Jogurty. Od kdy a jaké pro nekojené dítě?

hanulinek
5. pro 2007

Ahoj maminky! Mám dotaz (tedy spíše asi na na maminky nekojených miminek, protože my taky nekojíme) - jaké jogurty a od kdy jste začali dávat mimču?

motylek
9. únor 2009

jéééé, téma o jogurtech a vy tu do sebe rejete jak blázni. Kaciska chtěla vědět jen kdy ostatní zavedly jogurty a nééé rady jak je nezodpovědná. Je to její věc, tak se držte tématu, uděláte líp 😉 .

beruska2x
9. únor 2009

no vis mozna se mela zeptat pred tim ono po boji hledat zbroj 😀 😝

gabuse
9. únor 2009

bude..ty o jeho zdraví nějak pochybuješ? Každá máma si jede podle svého. Nekrmím děti žádnýma sračkama.Dávám dětem jen to nejlepší. Je to tady pořád dokola.Každá jsme řekly svůj názor a tím by se mělo taky zkončit. Ať si každá z toho posbírá co chce.

martimarti
9. únor 2009

Gabuse - není slovo sračka nevhodné?? 😀 😀 😀

janula2008
9. únor 2009

Jejda holky, nehádejte se, každá máma se snaží být určo pro své dítko ta nejlepší, jen ohledně té stravy je spousta různých názorů, každá ať jedná podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a všem přeji zdravá krásná dítka, což určitě budou 😉

gabuse
9. únor 2009

marti: není 😀 to co jsi napsal ty ,bylo mnohem drsnější 😀

janula: jj..přesně tak. jdu dělat lepší věci,než se hádat. 🙂

karibari
9. únor 2009

Ja na svoje dite cas mam a proto jsem se snazila najit informace k tematu kdy jake prikrmy zavadet. Kazda zeme ma ty doporuceni jina, zalezi hodne na tradici a dostupnosti potravin. Nicmene jsem Evropanka a Evropska spolecnost pro detskou gastroenterologii, hepatoligii a vyzuvu doporucuje nasledovne

http://espghan.med.up.pt/joomla/position_papers...

Ve strucnosti - prilis brzo (pred 17. tydnem),ale i prilis pozde (po7.mesici) neni dobre a tyka se to i tak alergenich veci, jako napr. lepek. Neexistuji studie, ktere by presvedcive prokazaly, ze pozdejsi zavedeni alergenu (ryby, vejce, orechy...) by melo protektivni ucinek. Napriklad cituji jednu svedskou studii, ktera zaznamenala zvyseny vyskyt celiakie po te, co doporucili zavadet lepek az po 6.mesici a opetovny pokles incidence celiakie pote, co doporuceni posunuli na 4.mesic.

Nazory doktoru se lisi mj. protoze k nim ruzne dlouho dolezaji informace (nekteri je aktivne hledaji, nekteri jedou 40let to co se naucili ve skole.

Takze jogurt po 4.mesici u ditete, kteremu nevadi je podle me OK.

berusko2x - mohla bys prosim sva tvrzeni podlozit nejakymi skutecnymi fakty (odborne studie, ne jedna pani povidala), rada se priucim.
Taky by me docela zajimalo, jak jogurt muze vyvolat alergii na kocku.

beruska2x
9. únor 2009

to se staci zeptat osetrujici Dr nebo jakykoliv letak v cekarne....

jogurt urcite nevyvola aler. na kocku jde o to ze pri zvysenem riziku vyskytu jakekoliv alergie staci jeden alergen a rozjede se reakce... nikdy nevis na co presne muze byt dite s takovou dispozici citlive a nechapu proc jeho telicko zbytecne drazdit a nasledne zbytecne zalecovat...

karibari
9. únor 2009

Berusko - je mi jasny, ze kdyz se predisponovane telo setka s potencialnim alergenem v nevhodnou dovu, muze to vyvolat alergii. Ale premyslela jsi o tom, ze ta nevhodna doba muze byt i prilis pozde? Jsou vyzkumy,ktere to naznacuji.

