Kolik kojeného mlíčka vypilo miminko ve 2,5 měsících?

smima
28. led 2013

Ahoj holky, prosím poraďte mi. Mám 2,5 měsíční miminko, které kojím. Kojení trvá cca půl hodiny. Pořídila jsem si váhu, abych zjistila, kolik si ode mě vezme mlíčka. Kojím si zhruba 7x denně a vypije mi v průměru kolem 50-60ml, někdy i více. Nakojím ji, sama se od prsa odtahuje, stačí ji to, po kojení je klidná, usměvavá, ale na váze přibírá strašně pomalu. Nechci přestat kojit, ale zdá se mi, že vypije málo. Je možné, že by jí i takové množství mlíčka stačilo? Podle nějakých grafů by měla vypít nejméně 100ml na jedno pití. Při součtu mlíčka, které vypije za den je to cca 500ml. Váží 5 kg a po kojení i ublinkává nestrávené - sražené mlíčko. Pilo i vám miminko malé množství mlíčka na jednu dávku a prospívalo? Děkuji za jakoukoliv radu.

dorinek
28. led 2013

@smima - na grafy se vyprdni, to není důležité.. Důležité je, jestli je mimčo spokojené. Píšeš, že se sama od prsu odvrací a kolikrát si i ublinkne - zřejmě má dost. Nemá cenu ji něčím přikrmovat, akorát ji roztáhneš žaludek a pak budeš nešťastná, až ti bude tahat 250 Nutroše 😅 😅 Moje dcera taky pila takhle málo, v půl roce pila max. 120 ml. A jestli nepřibírá kilo měsíčně, to taky neřeš. Důležitý a hlavní ukazatel je spokojenost miminka...Jak ti spí v noci ??
Jestli ji stačí kojení cca 7x denně, tak zřejmě nekojíš po hodině, takže ti asi i ty 3 hoďky vydrží, né ?? Tak to je dobrý... Myslím, že vážením se akorát stresuješ, vyprdni se na to, zvaž ji třeba jednou za 14 dní, abys viděla, že ti nehubne. Mě dcera přibírala od narození cca 300g měsíčně, pořád jsem ji vážila a taky se mi zdálo, že hrozně málo jí... A dodnes jí stačí velice málo, ale je zdravá, veselá, pohyblivá, šikovná slečna... 😀 Když to srovnám s vykrmenejma buřtíkama svých kamarádek, tak jsem nakonec ráda. No a kluk je pravý opak, neustále by jen jedl, za prvních 6 týdnů přibral 2 kila, kolik vypije na jeden zátah nevím, nechci se tím stresovat, zatím vypadá, že mu to stačí 😉
A tvojí Barunce to stačí taky, když se po kojení usmívá..hlady by se neusmívala 😀 😀

smima
autor
29. led 2013

@dorinek ahoj, malá v noci spí krásně, 5 hodin, dokonce i párkrát vydržela 7 hodin. Laktační sestra mi radila ji raději budit po 4 hodinách, abych nepřišla o mlíko, nebo aspoň odstříkat. Když jsem byla na převážení u sestřičky pediatra, za týden přibrala 80g, tak mě hned radila, ať začnu přikrmovat. Když jsem přišla domů, Barunku jsem nakojila a abych ještě docpala malou, udělala jsem jí 60 UM. Po té mi malá začala ublinkávat, takže jsem ji ani nemusela UM dávat, nepotřebovala ho. Samozřejmě chci jen kojit, mám takový dojem, že sestřičky, možná i lékaři jsou pro dokrmy, aby se trh s umělou stravou pěkně hýbal, nikoho se tím nechci dotknout. Dělá mi to starosti, že nepřibývá, ale snad se to zlepší a nebudu muset přejít na UM.

dorinek
29. led 2013

@smima - to je nesmysl s tím dokrmem..týdenní váha není žádný ukazatel. Jeden týden může přibrat míň, další týden třeba 200g. Navíc, pokud by se to vzalo průměrem (když beru, že měsíc má 4 týdny), tak je to 320g za měsíc... To sice není nijak hodně, ale ani to není málo. Mě syn přibral během 4 měsíce "jen" 250g. Ale podle doktora je to v pořádku. Na grafy a tabulky se vyprdni, miminka nejedou podle tabulek.

