Krmení. Dávat už dítěte lžičku?

elis101
27. srp 2020

Ahoj, potřebovala bych poradit, co se krmení týče.
Malé je 7,5 měsíce, ještě nesedí a krmím ji v lehátku...Teď mi dost ,, asistuje" ale většina všeho jídla končí...různě. Když toho mám dost, tak jí i tu lžičku svěřím a jedeme trošku punkově, ale ne vždycky to jde a i toho jídla (práce) je mi líto...Zas na druhou stranu kdy se to má naučit? Nebo je brzy na to aby vládla lžičkou a dávat jí ji nemá vůbec cenu?

Díky za názory

malytlustyhroch
27. srp 2020

@elis101 ja si myslim, ze cenu to ma, delali jsme to se starsim stejne, syna to bavilo, nedokaza bych to do nej tlacit, jak do husy. Neznamena to, ze tvoje dite bude treba v 18 mesicich jist na 100% samo, syn se obcas necha rad nakrmit i ve ctyrech letech, ale aspon to bude umet 🙂 S mladsim to uplne delat neslo, protoze vsechno kasovity zvracel, takze jedl vyvary a vyvar si proste pulrocni dite lzici do pusy nema moc sanci dat. A ted to uklidnujici: neporadku bylo z obojiho zhruba stejne. Ja zrala na sprchu, dite zraly na sprchu, pul obeda na zemi (ono plivat to jidlo dite s gustem zvladne i kdyz mu lzicku do ruky nedas a i kdyz jinak dava na jevo, ze si pochutnava. A to same plati o rozpatlavani po obliceji a rozpatlavani po vsem kolem -proste si to vynda z pusy, aby to prozkoumalo.) Za me, jediny reseni, jak mit min neporadku je diteti svazat ruce, a to je proti mymu svedomi 😉

mamamtbo
28. srp 2020

Ahoj, urcite bych dcerku podporila v zajmu o to, ze chce zkouset papat sama. To je preci super, ne? Tady jsem se vzdycky drzela jednoducheho pravidla: bordel v byte, stastne dite😉

keksik002
28. srp 2020

Určitě ji nechte, ja to dělala tak, ze jsme jeli na stridacku.. Syn mel svoji lzicku a snazil se jist a ja ho v mezicase dokrmovala.. 🙂 sam se zvladl s mensim neporadkem kolem lehce po 1roku 🙂 takze.. Smysl to má

elis101
autor
28. srp 2020

@keksik002 tak to asi taky zkusím. Jen jsem si vždycky zvážila co jí dávám měla jsem přehled...takhle, když bude část všemožně ho asi mít nebudu 😅

jana_zofie
28. srp 2020

Mala si taky chyta lzicku sama. Nechavam ji. I kdyz ji chyta prakticky za tu jidelni cast a pak ji nechce vracet, takze jsme obe jako prasatka. Kdyz mam jidlo v plytsi nadobe, zvladnu nabrat i kdyz tu lzicku drzi. Krmim bud tak, ze ji mam napul v sede, napul v nahnutem klubicku na nohou, to jsme jako prasata obe a sedacka vetsinou taky.ale radsi ji krmim, kdyz lezi na brisku. Nezvladne tou lzickou tolik mrsknout, takze je jako prasatko jenom ona. Chyta ji vetsinou levou rukou, i kdyz po vsem ostatnim se natahuje pravou, ale to asi neni takovy problem

mourovatakocka
28. srp 2020

@elis101 Pokud o to má zájem, určitě punk praktikuj 😁 Dcera nikdy o jídlo zájem neměla a ani teď ve dva a tři čtvrtě není schopná se pořádně sama najíst. Takže pokud to prcka baví, je to prostě patlací vývojová fáze 🙂

keksik002
28. srp 2020

@elis101 jestli vas to uklidni nikdy jsem nic nevazila =) hlavne.. do budoucna se vam to bude hodit

victoriaita
28. srp 2020

Supr pristup. Pokracuj! Moji dceru jsem taky nechavala samotnou a ve 2,5 uz dokazala jist vyvar bez bryndani.

elis101
autor
30. srp 2020

@victoriaita děkuji ♥️

elis101
autor
2. zář 2020

S přibývajícími příkrmy přibývají otázky 🤦....

Zkoušela jsem už dát tepelně neopracované ovoce, žužlat ( banan, meloun)... Jak se to jako realizuje? Prostě dáte a modlíte se, aby nezaskočil velký kousek? Mám z toho dost hrůzu

Prý bych mohla začít dávat bílý jogurt. Jaký je ideální? Hollandia nebo tak?

