Lepek, kdy a jak zavést?

lee92
27. únor 2018

Male bude brzo 7 mesicu, kojena. Zatim jsme na zeleninovych prikrmech (obed) a ted budu zavadet maso. Od kdy zavest lepek? Az po masu? A jak a cim jste ho zavedly vy? 😊👍 moc predem dekuji za odpovedi

sviva
27. únor 2018

U nás jsme zaváděli lepek až po zelenině, ovoci a masu určitě. Začali jsme něčím méně agresivním než je pečivo. Malá dostávala jídlo nabízené formou BLW, takže jsem na talíř se zeleninou a masem začala přidávat těstoviny. Ty tvary jí bavily. Později se pravidelným lepkem staly ranní kaše. S lepkem se doporučuje kojit, jinak není tak úplně klíčové kdy...není potřeba na něj chvátat, pokud neplánujete rychlý odstav. Můžete kouknout třeba na http://m.poradkyneprikojeni.cz/prikrmy/zavadeni... . Nebo nějaké info bude na 1000dni.cz

podaji
27. únor 2018

Presne zacala jsem taky pozdeji cca kolem roku. Nas malej mel v tu dobu cca 2 zoubky. Nedriv jsem davala par spaldovych testovinek. Spaldove kase atd. Rohliky chlebik az pozdeji. Ani dneska tomu moc nedavam. Obecne nejime moc "moucnych" veci. Kdyz chleb tak kvaskovy. Mame radi kase od ovesne spaldove pres pohankovou jahlovou. Ted ma pinda 26mes sladke pecivo nekupuji. Kdyz uz udelam spaldove palacinky nebo upecu celozrny ovocny kolac s jogurtem tvarohem. Myslim ze te bile mouky je vsude az az. Samozrejme ze rohlik taky obcas dostane ale chlebik ma radsi🙂

lee92
autor
27. únor 2018

Pecivo se bojim dat, nemame jeste zoubky. Kojit chci co to pujdem takze treba mixnout dve testoviny a dat do prikrmu?

podaji
27. únor 2018

@lee92 presne pokud to neuzuzla netrapit ho. Udelat si testoviny dat vzit 2 3 kousky mixnout a zkusit dat

sviva
27. únor 2018

Samo sebou mixnout můžete téměř cokoliv. Ale nebála bych se, dát i něco celého na žužlání. Dcera neměla zuby skoro do roka a poradila si s nabídkou jako je na fotkách. Dostávala takto od začátku, snědla, co zvládla, zbytek dostal pes. Jídlo takhle znala dřív než mixované příkrmy. Ze začátku jedla na zemi na bříšku, kvůli zakuckání, začínala s okurkou v ruce. Postupně se nabídka rozrůstala. Bavily jí ty barvy, tvary, chutě, užívala si to. Takhle celé potraviny a mixované jsme kombinovali podle situace. Jedno období zase dávala přednost mixované a lžičce. Takhle celé bylo třeba náročnější maso, to někdy požvýká a vyplivne i teď ve dvou letech. Určitě se nemusíte bát. Pokud by se vám do toho chtělo, nabídněte jí to, když se to dceři nebude líbit, dá to najevo...nebude jíst. Jen pozor, dokud nesedí, takhle celé potraviny nabízet na bříšku, kvůli zaskočení.

sviva
27. únor 2018
lee92
autor
27. únor 2018

@sviva to by bavilo jist i me 😂👍 a jeste se zeptam, kdy jste zacala s dopoledni svacinkou, ovocem? A mam dat ovoce a pak normalne dokojit?

ivannka92
27. únor 2018

Ja zavadela lepek brzo, tak v tech 6-7 mesicich, uplne prvne formou odvaru z ovesnych vlocek, prislo mi to uplne nenasilne, maly byl citlivy na brisko 🙂

biedronka10
27. únor 2018

Tak ja zacla po zelenine, masu a ovoci. Normalne jsem ji dala do jidla par ovesnych vlocek povarit a bylo. S lepkem jsem zacla v 6,5 mes. Pak jsem ji jidlo zahustila trochou zitne mouky a pak jsem uznzacla s testovinama. Za par dni ji bude 8 mes. A uz normalne zuzla chleba a kousek rohliku, ten ma hodne rada.

mimco
27. únor 2018

Tohle jsem vůbec neřešila a ani mě to nenapadlo. Začali jsme od 6 měsíce mrkvi a pokračovali tak nějak podle selského rozumu.
Myslím si, že se to moc řeší. Pokud dítě samozřejmě nemá s jídlem od narození potíže.

sviva
27. únor 2018

@lee92 dobu, kdy začali svačinky si úplně nepamatuji a možná to asi ani nejde říct, jak začala baštit, často jsem jako alternativu na cesty brala něco pokrájeného. ovoce jsme začali brzy, první ochutnávání jídla přišlo v létě takže zrovna byla sezona, jedna z prvních věcí, kterou vůbec měla byla malina. samo sebou začala s jednou. s ovocem se často straší, ale bylo čerstvé, zdravé, ze zahrádky, prostě mi to v tu dobu přišlo úplně přirozené, pak zase v zimě přišel přirozený útlum. jděte na to beze strachu a nějakého násilí, ono si to sedne. a děti mají vlastní rozum, často dají sami najevo, co ano a co ne. pokud jí budete nabízet zdravé čerstvé, průmyslově nevylepšené potraviny, všeho s mírou a zavádět postupně, do toho kojit, chybu neuděláte. opatrná bych možná na alergeny, ale ne ve smyslu nedat, ale nejdřív zkusit v malém množství. tabulek je všude spoustu, jděte na to prostě s citem, rozumem a ohledem na vaší dceru a rodinný rytmus

absintka19
27. únor 2018

Lepek-muzes kuskus, je maliny a zvladne i kdyz nema tuny, Adeli ma 9,5m nema ziny a kousky uz hrave polkne. Testovinu muzes taky klidne mixnout. A az bude mit ovoce tak muzes do pyre z ovoce dat napr.vlocky.

absintka19
27. únor 2018

Chleba a rohlik bych zatim nedavala kvuli pridavanemu cukru, na to si muze chvilku pockat 🙂