Kolik měla malá při porodu a kolik má teď ?? Na půl roce by měla mít váhu dvojnásobnou, než při porodu, na roce trojnásobnou...ale pokud mít nebude, ani to bych neviděla jako důvod příkrmu. Jestli jste s manželem třeba drobnější postavy, budete mít drobnější dítě....Dcera měla při narození 3,60 - na roce 7,80...takže něco málo přes dvojnásobek. Ale celkově byla moc pěkná, prospívala...

Dál záleží na tom, jak malá čůrá..kakat nemusí několik dní, kojené děti můžou všechno strávit, mateřské mléko neobsahuje žádné "prázdné kalorie" a nějaký přidaný látky navíc, které by muselo mimčo vykadit.. ale to čůrání je důležitý. Měla by mít 6-8 počůraných plínek za den, moč by měla být světlá, bez výrazného zápachu, pokud je tmavá mohlo by to znamenat, že má málo...

Pokud ti v noci spinká 5-7 hodin, tak to je pěkný...já bych ji zatím nebudila. Pokud by i nadále nepřibírala, tak bych ji asi zkusila nakojit častěji. Ale nebudila bych ji, zkus ji opatrně vyndat, pošmrdlat bradavkou a uvidíš jestli se chytne. Sací reflex většinou funguje i ve spánku. Já takhle kojila dceru taky, prostě jsem se k ní jen přitulila, vymačkla trochu mlíka, pošmrdlala jí, ona "zavětřila" přisála se, vycucla mě a odpadla 😀 Pokud má dítě delší dobu nedostatečný příjem, tak může být spavější, ale to asi taky těžko rozeznat. 2,5 měsíční miminko spí dost. Ale když nespí, tak už by se určitě měla živě zajímat o okolí, o hračky, smát se, broukat...Pokud by se nechytala, tak bych ji asi zatím nebudila.

O mlíko nepřijdeš, prsa si za pár dní zvyknou, že je v noci menší příjem a přispůsobí se. V noci budou dělat mlíčka míň, přes den víc, je to prostě vymakaný...ale pro svůj klid můžeš večer odstříkat a zkusit jí to třeba přes den dát ještě po kojení, jestli si vezme. Pokud máš mlíčka na odstříkání, tak proč jí cpát Nutrilonem ? Ale i kdyby jsi nic neodstříkala, tak se neděs. Neznamená to, že máš málo. V šestinedělí se mlíko tvoří pořád, proto jsou prsa tak nalitá..po šestinedělí už se mlíko tvoří hlavně při kojení, takže některé ženy prostě už neodstříkají ani kapku a přes to kojí bez problémů...a s tím souvisí i nalévání prsů, může se ti třeba zdát, že je máš prázdná, ale to prostě nic neznamená, mlíko tam je a miminko zná fígl, jak ho dostat 😅 i když to odsavačkou nejde.

Trošku jsem se rozepsala 😅 No, chtěla jsem prostě říct, že důležitá je celková spokojenost miminka a maminky, nedá se soudit jen podle jednoho týdenního vážení. Já být tebou, tak bych s dokrmem ještě počkala, vážila ji třeba jednou týdně, nebo jednou za 10 dní a uvidíš. Možná vás teď zaskočí 3měsíční spurt, malá bude chtít pít častěji, bude nevrlá, bude se trhat od prsa, brečet, vyvádět, častěji se budit v noci...neboj, je to jen spurt, přikládej klidně po hodině, když bude malá chtít, za pár dní to přejde.. A hlavně, buď v klidu, jakmile se začneš stresovat, že máš málo mlíka, tak budeš stres přenášet i na malou a budete akorát obě nevrlé a za chvíli to zabalíš a skončíte na UM. Nenech se vystresovat, hodně pij, zkus i nějaký ty kojící čaje, Pangamin (ten mě teda hodně pomáhá), alespoň pro dobrej pocit 😉
Doktoři maj sice vysoký školy, ale kojit je tam určitě neučili....doktor vidí tvoje mimčo pět minut na preventivní prohlídce, podle toho soudí, ty ji vidíš celý den, řiď se svým citem a celkovou spokojeností dcery. Pokud bys chtěla, dám ti meila na moc milou laktační poradkyni.

