Kdy dát první příkrm u kojeného dítěte?

ronja55
6. únor 2018

Hezký večer, dnes jsem byla na 4 měsíční prohlídce u doktorky a řekla mi že mám syna začít už přikrmovat. Syn je plně kojený a prospívá více než dobře (7500g a 69cm). Doktorka argumentovala tím že mezi 4 a 6 měsícem je tzv. imunologicke okno a dítě má ochutnat všechy alergeny. PRÝ mu mám dát v 5 měsících polévku s jížkou. Koukala jsem na ní jak blázen. Mám něco načteno a chtěla jsem začít dávat příjem a až koncem 6 měsíce. A ještě jsem četla že to imunologicke okno je nesmysl. Tak jak to je?

evaaskalova
6. únor 2018

Ja u kojene dcerky zacala po pul roce. Ted 14m basti vse, alergie prozatim na nic. Davam i obavany med do caje,citrony,pomerance, ananas..vse v poradku. U kojenych deti se ma zacinat pozdeji. 🙂 taky mi dr rikala,at zacnem drive, ja si do toho zvanit nenechala...

naste
6. únor 2018

Naše pediatrička také říkala, že se má začínat s příkrmy již od toho 4. měsíce a k tomu kojit, že prý když byly příkrmy později, tak bylo mnohem víc alergií. Z toho důvodu, že se to posunulo zpět na ten 4. měsíc, jako dřív. Máte dvě možnosti, buď poslechnout doktorku, nebo si to dělat, jak vy usoudíte za vhodné.

eviicka
6. únor 2018

Jak píše @naste plus je ještě možnost, dál plně kojit a pouze nechat ochutnat něco s lepkem na zavedení.
Na imunologické okno je hodně názorů, všeobecně lékaři tu teorii většinou podporují, lidi zabývající se kojením častěji vyvracejí.

Nejsem lékař imunolog, abych to mohla posoudit. Takže jsem před tím šestým měsícem dala jednou kousek chleba a jednou trochu kuskusu.

viridie
6. únor 2018

@ronja55 já mám dvě děti a popravdě jsem stále jelen z těchto doporučení.Respektive to beru tak selsky,myslím,že alergie by se projevila i skrze MM.U dcery jsem začala nabízet asi v 5,5 mesících,postupně začala ochutnávat-jely jsme BLW i lžičkou.Teď synovi ,kterému bude 7m různě nabízím asi měsíc a zatím preferuje mléčný pramen 😀 Obecně u kojených platí ukončený 6m/když má dítě o baštu zájem.

bayt
6. únor 2018

@ronja55 No, myslím že byly studie na to, že je to opravdu prevence alergií 🙂 Ale podle mě záleží na prckovi. Já plánuji podávat mu něco na ochutnání a ožužlávání, ale jestli si to vezme je věc druhá :D

rebe
6. únor 2018

Neexistuje studie, která by existenci imunologického okna v tomto období prokazovala. Obecně je dnes přijímán názor, že jde zejména o ochranu trávicího ústrojí enzymy z mateřského mléka. Tudíž pokud plánuješ ještě nějakou dobu kojit, bude tvé dítě ještě stejnou dobu chráněno. U kojených dětí stačí s příkrmy pomalinku začínat kolem 6. měsíce. Ale začít rovnou alergeny, sotva dítě zanče jíst, mi teda připadá docela jako masakr.

vendes
Autor odpověď smazal
Zobraz
zmrzlinka
6. únor 2018

Ja jsem u obou dětí dala když projevili zájem. U syna po půl roce a u dcery ve čtvrtém měsíci 😀

lenkajan
6. únor 2018

Začala jsem příkrmovat od ukončeného 4. měsíce a dcera byla do té doby plně kojená. Příkrmy přivítala s nadšením a po týdnu byla schopná sníst k obědu celou malou skleničku 😀 Ne každé dítě to tak ale má, takže bych se snažila zjistit, co vyhovuje zrovna vám 😉

ckei
6. únor 2018

U obou dětí jsem začala v průběhu 7.měsice, okno-neokno 😉

bayt
7. únor 2018
odula
7. únor 2018

davala bych pomaloucku ochutnavat. Ochutnavat neni prikrmovat. Treba rozvarenou bramboru aby olizl na spicku prstu. Nebo treba mrkvicku. Proste aby zacal vnimat jiny chute nez mlicko. Spis pro srandu nez aby zacal opravdu jist. jednou za dva dny treba. zacit skutecne prikrmovat neni potreba driv nez od ukoncenyho 6 mesice, to je jasny. A stejne se zacina pomalicku, lzicka sem, lzicka tam, zvlast kdyz dite prospiva neni treba nikam spechat. takze nakonec se zavedeni jednoho prikrmu stejne treba protahne az na ukonceny 7 mesic. Hlavne klid a nohy v teple. 😉 no a myslim si, ze imuno okno neni uplne blbost. a i kdyby byla, tak je pro decko stejne nejlepsi kdyz se po malickych davka setka s alergenem dokud je plne kojeny. - Mliko zajistuje pro organismus optimum i po strance imulogicky a ta reakce treba po tom nemusi byt vubec tak silna, jako by hypoteticky byla kdyby poprve ochutnal potencionalni alergen treba az v roce.

