vliv, že nesní ani o gram více, takže tím akorát škodím sama sobě.... za pár týdnů práce na sobě jsem dospěla k stádiu " I don't give a fuck" 😀 A je mi mnohem lépe... fakt. Dokonce bych i řekla, že začala jíst trochu více když vidí, že to mám na háku 🙂 Takže doporučuji. Je to těžké, ale jde to, nenervovat se...

zyoma
11. pro 2014

@lrg no jo, mala taky byla v 5 mesicich v nemocnici, v jednu chvili se rozhodla, ze nebude pit... To bylo super... Jinak jsem tam taky zazila, ze doktorka a sestricky meli dojem, ze budou vedet jak na dceru vic nez ja, omyl ze...
A jinak ve vyvoji je dcera vicemene jinak v pohode? Moje dost zaostava, tak litame po doktorech, co nechce sama, k tomu ji proste nedonutim!

lrg
11. pro 2014

@zyoma No těžko říct, hrubou motoriku má od začátku zpomalenou, převalila se na břicho až v 9 měsících, sedla si ve 14měs. a chodit začala až v 19měs. DO té doby ani nelezla, ale šoupala se po zadku. Teď co začala chodit, tak už se to srovnalo, ale pořád jsou věci, které sama nezvládá, nebo ani nechce. Nočník vůbec nechce ani vidět, sama se nenají, nezvládne si něco svléct nebo obléct, nebo třeba nejezdí na odrážedle, nevyleze na něj a nejede. Ale zase na druhou stranu co se týče intelektu, tak je na tom hodně dobře, krásně mluví, už skládá věty a lehce skloňuje, pamatuje si písničky a snaží se zpívat, už dlouho umí používat tužku a maluje, pamatuje si lidi, místa, krásně napodobuje činnosti. Takže v něčem je neskutečně chytrá, ale v jiných věcech je to s ní jak s miminem. A jak píšeš, co nechce, neudělá, neplatí na ní žádné fígle. Teď před spaním jsem jí přemlouvala, že když si nechá vystříkat nos, dostane bonbón. Bonbón chtěla, ale jak viděla sprej, málem lezla po stropě. Stříknout sobě, panence, nevím komu, prostě jí nepřesvědčím ať dělám cokoli.

zyoma
12. pro 2014

@lrg hm, tak u nas je to jeste horsi... V podstate skoro vse jako u vas, ale navic odmita kreslit, to ji nedonutim, porad neumi ani slovo, pokud nepocitam slovo ne 🙂, a odmita cokoliv napodobit... Odrazedla se boji, ale jinak pohybove na to, ze zacala chodit ve 20 mesicich, tak to dohnala hezky.
Moje na uplatky by nefungovala, protoze sladke jako cokoladu nebo piskoty odmita 🙂

zyoma
12. pro 2014

@lrg neprisli jste na nejaky figl na cokoliv, at nam v necem poradite? 🙂

lrg
12. pro 2014

@zyoma Hele fígle na ní moc neplatí, ke všemu si musí dojít sama a k něčemu prostě nedojde 🙂 U nás docela na takové maličkosti zabrala čokoláda, kterou najednou začala ze dne na den jíst. Takže takový ten zbytečný vzdor často zlomíme právě čokoškou, jakože když se napiješ, dostaneš, když půjdeš támhle, dáme čokoládku, ale co udělat nechce stejně neudělá. Sušenky mi taky nejí, ale samotnou čokoládu si oblíbila, ty od kinder.