smima
autor
30. led 2013

@dorinek to jsem si početla, jsi moc hodná 😉 malá měla při narození 3450g a 50 cm, teď má 5kg a 62 cm. Jsme s manželem vysoké postavy, tak se malá vytahuje do délky. Barunka je moc šikovná, čilá a usměvavá. Dokonce už v měsíci pásla koníčky. Myslím, že se vyvíjí úplně normálně. Podle mého vážení malá přibírá, za 5 dní přibrala cca 60g, ale není to moc objektivní, záleží, jestli je miminko vyčůrané, vykakané....Plínek má počůraných dost, denně 6-9, myslím si, že dehydrovaná není, to si hlídám. Děkuji Ti moc za rady a zkušenosti, budu se řídit spokojenosti Barunky a tím pádem nemám co řešit. Hlavně, že nehubne. Laktační poradkyně je z Ostravska? Byla jsem v nemocnici v laktační poradně, kde mi sestřičky stejně moc neporadily. Mail mi můžeš poslat, pokud budu potřebovat poradit, možná ji požádám. Děkuji. 🙂

dorinek
30. led 2013

@smima - tak to je Barunka pěkná..o co doktorovi jde?? Převést ji co nejdřív na Nutrilon?? A jak píšeš - je čilá, usměvavá, hlady by se určitě nesmála... 😅 Lak.por. je z Prahy, ale mě vždycky velmi ochotně poradila i meilem,písnu ti ho do IP. Tak se držte a užívejte si kojení. 😵

smima
autor
30. led 2013

@dorinek mockrát Ti děkuji, pokud budu pochybovat a nevědět si rady, napíšu na mail.

bjoucik.15
1. bře 2013

@smima ahoj, mám stejný problém jako jste měli vy.malá vypije cca 70ml,ale měla den,kdy vypila max 30ml. ale trochu se lišíme. Po dokojeni asi za půl hodky začne hlady křičet. Když jí nabídku druhé prso chvíli pije a pak je řev zase... Už nevím co dělar. Začala se mi i budit v noci a to krásně spinkala do 6 hodin... Jak jste problém vyřešili? Jinak malé jsou 2měsíce. Děkuju

jujika
1. bře 2013

@bjoucik.15 zkus casteji prikladat, tak co dve hodiny. tak ctyri dny to praktikuj a uvidis jestli se to zlepsi, hlavne v noci mimca jsou klidnejsi a efektivneji pijou a v noci a nad ranem je nejvice mleka! nebo si zkus nechat zkontrolovat techniku kojeni od laktacni poradkyne, treba si mala malo vytahne... kazdopadne radim vydrzet! my taky nepribirali dobre, po castejsim prikladani se to zlepsilo: hlavne si nedelej hlavu z maminek deti ktere predpisove pribiraji, to te bude jen znervoznovat! pekne kojenicko pa 🙂

bjoucik.15
1. bře 2013

@jujika spíš už nemám na to její neustálé řvaní. Dokojím, chvíli se směje a pak zase pláč a až do té doby než jí nakojím :( někdy usne,ale není to tím,že má dost,spíš je utahaná řvaním.... Nemůžu kojit co půl hod,neměla bych co jí dát :( začínám ztrácet nervy a přítel není rodinný typ,takže jsem na ní většinou sama. Opravdu se bojím že nemám výživný mlíko..

smima
autor
1. bře 2013

@bjoucik.15 než jsem začala plně kojit, musela jsem malou dokrmovat UM. Zkus to. Nejdřív ji nakoj a pak ji zkus dát ještě dopít trošku UM. Já tak malou živila asi 6 týdnů po porodu a byla spokojené miminko. Kojila jsem jí z každého prsa po 20 minutách a pak ji ještě udělala příkrm, abych ji dosytila. Vím, že někdo by mohl říct, že to není ideální, ale za pokus to stojí a možná se malá uklidní, když bude napapaná. Zkus pracovat na tom, ať máš mlíka více, po kojení odstříkávej a přikládej ji zhruba co 2 hodiny. Jo a ještě, ať se Ti neodnaučí sát z prsou, zkust to buď stříkačkou nebo speciální láhví nebo lžičkou. Když ji začneš dávat normální láhev, odnaučíš ji od prsou. Já malou přikrmovala stříkačkou po prstu. Zhruba za 3-5 dní po stimulaci by se Ti mělo tvořit více mlíka a taky nezapomínej na pitný režim, měla bys vypít kolem 2-3 litrů tekutin denně, ať se Ti má mlíko z čeho tvořit.

jujika
2. bře 2013

@bjoucik.15 jakto ona nepribira dobre? napis jak ti pribrala od narozeni! Asi chce byt u prsu porad co? vyzivne mliko mas 100% to si nedelej starosti, mala proste zboznuje tvoji blizkost a chce mit maminku porad u sebe 🙂 co takhle nosit ji v satku? nebo si ho jen vyzkouset a pujcit od nejake kamosky?
@smima moc nesouhlasim ja bych se bala ze bych prisla o mliko, UM doma nemam vubec abych neuchazela pokuseni ji ho udelat kdyz mi rve.... podavanim UM se mnoztvi MM jen snizi! cim vice budes prikladat tim vice se MM bude tvorit!!! delala jsem to takhle u prvniho ditka a ve 4 mesicich jsem mu uz nemela co nabidnout... je to jen cesta k odstaveni...

