Máte doma nejedlíka?

svestina
6. srp 2012

Zdravím všechny maminky, vím, že už tu bylo popsáno několik diskuzí o dětech - nejedlících, přesto jsem se rozhodla vás touto cestou požádat o rady a postřehy.

Máme 14měs.dceru, od miminka byla nejedlík, třetí měsíc nepřibrala téměř ani deko, přesto se nám podařilo znovu se rozkojit a zůstat u MM. Od půl roku jsme zaváděli příkrmy, kupodivu šlo všechno hladce, byla schopná sníst celé jablíčko se 4mi piškoty, celou ovocnou přesnídávku i masozel.jedla. Ale postupně se vše zhoršovalo a zhoršovalo tak, až začala málo přibývat. Od 10.měs. je na UM + ostatní jídlo. Dá se říct, že sní vše, ale od všeho tak 2xkousnout a dost.

Už jsem zoufalá, nejhorší situace byla na jaře, kdy se přidala rýma, kašel a zuby a přestože jsme jí v té době podávali Pediakid, přibrala jen 45g ☹ Následující měsíc přibrala kupodivu 360g a za další měsíc a půl už jen 240g, i když i to je úspěch, ale bohužel teď začíná opět zlobit, takže si myslím, že budou mít přírůstky spíše klesající tendenci 😢 Už si opravdu nevím rady, na roce měla 7,51kg, teď před dvěma týdny, tedy na 13,5měs. měla 7,75kg. Všichni v okolí mě uklidňují, že je v tomhle po manželovi, ten měl na roce 7,8kg a také s jídlem zlobil už od miminka (mimochodem dnes je z něj normální chlap s výškou 190cm a normální váhou). Ale ani to mě nedokáže uklidnit.

Dostala jsem tip vyzkoušet dýni Hokkaido, že prý podporuje chuť k jídlu, ale od té doby, co se jí do ní snažím alespoň lžičku denně pyré z dýně dostat, vypadá to, jakoby cítila, proč jí tu dýni dávám a odmítá téměř všechno. Náš denní jídelníček je následující: ráno 120ml UM-Sunar, občas když "má dobrou náladu" sní i pár kousků suchého toastu nebo suchého rohlíku, svačina - žádná, někdy v lese na procházce hrst malin, ostružin nebo borůvek, oběd - donedávna alespoň husté masové vývary se zeleninou a různou zavářkou, teď právě max.5lžic a konec, svačina - puding Paula nebo pár kostiček sýra či šunky, večeře - kaše - krupice+sunar+med+plátek másla cca 220ml navrch 150ml UM - Sunar. V noci jednou mléko UM - Sunar 150ml. Večeře je v podstatě zatím jediné normální jídlo, které sní většinou celé a bez problémů.

Myslíte si, že tím, že má relativně dost mlíka, odmítá pak další jídlo. Že jí to zasytí na celý den tolik, že prostě ten oběd a svačinu nepotřebuje? Mám strach jí to mléko nedat nebo omezit jeho dávky, že by se pak budila častěji v noci, nevím, jestli by to mělo kýžený efekt a to takový, že by začala víc jíst přes den.
Nemohly by to být další zuby? Je pravda, že už tak 2měs. se žádný nový neobjevil, zatím máme 6 zubů. Dá se to na dásních nějak poznat, že se chystají stoličky nebo špičáky?
Vyzkoušela některá z maminek podávat dítěti Pivovarské kvasnice? Prý by měly zvyšovat chuť k jídlu, ale já po zkušenostech s Pediakidem už tomu moc nevěřím.
Nemáte nějaký tip, jak nejlépe upravit dýni Hokkaido, abych jí do ní aspoň dostala? Nevíte, jestli se dá jíst i syrová, myslím si, že to by třeba ráda ožužlávala.
A poslední dotaz? Jak pracovat ne na tom, aby dítě více jedlo, ale na tom, abych se já máma s tím tolik netrápila a dokázala to tzv.: hodit za hlavu, i když mi to jedno nebude. Strašně mě to rozčiluje, když se jí s nějakým jídlem vařím a chystám (mimochodem, v poslední době jí dávám to, co jíme my, i s námi sedí u stolu a stejně to není nic platné) a ona pak nevezme ani lžičku do pusy? Jak se s tím má máma vyrovnat?

