Kdy se má dítě celiaka poprvé setkat s lepkem?

pavlise
8. pro 2013

Ahoj maminky (příp. tatínkové) s celiakií, chtěla bych se zeptat, kdy jste dali svému miminku poprvé lepek? Dříve se říkalo, že se s ním má začít až později (kolem 8./9. měsíce), teď mi všichni říkají, že začít normálně po 6. ukončeném měsíci - což se mi teda moc nezdá. Moje gastroenteroložka mi nechtěla na toto odpovědět - prý se mám obracet se vším na pediatričku. No, a ta říkala, že to nemám zbytečně oddalovat, ale nejsem si jistá, jak moc celiakii rozumí... takže jsem asi odkázána na to si tuto informaci někde dohledat sama 🙂 Nevíte někdo, jak to teda je? Díky.

zlatelevizeedna
8. pro 2013

@svoba by mohla vědět.

lajla
8. pro 2013

a proc chces davat lepek? je skodlivy pro zdrave lidi kor pro nekoho s moznym "nabehem" na celiakii..co nejpozdeji, a nejlepe vubec, pokud jako rodice mate bezlepkovou a to urcite protoze pises s celiakii, tak to bude docela jednoduche a znas to.. urcite toho mas nacteno mnoho a je zbytecne te zatezovat, pokud nemas nacteno staci si pujcit knihu ci krapet zagooglovat, tak hodne stesti

lucieandrlova
8. pro 2013

Nám tedy radila pediatrička zkusit "alergeny" už miminku, ale pokud vím, tak protože měla ještě mateřské mléko... Má to s tím souviset, že mateřské mléko přebije alergeny a později se alergie neprojeví (nově), ale nevím, jestli to je i v případě lepku... Zkuste se na internetu poradit s jinými pediatry, kteří odpovídají maminkám a dotazy nebo v časopise Maminka. Pokud máte pochybnosti o kompetentnosti pediatra, poradila bych se ještě jinde. Odborníci pro dospělé dle mého neporadí, protože miminko je složitější než dospělí a pediatři mají zkušenosti z ordinací u jiných miminek...

svoba
8. pro 2013

4.-7. měsíc

svoba
8. pro 2013

@lajla to není pravda. celiakie je geneticky daná. takže testovat ano!

svoba
8. pro 2013

kdybys potřebovala jakékoli info o celiakii, napiš do ip 🙂
jinak - podej lepek od 4. do 7.měsíce. stačí jedna lživka denně. vždy 4 dny jednu obilninu. začíná se obilninou s nejnižší mírou lepku. koukni k uživatelce katyxq do alba dětské příkrmy.

uztotakbude
8. pro 2013

@lajla Proč by jako neměla dávat vůbec? To dítě vůbec celiakii mít nemusí a nezjistí to nijak jinak než tak, že ho otestuje. Tedy dítku bude dávat lepek a čekat, co to udělá a případně jí na gastru udělají testy z odběrů krve. Kdy dát poprvé to nevím, ale až to u nás bude aktuální tak se budu radit u své gastrolékařky. Určitě bych se neradila jen s pediatrem, protože vím, že obvoďáci a pediatři o celiakii často vědí kulové.

lajla
8. pro 2013

je to muj nazor, lepek skodi at uz zdravym lidem kor s nabehem na celiakii...kazdy si vsak muze delat cokoliv se svym ditetem, ja nemam celiaka zadneho ale snazim se davat potraviny bez ci s minimem, kdybychom celiaka meli v rodine, nedam v zadnem pripade...protoze vim jaky je lepek svinstvo a opravdu si staci neco precist
krasny vecer vsem

lajla
8. pro 2013

http://www.withoutgluten.eu/lepek

http://www.magazinzdravi.cz/paradox-zvany-gluten

toto je stripek...a mnoho dalsiho, kdo umi anglicky najde i na jinych strankach a v knihach

jasne odpoved kazde z Vas bude..to bychom nemohli nic, ani dychat klasicka odpoved ...je to kazdeho vec co si dela se svym zivotem, ja jen reagovala, a at se rozhodnete spravne

cherub
8. pro 2013

@lajla když dítěti nikdy nedáš lepek, tak nikdy nezjistíš, zda celiakii má nebo ne... když dítě bude x let zvyklé bezdůvodně na bezlepkovou stravu a pak ve školce či škole bude najednou dostávat dávky lepku, tak se jeho tělo tak akorát může vzbouřit a bude to pro něj šílený šok, když je podle tebe lepek tak příšerně škodlivý... to nemluvím o nemožnosti vysílat dítě na školy v přírodě, tábory, vícedenní výlety, atd... v neposlední řadě je bzl dieta příšerně finančně náročná a kdyby ji měla k vůli jednomu celiakovi držet preventivně celá rodina, tak se náklady na domácnost minimálně ztrojnásobí...