@bjoucik.15 radim ti fakt vydrz, vim ze je to tezke, ale MM je porad po ruce, nemusis nic dezinfikovat, ma porad spravnou teplotu a jeho slozeni je prizpusobene potrebam miminka! a za ty usetrene penizky si misto koupe UM muzes koupit neco fajn pro sebe 🙂 pa ozvi se jak pokracujes!

bjoucik.15
2. bře 2013

@smima děkuju za rady. No dnes jsem dala první příkrm. Byli jsme na oslavě a ikdyž jsem tam nakojila za cca hod řev :( takže jsem jí dala sunar. Pije mi i čajíčky a mám na to speciální lahve od tommy teppee a sát se neodnaučila a to je pije před každým kojenim a po koupání. No po tom sunaru spí jak andílek. Sice byla i unavená jak kolem sebe měla tolik lidí ale myslím si,že veliký podíl má právě ten příkrm. Vypila mi 50ml.ten sunar je asi hustší...

hamma
4. bře 2013

@bjoucik.15 Bjouciku, zkus to raději bez těch dokrmů! A rozhodně vynechej čajíky - pokud je pije tak často, jak píšeš, určitě to snižuje tvorbu mléka! Dvouměsíční dítě nepotřebuje žádné další tekutiny kromě mateřského mléka. Tím, že jí dáváš čaj a UM se dostaneš do začarovaného kruhu, ve kterém ti bude ubývat mlíčka a budeš muset pořád víc a víc dokrmovat.
Přikládej malou hodně často, aby se ti tvorba zvýšila, podívej se na stránky kojim.cz - je tam video, jak má vypadat miminko, které správně pije. Zkontroluj, jestli je správně přisátá nebo si pozvi laktační poradkyni (pokud jsi z Prahy, můžeme se domluvit).
Nediv se, že po sunaru spí - UM vyrobené z kravského mléka obsahuje druh morfia - uspávací látky, která způsobuje, že tele oblbnutě čeká, než kráva přijde z pastvy.
Držím palce, ať se kojení daří a kdybys měla nějaké dotazy, klidně piš i do IP.

bjoucik.15
4. bře 2013

@hamma děkuju za rady. No čajíky jsem ji začala dávat kvůli prdíkům. Nechci jí cpát nějaký chemický kapičky :( a přikládám dost často a přijde mi,že nic nevypije jen dudlá! Odpoledne co jsem jí vážila vypila jen 40ml za 25min a když jsem jí přiložila znovu nevypila nic! Tak nevím. Teď je nakojená z obou prsou a teda leží zatím v postýlce a nepláče. UM se vyhnout chci,ale nechci aby malá trpěla hlady. Zítra jdu k dr,tak uvidíme, jestli jí třeba něco není. Jak poznám,že jí nechutná mlíko? U prsa se vzteká a pořád pouští :( z Prahy jsem.

hamma
5. bře 2013

@bjoucik.15 U prsu se vzteká, protože jí teče málo mlíčka. Je potřeba zvýšit jeho tvorbu. U fenyklovýho čaje stačí, když ho budeš pít ty. Podáváním čaje z hrnečku nebo pítka se ti snižuje tvorba mléka a to způsobuje problémy, které máš. Mlíčko jí určitě chutná.
Kdybys chtěla, můžeme se sejít a ukázala bych ti, jak se má malá správně přisát a jak zvýšit tvorbu mléka. Je potřeba jednat rychle 🙂

bjoucik.15
22. bře 2013

@hamma tak mlíko mám, podle mě postačujícně. ale teď bojujeme s kojením tak, že ono se přisaje, pustí, přisaje, pustí, přisaje pustí a pořád dokola klidně i hodinu. pak je nervní, kňourá,brečí. dala jsem jí 90ml sunaru a vyžahla to celé. teď konečně spí po nočním cca hodinovém vstávání. snažím se kojit, ale nevím...