Předem Vám všem děkuji za příspěvky do mojí diskuze.

svestina
autor
15. čer 2013

@hojda Tak to je teda pěkný teror! Ale naprosto Tě chápu a Tvojí zoufalost a beznaděj taky. Sice mi malá u jídla nedělá takový "brajgl", ale i tak jsem často zralá na blázinec. A je to přesně jak píšeš - nikdy jsem v životě nevyhodila tolik jídla, jako teď, co začala malá jíst příkrmy a postupně i jídlo s námi. Taky jsem nadšená, když mi jeden den něco sní a já jí to druhý den nabídnu a ona dělá, jakože to vlastně vůbec nezná a jíst to nebude. Je to opravdu o nervy, ale asi nám maminám nezbývá než se držet a držet a držet a všechno to pokud možno ustát v klidu. Já se teď v týdnu sama trošku uklidnila - nebo se o to aspoň snažím - a na tom jídle je to znát. Je ale pravda, že naší malé už jsou dva roky a celkem začíná chápat, co po ní chci. Takže už mi tenhle týden sama hlásila, když jsem jí řekla, že si jdeme dát polévku, že až po polévce bude mlíčko - prostě zahlásí: "polívku a páááák mlíčko" 😉 ale jsem zvědavá, jak dlouho jí to vydrží. A kolik Tvoje malá váží a měří, třeba to nebude tak zlé a co na to dr? Jo a taky jsem zjistila, že jak nám krásně jedla na začátku roku a pak přestala tak se za 6měsíců "vytáhla" o 7,5cm, tak to je docela mazec...

salomee
15. čer 2013

U nás to taky tak bylo do nedávná, teď je to o něco lepší, ale pořád dost podobně, malej di v židli stoupne, leze na stůl, otáčí se za sebe (pořád v stoje).. bere věci z linky..ale u toho teda, budiž, už aspoň něco sní, ale běda mu bránit, hned řve, zatne se a je po jídle. Taky furt slyším ham ham, když jím něco, tak přiletí a chce taky, ale vše jenom rozpatlá..s tím nádobím. taky, pak mi někdo řekne, ať ho nechám jest, zkoušet lžičkou..? Jenže on by nejedl, akorát jedním pohybem smetl..taky přiznám, že mě nebaví ho krmit, je to stres...Na co kupuji např bio jogurty..n tak možná že to svědčí kobrrcům🙂.

hojda
15. čer 2013

@salomee Mám to úplně stejně, člověk nevím, co by jí koupil, drahé věci a stejně to nejí a já si připadám, že se jí celý den snažím jen nakrmit a zbytek dne lítám s hadrem a uklízím, co vyrobilo. Jsme pak pořád naštvaná a podržáděná, ale už je to fakt zoufalství......

hojda
15. čer 2013

@svestina V roce měla 74cm a 8,6kg (prodní míry 3,07 kg a 50cm), byli jsme v 8. měsících na operaci, takže dr. bere, ž e je drobnější. Jsem zvyklá od malého, že se najedl a byl do dalšího jídla klid, ale tohle nemám konce, když jí nedám nic jiného, že až další jídlo, tak jí to vůbec nevadí, ona prostě jíst nemusí....

svestina
autor
15. čer 2013

@hojda Jestli Tě to aspoň trošku uklidní, tak naše měla v roce 73cm a 7,51kg. Teď ve dvou letech má 89cm a s bídou 10kg, spíš jen 9,9kg 😒 Ale jak už tady někdo dříve napsal je to hodně i o té atmosféře. Děcka jsou jako barometr a strašlivě vnímají okolní atmosféru. Když jsem nervní a vzteklá, tak to stojí i s malou za prd. Ale když jsem v pohodě, vidím, jak se to zlepšuje... Ale chápu, že do klidu se člověk prostě na povel nedostane 😵

salomee
15. čer 2013

Tak koukám, že hmotnost je tak nějak podobná...por. 3,06 a v roce 8,5 + 77cm. Přesně ty pocity mám..den je jen o jídle, o tom, aby neřval...a o zoufalé snaze uklidit aspoň něco...a ráno zas nanovo.

@hojda

hojda
15. čer 2013

@salomee Jj přesně tak, jenže já do toho mám ještě staršího. Já bych i ten bordel uklidila, kdyby se pořádně najedla, ale tohle mě deptá, už ani nemám chuť jí otvírat nějaký jogurt, nebo lipánek, když vím, že to stejně vyhodím....
@salomee

hojda
15. čer 2013

@svestina No ona tu váhu nemá až tak hroznou, ale jak přijde nemoc, tak je na ní hned vidět, že nejí ☹ a hlavně to celodenní jídlo po soustech je unavující....

