Jogurty. Od kdy a jaké pro nekojené dítě?

hanulinek
5. pro 2007

Ahoj maminky! Mám dotaz (tedy spíše asi na na maminky nekojených miminek, protože my taky nekojíme) - jaké jogurty a od kdy jste začali dávat mimču?

junovka
10. únor 2009

mili, ja som sojove mlieko uzivala uz len vyslovene do omacok a tak, nakolko ako som uz pisala, nam ked zistili alergiu, tak Timka mala uz 3 roky 😒 Ale su na trhu UM ako napr.Nutrilon pre alergikov na BKM....neviem presne nazov, ale to ti ho musi predpisat gastro, alebo alergologia. 😒

junovka
10. únor 2009

na tvojom mieste by som zatial taketo veci ako UM a tak neriesila, pokial nemas stanovenu diagnozu 😉

millist
10. únor 2009

No doufám, že to tak nebude a že je to vážně jen vztekloun (po mě) 😅 a lenoch po taťkovi 😅 . Docela hrozná kombinace

junovka
10. únor 2009

mas IP, drzim palce 😉

karibari
10. únor 2009

kissko - diky za link, je to tam moc hezky a prehledne popsane. Ja jsem, ale reagovala, na to, ze v normalnim (ne HA a jine specialni) UM je upravena bilkovina. To neni, je tam jen upraveny pomer prizozenych kravskych bilkovin (tudiz alergii muzou vyvolat taky). Ja upravou bilkoviny myslim napr. stepeni - jako je tomu u HA mlik. Asi jsem to blbe napsala.

karibari
10. únor 2009

kissko - jeste k tomu odkazu, meli by ho zaktualnit, ESPGHAN ma nove doporuceni, ktera jsou uz trochu jina....

mukky
10. únor 2009

Ahojte jeej ale ste sa rozbehli,tie co ste mi pisali...ja som uz pisala na strane 14 dost dlhy clanok...a co sa tyka soje,tak je to jeden z najcastejsich alergenov,preto ako som uz pisala minule,i keksy s plnkami obsahuju stopy arasidov a soje.A co ste sa ma pytali na tie kojenecke Umliecka,tak v nich su bielkoviny kravskeho mlieka nastiepene a preto sa velmi znizuje alergia na kravsku bielkovinu.Jedna mamicka pisala spatne ze dietatko sa jej vyhadzalo po podani pribinacka ☹ mamicka,ak bol pribinacik ochuteny,napr jahodovy...moze byt reakcia i na jahody...no tie asi ten pribinacik videl len z rychlika,alebo dietatko zareagovalo na bielkovinu kr.mliecka ☹ ..myslim ze dietatko nemalo rok....a nemalo aj ine priznaky??Ja mam svoj nazor,ine maminy svoj....ja nikomu nic nechcem radit,kazda chceme len to naj...ale niekedy je nevyhnutne naozaj dat zelenu medicine i tabulkam,ved su tvorene pre nasu informovanost a studie su coraz kvalitnejsie

mukky
10. únor 2009

A tie priznaky na alergiu kr.mlieka ktore ste sa ma pytali su:cervenanie koze,vyrazky,opuchnutie pusy,zvracanim,stopami krvi v stolici,problemami so spanim,dychanim az dusenim ☹ ale tieto problemy nemusia presne poukazovat na alergiu na kr.mlieka,preto ak mate podozrenie je treba vykonat eliminacny test.Preto sa odporucaju vyrobky z kravskeho mlieka az po roku zivota.Alergia po liecbe moze ustupit,no je velke riziko ze oniekolko rokov bude pravdebodobne vyustena do inych alergii.A co je najsmutnejsie,je tam i percento umrtia dietatka,ale to si uz presne nepamatam ake,tak to nepisem.Ja si nechcem vycitat raz,ze bola som informovana i od lekarov a aj tak som robila podla seba....ja ale verim ze vsetky nase deticky budu zdrave.