@jujika její porodní váha byla 2680g, z porodnice jsme šli z 2460g, a teď ve 12týdnech má 3800g. co se týče velikosti měla 46cm a teď má 53cm...

pajinka29
22. bře 2013

@bjoucik.15 myslím, že se ti u toho prsa vzteká a pouští se, protože to neteče rychle. Asi se ti to mléko pomalu spouští. Normálně by měla po několika nasátích spustit reflex, kdy to mléko v podstatě samo stříká do pusinky a nemusí se namáhat. Ten poznáš sama na sobě tak, že ti budou brnět prsa. já jsem s ním měla problém u prvního dítěte. trvalo mi dlouho, než se mléko spustilo, třeba i dvacet minut a prcek se musel moc namáhat, aby vypil něco z předního mléka. To taky odpovídá tomu, že si vytáhla třeba jen 40ml. To je málo, to pijí děti v prvním týdnu věku. Ted by měla v klidu vypít přes stovku z jednoho prsa. Prostě se ti to mléko nespustilo. Pomáhá na to před kojením tak cca 20minut pít něco teplého, to mléko se pak rychleji spouští a mimi je spokojené a neodtahuje se. Tím, že jí dáš Um-což chápu, protože musela být hladová, z flašky, tak si navykne na to, že to teče rychle a potom ti prsa bude odmítat uplně. Zkus jí to dávat alternativně-stříkačkou a nebo lžičkou. nejdřív nakoj a potom dokrm.

bjoucik.15
22. bře 2013

@pajinka29 já se pořád nalejvám čajem, tím na kojení a nebo meltou a stejně se to spouští pomalu.. ale někdy se zase zajíká a když se pustí mlíko je všude, takže asi jak kdy...

pajinka29
22. bře 2013

@bjoucik.15 ale ted je problém podle mě v tomhle...protože prostě 40ka v tomhle věku je moc málinko a tím pádem je to prso málo stimulované a bude méně mléka...ale to všechno víš...mě pomohlo opravdu to prso nahřát před kojením a nebo se napít těšně před kojením...plus samo celý den zvýšit příjem tekutin tak, jak to ty děláš...a taky mi pomohlo v tomhle veku jít kojit někde do klidu, zabavit prcka během kojení-hrál si třeba s mými vlasy a tak prostě jen mechanicky sál a neuvědomoval si tak, že to mléko neteče, jak by chtěl. Ono už v tomhle věku jsou ty děti zvídavé a koukají po okolí a kdeco je rozptylí, tak se pustí atd...prostě ji zaujmi nečem na sobě, aby byla pořád k tobě otočená k prsu a sála..třeba řetízek na krku taky zabíral..

hamma
24. bře 2013

@bjoucik.15 To. že se pouští a zlobí, znamená, že mléko neteče dostatečně rychle a bylo by potřeba zvýšit jeho množství a zkontrolovat, jak je přisátá.
Ukázku správného přisátí najdeš na kojim.cz, pokud jsi z Prahy, můžeme se i sejít.
Na zvýšení tvorby mléka jsou bylinky řecké seno a benedikt lékařský, dají se koupit v kapslích na internetu nebo objednat v lékárně. Berou se od obojího 3x3 kapsle denně.
Lahvičku by bylo třeba přestat používat, vede to jen k dalšímu snižování tvorby mléka. Pokud je potřeba dokrm, je nejlepší dokrmovat dítě přímo na prsu. Návod, jak na to, je opět na kojim.cz.
Klidně napiš do IP, kdybys chtěla poradit víc nebo konkrétněji.

bjoucik.15
24. bře 2013

@hamma nemyslím, že mléko neteče. Je divný, že když se pustí je všude.. teče samo, vlastně stříká...