rubika
7. únor 2018

@bayt Zrovna toto bych jako relevantni studii nebrala. A je tam zminovane Ze ono imunologicke okenko zacina nekde mezi 4-6 mesicem a konci okolo roku. Ani sami imunologove nevi presne rozmezi. Takze asi nejlip je ridit se vlastnim rozumem a ditetem. Jak se zacne zajimat o to, co ji ostatni, je ten spravny cas zacit ochutnavat😀

m.e.l
7. únor 2018

Mam teprve mesicniho kojence, prvni syn byl nekojeny takze zacinal ve ctyrech mesicich s prikrmy. Ted mi dr. na prvni poradne rikala, ze plne kojit do 6ti mesicu. Jsem zvedava zda to bude platit i na pozdejsich poradnach.

ladyhacek
7. únor 2018

Imunologické okno 50:50 jedni tvrdí, že je druhé, že není. Dávala bych po 6m nám na 4m také řekla mrkvičku a brambůrky, na 5m jsem kyvala 🙂. Ja u syna začla po 5m ale ne kvůli alergenů ( k alergenů se stejně dostanete pozdeji. Chtěla jsem na brigádu tak aby odpadlo jedno kojení, ale nedopadlo to nebyl jedlík 😀.

kata267
7. únor 2018

Prvni dcera na UM a zacinala jsem po 4mesici a bez problemu, ted druhou zatim kojim plne jsou ji 3mesice a pokud to jen trochu pujde vydrzim do toho 6teho mesice a pak teprve zacnu, zadny stres (je to tak trochu I pohodlnejsi ze 😀)...stejne kolik toho to mimco ze zacatku sni? 2-3lzicky na ochutnani a je hotovo

ladyhacek
7. únor 2018

Jinak doporučuji než mrkví ( která může stavět) dýní, cuketou, pak tu bramboru, batat, mrkev, brokolicí ( jen růžičky) špenát.. a než se dostanes k alergenů jako je lepek a ovoce tak uběhnou 2 měsíce 😀. Lepek zavést místo jíškou oves.vlockami mají více živin a vlákniny než mouka

ladyhacek
7. únor 2018

Jinak také záleží jak je dítě jedle a jak se staví k jídlu syn měl 7m a kamarádka začínala na 4m a její holčička snedla mnohem více než můj nejedlik s ním jsem bojovala do 15m a pak do 18m kdy začal jíst trochu více teď ve 2,5 letech - doma ji jak kdy někdy si 2zobne jindy ani dva talíře. Ve školce si chodí prodávat a ji tam moc pěkné. Takže kdyby náhodou dítě odmítalo jíst nevadí asi mu to staví a až bude potřebovat přidá si 🙂

kata267
7. únor 2018

Ja jsem snad pri zacatcich ani s jiskou nic nedelala...

keicy
7. únor 2018

Dávala jsem ochutnávat až když sám začal mít o jídlo zájem. Dostal na žužlání uvařenou mrkev ATP.někdy kolem 5.měsíce poprvé. Kasičky neměl vůbec.

priefi
7. únor 2018

@ronja55 Co dr.to nazor. Ja vsude cetla, ze u plne kojeneho je nejlepe zavadet v 6.m a u prikrmovaneho ve 4.m. Pokud Ti prospiva, prikrmy jeste neres, maji cas. Moje dr.treba doporucila prvni prikrm davat tyden pred 6.m, aby do 6.mse rozpapal a ten jeden prikrm skutecne mel. Popravde... prikrmy u nas byly total boj a skutecne prikrm jako ze ho snedl bych rekla bylo okolo 8.m a nic mu nechybelo. Musis si na to udelat vlastni nazor a mimco si taky na to udela vlastni nazor 😅