U nás má celiakii 6ti leté dcera, zjistili jsme to zhruba před 2 lety. Nikdo z rodiny tuto nemoc nemá a neměl. My s manželem a mladší dcerou nemáme udělané genetické testy pro predispozici, ale ty klasické krevní na protilátky máme zatím negativní. A ani by mě ve snu nenapadlo nasadit nám bzl dietu jen tak preventivně 😅 opravdu blbost, nezlob se na mě 🤐

@pavlise teď ty studie mluví o tom zavádění co nejdříve, okolo toho 4. měsíce a zároveň s kojením. Přesně jak píše @svoba . Ale z vlastní zkušenosti vím, že je to asi úplně fuk 😅 Když byla malá miminko, tak se mluvilo o zavádění lepku kolem 6m... Udělala jsem tak, při tom jsem kojila. Kojila jsem 20 měsíců. A stejně se celiakie později projevila. Pohrávám si s myšlenkou, že je možné, že celiakie byla spuštěna očkováním... ale s jistotou to samozřejmě nevím a nikdy vědět nebudu. Doporučila bych zavést lepek a kolem 2. roku věku nechat odebrat krev na zjištění protilátek 😉

lajla
8. pro 2013

@cherub ja nikomu nazor neberu, ale v zadnem pripade bych nedavala lepek tak brzo..co treba kolem dvou, tri? kdyz uz je to bezpodminecne nutne, a rodice o to stoji, takto mi to pripada fakt na hlavu postavene...a kolem tech dvou pises i ty...

a celiaci nikam nejezdi ? to je mi novinka 😒 🙄 ja jich znam docela hodne a problemy s nicim nemaji 🙄

diky bohu ze jsme svobodna zeme a muzeme si do tela cpat co chceme🙂

cherub
8. pro 2013

@lajla píšu testy kolem 2 let, ale zavádět kolem 4. - 5. měsíce...

hele, kde bydlíš, v čr??? já tedy nevím, ale pořád je docela problém sehnat bezlepkovou stravu... co se restaurací týče, tak my máme nejbližší asi 100km od bydliště... To, že naše škola zajišťuje BZL stravu je spíš zázrak, než samozřejmost. Znám X maminek, které svým dětičkám musí nosit jídlo do školek či škol, protože nejsou schopní jej zajistit... Do školky v přírodě naše malá taky jet nemohla, protože nebyli v tom konkrétním místě zajistit stravu. ... a je to tak všude... neříkám, že za 10 let bude všechno jinak, modlím se za to, aby celiaci nebyli tímhle už nijak omezování, ale v současné době, je to katastrofa a my musíme každý výlet a dovolenou pečlivě promýšlet a plánovat a uzpůsobovat právě malé dceři...

takže nevidím důvod, proč zbytečně dítě "trápit a omezovat", když to nemusí být absolutně nutné 😉

lajla
8. pro 2013

@cherub promin ale to se mi zda fakt brzo, jeste s tim rizikem ze tam ta alergie je...
ja jsem momentalne z FM deti mam male 6,3 a 18mesicu, do skolky chodi obcas, jak rikam holky nejsou celiacky a ani v rodine nemame, takze tu stravu ve skolce az tak neresim, stejne tam moc nejedi a doma se snazime bez, dokud jsem nevedela jak moc je gluten skodlivy, tak jsem to taky moc neresila,ale kdyz uz vim, tak ho zbytecne nedavam..stejne jako s ockovanim, kdysi jsme si mysleli jak je to uuuzasne a ted????
..hodne nakupujeme ve veze, zdravych vyzivach , na internetu. jen je potreba si k tomu sednout, trochu popremyslet a promyslet🙂
mi se proste zda naprosto zbytecne zatezovat miminka takovymi vecmi kdyz se nemusi, kdyz rodice chteji, at pockaji minimalne do tech dvou tri let...

cherub
8. pro 2013

@lajla no a už jsme u toho 🙂 ve školce mají tvé děti normální stravu 🙂 Teď tam možná "moc" nejí,ale dřív nebo později prostě budou... nejen že ty zbytečně vyhazuješ peníze za bezlepkovou stravu, ale celé to tvé konání postrádá smysl. Víš že jeden klasický rohlík zničí 3 měsíční usilovné dodržování diety? Okamžitě se to projeví v krvi i ve střevech, co se celiaka týče. Ty to sice myslíš dobře, ale děláš naprosto, ale opravdu naprosto zbytečně a vlastně hážeš peníze do koše.