evzinka
22. srp 2013

@majkali a ve školce se nedá domluvit, aby mu dali to co jí a pije? když jsem učila, tak jsem měla ve třídě holčičku, která prostě nepila čaj, tak dostala vodu (to bylo zas jediné co pila, ale se šťávou by asi taky nebyl problém)...některé děti si i donesly takovou tu cestovní flaštičku, když jsme měli pocit, že vypijou málo, a ucucávali během dne. S jídlem taky - bylo to teda fakt na dlouho, ale ptaly jsme se jestli tam chtěji omáčku, maso, rýži...a bylo dost dětí, co ty omáčky nechtěly a jedly to suchý :/ nucení do jídla nesnášíííím a ještě s tim prudit maminky, který už si toho kvůli jídlu vyslechly jistě dost a určitě ty děti trápit hlady nechcou... :(

evzinka
22. srp 2013

@hojda uf, já myslela že mám nejedlíka...my teda byli až v nemocnici, protože malej měl strašně málo železa (už nám hrozili transfuzí) a železo s chutí k jídlu souvisí...ale do roku a čtvrt se chtěl jen kojit...vyhazovala jsem mraky jídla, byla jsem vybavená informacema o zdravém přikrmování a protože mně zdravá výživa zajímá, fakt jsem se těšila jak začneme a bude to fajn a malej mně z toho rychle dostal. Ty kecy, že je to tím, že má takový blafy (neosolený to prostě dospělejm nechutná)... A v nemocnici se pak rozhodli, že nás to naučí a že nás nepustí, dokud nebudem umět jíst - teror! byli jsme tak kvůli anémii a nakonec z toho bylo vězení s výchovným režimem,každodenní nabírání krve (moc se s tim nemazlily, fakt JATKA), naše dětská dr. mi poslala antidepresiva, když jsme jí prosili ať nás odtud vyboxuje nebo že jdem na revers :/ to jsem si vyslechla od sester o tom jak ho nesmím kojit a být prostě tvrdá a cpát mu to do pusy a pak mu jí držet dokud to nepolkne....primář pak jen koukal, když jsme přišli s tim , že jdem domu a PROČ...sester si prý nemáme všímat (to se mu to řekne, když nás tam celej den oblažujou a doktor přijde jen jednou) a že až se zlepší to železo, že bude mít i chuť k jídlu...ale jíst že musí, protože železo se bez ostatních vitamínů nevstřebá...a taky nám říkal, že když nejí, musí to málo co sní být fakt výživný a kvalitní, takže neuplácet sladkýma ňamkama. Což teda babičky fakt nemohly pochopit, že nejí a my ho nenacpem oslazenou kaší, který by snědl určitě hodně...ale stačí nám dvě lžičky zeleninové polívky. No a teď má železo vpořádku a jí nádherně - ráno se budí s tím že má hlad a kde je polívka s řepou :D Jinak existujou přírodní kapičky železa - my to taky řešili, nechtěli jsme dávat Maltofer moc dlouho a pak jsem objevila Ferrogreen, v lékárně je na objednávku a synovi chutná a nejsou v tom takový šílený pomocný látky...

petraemma
12. srp 2014

My máme doma opačnej problém, naše malá by jedla pořád. Už v porodnici jsem jí musela dokrmovat příkrmama. 😀 A zůstalo jí to dodnes.

veeeraf
14. srp 2014

Musím říct, že po přečtení této diskuze jsem o něco klidnější..aspoň to, že nejsem sama mi dává sílu pokračovat a nerozbít v kuchyni všechno co mi příjde do ruky.
Mám taky nejedlíka, ale podle toho co jsem tu přečetla, tak vám děti aspoň něco málo sní, polívky nebo jogurty. Malé je 16 měsíců a tak z 95% je na sunaru a sušenkách. Tomu sunaru teď taky moc nedá, rostou jí stoličky, takže je na minimu jídla na den. Vlastně máme problém už od prvního příkrmu, nechtěla ani samotnou mrkev, docela mě uklidňovalo, že aspoň spapala ovocnou přesnídávku, tu měla ráda. Ale úderem 12ctého měsíce utla i to a vlastně do dneška nechce už nic. Pořád doufám, že se to změní, že jednoho dne si to vezme (na sunaru přece nebude až do školy 🙂 )
Takže každý měsíc bojujeme o každý deko co přibere, je to hubeňour, ale usměvavá a čilá. Jídlo jí evidentně nechybí, ale já jsem z toho zoufalá!!

hojda
14. srp 2014

@veeeraf Jen pozor jedna maminka tu taky měla nejdelíka a mají problém s tím, že neměl dostatek živin pro mozek 😔 . Přeju ať je líp.