mukky
10. únor 2009

A na zaver mi dovolte jeden pekny citat...ak by Pilat bol vedel,ze Jezisov otec zije v nebi,nikdy by ho nebol byval zabil...ale jednoducho..mal malo informacii.......Preto su tieto diskusie aby si mamicky predavali info,trebars i o jogurtoch..a je len na nas ako s nimi nalozime..ahojte

dudinka21
11. únor 2009

Ahoj mukky myslím, že máš sto percentnu pravdu v tom, nechať zelenú medicíne, ja sama sa snažím toho držať, písala som, že každá maminka vie, čo je pre jej dieťatko to naj a to kvoli tomu, že tie štúdie nie sú jednotné. Ja sama som sa zo začiatku riadila tým, hľadala som na nete, pretože jeho dok. mi nepovie nič, nikdy mi nepovedala, čo mu mám dať a čo nemám dať papať, takže som odkázaná na seba. No a pri študovaní som sama zostala v chaose, lebo jedna štúdia radí tak a druhá tak.. Takže som si povedala, prečítať si prečítam, ale urobím si svoj názor a úsudok a podla neho sa budem riadiť. A ked to můjmu synovi nevyhovuje a robí mu to zle tak mu to viac nedávam. Ale pokial je všetko ok, nevidím v tom problém dať mu ten jogurt samozrejme taký, čo nemá konzervanty a podobné škodliviny. Čiže aj veľa informácií niekedy nieje dobre mať, ja veľa o všetkom čítam, pretože chcem pre syna to naj a potom mi kámoška povie, že dáva svojmu 9 mesačnému synovi faširky a ja prevraciam oči, lebo to už fakt myslím je moc..

kisska
11. únor 2009

Babulky - ja len este k tym studiam uverejnenym na nete - za publikaciu naozaj serioznej studie sa platia velke prachy, pripadne sa k nim dostane len lekar na sympozku a podobne. Treba si velmi vyberat, co budeme brat ako 100%ne zavazne, pretoze ak by ste napr. (trepnem blbost) hladali na nete navod na vyrobu vodikovej bomby, tak ho urcite najdete, len vam z toho receptu moze vyjst vyborny kysnuty kolac 😉 . Preto radsej verim clankom, ktore maju na svojich strankach uverejnene napr. organizacie a o.z. ktore sa danej tematike venuju, pripadne poradne s pediatrami, dietologmi a pod. alebo maminam, ktore uz krmia svoje deticky 😉

karibari
11. únor 2009

kissko - za publikaci se v naproste vetsine neplati (pokud treba autori nechteji barevne obrazky), ale prochazi recenznim rizenim, takze se neda publikovat leccos, protoze oponenti jsou vetsinou dost drsny, zalezi taky na urovni casopisu. Je pravda, ze ne vsechny publikace jsou zdarma, ty lekarsky zvlast, ale abstrakty zdarma jsou, a starsi veci (vic jak 1-2roky, zalezi na casopise, nekdy nikdy) taky. Naopak na sympoziich neni vetsinou nikdo, kdo by pochybny prispevek vyradil. Clanky, ktere nejsou zdarma by nemely byt ke stazeni ani na strankach organizaci.

karibari
11. únor 2009

kissko - jeste upresneni, nekde se plati, ale cena za publikaci neni ve vetsine pripadu klicova, v porovnani s cenou vyzkumu neni tak velika a pokud jde o dlouhodobe hledisko, urcite se vyplati (lepsi granty do budoucna) a vzdy je moznost to poslat nekam, kde je to zdarma, nebo za pakatel. Problem je spis v tom oponentnim rizeni, aby prosla, ale to je prave to, co zarucuje kvalitu. Kdyz si najdes clanek v odbornem impaktovanem recezovanem casopise, tak mas jistotu, ze to cetli alespon 2 odbornici s cilem to shodit. (To jeste neznamena, ze to musi byt nutne pravda)

kisska
11. únor 2009

kari - co ja viem, tak ak mas nieco odborne uverejnene na nete, tak sa k tomu nedostanes pokial nie si clenom nejakej odbornej spolocnosti (a platis clenske poplatky), alebo nezaplatis poplatok za pristup k clanku. Pracovala som vo farma firme a platenie tychto poplatkov bolo medzi lekarmi velmi ziadane, lebo to bola jedna z mala ciest ako sa dostat k serioznym studiam mimo lobby firiem 😉

karibari
11. únor 2009

kissko - abstrakty jsou free vsechny, nektere starsi clanky taky, nove veci bohuzel ne (teda jsou vyjimky).

