Jogurty. Od kdy a jaké pro nekojené dítě?

hanulinek
5. pro 2007

Ahoj maminky! Mám dotaz (tedy spíše asi na na maminky nekojených miminek, protože my taky nekojíme) - jaké jogurty a od kdy jste začali dávat mimču?

radka.m.
27. únor 2009

většina odborníků doporučuje do 2-3let každopádně plnotučné výrobky a od 3let polotučné,protože děti ke správnému vývoji nějaký ten tuk potřebujínázory odborníků se liší kdy se mají zavádět mléčné výrobky,ale ještě jsem nikde nevyčetla,že by doporučovali nízkotučné. 😎 😎 😎

beruska2x
27. únor 2009

tedy ty nizkotucne a s 0,001% tuku jsou takovy srajdy ze je nejime ani my, dospeli, natoz to dat diteti.. to by me zijimalo ci vyzive se venujes.. takovy "jogurt" nema se skutecnym jogurtem nic spolecneho, to je tak pro anorekticky 😲 😖

kisska
27. únor 2009

helena tak potom urcite vies, ze vyziva deti do dvoch-troch rokov ma svoje specifika. Urcite hlavne kvoli rychlemu rastu a malym zaludkom, deticky potrebuju mat dost vyuzitelnej energie v malom objeme a to poskytnu najma tuky. Okrem toho mliecny tuk pomaha rozvyjat mozog a nervovu sustavu, co je v tomto veku rovnako dolezite. Kravske mlieko samozrejme nie je vhodne davat detom ako jednu z hlavnych zloziek stravy, ale kyslomliecne vyrobky su zase ina kapitola... Ale daj linky, radi sa priucime nieco, co sme doteraz nevedeli anikto nespomenul. Odporucam knizku MUDr. Kudlovej a Mydlilovej z prazskej nemocnice Na Homolce - Vyzivove poradenstvi u deti do dvou let. Je to knizka urcena v prvom rade pediatrom, ako maju radit mamickam 😉 , r.v. 2005. Nehovorim, ze je to Svaty Gral vyzivy, ale nasla som v nej len malo informacii, ktore by neboli aktualne, alebo ktore by si protirecili... a hlavne je to aplikovatelne na nas Cz-Sk region.

radka.m.
27. únor 2009

plnotučné mléčné výrobky doporučuje i světová zdravotnická organizace,právě kvůli esenciálním mastným kyselinám,které právě plnotučné výrobky obsahují a které jsou nepostradatelné v tomto dětském období pro zdravý vývoj právě smyslových orgánů,jak píše kisska. 🙂

kisska
27. únor 2009

a okrem toho cholesterol sa nachadza aj v MM a tiez sa ukazuje, ze deticky ho v tomto veku spracovavaju inak ako dospelaci, dokonca im prospieva dobre ho spracovat v buducnosti 😉
Ale zase verim, ze od troch rokov treba zacat davat pozor na prijem tukov, lebo rast sa spomaluje a mat 3-rocne 30kilove dieta nie je ziadna vyhra 😉

kisska
27. únor 2009

... dokonca im prospieva a pomaha dobre ho spracovat v buducnosti ... tam malo byt

radka.m.
27. únor 2009

ano,přesně tak,jak jsi to napsala,po třetím roce by už měl být příjem tuků kontrolovaný,mělo by se jeho množství snižovat,ale pokud je dítě hubené,tak není problém i nadále pokračovat v plnotučných mléčných výrobcích.

lenkazdenek
27. únor 2009

Simona ,ty jsi dávala malémuve 4 měsích vanilkový jogurt? 😕 😕 😕 nezlob se,ale ty se divíš ,že to vyzvracel

sirinka
27. únor 2009

MM obsahuje viac cholesterolu ako KM...odbornici tvrdia, ze je to tak kvoli tomu, aby sa spravne nastartovali enzymaticke procesy v tele na odburavanie cholesterolu v tele...