imca
24. bře 2013

Ahoj, pročetla jsem si Vaši diskuzi, protože pořád hledám způsob, jak zvýšit u sebe tvorbu mlíčka.
Mám 6ti týdenní holčičku, která měla silnou žloutenku, musela v porodnici na dva dny pod sluníčko. Porodní váha 2.870g, domů nás pouštěli s váhou 2.700g. Rodila jsem ve 38tt císařem (malá byla koncem pánevním). Takže kojit jsem mohla začít až se zpožděním. V porodnici docela sosala, i když žádné velké dávky mlíčka nevypila, občas jsem musela dokrmovat nutrilonem. Nicméně 60ku pila v pohodě (vážila jsem).
Po propuštění z porodnice jsem si raději taky pořídila váhu, pže malá byla hodně spavá (díky té žloutence) a snažila se kojit co 2-3 hodiny, v noci po 3-4 hodinách. Každý týden chodím k dr. na převážení, pže malá strašně málo přibírala. Několikrát jsem měnila techniku kojení dle rad pediatričky, která mi i doporučila nevážit, abych se nestesovala (malá pila málo, jen tak 30-40ku za 30-45 min kojení).
Pak konečně přibrala o něco více a já se zaradovala, že je to ok, když jsme překonaly hranici 3kg. Jenže pak byl týden, kdy měla zelenou hlenovitou stolici, cca 4 dny za sebou, hodně málo čůrala (to bylo v době, kdy mi bylo doporučeno kojit už jen z jednoho prsu - myslela jsem, že malá pije hezky, ale asi většinu času jen bradavku dumlala, místo aby sála - pže jsem ten týden nevážila, tak mě nenapadlo, že má málo mlíčka). Ani mě nenapadlo, že má hlad, pže spinkala, nebrečela. Ale pak jsem zjistila u dr., že přibrala za týden jen 30g :(. Tak mi bylo doporučeno kojit zase z obou prsou. Dcerce se vrátila žlutá-oranžová stolička, což mě uklidnilo. Dr. mi doporučila tak 2-3x denně po kojení dokrmit 30 UM. Začla jsem vážit a zjistila, že malá nevypije nic, nebo jen 20-30 ml, což mě rozhodilo. Takže jsem musela začít přikrmovat. Dávám BEBU HA (byla mi doporučena). Poprvé ji malá vyzvracela, ale teď už je to lepší. Dokrmuji ji z lahvičky Calma. Taky jsem dokrmovala odstříkaným mlíčkem, ale toho je čím dál méně, takže nestačí a malá brečí a má hlad, takže jí chtě- nechtě dokrmuji dávkami UM 60-90 ml, aby trošku přibrala.
Piju čaje na podporu laktace, tekutin mám dost, při kojení střídám prsa, piju teplé nápoje před kojením, nahřívám prsa ... prostě zkouším kdeco. Párkrát malá vysaje 85, což je pro mě nádhera!, jenže pak zase najednou jen 30 a ještě se u kojení hrozně vzteká, odtahuje ... Prostě kolotoč - nahoře dole. Nevím, kde je chyba ☹
Už jsem z toho vyčerpaná a nevím si rady ... poradíte někdo?
Omlouvám se, že jsem se tolik rozepsala, ale je-li tu nějaká laktační poradkyně, či někdo zběhlý, asi je potřeba, aby věděl, jak to u mě je. Taky jsem se snažila malou častěji přikládat, ale je pořád hodně spavá, takže to nemá skoro žádný efekt - když ji vzbudím, spí mi u prsa (sosne jen párkrát a pak už jen dumlá)
Jo a když se snžím odstříkávat, tak odstříkám max 20-30 z obou prsou, což je fakt málo. Už nevím, co dělat jinak.
Teď tedy týden bojujeme, malá asi přibrala, ale je to asi spíš těmi příkrmy...
Moc ráda bych plnohodnotně kojila, ale už opravdu nevím, jak laktaci podpořit.
Teď, když dokrmuju, snažím se kojit 6-7 denně (po UM se musí údajně dělat 3hod pauza,a by se UM strávilo), tak má malá počůrané plenky tak, jak to má být. Stoličku má oranžovou, ale kaká třeba jen jednou denně.
Přípdně prosím o kontakt na nějakou laktační poradkyni, jsem z Pardubic. Ráda bych se s ní poradila, i bych uvítala, kdyby mi mohla zkontrolovat techniku kojení.
Moc díky - třeba má někdo podobné problémy s kojením jako já a můj příspěvek, resp. reakce na něj, mu pomůžou...