Pokud chceš děti ušetřit lepku, tak natvrdo, pevně, vždy a za každých okolností. Dobře. Sice postrádám smysl toho všeho, ale budiž, je to tvoje volba. Ale jestli doma jíte "zdravě" a pak to zhatí jedna svačinka ve školce - a věř že zhatí, tak je to opravdu kontraproduktivní 😝

Ale pořád si stojím za tím, že čím dřív se lepek začne zavádět, tím lépe... Tam jde hlavně o tu tvorbu protilátek. Ty naservíruješ dětem lepek až ve 3 letech a pak se budeš divit, jak se s tím jejich tělo bude špatně vyrovnávat. Když to přirovnám třeba k člověku, který jí jen zdravé věci vařené na vodě, nesolené a opravdu dietní a pak si dá po x měsících či letech třeba řízek... tak nejen že stráví noc na záchodě, protože ho to totálně prožene, ale ještě si zakládá na slušný žlučníkový záchvat... Ty studie se nedělají jen tak pro nic za nic a rozhodně se s touhle problematikou nedá srovnávat očkování....

blanka.k
8. pro 2013

@pavlise Ahoj, já sama mám pozitivní genetiku na celiakii (tj. mám 80-90% šanci, že se u mě celiakie projeví),zatím mám klid, a díky genetice má syn cca 15-30% šanci, že to "zdědí" po mě.... Můj pediatr říkal, začít dávat lepek hned jak běžnému dítěti, tak jsem začala s 1.příkrmy, gastroenterolog taky moc nedokázal odhadnout, jaká je u suyna šance, mám ho sledovat a myslet při problémem na celiakii. Syn je bez potíží, samozřejmě pořád sleduju, jeslti tráví v pohodě, atd... a koukám, že jsi z Brna, tam jsem našla doktora, co dělá tyto genetické testy stěrem z pusy (mě to dělali sice zadarmo, ale měla jsem potíže a bylo to z krve u Sv-Anny, jinak chodím na Gastro do Bohunic), tak ho chci hned po vánocích objednat, ať mám klid na duši, tento test buď potrvdí, že máš genetku špatnou (tj. ta 80%-90% šance celiakie), nebo na 99% ji vyvrátí. Stojí to asi 1400,-, ale myslím, že za klid na duši to stojí. Jen teda upozorňuj, není to test na protilátky, ty se v průěhu života mění (já je pozit.nemám), ale o ty "vadné geny", se kterými se člověk už rodí a "způsobují" celiakii.

svoba
8. pro 2013

@uztotakbude
@lajla
holky, aby bylo jasno. celiakie se nemusí projevit podáním lepku. a jsou rozdílné nemoci - celiakie a alergie na lepek.

svoba
8. pro 2013

@cherub celiakie je geneticky daná. jen se někdy během života prostě projeví. těch spouštěčů může být řada. i třeba očkování. na ceiakii lze testovat kdykoli - tedy genetiku. a testy z krve gastro IgG a IgA testovat při potížích. pak odběry sliznice pro utvrzení.

cherub
8. pro 2013

@svoba jj, všechno vím 🙂 u nás je záhada, kde se ta genetika u nás vzala. Je pravdou, že moji i manželovi rodiče na jakékoliv testy jít odmítli a nám lékaři umožnili jen ty klasické krevní... genetické nám udělat nikdo nechtěl a my si je zase z principu nechceme platit 🙄 😀

blanka.k
8. pro 2013

@svoba souhlasím, já měla právě alergii na lepek a lidi nechápali, že najednou lepek můžu...alergie prostě zmizela 😅 ale jelikož mám pozitviní genetiku, tak vím, že mám velkou šanci, že celiakie se projeví. Na gastru mi řekli - je jediná možnost jak se tomu ubránit - držet bezlepkkovou dietu už teď - ale že je to trochu zbytečné, držet dietu, abych neměla celiakii = bezlepkovou dietu. Ale musím chodit pravidelně na kontoroly, i když mi nic není, a při náznaku potíží hned.
A přinám se, 5 let bezlepkové, bezmléčné a "šetřící" diety mi stačily, dokud můžu, na lepek nehledím, když už nemusím 😀

blanka.k
8. pro 2013

jo a hlavně poklud se nasadí bezleková dieta, jsou veškerá vyšetření na celiakii docela naprd...naopak pokud je podezření, musí se jít na krev na protilátky a pak na vyšetření a odběr ze střeva pěkně "nacpaní" lepkem 😅

@cherub to je jak u nás, táta od 35 let v inv.důchodu se střevama, vzali mu krev na lepek, pozitivní to bylo, ale prý "málo", biopsii nedělali, prý za jeho problémy můžou vředy a tím to hasne.... 😅 genetiku taky dělat nebudou :P Babička onemocněla se střevy před pár lety, tak taky se spekulovalo nad celiakií, zas to uzavřeli, že to je zánět střev a tím to hasne 😅 😝 na co dělat další vyšetření, když se našel jiný problém....

