Kdy lze dávat dětem jahody?

caspar1
5. čer 2012

Ahoj všichni,
chtěla bych se zeptat na vaše zkušenosti se zaváděním jahod do stravy miminek. Vím, že jsou označovány za silný alergen, ale chystám se vyrobit nějaké ovocné přesnídávky z jablíček a uvažuji o tom, že bych tam přimixovala pár jahod pro chuť. Od kdy bych je potom mohla malé začít dávat, když jahody i jablka budou při přípravě už povařené?

jasekd
5. čer 2012

@caspar1 u kluka jsem byla opatrnejsi a mel je az v lete dalsiho roku (je na jare), takze az po 1.roce. To uz mel cerstve. U dcery jsem se drzela novych trendu a ty rikaji, ze neni duvod potencialni alergeny nejak odkladat na pozdejsi dobu, takze jahodovou (kupovanou) presnidavku mela cca v pul roce, kdyby v te dobe meli cerstve, tak ji je opatrne dam. Ted je sezona a cpou se jimi oba dva, dceri je 14 mesicu. Ani jeden zatim nejsou alergik a ani my s muzem nejsme, takze moc opatrna nejsem.

elana
5. čer 2012

@caspar1 taky jsem zkusila první přesnídávku kde byly jahody (Hipp Fruchtpause, je to 100% ovoce, mix jablek a jahod a snad borůvky?) okolo půl roka (myslím tak 7 měsíců) a když dobrý, normálně jsem ji dávala často, je moc dobrá. A samotný jahody opravdový namačkaný dostal tuším v 9 měsících.

ffiinnkkaa
5. čer 2012

@caspar1 Podívej já jsem alergická třeba na jablka a na jahody vůbec 🙂 v syrovém stavu. Když se tepelně zpracují většinou se alergen vytrácí - ale né vždy

luthien.k
5. čer 2012

@caspar1 jahody nejsou silný alergen, to je mýtus, jahody obsahují hodně látek, které jsou schopny v těle vybudit tvorbu histaminu (čistě chemickou cestou, nemá to nic společného s alergií, tuto schopnost mají i přezrálá rajčata či jakékoli jiné hodně zralé ovoce či zelenina, kakao, zdrající sýry, kvašené a nakládané potraviny, citrusy atd.). Zda tato reakce proběhne či ne záleží na více faktorech a jedním z nich je množství zkonzumované potraviny. Čili není důvod se vyhýbat jahodám, jen to nepřehánět s množstvím, pár jahůdek pro chuť sem tam je naprosto v pořádku klidně od uk. 6. měsíce.

slundo
5. čer 2012

do roka bych asi čekala, ale pak bych to pomalu začala zkoušet. Nejdřív otestovat jestli nebude nějak reagovat a pokud ne, tak určitě nevadí když mu nějakou zamícháš do přesnídávky 🙂

jarkalada
5. čer 2012

my jsme začli jahodovou přesnídávkou/no, jahodovou-je tam 80%jablek a 20%jahod 😎 / Pak dvěma lesníma jahůdkama, teď po třech dnech normální jahody ze zahrádky a v poho.. Měly tedy každý asi tak 3 malé

helcenka
5. čer 2012

Já dala první jahodu asi tak okolo 10. měsíce - normální čerstvou jahodu, nejdřív jen jednu a po týdnu dvě a pokaždé čerstvé jahody a všechno bylo OK.

kachen
5. čer 2012

Jak pise @luthien.k , alergen to neni. A protoze je ted sezona, neni duvod se jahodam vyhybat. A cekat zase za rok 😒 Moje uz je normalne ji. Okolo 6.mesice dostala presnidavku s jahodama a ted dlabe cerstvy. Ja teda spis nez alergen nealergen bych se ridila tim, zda je zrovna sezona. Treba na cerstvy rajcata radeji jeste pockam...

ange_de_la_morte
5. čer 2012

V příkrmech jsou přidávané od ukončeného 6.měsíce takže asi tak ..... myslím že povařené v kombinaci s jablíčkama bys klidně mohla vyzkoušet .... vždyť dneska je novým trendem seznamovat dítě s alergeny dříve. Nic se nemá podle mně přehánět - ani kilo jahod denně ale ani první jahoda až ve školce 🙂 možná někdo nebude souhlasit ale totˇmůj názor

xvitk101
5. čer 2012

Prvně měl jahodovou přesnídávku v 6 měsících. Asi v 9 jsem mu zkusila dát ochutnat čerstvou a nic se nestalo. Teď jsme koupili čerstvé a měl je ráno na sváču a jak si u toho mlaskal 😉

smallinka
22. čer 2015

No holkám je 8 měsíců a zrovna mi rostou krásné červěňoučké na zahrádce, tak jsem zkusila na ochutnání a vypadá to celkem OK, přimáchávám tak 2 ks do bílého jogurt rozmačkané a šmakuje, nevím jestli je to dobře, ale takové bio jahůdky ze zahrádky plné vitamínů mi přijde škoda nedát .....

versatilka
22. čer 2015

Holky já se sem trochu vmísím s dotazem. Je jedno zda se jedná o lesní jahody nebo o ty zahradní? Lesní nám totiž rostou za domem, tak je tu zrovna mám k dispozici 🙂 dětem je 7 měsíců pryč

calwenka
22. čer 2015

Já jsem dala své malé koncem 7. měsíce jahodovou přesnídávku a bez reakce. A protože je teď jahodová sezona a máme jahůdky ze zahrádky, byla by škoda jí je nedat ochutnat i čerstvé. V 8 a půl měsících měla tedy po dobu 3 dnů na svačinku asi tak po 10 rozmixovaných jahod denně a jak si pochutnávala. Žádná reakce nebyla.

slunicqqo
22. čer 2015

mě se děcka obě z jahod trochu osypali ale nebylo to nic hrozného, to bylo když měli rok oba dva a dali jsme čerstvé, jako přesnídávku je měli už dříve uvařené a z toho nic, druhý rok už byli ok a jí čerstvé pořád na zahradě

smallinka
22. čer 2015

@versatilka zkus po trošce a uvidíš já myslím že je to úplně stejné jako obyčejné, možná že ty lesní jsou ještě jemnější 😉