Kdy začít dokrmovat a čím?

pajoslava
23. pro 2011

Maminky, kdy začít dokrmovat? Moje malá je částečně kojena a částečně na UM...A co je pro začátek nejvhodnější? Děkuji.

luciebx
23. pro 2011

no jelikoz mate necely 4 mesice tak uricte nicim.. rika se ze dokrmovat by se melo od 6 mesice.. pokud ti mimi dobre pribira neni potreba.. to ze das mimi kasi nebo zeleninku neznamena ze ti bude lip nebo dyl spinkat.. my zacali v 6 mesicich kasickama.. ale i tak.. dlouho trvalo nez si na to mimi zvykne.. snedlo malo takze za chvilku znovu krmit.. dokud muzes.. zustan na kojeni a UM.. zatim nic vic tvoje mimi nepotrebuje

baris
23. pro 2011

Obě moje holky byly zcela na UM a začala jsem dokrmovat po 4 měsíci. Dřív bych to nedoporučovala.

A co je nejvhodnější? Podle Dr. a chytrých knížek se má začínat zeleninovými příkrmy, kašičkami a až poté přídat přesnídávky (aby si mimčo nezvyklo na sladkou chuť). Ale je to stráááášně individuální. Starší jedla jen kašičky a zeleninový příkrm mi začala jíst až okolo 8 měsíce. Dřív ani omylem. Mladší zase jedna jen zeleninový příkrm a kaši nechtěla. Obě dvě mi bojkotovaly přesnídávky. Na každé skleničce s příkrmem to máš i napsané, od to můžeš dávat. Moje holky chtěly jen ty kupované, domací ani omylem. 🙄

Od půl roku můžeš dávat jogurt - bílý. Ten holky taky nechtěly, tak jsem jim dávala ovocný. Ale pozor - plnotučný, ne odtučněný. 😀

beruska24.9.
24. pro 2011

Podle nejnovější změny (mění se to každou chvíli) se má začít dokrmovat mezi 4-6m. a je jedno, jestli je dítko kojené nebo na um. Dřív určitě ne.
Starší dcerka byla 4m. kojená, pak na um. Dokrmovat jsem začala, když měla 5m. Nejdříve zelenina, pak ovoce a přidat maso do zeleniny, později nevaječné těstoviny, rýže, jáhly, jogurty, sýr atd. Kaše nikdy nechtěla, tak jsem je nedávala. Každou novou potravinu zkoušet min. 3 dny kvůli možné reakci.
Druhá dcerka byla kojená měsíc, pak na um. Ted má necelé 4m., přikrmovat chci začít také kolem toho 5m.

cervena_vila
26. pro 2011

Podle dietologa Fořta http://knihy.abz.cz/prodej/aby-detem-chutnalo-s... - knihu určitě doporučuji přečíst, byť s ní nemusíte souhlasit, obsahuje ověřené kvalitní recepty a rozšíří obzory o nekomerční úhel pohledu - by se mělo výhradně kojit až do roka. Je to trochu extrémní názor ale má zdravé jádro. Hlavně v tom, že trávicí ústrojí dozrává postupně. Těch šest měsíců ryze na mléko je zásadních. Dokonce při používání UM doporučuje ještě počkat, protože je tělíčko zatěžováno více než při MM.
Má na to celý život, není kam spěchat.
Ještě při kojení je dobré vyzkoušet lepek (opět až kolem půl roku) jako rohlík na ožužlání nebo nějaká sušenka - dobré jsou třeba Alnatura, nemají tolik nesmyslného cukru jako jiné.
Začít zeleninou s jemnou chutí - mrkev, brambory, cuketa. Nespěchat. Vyvarovat se nadýmavé zeleniny - může to dětem zprotivit jídlo celkově
Kaše zpočátku bezlepkové - kukuřičná, rýžová, pohanková, ovesná, zdravější jsou domácí.
Maso až měsíc po zelenině ve velmi malém množství, hlídat kvalitu, držet se bio, vyvarovat se vepřového. Doporučení mít 6x týdně maso považuji za nesmyslné, je to hodně bílkovin, může to unavovat ledviny. Nejsme tygři, že?
Ovoce pomalu, začít jablky, obsahuje hodně cukru a kyselin (meruňky, švestky, hrušky), špatně se tráví, zpočátku může dělat průjmy, nejdřív, co roste poblíž, česká jablka jsou rozhodně lepší než argentinská 😉
Jogurt až mnohem později. Doporučení se liší - od osmého měsíce do roka.
A hlavně nic nesolit. Pro roční dítě je hladina soli na den v jednom suchém rohlíku.
Některé skleničkové jídlo je zákeřné, např. hami od čtvrtého měsíce obsahuje celer a sojový olej (oba silné potenciální alergeny) a Hipp od osmého je slané. Hami od osmého zbytečně obsahují pepř a podobně...

Hlavně zdravý rozum, nenechat se zviklat reklamami - je jasné, že výrobci dětského jídla prosazují, abychom jim toho cpali co nejvíc a co nejdříve, mají z toho profit.