sirinka
27. únor 2009

a v ziadnom pripade by som nedavala detom odtucnene vyrobky...

helena001
27. únor 2009

Prezentujem svoj nazor, ktory vychadza z mojich skusenosti a poznania. Americka asociacia pediatrov stale odporuca plnotucne vyrobky do 2 rokoch a neskor znizovanie obsahu tukov v potravinach. Pod plnotucnym v mojom prispevku som myslela 10% a viac, cize smotanove. Nizkotucne jogurty naozaj nie su jogurty a ich neodporucam. Uprednostunujem prirodne, kde obsah tuku je okolo 3%. Kyslomliecne produkty su naozaj ziaduce. Tuky su dolezite, ale dolezite je aky druh.
Zaujimave citanie je na stranke EUFIC - Europska rada potravinarskych informacii, alebo AAP - asociacia pediatrov a ine organizacie zaujimajuce sa vyzivou a ine. Napr. najdete aj info, kde AAP po niekolkych rokoch meni svoje vlastne stanoviska. Vyskumy stale prebiehaju a zaujimave je citanie na AAP o vztahu pitia mlieka a cukrovkou... Kazda matka nech sa rozhoduje podla seba, ale na rozhodnovanie si zistime o problematike co najviac. Aj moj nazor sa rokmi meni a vyvija. Co je normalne. Zdrave stravovacie navyky su jeden z najdolezitejsich darov pre nase deti a vy tym, ze sa zucastnujete takychto diskusii im ho davate.

radka.m.
27. únor 2009

helena-to,co jsi napsala v posledním příspěvku se prakticky shoduje s našimi názory,akorát nahoře jsi napsala,nebo to tak vyznělo,že nepodporuješ plnotučné výrobky,nevím jak u vás,ale třeba tady v čr je plnotučný jogurt většinou kolem 3%,proto jsme také psali,že plnotučné ano,ještě jsem asi u nás neviděla jogurt s více než 10%

helca76
27. únor 2009

radka.m. - jestli nemyslela Helena těmi plnotučnými třeba smetanové krémy (např. Pribiňáček má myslím 15%) Jinak jogurty jsou, jak píšeš, okolo těch 3% 😉

helena001
27. únor 2009

Smotanove jogurty maju 9-10% obsah tuku. Niektore okolo 7% a niektore az 12%.

radka.m.
27. únor 2009

já teda kupuji hollandii,bio od olmy,chocenský,jsou smetanové a všechny mají kolem 3%. 🙂 🙂 🙂

aponchie
27. únor 2009

simona55: 😲 😲 od 4mesice mu to davat???ikdybych se neohlizela na zadne psani a dala na svuj vlastni rozum tak takto malemu miminko bych to nedala vzdyt to nechutna a nema jist ani dospelej natoz mimisek co ma 4mesice probuh 🙄

kisska
27. únor 2009

helena a prave, ked sme hladali jogurt, ktory ma aspon tych 10%, tak sme nasli ledva ledva 😉 dakujem za tip, rada si precitam... 😉

andy80
27. únor 2009

Tak musím souhlasit s těmi, co píší, že do tří let má být vše plnotučné. Děti tuky prostě potřebují. A taky jsem neviděla jogrut, který by měl 10% tuku. To snad ani neexistuje, to by musela být čistá smetana ne?

sirinka
27. únor 2009

zvolensky smotanovy uvadza 9%tuku... 😉

andy80
28. únor 2009

jo, tak na slovensku máte asi víc tučné jogurty, já včera probírala jogurty v Bille a všechny měli 3% tuku. Pokud bych na takový jogurt narazila, tak bych si ho nekoupila ani pro sebe. To si můžu cvaknout šlehačky na vaření, ta má taky 10% tuku.