hamma
24. bře 2013

@imca Ahoj, jsem laktační poradkyně, ale jsem z Prahy, v Pardubicích nikoho neznám. Doporučila bych ti následující postup:
Podívej se na toto video: http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?page...
Je tam miminko, které správně pije a porovnej to s pitím svojí holčičky. Důležité je všímat si pauzy v pohybu brady (pusinka se otevře, bradička s podbradkem zůstane chvíli nehybně dole, pak se pusa zavře - ve chvíli, kdy je pusinka otevřená, teče miminku mlíčko do pusy). Pokud takové pauzy neuvidíš nebo jich bude málo, takže se bradička miminka bude jen rychle hýbat nahoru dolu, znamená to, že nezískává dost mléka (což je pravděpodobné).
V první řadě je potřeba upravit přisátí, tak aby bylo tzv. asymetrické - hodně otevřená pusinka, přičemž brada je zabořená v prsu a nos je volný. Fotky jsou zde: http://kojim.webnode.cz/fotogalerie-spravneho-p...
Poté je potřeba zvýšit tvorbu mléka - pořiď si bylinky řecké seno a benedikt lékařský (obojí k dostání jako kapsle, dá se objednat přes internet nebo v lékárně) a začni co nejdřív užívat 3x3 tobolky od obojího denně.
Současně je třeba přestat dokrmovat lahvičkou. Nejdřív nakoj holčičku normálně z jednoho prsu, pozoruj pauzy v bradě, až pauzy nebudou, tak zkus prs stlačit, jakobys chtěla odstříkat mléko miminku přímo do pusinky. Uvidíš, jestli začne zase pít. Až přestane, opakuj to samé u druhého prsu (nechat pít, až bude jenom dudlat, tak prs stlačit). Až přestane učinkovat stlačování a malá bude mít pořád ještě hlad, můžeš dokrmit pomocí laktační pomůcky přímo u prsu.
Pomůcku vyrobíš tak, že si v lékárně koupíš cévku CN-01 (taková úplně tenoučká průsvitná hadička), jeden konec (ten s násadkou) ponoříš do lahvičky s mlékem (odstříkaným mateřským nebo UM) a druhý konec opatrně vsuneš do koutku holčičce, když budce přisátá u prsu. Mlíčko by jí mělo začít téct hadičkou, takže bude dál sát a současně bude stimulovat prs, aby tvořil více mléka. Můžeš si to prohlédnout na tomto videu: http://nbci.ca/index.php?option=com_content&vie...
Taky se tvoje holčička potřebuje vyspat, aby měla dost síly na pití - toho docílíš nejlépe tak, že si ji nahou (jen v plence) vezmeš do náruče, taky budeš do půl pasu nahá a zalezete si takhle spolu pod peřinu. Nechej ji usnout u prsu nebo ji uhoupej, jak bude potřeba. Pak ji nech spinkat na svém hrudníku (můžeš si u toho taky zdřímnout), hned jak se začne probouzet, nabídni ji prso a postupuj, jak jsem napsala výš. Pokud potom zase usne, tak ji nech spát u sebe - je to nejsnazší způsob, kterým se může dostatečně vyspat.
Držím palce, je to trochu složitější, ale určitě to stojí za to. Pokud bys měla nějaké dotazy, jsem k dispozici. Klidně napiš do IP a dám ti telefon na sebe. Kdybys měla auto nebo by tě někdo zavezl, tak bych ti poradila i osobně, ale mám dvě malé děti a nemám auto, takže do Pardubic bych se těžko dostávala.

imca
25. bře 2013

@hamma Ahoj, moc děkuju za cenné rady. Videa a fotky už jsem si prohlédla a mj. až díky Tobě jsem zjistila, jak má vypadat správné přisátí a jak poznám, zda dcerka opravdu saje mlíčko, nebo jen dumlá bradavku.Zkusím sehnat i ty bylinky v tabletách, které mi doporučuješ, a pořídím tu cévku. Viděla jsem, jak se používá tahle metoda v porodnici, tak to taky zkusím.
Ještě bych se chtěla zeptat, jak velkou dávku mlíčka by měla malá v průměru vypít při jednom kojení (pokud budu brát, že kojím po 3-4 hodinách) a zda je dobré přikrmovat UM po každém kojení, nebo třeba jen párkrát denně dát vyšší dávku. A opravdu je opodstatněné, že pokud dám miminku UM, musím čekat 3 hodiny, než můžu zase kojit, resp. podat další UM?
Vyzkuším, co jsi mi poradila a kdyžtak se Ti ozvu do IP.
Ještě jednou moc děkuju 🙂)