cherub
8. pro 2013

@blanka.k tehdá se to asi tak neřešilo, možná kdyby šli na testy teď, tak se ukáže, co je už dřív trápilo 😅 u nás je to o přístupu těch příbuzných, oni prostě nechtějí, protože by na starý kolena nemohli přejít na tu "hnusnou" stravu... a kdyby vědomě jedli jídlo, které jim ubližuje, tak by měli zase tak akorát deprese a černý svědomí z případného projevu nějaké nemoci 😖 Osobně mám podezření, že můj taťka je ho maminka celiakii mají... Babička má věčně problém se zvracením nebo vodnatým průjmem, je maličká, měří sotva 150cm 😅 Má cukrovku... a taťka asi před 5ti lety najednou výrazně zhubnul, občas má průjem bez příčin a má taky cukrovku a určitě ne tu "stařeckou"... ale odmítá se o tom semnou bohužel bavit no 😒
Takže pokud se někdy neprojeví celiakie u mě nebo u manžela nebo nezjistíme predispozice z genetiky, tak se asi v životě nedozvíme, odkud se celiakie u dcery vzala... nechce se mi věřit, že by v našem rodě byla zrovna ona tou první nositelkou 🤐

blanka.k
8. pro 2013

@cherub táta jezdí na gastro/kolonoskopie doteď, takže není problém mu to vyšetření udělat, jendou dokonbce měli, ale nějak na to "zapomněli", u babičky je to asi 3 roky zpět, co hubla a našli jí taky chorn.zánět střev.... naopak já se začala držet dietu roku 1994 nebo 95 😀 Právě jak píšeš, mě přijde, že si o to ani pořádně neřeknou, že mají tak nějak strach, že se to potvrdí... přitom by se vyřešilo takových problémů, co mají 😀

cherub
8. pro 2013

@blanka.k ale já je na druhou stranu chápu... oni teď vědí, jaké je to pečivo hnusné 😀 vědí, co všechno malá nemůže a odmítají si po x desítek letech životě zvykat na něco nového - horšího... aby taťka nesměl pivo nebo některé druhy alkoholu? to raději projde tím rizikem, že bude mít rakovinu střev nebo nějaký chronický zánět 🙄 🙄 🙄 🙄

mě osobně by strach z nemoci přiměl dietu držet, ale vím, že bych to strašně obrečela a otrpěla, protože mi to prostě nechutná... jak pečivo, tak těstoviny... 😒 a pak ten fakt, že už si nikdy nedám tu skvělou pizzu, co si u nás kupujeme nebo si nebudu moci zajít s manželem na večeři... je to pro mě fakt velký strašák ta celiakie 😅 a vědět, že mám na to predispozice, tak se ve mě spustí takový stres, že by celiakii zaručeně spustil hned 😅

svoba
8. pro 2013

@cherub moji rodiče se testovali, jsou negativní a já i můj syn máme gen.zátěž ☹ je to na prd! a doktoři nechtěj testovat, páč je to drahý. to je nesmyslný.

svoba
8. pro 2013

@blanka.k já žádný potíže ani neměla. aby se v tom čert vyznal. já taky chvíli držela veganskou a bzl dietu a je to síla. se ti nedivim 🙂

cherub
8. pro 2013

@svoba neříkám, ať testují každého, kdo si vzpomene, ale v rodině, kde se celiakie vyskytne by měli automaticky přistoupit na tyhle testy, ať člověk ví, kde se to vzalo a kdo je v riziku...

mě třeba nechtěla prvně doktorka udělat ani ty běžné krevní testy na protilátky... prý je to k ničemu, když nemám žádný problém... ale pak za půl roku jsem začala mít zdr. problémy širokého rázu a tak mě testovala na štítku, cholesterol a podobě ptákovinky, tak jsem ji ukecala i na ten lepek....

svoba
8. pro 2013

@cherub souhlasím. děti, v jejichž rodině se objevila celiakie, by měly být testovány.
to by tvoje doktorka zasloužila. já žádné problémy neměla. testovali mě náhodou. a výsledky jsme měla hodně špatné.

cherub
8. pro 2013

@svoba tak snad se do budoucna opravdu dočkáme lepšího přístupu, když je teď lidí s celiakií víc a víc... a že se zlepší i dostupnost bezlepkové stravy v hotelích, restauracích, dětských centrech a tak 🙂

svoba
8. pro 2013

@cherub snad 🙂

blanka.k
8. pro 2013

hlavně se pořád mluví, jak hrozně % lidí s celiakií o tom ani neví, ale když už člověk přijde s podezřením, genetickou zátěží v rodině, tak stejně na to "prdí"....já se k tomu taky dostala úplně náhodně....když sjem se při odběrech na imunologi (tak rok 2005) zmínila, že jsem se léčila se zánětem střev a měla alergii na lepek a mlíko (1994-2000), tak doktor, který mi to bral zaškrtl navíc ten test na genetiku 😅