Osetrujici Dr. muze byt dost mimo soucasne doporuceni a letaky jsou vetsinou reklamni...

karibari
9. únor 2009

A s tim rozjetim reakce... To uz musi byt dotycny vazne dost tezky pripad aby mu jeden alergen rozhazel cely imunitni system. Kazdopadne u alergiku to chce urcite opatrne, ale i moc muze byt prilis.

beruska2x
9. únor 2009

no prave a posunout neco o 14 dni ci tyden neresi asi nidko ale kdyz je doporucena doba 7 - 8 m a dat na 4m to je sila, nemyslim si ze jsem precitlivela a zdravi mame jen jedno a zotpovednost za prcka, ktery se nemuze sam rozhodnout a duveruje nam, ze co mu dame je o.k......

a pokud se ji dite rozjizdi na atopak tok to silny pripad je, podle me...

3558
9. únor 2009

och ale sa tu spustila tema. no ja sa len priklonim k tym opatrnejsim maminam. ved tie nase deti maju este cely zivot na to aby spoznavali chute jedla. teraz maju papat to co je pre ne najlepsie. ja este s jogurtom pockam aspon do ukonceneho 9.teho mesiaca, pretoze ja som alergicka a aj moj muz. tak radsej opatrne. a tiez som alergiu dostala az ked som mala 25 rokov. a taku silnu, ze aj doktorka sa cudovala.
radsej budem maleho krmit este dva mesiace zeleninkou ktorou mozem, a s chlebikom a jogurtom este pockam. ale jasne ze je na kazdej mame co dava svojmu dietatu.
no a este jedna vec: ja som na materskej uz iba 2 mesiace.potom sa musim vratit do roboty, lebo ja mam matersku iba 9 mesiacov, ale na co najcastejsie myslim tak je maleho jedlo. to ma zaujima asi najviac. to ako prospeva, ako papa, ako kaka to jedine je teraz najdolezitejsie pre mna. a myslim ze aj bude ked mi materska skonci. 🙂

siwike25
9. únor 2009

awojte baby ja som malemu začala davat pribinačik vanilkovy od 6 mesiaca a v pohode.Mam kamošku čo začala davat už v 4 mesiaci a malemu nič nebolo. 😀 😀 😀 😀 a postupne som mu davala ovocne pribinačiky a neskor aj ovocne jogurti.Tiež doktorky nadavaju aby sa nedavala krupicova kaša a kolko maminiek ju dava,len tolko z vlasnej skusenosti.Pa pa 😀 😀

beruska2x
9. únor 2009

vis o tom to prave je.. nebylo mu nic ted ale co za cas.... pribinak ma zelatiny, ecek a cukru ze rocni dite ma co delat aby to stravilo...

karibari
9. únor 2009

Jde taky o to, ze ceho ta doporucena doba vychazi a pro koho je urcena. Ja vim, ze se to vsude pise, ale dohledat k tomu zdroj proc, to se mi nedari, takze jestli ho nekdo znate, tak sem s nim. U kojeneho ditete, kdyz zacnes postupne zeleninkou a ovocem, tak se k jogurtu dostanes touhle dobou, ale u nekojeneho, ktere je na prikrmech driv? Proc je podle tebe jogurt alergen? Bilkovina kravskeho mleka je i v UM. Jogurtova kultura pomaha traveni (a neni ji pak treba specialne kupovat). Pokud s tim dite nema problem, tak nechapu, proc ho nedat. (S tema ovocnejma a prislazovanejma bych byla taky opatrna)

beruska2x
9. únor 2009

pomaha traveni ale muze zbytecne zatezovat streva ktery na to nejsou pripraveny, ty pomery bilkovin atd jsou jine, nehlede na ecka, konzervacni latky atd... stejne tak v UM se bilkoviny jinak stepi nez v jogurtech...

mam taky maleho na UM a driv na prikrmech ale i ledviny jim to zbytecne zatezuje....