josefina79
25. srp 2014

@hojda a to se zjistilo jak s těma živinama pro mozek?
Bože, já mám taky nejedlíka a už to psychicky nedávám. V 14 m 74 cm a 8 kg (narodil se nedonošený s 2 kg).
Summary dnešního dne:
ráno 150 ml UM
svačina 2 lžičky jogurtu
oběd - 3 lžičky prověřeného příkrmu (když má žrací období, sní ho v poho) , pak jsem se šla vybrečet do koupelny a potom mu dala UM, vzal si asi tak 150 ml
svačina - 2 lžičky jogurtu od rana - víc nechtěl
Ještě že tu je babi, šoupla jsem jí ho... nevydýchala bych to a asi na něj začala ječet. Te´d jsou venku.

hojda
25. srp 2014

@josefina79 Myslím, že mu málo rostla hlavička a ještě něco dalšího, ale už nevím co. Znám to moc dobře, jenže i když se na hlavu postavíš, tak se stejně nic neděje je to opravdu na tom dítěti a ta bezmoc je hrozná 😔 . Nám se malá nakonec rozjedla a teď jí celkem pěkně, šlo to postupně, ale ty začátky byly opravdu psycho. 😔

josefina79
25. srp 2014

@hojda tak to je dobře, že už jí.
Jo, jo, psycho to je.
V jakém věku Ti začala jíst?

hojda
25. srp 2014

@josefina79 Já to přesně nedovedu říct, bylo to tak nějak plíživě a samozřejmě nejvíc někde na návštěvě, že 😀 😀 😀 .

josefina79
25. srp 2014

@hojda u nás jsou 2 varianty "na návštěvě" - sežeru co můžu, ať matka vypadá jako hysterka nebo udělám co možná největší scénu a ohodím jim tam koberec nebo podlahu něčím výživným. Zeď naštěstí ještě neohodil.
Akorát musím teda říct, že jsem byla ráda, když předvedl jak nejí na návštěvě u mých rodičů. Prostě týden nejedl. První den se máma kasala, jak ho tam hezky naučí papat, druhý den už jí tuhnul úsměv, na konci týdne se mi skoro omluvila, že mne neprávem podezřívala z toho, že neumím nakrmit dítě.

hojda
25. srp 2014

@josefina79 Já byla taky vždycky ráda, když jsem jela k naším, že si mamka vzala jídlo u malé na starost, že jsem si od toho krmení nekrmení mohla odpočinout. JInak zkus ještě toto, jsou tam všechny vitamíny a má to podporovat chuť k jídlu, pokud ti to tedy vezme 😔 .

http://www.lekarna.cz/multi-sanostol-sir-1x300gm/

kocour1
25. srp 2014

U nás je jídelníček hodně podobný tomu vašemu, ale jen s tím rozdílem, že nejsme hubený...máme normální váhu a dokonce i trochu bříško. Ale jinak jsou dny, kdy kromě sunaru ráno, večer - pokaždé 250ml a pár lžic toho či onoho nesní také nic. Také nám rostou průběžně zuby a může to být tím. Já bych se tím netrápila. Pokud je živá, v pořádku a evidentně ji nic neschází. Já pokaždé jídlo nabídnu, zkusím nakrmit (chce jíst sama) a když nechce, tak nenutím a čekám do dalšího jídla. Občas dám nějakou sladkost, ale jen, když snědla jídlo, jinak nic. A s tím ovocem...sní pár malin, jahod, občas půlku banánu ale třeba jablka si jen uždíbne...to mě trochu trápí, že mi přestává jíst ovoce a jen si vynucuje bonbonky☹...dříve jedla ovoce, zeleninu i normální jídlo, tak jsem ji občas nějaké bonbo dala, ale teď už chce jen to.

lenkaef
25. srp 2014

Ahoj holky,taky mám nejedlíka.Malá má 2roky a 8 měsíců a váží cca 10,5 kg.
Zkoušela jsem i sirup na podporu,ale dostala okamžitě průjem.☹

josefina79
25. srp 2014

@kocour1 no, když ono "nejedlíci" jsou trochu jiný level 🙂 teda spíš :(.
Ten můj má tak ostentativní nezájem o jídlo, že doted -14 měsíců - si nevzal žádné jídlo do ruky. Nemá zajáme, Respektive, vezme si to do ruky, koukne na to, zahodí to. Křupky, rohlík, chleba, banán ... NIC.