A.... otázka dne. Co dáváte k té večeři? Já většinou zatím zbytky od oběda 🤷🤦🙆

victoriaita
2. zář 2020

@elis101 dite na ruce a kontrolovat. Nikdy radsi nenechavat samotne a nekoukat. Vyborna je taky sitka kam se to nakraji na male kousky a prcek si to zuzla. K dostani v obchodech s detskymi potrebami.

jana_zofie
2. zář 2020

@elis101 jo, tak nejak. Bobule davam do krmiciho dudliku. Ale zrakym bananem se jeste nezakuckala. Stejne tak merunkou, broskvi nebo maslovou hruskou (tu ale nerada). Obcas trosku vyplivne kus okurky nebo jablka (davam na prouzky), ale dusit se tim jeste nezacala. Davam ji to kdyz je na brisku. Krom bananu a prezrale broskve ji davam prouzky do ruky, krmi se tim sama. Bedlive pozoruju. K veceri davam kasicku. Vzhledem k tomu, ze ji sni tak 60 ml nemam strach, ze by ji to v noci tlacilo. Taky se do toho da propasovat neco noveho, potencialne alergenniho (ovoce, jogurt, lepek, mandlova pasta) na vyzkouseni, po troskach. Z ruznych dohadu jestli alergeny ano nebo ne jsem totiz nakonec zvolila cestu imunologickeho okna s tim, ze i kdyby to nemelo vyznam, tak pokud dite na neco alergicke je, tak bude stejne i za pul roku...

elis101
autor
2. zář 2020

@victoriaita dokonce jedno sitko mam, ale zas jsem na to slysela ruzne nazory....a kdyz budu davat v sitku, jak se nauci kousat, nebo je to jedno..🤷🙆🤦...

malytlustyhroch
2. zář 2020

Burůvky, hrášek atp. dávám rozmáčknutý, aby neměli ten potenciál nechat se vdechnout. Další blbá na vdechnutí už je snad jen syrová mrkev - u prvního jsem docela dávala, ten se nekuckal, druhý už se mrkví zakuckal, tak na to nemám nervy a zatím dostává jen vařenou nebo pod přísným dohledem.

victoriaita
2. zář 2020

@elis101 ja malemu davam i do rucicky ale jsem vzdy u nej. Sitku ma kdyz je sam nekde odlozenej nebo mruci s nami u stolu a ja nemam volne ruce.

linee
3. zář 2020

@elis101 u mne deti sitko nechteli...Dala jsem do ruky zuzlat, ale vzdy byt u nej, kdyby zaskocilo. Bude jenom ozuzlavat (moje deti nechteli vubec:((. Ale urcite treba vetsi kousky napr. jako belgicke hranolky, aby nezaskocilo. Co se tyce lzicky, ja jela s nima "punk" uz od zacatku. Osvedcilo se mi dat jednu lzicku do ruky diteti a druhou ho krmit a kdyz chtel zkusit sam, nechala jsem ho, ale spise jsem ho krmila ja (jinak by jedl pulden, jidlo vsude a on nenajezeny). Takze jsem jela tak pul na pul. Mne se to osvedcilo, obe deti jedi krasne priborem uz od mala a ji same. Zavisi ale hodne i na diteti. Netlacila bych mu to, ale pokud ma sam zajem, podporila bych ho.

g_m
3. zář 2020

Já jsem nikdy moc nepochopila a nepodporovala máchání lžičkou všude kolem, kde jídlo bylo všude po zemi, dítěti a židličce. Primárně jsem krmila já, po roce jsem jim začala dávat na netekuté věci lžičku a ve dvou letech se oba dokázali krásně najíst i vývarem aniž by byl všude bordel. A rozhodně jsem jim nemusela svazovat ruce, abych je nakrmila. Prostě krmí mamka a je to. Nebo jsem jim dala banán na kolečka do misky a ten si vyjídali sami... Takže za mě není vůbec třeba tzv. vývojové patlací fáze, aby se dítě umělo najíst.

keksik002
3. zář 2020

@g_m syn treba patlaci fazi preskocil sam, nesnasel byt spinavy.. Takze jedl tak pul na pul sam a ja ho mezitim krmila.. 🙂 od roku uz krasne sam lzickou i vidlickou. A jak se na me pohorsene ostatni divali kdyz jsme nekde byli a ja mu vrazila do ruky vidlicku a on jedl sam