karibari
9. únor 2009

Od 4.mesice, ale uz ma dite travici soustavu dostatecne pripravenou (viz ten odkaz a citace v nem) aby ho stravila. To by se muselo jenom kojit. V jogurtu (ne jogurtovem vyrobku)zadna Ecka ani konzervanty nejsou. Nejsou dukazy o tom, ze by to zatezovalo ledviny... Nebo jsou? Sem s nima, rada se priucim (to, ze se to rika vim).

karibari
9. únor 2009

A ty mlecne bilkoviny v normalnim UM az tak upraveny nejsou (jsou-li vubec)

dudinka21
9. únor 2009

Tak my sme mali od narodenia problem s vyprázdňovaním a práve activia- tá, čo tu je taká kritizovaná nám teraz pomáha.. Odkedy ju papáme nemáme s tým problém.. MYslím, že každá mamina robí to, čo si myslí, že je pre jej dieřa správne a myslím, že sú zbytočné hádky, čo sú tu ohladom toho, kto robí lepšie.. To podla mňa nevie nikto raz je to tak, raz tak.. Ja sama vždy najskůr čítam tak potom úplny opak a preto som sa rozhodla robiť podľa seba dávam synovi, čo si myslím, že mu pomáha, veď nám tiež dávali všetko a žijeme a aspoň ja som úplne zdravá.. A tým nechcem povedať, že malému dávam hocičo.. Som práveže opatrná..

beruska2x
9. únor 2009

tak to nam asi tisknou odlisne etikety na jogurty... ja myslim ze to vi kazda trosku schopna detska Dr a mela by na to kazdeho upozornit...

nehlede na to ze ne vse co rika reklama v TV je pravda, ale to uz tady taky nekdo rikal..

karibari
9. únor 2009

dudinko - myslim, ze to delas spravne.

karibari
9. únor 2009

ja televizi nemam... V jogurtu podle zakona smi byt jen mliko a kultura, nic vic. Jinak je to jogurtovy vyrobek.

beruska2x
9. únor 2009

tak to je bez komentare... tak si precti slozeni na kelimku... nehlede na to ze ani to neni zaruka, zname vyrobce, ze....

no jak jsem psala hlavne at to deti preziji a za par let "starostlive" maminky neproklejou ...

karibari
9. únor 2009

aktivii se priznam neznam, mluvim o jogurtu obecne. Je pravda, ze nekteri vyrobci napisou na kelimek jogurt a jogurt to neni...(napr. tady na to upozornuji: http://www.sbernice.net/37790/veda-a-technika/v...) A dostavaji za to pokuty. Jinak neni Ecko jako Ecko.

zuza80
9. únor 2009

tak tu je to búrlivé. mamičky, robte ako viete,každá z vás to vie najlepšie.ja teda malému ešte jogurt nedávam a zatial nemám v pláne.ale chcela som napísat,že nás mama kŕmila kravským mliekom od narodnia,som z dvojičiek a boli sme v inkubátore a mama si mlieko neudržala. z umelého mlieka sme grckali a kedže nás nechcela nechat umriet od hladu,riešila to plnotučným mliekom.alergiu nemáme ani jedna a sme úplne zdravé.je to individuálne, tak prečo sa hádat. konajte podla svojho vedomia.myslím, že velká opatrnost tiež škodí.

lenkazdenek
9. únor 2009

Ahoj tak my začly jogurty po uk. 8 měsíci a věřte nebo ne právě tou activí na doporučení doktora(holandii a bio jogurty bohužel nechtěla)Teď po roce už holandii papká a i tu ochucenou a moc jí chutí,takže sme odsunuli activii na vedlejší kolej a má ji opravdu spíš výjmečně 😉 co se týká pribiňáků tak ty nekupuju třeba vůbec,buď lipánka,kterého má max 1 týdně,nebo malé zachutnaly ochucené tvarohy od madety. Jsme taky nekojení a přikrmovat sme začly od 5 měsíce na doporučení dr.
Mimochodem,nechápu když je activie tak hrozná jak je možný ,že byla dřív doporučvaná a nejen mým doktorem 😕