guinea
7. únor 2018

@ronja55 Ahoj, už jsem víckrát z různých zdrojů četla, že tohle imunologické okno mezi 4.-6. měsícem je jen špatná interpretace několika různých výzkumů, že to není pravda. Obávám se, že je to i hojně podporováno firmami, které vyrábějí dětské příkrmy, spolu s nějakým - tou firmou placeným - lékařem pak pomocí letáků masírujou pediatry, a ti v dobré víře pak dál tlačí na maminky. Čím dřív skleničky začneš nakupovat, tím víc peněz u těch firem utratiš, že jo. Vím, že to zní přitaženě za vlasy, ale 20 let jsem pracovala v marketingu a už se ničemu nedivím.
Já jsem začala s příkrmy od ukončeného 6. měsíce. První měsíc zelenina, druhý jsem přidala ovoce (zatím jen podušené, nebo ve skleničkách - ne čerstvé), pak další měsíc maso-zelninové příkrmy, pak další měsíc sem tam chleba nebo rohlík na žužlání, aby se synek seznámil s lepkem. To měl už i pár zoubků, takže o to to pro něj bylo zábavnější. Okolo roku už jedl většinu jídla. Teď je mu 2,5 roku a je naprosto zdravý, žádné alergie, žádné astma, vůbec nic. Jen jednou se nám osypal po rajčatech, ale to bylo tím, že jich měl velké množství od nás i od prarodičů...

guinea
7. únor 2018

@ronja55 Jo a malý bohužel nebyl plně kojený, byl od narození částečně kojený a částečně na UM...

bayt
7. únor 2018

@rubika Jo to já to moc podrobně nezkoumala, jen vím, že jsem narazila na něco v tomhle smyslu právě s těmi ořechy. Myslím si, že ta konkrétní studie, co citují, asi určila přesnější rozmezí 🙂

rebe
7. únor 2018

@bayt Co ta citovaná studie dokazuje ohledně imunologického okna? Došli k tomu, že děti, které dostávaly v dětství arašídy, byly méně často alergické než děti, které je v dětství nedostávaly. Nijak to ale nedokazuje, že je to způsobeno imunologickým oknem, a ne tím, že se s alergenem setkaly v době, kdy byly plně kojeny. Vzhledem k tomu, že píší o tom, že alergen byl podáván dětem od 4 do 11 měsíců, nijak tím nebyla prokázána důležitost podání právě mezi 4. a 6. měsícem. To by studie musela být provedena úplně jinak.

bayt
7. únor 2018

@rebe Neměla jsem moc čas to zkoumat, tohle shrnutí nějak říká asi oboje, tak záleží, co si kdo vybere :D https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC40... Ale mně z toho vyplývá, že jídlo by mělo mimčo dostat tehdy, když ho chce - a to je ten nejsprávnější čas 🙂

rebe
7. únor 2018

@bayt Ten závěr mi připadá docela jasný, zdůrazňuje důležitost kojení. Jinak tam uvádějí, že neexistují důkazy o tom, že by pozdější podávání alegenů bylo ochranou proti alergiím, ale nic o tom, že by dřívější zavádění ochranou bylo. A z toho jejich doporučení, že by "pevné potraviny neměly být zaváděny před 4.-6. měsícím" mi rozhodně nevyplývá, že by všechny včetně největších alergenů musely být nutně zavedeny v tomto období. To je stejné jako s očkováním, to, že se smí očkovat nejdříve od 9. týdnů rozhodně neznamená, že se musí očkovat v 9. týdnu. Tedy alespoň podle mého chápání 🙂

danus89
7. únor 2018

Nam to rikala taky.. sotva ji bylo pul roku tak ze mam davat trochu mouky kvuli lepku. Letos v lednu mi prestala jist kvuli zubum... jenom kojim. Za tyden ma 8 měsícu a vazi cca 11kg

pavlinakm
7. únor 2018

Zalezi jak to citite vy sama. Prijde vam dite hladove? Ze mu MM nestaci? Pokud ano zkusila bych v malem mnozstvi nabidnout. Jinak si uzivejte bezstaristnych chvil pri kojeni.. to pak bude jen co koupit, kde to koupit, co uvarit, ji to/neji to, porad budete prat zakydane tricka.. Neni nad to nabidnout prso a neresit co v tom je, jakou to ma teplotu... 😉 A hlavne kdyz jeste ty dva mesice vyckatr zacne byt pomalu sezónní zelenina. Ted v obchodech nic neni, je to vyhnane dusicnany a nabizet pouze ze sklenicky? Vam pak nic jineho nebude chtit!

bayt
8. únor 2018

@rebe píšou tam taky o studiích, které naopak našly vhodnost zavádět to jídlo dříve
Recent research also appears to suggest that early introduction of potentially allergenic foods (at 4 to 6 months of age) might actually provide a form of protection and help prevent allergy, but more research is needed.