karibari
11. únor 2009

Kissko - taky me to stve, ze se na dost fulltextu z domova nedostanu ☹, jeste ze mam zname a oni mi to kdyztak stahnou. Jine veci, nez tyhle ani nema moc smysl cist, jak pises, jsou to lobby firem nebo je to nekvalitni.

mukky
14. únor 2009

ind....ano,a dik za IP,kuknem

kisska
15. únor 2009

karibari - ale mozem ta ubezpecit, ze s tvojim pristupom urcite zvladnes vyzivu svojho dietatka na vybornu a sama by si mohla skolit 😉 Len to treba brat aj z viacerych pohladov, lebo vysoko specializovane clanky sa uz zameriavaju len na jednu velicinu a potom neberu do uvahy to ostatne - napr. odporucaju zavadzat lepok ako prvy prikrm aj spolu ostatnymi alergenmi... ale zabudaju na to, ze keby si hned naraz zacala dieta krmit aj obilninovymi kasami, aj vsetkymi druhmi ovocia, mliekom, orechmi a podobne, tak sa ti babo zapece hned za prve tri dni a narobis viac skody ako osohu. Radsej sa drzim postupneho zavadzania prikrmov od zeleninkovych kasiciek, neskor + masko, pokracujes ovocnym pyre, vecernou kasou... akurat ze mas hned k dispozicii viac druhov a je len na tebe, aby si dala svojmu dietatu, co zvladne 😉
A v 6.-8. mesiaci este velku cast dennej stravy by malo tvorit mlieko, ci uz MM, alebo UM a s jogurtami by som sa vazne zaoberala iba vtedy, ak by dieta mlieko odmietalo (alebo ak som si pri kojeni neni ista, ci spapa dost MM). Dieta naozaj o nic nepride ak nejaku potravinu ochutna o par tyzdnov neskor... ale moze mat problemy, ak tu istu ochutna o par tyzdnov skor 😉

berenika39
15. únor 2009

kisska 😀 😀 , jj, souhlasím. Chce to trochu nadhled a selský rozum. Definitivně mě o tom přesvědčil pan Fořt se svým dogmatickým dílkem Aby dětem chutnalo. Od té doby jsem klidnější, a dávám malému to, co uznám za vhodné s ohledem na doporučení naší doktorky a jsme spokojený.

beelinka
16. únor 2009

Zeny co su to tie holandia jogurty a kde sa daju kupit. Ja to tu nikde neviem najst. My papame od Humany take co sa mozu uz od stvrteho alebo siesteho mesiaca ale su dot drahe tak by sme vyskusali tu holandiu. 😉

andrea78
16. únor 2009

holandia napr. v kauflande, bohatý výber 😉

kisska
16. únor 2009

beelinka - znacka jogurtov, maju vyssi obsah tuku, ako obyc, rovnako dobre aj ked drahsie su jihoceske v skle, alebo zvolenske, tami a pod... stale hovorime o bielych neprisladzanych, bez prichuti, smotanovych 😉

beelinka
17. únor 2009

Kisska kedy si zacala davat jogurty ? Nam dneska dr. povedala, ze do roka v ziadnom pripade, ale mi uz take babatkovske papame a strasne mu chutia, tak co teraz. Inac uz papame skoro vsetko tak neviem 😕

andy80
17. únor 2009

beelinka: nám povolila doktorka jogurty od ukončeného 6. měsíce

beruska2x
17. únor 2009

jogurty od 8 mesice 😎

andyalukasek2008
17. únor 2009

-meho mes.Holky, nam povolil doktor od sedmeho mesice, bastime activii, sklenickovy bez marmelad, chocensky a smakuji 🙂...

andyalukasek2008
17. únor 2009

oooj, co mi to tam vlezlo na zacatek vety ? 🙂 -meho mes. je blbost jakysi preklep 😀

alon111
17. únor 2009

na activii ficime aj my 🙂

beelinka
17. únor 2009

Ale papate len neochutenu activiu alebo aj ochutene jogurty ? 😕