mukky
10. únor 2009

Ahojte maminky

mukky
10. únor 2009

Tak este raz 😀 Mile mamicky,je na kazdej mamine co a ako a kedy bude svojim detom podavat.Ja len poviem svoj nazor.Niektore sme opatrnejsie,a mame na to svoje dovody.V jednej teme ma skoro zakopali pod ciernu zem,lebo som len chcela pomoct,ci poradit,povedat moje poznatky atd..preto to neberte ako navod co a ako robit.Ked to citaju kocky z nemenovanej temy... 😀 😀 ja jogurty do roka isto nepodam,a nic co sa kravskeho mlieka tyka.Kravske mlieko obsahuje Kazein,co je bielkovina kravskeho mlieka pre cloveka nestravitelna,nie to este pre drobne dieta,dietatku sa do roka i viac este len vyvijaju a dozrievaju crievka,oblicky,atd.A rok nie je taka dlha doba,vlastne ani nie,podla toho kedy sa zavadzaju prikrmy.Takze ja urcite pockam.A nepodam ani ine alergeny do roka,ako su citrusy...ano i banany,je to citrus,ani soju,arasidy ci oriesky to je jasne,ani cokoladu ci keksy s plnkami ktore nesu stopy arasidov,ani soju,rybu,atd.Tieto nevhodne jedla su v 30tich % spustacom alergii ci atopickeho ekzemu,alergii na kravsku bielkovinu ktora zacina hlienami v stolici a ine....potom je zvysok dedicnost a zivotne prostredie.A tvaroh je najhorsi co sa kravs.bielkoviny tyka.Ja sama mam ekzem ktory mi prepukol v 28 rokoch...alergia na nikel,kalafunu,chrom..atd..ano za to vsetko moze i strava v detstve.nase mamy nemali dostatok informacii,pediater jeden siroko,daleko.Jedli sme hocico ...hlavne alergeny..pribinacky atd .No treba i podotknut,pred dajme tomu 30timi rokmi bolo ine zivotne prostredie,nebolo tolko ziareni vselijakych atd.A z rodicov ekzem nikto nema....mamka mi isto chcela to naj,no nebolo informaciii.Jasne,sme zdravi niektori..mozno teraz,,,aj nase deti mozu prospievat no co neskor..tak ako ja...Ja verim ze kazde Vase dietatko bude zdravucke,to si prajem.V tomto budem zasadova a nepopustim.Uz teraz rozhodujeme o zivote nasich deti.Majte sa pekne.

venuse333
10. únor 2009

Mukky, ty kojis nebo diteti davas UM?

dudinka21
10. únor 2009

čítala som jednú knihu v ktorej sa píše, každučka telesná choroba pochádza z psychiky. Keď sú kožné problémy súvisy to s tým, že sa vo svojom vnútri človek necíti dobre má tam trebárs hnev a pod a všetko sa prejaví na koži.. Aj rakovina a pod vznikajú z psychiky a dostane sa z toho iba človek, ktorý sa chce zmeniť. Spomínaná alergia vzniká podľa tej knižky z toho, že niekoho nemáme radi, sme na neho alergický, alebo zo sebaodmietania. Ja svojmu synovi dávam zatial iba activiu nemyslím, že robím zle, ako mi tu niekto napísal, lebo syn konečne nemá problém vyprázniť sa a je konečne spokojný.. Odporúčam prečítať tú knižku. Ťým nechcem povedať dajte svojím deťom všetko ako som písala sama som opatrná, ale ked vidím, že mi niečpo pomáha tak to robím.. Stále ho kojím, lebo viem, že to je pre neho to najdůležitejšie kvoli imunite a kolke mamičky koja? Je ich menej ako tých čo nekoja, čiže fakt si myslím, každá mamička robí pre svoje dieťa to naj. Inak tá knižka sa volá Miluj svoj život a je tam strašne vela dobrých vecí... A myslím, že keby si ju každý prečíta svet by bol krajší:. 🙂