hamma
26. bře 2013

@imca To je dobře, že jsi se naučila poznat, jestli malá pije - není to úplně jednoduché, tak je fajn, že se ti to podařilo. Nemusíš dodržovat žádné časové omezení, ani když při kojení dokrmuješ. Důležité je dívat se, jak pije, což už umíš. Když přestane pít, stlačíš prs, když zase přestane pít, přeložíš k druhému prsu a zopakuješ to. Teprve až bude zase jen dumlat, vsuneš jí do pusinky cévku s UM. Nemusíš měřit, kolik toho vypije, nech to na ní. A nabízej jí kojení často, vždy, když bude mít zájem - i to podporuje tvorbu mléka. Může se stát, že třeba po některém kojení bude spokojená a tím pádem můžeš dokrm úplně vynechat.
Důležité je, aby před tím, než dostane dokrm vypila co nejvíce tvého mlíčka a tím pádem nepotřebovala tolik toho umělého.
Když budeš takto postupovat při každém kojení, mělo by se postupně zvýšit množství tvého mléka a snížit potřebné množství dokrmu a postupně přestanete UM potřebovat.
Přeju klidné dny 🙂

hamma
26. bře 2013

@bjoucik.15 Může to být také tím, že se naučila pít z lahvičky a nelíbí se jí jak teče mlíčko z prsu (z lahvičky je rovnoměrný proud a z prsu je někdy rychlejší, někdy pomalejší). Bylo by třeba úplně přestat používat lahvičku, aby se opět naučila pít z prsu.

bjoucik.15
26. bře 2013

@hamma já vím,ale boohužel nemůžu. Mám tu aby nepřestala sát z prsu. Když bych nepoužívala lahvičky tak by jí nikdo jiný lrom mě nenakrmil a to bohužel jednou týdně potřebuju... Třeba dneska odpoledne si ode mě vytáhla 110ml a ani se moc nevztekala. Pila cca 8min z jednoho prsa a pak asi 4min z druhého, tak kdyby to šlo takhle dál byla bych šťastná 🙂

hamma
27. bře 2013

@bjoucik.15 Neexistuje žádná lahvička, která by nepůsobila problémy s kojením (i když výrobce tvrdí všechno možné, není to pravda a je to jen reklamní trik).
Pokud se chcete problémů s kojením zbavit, není jiná možnost než přestat lahvičku používat. Pokud potřebujete, aby krmil někdo jiný, může použít pohárek http://nbci.ca/index.php?option=com_content&vie...
nebo lžičku.
Ale radila bych vám teď zkusit úplně vynechat krmení mimo prs a soustředit se na správné přisátí a pití: http://kojim.webnode.cz/fotogalerie-spravneho-p...

nataliehanikyrova
22. únor 2020

Ahoj, malému budou 3 měsíce a je nedonoseny, od začátku byly problémy s kojením(asi nejvic to ze je líný sat), nejdřív jsem zkousela po 5 min. Z prsu a pak ještě dokrmovat přes strikacku(to hlavně v porodnici) plus jsem si odstrikavala, aby se mi rozjela laktace. Doma jsem to pak srovnala na to, ze jsem jen kojila, ale každé kojení doteď trvá hodinu.. je líný sat, a pak u toho usina, možná mi taky teče mléko nárazove, chvily ano a pak ikdyz se asi snaží, tak neteče a tak se to opakuje, vím kdy opravdu pije, je to u nej dobre poznat, hezky polyká. Ikdyz pije tak dlouho a pak vždycky ke konci mackam prsa, když usina tak se snažím budit všelijak(ale nemám na to nervy kolikrát.. proste bych chtěla aby pil poradně :D ..), tak vypije mezi 50-130ml (dvakrát dal asi 160 ml) je to ze některé dny vypije více a některé méně , nejčastěji se to pohybuje mezi 50-80ml. Kojim po zhruba třech hodinách někdy po dvou a občas spí 4 hodiny i.. pak přes noc většinou 7hodin, nechávám ho jak se budí. Predtim jsem porad odsavala, teď už ne, vytvori se mi akorát mleka a když odsaju, nemá pak co pít poradně už tuplem. Byl na operaci kyly nedávno, tak to docela dost stagnovalo, jak pití, tak samozřejmě i pribirani, teď už se srovnal, až na to ze zase má období kdy pije málo.. jinak plenky počurany má. Přibírá, ale teď pomalu.. neřekla bych, ze by byl nějak nespokojeny, aspoň ne kvůli pití .. ale 100procentne to taky nevím. mám to proste nechat být, nestresovat se tím kolik vypije? Mám porad krmit tu hodinu aby vypil aspoň něco vic, nebo je nějaký fígl, jak to zkrátit a i přesto aby vypil dost? Opakuji, ze se snažím ho budit, mackam prsa, popripade s nim hejbnu a znovu si ho prilozim. (Vážit chci přestat, ale řekla jsem si ze až po té druhé operaci a až se srovná, tak pak už váhu odložim úplně. Děkuji moc