Kdy se má dítě celiaka poprvé setkat s lepkem?

pavlise
8. pro 2013

Ahoj maminky (příp. tatínkové) s celiakií, chtěla bych se zeptat, kdy jste dali svému miminku poprvé lepek? Dříve se říkalo, že se s ním má začít až později (kolem 8./9. měsíce), teď mi všichni říkají, že začít normálně po 6. ukončeném měsíci - což se mi teda moc nezdá. Moje gastroenteroložka mi nechtěla na toto odpovědět - prý se mám obracet se vším na pediatričku. No, a ta říkala, že to nemám zbytečně oddalovat, ale nejsem si jistá, jak moc celiakii rozumí... takže jsem asi odkázána na to si tuto informaci někde dohledat sama 🙂 Nevíte někdo, jak to teda je? Díky.

pavlise
autor
8. pro 2013

Díky za reakce. Celiakii mám už dlouho, takže za sebe mám o tom načteno docela hodně... Ale u miminka to řeším poprvé a nerada bych udělala chybu. Vím, že lepek musím zavést (a také samozřejmě chci...), aby se s ním malá setkala a, aby se případně mohla projevit jednou případná reakce (v lepším případě se neprojevila 🙂 ). Ale nejsem si jistá, kdy je na to nejvhodnější doba... Sice nekojím, ale nejsem si jistá - jestli i v případě celiakie platí, že mateřské mléko přebije alergeny - když celiakie ve své podstatě alergie není...
@svoba Díky za konkrétní odpověď 🙂 Můžu se ale zeptat, odkud máte tuto informaci? 🙂 Příp. jestli neznáte nějakou knihu nebo podobný materiál o zavádění lepku u dětí?

svoba
8. pro 2013

@pavlise od lékařky - imunologa, pro info chodím k ní nebo do klubu celiaků. zkus napsat katyxq 🙂

blanick
8. pro 2013

Ahoj holky, jsem dietní sestra (nutriční terapeutka), tak mi nedá, abych se do této diskuze vmísila 🙂. Tvrzení, že lepek je škodlivý, je přehnané. Bezlepková dieta pro zdravé lidi je zbytečná. Pravda je, že s jeho konzumací to skutečně přeháníme, ale nadbytek čehokoliv je škodlivý vždy. Ať to je lepek, cukr, tuk, nebo i potraviny vnímané jako zdravé - ovoce, zelenina atd. Co se týká lepku a dalších POTENCIÁLNÍCH alergenů, existuje v životě zdravého, kojeného děťátka celkem krátké období, kdy je vhodné tyto potraviny do jídelníčku zařadit. Ano, je to právě mezi 4. - 7. měsícem. O tomto období gastroenterologové (hlavně ti dobří) mluví jako o tzv. imunitním okénku. Zjednodušeně to znamená to, že v tomto období je imunitní systém a trávící trakt dítěte již tak silný (zkušený), aby správně reagovat na látky, které mu nemohou ublížit - například lepek. Ale zároveň je ještě tak mladý, že je pro něj přirozené si na tyto látky zvykat a setkávat se s nimi poprvé. Je to období, ve kterém je organismus na toto první setkání "naprogramován" a pokud se s těmito látkami skutečně setká, imunita si je zapamatuje a při dalším setkání se již nechová nepřátelsky. Celiakie sice není to samé, co alergie na lepek, ale podstata tohoto onemocnění je také imunologická. Pokud je dítěti dáno, že k ní má dispozici po rodičích, neznamená to, že ji opravdu bude mít. Správným zařazováním příkrmů (výše popsaným) se dá toto riziko podstatně snížit. 😉

blanick
8. pro 2013

@pavlise Doporučuji knížku doc. MUDr. Pavla Kohouta: Otázky kolem celiakie. Je tam stručně popsáno vše, co celiaka zajímá. Je to výborný gastroenterolog, jeden z našich nejlepších.

uztotakbude
9. pro 2013

@svoba Já to vím. Mám celiakii od 8mi let 😉

uztotakbude
9. pro 2013

@cherub Genetické mi taky nikdy nikdo nedělal. Bylo mi řečeno na co, když mi Marsch vyšel pozitivní. Už jaksi nedokážu vysvětlit, že mám podezření, že si pan doktor jen uměle dělal pacienty.

svoba
9. pro 2013

@uztotakbude já nechtěla poučovat, jen dovysvětlit, objasnit 🙂

uztotakbude
9. pro 2013

@svoba V pohodě, já jen napsala, že já to vím, mám osobní zkušenosti...dlouholeté. To nebylo myšleno ve zlém 🙂

svoba
9. pro 2013

@uztotakbude já má bohužel taky osobní zkušenost

pavlise
autor
9. pro 2013

@blanick Díky za podrobnější odpověď 🙂 To imunitní okénko platí i pro nekojené děti? Dcera není kojena, tak nevím, jestli se jí to týká také... A pokud ne, tak i přesto zavést lepek už do toho 7. měsíce? Knihu mám, ale v poslední době se setkávám s protichůdnými informacemi ohledně zavádění lepku, tak už v tom mám docela zmatek...

blanick
10. pro 2013

@pavlise Myslím, že to platí i pokud není kojená. Jde hlavně o stupeň zralosti trávícího traktu, zejm. tenkého střeva. To by se u kvalitní kojenecké výživy mělo vyvíjet stejně rychle. A ne zavádět od 7. měsíce, ale v 7.měsíci nejpozději. Občas se uvádí i 4. - 6. měsíc. Nemusí mít samozřejmě od té doby lepek denně, ale sem tam by se s ním asi setkat měla... Držím palce, ať se malé daří co nejlépe. 🙂