simona55
28. únor 2009

moj maly vsetko jedol v 4 mesiacoch co som varila vsetko a nic nevivracal ale tieto jogurty este aj do dnes vyvracia ale ine nie mozu byt jahodove alebo hoc co .on uz jedol maso no proste vsetko aj som ho kojila.

helena001
28. únor 2009

Nesuvisi to priamo s temou jogurtov, ale zaujimavy clanok pre tych, ktorych zaujima co jedia..
http://www.eufic.org/article/sk/6/32/artid/What...

akejka
28. únor 2009

andy80: my dávame activiu. A aj kvôli tomu sa tu do mňa pustili niektoré mamičky, že má len 3% tuku. Že deti do roka majú mať jogurty s min. 7% tuku, že majú jesť len plnotučné výrobky napchaté tukmi...
ale moja malá vypije dosť UM, z 200 ml UM spapá ryžovú kašu...mliečnych tukov má dosť.
Ja sa držím hlavne rád mojej skúsenej dr. a malej activia chutí a vyhovuje - má živé mliečne kultúry, tak jej to aj prospieva na bruško.
Rada čítam tvoje príspevky, lebo podobne stravujem malú aj ja...tiež občas dám kupované mäsové výživy. Páči sa mi na tebe, že sa nedržíš striktne tabuliek, tiež dáš na rady hlavne svojej dr., ako ja...A máme už jedno väčšie dieťa, takže máme obe so stravovaním skúsenosti 😉

andyalukasek2008
28. únor 2009

Ahoj holky, v pondělí jsme byly na osmiměsíční prohlídce... Pan doktor nám řekl, že jaogurtíky by se měly střídat... Nedávat jen ty smetanové, má se to střídat, jinak je to velká zátěž bílkovin v jeden den /pokud ještě dáte maso) pro mimi... My totiž dáváme jogurty každý den, Lukina je velký ať sílí, ale zase mělo by být vše vyvážené... Activii dáváme také, střídáme s choceňským, s jogurtem z Valašska, se skleničkovými, Holandií, BIO od Olmy... Takže ty jen smetanové s hodně vysokým obsahem tuku bych každý den nedávala, ale také ne v žádném případě nízkotučné... Prostě normální klasické české, bílé, neochucené jogurty - k zahraničním nemám důvěru... A jak tak koukám, všechny ty co jsem vyjmenovala, mají tuku cca do 4 procent tuším...

andy80
28. únor 2009

akejka: taky kupuju activii, myslím, že je pro mimča vhodná. Vidíš a activia má stejný obsah tuku jako např. Choceňský smetanový jogurt, tak proč ne. Samozřejmě je activia lehká a fit a ta nebude pro děti vhodná. A díky za pochvalu mích názorů. Já se držím svým vlastním rozumem, takže to nepřeháním ani tak, ani tak. Jedu zlatou střední cestou.

andyalukasek2008: já jogurty také střídám, kupuju stejné jako ty. Tuším, že všechny tyhle mají 3% tuku.

andyalukasek2008
28. únor 2009

andy80: jojo, kolem 3-4procent... Já právě nevím, které pak mají těch 10 jak píší holky? Jestli nějáké smetanové jahůdky, malinky apod.? Nevím... Všechny tyhle jogurtíky malému moc chutnají i jen tak čisté 🙂...

jaannaa
28. únor 2009

ahoj, dr. mi říkala že jogurtíky můžu pomalu také přidávat do příkrmů jako odpolední svačinka...tak kolem 7 měsíce asi začnu, dřív raději ne, že? všude píší něco jiného...někde od 6.měsíce a dokonce aj od 8. jsme kdesi četla... tak půjdu tou zlatou střední!

jaannaa
28. únor 2009

(jejku...ale ja patřím do kojících)

jaannaa
28. únor 2009

ale i tak...je to jedno ne? 😉

sirinka
28. únor 2009

jaannaa u dojcenych deti mliecne vyrobky od ukonceneho 10. mesiaca...to je vseobecne odporucanie...