kocour1
31. srp 2014

@josefina79 tak to je fakt asi trochu na palici...to musím říct, že doma nejedlíka nemám určitě...ta chce papat a když má hlad, tak mi sní celou velkou porci. Ale já když byla malá, tak jsem někdy ve třech letech úplně odmítla jíst. Máma mi nechtěla podstrojovat, protože starší bratr měl problémy s váhou a nechtěla udělat u mě stejnou chybu. Radila se s Mudr. a ta ji tenkrát řekla, že mě má vždy zavolat k jídlu, nandat mi, nechat mě, zda budu jíst a pokud ne, tak to prostě v pohodě odnést a počkat do dalšího jídla. Jediné, co jsem prý chtěla jíst, byla jablka, tak mi máma dávala jablko vždy, když jsem si o něj řekla. Takhle to prý trvalo více jak týden (byla jsem živa na jablkách), doktorka k nám pravidelně docházela a kontrolovala mě (byla, řekla bych, na tehdejší dobu velmi průkopnická a schopná)...no a pak jednou jsem přišla a řekla jsem, že mám hlad. Zrovna byl za chvíli čas večeře, máma řekla, ať počkám, namazala mi chléb se sýrem stejně, jako ostatním v rodině, já ho snědla a od té doby jsem zase začala normálně jíst. Tak jen třeba pro maminky starších nejedlíků...jako inspirace🙂.

safetka
31. bře 2016

ahoj vsem 🙂
vsechny se shodujete jak vam deti neji.... a kolik vam vazi? moje dcera ji... malinko... ma 21 mesicu a vazi 8,2.... je na tom nekdo hur? myslim si ze nikdo na tom neni tak zle....
jinak je chytra a velmi ziva

drao
31. bře 2016

@safetka Asi tě uklidním.. moje dcerka měla ve dvou letech necelých 8 kilo. Teď jí bude pět a má 12 😀

marketahulova
3. zář 2016

Maminky uz nevim kde mam hledat pomoc tak se zkusim vypsat zde,treba budete mit nejakou radu nebo názor který mi pomuze.
Mám syna 4,5roku první rok chodil dvakrát tydne do soukrome skolky ted chodi každý den do státní..ale o co mi jde.. Zhruba tak od dvou let zacal bojkotovat jidlo..Do té doby jedl i potraviny které by mi ted nevzal do ust..Nyní to vypadá tak že jí pečivo,papriky,okurky,jablka,jeden druh pudinku a to paulu a pokud někde jsme ve městě tak sýrovou pizzu a jen z toho jednoho určitého obchodu nebo aby vypada podobně pokud se mu něco nezdá nevezme to a nejede přes to vlak.
Od malička je hodně tvrdohlavy a je s nim tězké pořízení co nechce je velmi těžké ho přesvědčit že se to musí nebo je to třeba..Jinak je v pořádku prospívá psychicky nemá žádnou diagnozu..jen se nadměrně stydí například o známých si nevezme ani bonbon musim mu ho podat já..nebo když se například chce projet na koni tak ho taky musím vysadit já nedá na sebe sáhnout..
Byla jsem u dvou doktorek protože měl nějake potíže po porodu tak i v rizikové poradně všude mi řekli že prospívá,podvyživený není..naše dr. je ochotná mu udělat krevní testy jestli má vše v normě ale ještě jsme se tam nedostali bud jsme byli pryč protože doma manžel stěhoval nebo byli děti nemocné..
Doma jí příborem,dodržujeme časově snídaně oběd veceře.. necpeme ho sladkym..ani to sladké nechce vše jen to co zná a má určité druhy které sní.
Mladší syn tomu je rok a půl sní všechno a má úplně jiny apetit..rád ochutnává od nás což jsem u staršího snad nikdy nezažila ze by toužil ochutnat něco co jsme měli my..ted to vidím když si je srovnám ale předtím jsem fakt netušila že to může být až takové..mám z toho psychické problémy,že jsem selhala jako matka,něco přehlédla něco jsem mohla udělat jinak a lépe..nemůžu v noci spát pořád přemýšlím.. byla jsem i na kinezioterapii ale vůbec se nic nezmenilo..u pedagogické pracovnice tam také nic..jako poslední šanci si nechávám psycholožku ale už nedoufám že nastane nějaká změna a nechci ho vystavovat takových vecem..Nyní ve školce ani nepije protože se zřejme stydí.Nemůžu ho nechat ve školce déle aby nebyl dehydratovany..v te soukromé mel své jídlo na obed a svacinu vždy dostal alespoň kousek chleba aby nebyl hlady a vydržel tam ale ani tak nezačal jíst jako děti a to s nima sedí u stolu a prostě to s ním nehne..omluvám se za román vím že to je hrozně na přeskáčku ale snad je to z toho něco trošku k pochopení..

marketahulova
3. zář 2016

jestě dodám že má asi 110cm a 19kg..