Miminko odmítá příkrmy. Co dělat?

17. kvě 2022

Syn má příští týden půl roku a odmítá mi příkrmy, bud u všeho rve a nebo mi všechno pliva ven.

Máte některá prosím řady?

alpakovo
17. kvě 2022

Vydržet! I kdyby každý den jen zkusil,je to pokrok. Musi si na novou chuť zvyknout

pipi_puncocha
17. kvě 2022

Nenutit, nabízet, zkusit případně BLW (např. na páře udělat proužky mrkve, brambory, cukety... a ať si zkusí dávat rukama sám). Ještě má spoustu času. Syn do roka nesnědl nic, byl jen kojený, odmítal všechno.

palja
17. kvě 2022

Počkat. Dcera taky nechce. Vždy strašně natesena a pak po první lzicce se tváří jako kdybych jí chtěla otrávit. Má 5 měsíců a 2 týdny.
Takže když nechce tak nechce. Akorát se napije z učícího hrnečku.
Starší dcera začala pěkně jíst až kolem 9 měsíce.
Však do roka jsou to kojenci a hlavní strava je mléko.

vikinkav
17. kvě 2022

Syn ma temer 8 mesicu a da si sem tam lzicku, najizdim na to hodne pomalu, kazdy den nabizim 3 jidla, nekdy nesni vubec nic, nekdy malicko, hodne kojim

autor
17. kvě 2022

Děkuji vám za uklidnění 🙂 syn právě nechce lahvičku, čaj, nic. Prostě jen prso, ale mam strach, aby mu v horku ty tekutiny vůbec stačily 😱

palja
17. kvě 2022

Tak můžeš zkusit dát trochu vody lžičkou. Dcera se taky chce jen kojit. Když má žízeň, tak i po půl hodině. Té vody vypije za den max 30ml a to si ještě vyplivne na tričko 🙂 tekutiny určitě stačit budou z kojení.

autor
17. kvě 2022

@palja dobře 🙂 právě to jsem taky zkoušela lžičkou a nic, všechno ven 😀 s prvním synem a takové problémy nebyly, mam spoustu zamrazeneho svého mléka a nic z toho. Vidí lžičku či lahvičku, rev, ale jen co vyhrnu tričko, pištění, smani a otevřená hubička 😀

vladienka
17. kvě 2022

Prva dcera zacala jest tak v 11 mesicoch, druha v 18 zacala jest aspon nieco 😬 takze troezlivost, skusat, netlacit.. kym pribera, neriesila by som

autor
17. kvě 2022

@vladienka přibíra, ale dle Dr málo

lenerka1
17. kvě 2022

Do roka je to kojenec a má být primárně kojen, příkrm stačí jen ochutnávat. Pokud odmítá, možná ještě není připraven. Nám se osvědčila metoda BLW.

elizsebik
17. kvě 2022

Řešili jsme to samé, do roka jsme veškeré jídlo do malého dávali skoro násilím, teď už toho lituji, protože od roka najednou začal jist všechno, a sní toho hodně, občas až moc...

vladienka
17. kvě 2022

Tak kojene dieta sa v 6 mesiacoch len ma zacat prikrmovat po lyzickach, tak ste toho zatial moc nezmeskali. Mam pocit ze podla dr deti bud priberaju malo alebo moc 😅

autor
17. kvě 2022

@vladienka to mas asi pravdu 🤣 jako když vezmu kolik přibíral první syn, tak ten druhý je porad vic jak kilo napřed. Ano, dobře, za čtvrtý měsíc sice přibral jen 280 gramů, ale cvičíme Vojtovku, tak třeba je to i tím. Pořád si myslím, ze dokud přibírá, tak je to dobrý

autor
17. kvě 2022

@elizsebik no právě to je hrozny, toto je taky v podstatě násilím, dokud to jen plive ven, tak je to úsměvný,ale když začne řvát, tak mam strachy abych mu to úplně neznechutila.

autor
17. kvě 2022

@lenerka1 nooo, taky jsem si říkala, ze bych tuhle metodu vyzkoušela. Nejlepší bylo, když mi prcek ukradl rohlík, a pak se vztekal, když jsem mu ho vzala 🤣 tam fakt byl zájem, ze ho chce, ovšem zrovna to nejmíň vhodný co je 🙄

jjasmina
18. kvě 2022

Zkoušet a ochutnávat, já vařila ob dva dny a pak to už vvcelku šlo bez plivani

lenerka1
20. kvě 2022

Přišlo mi to i pro mě organizačně snazší - vařila jsem pro nás, na hrnec s naším jídlem jsem na pár minut dala cedník či pařák s pár hranolky zeleniny pro dítě, většinou to byla zelenina, co jsem používala v našem jídle, takže připraveno už při přípravě našeho, a jedli jsme všichni společně. Později, když už jsme zavedli i maso a přílohy, jsem se naučila dosolovat a kořenit naše jídla až těsně před dokončením a mimču před tím jeho porci odebrat. Pokud má dítě přístup k jídlu, tak hlady nezemře (poslední případ v ČR byl tuším někdy po válce? ), takže nabízet, jít příkladem, využívat společné stolování (příklady táhnou 🙂 ), ale rozhodně nenutit a nedělat z jídla téma s velkým T, prostě mít to na salámu a věřit dítku, že to zvládne, až bude připraveno. Jedno dítě mi plivalo prso a natahovalo se po jídle a baštilo velké porce hned od prvních příkrmů, druhé spíš ochutnávalo, vždy jen pár soust, spíš to jídlo zkoumalo vědecky než jedlo, raději si dalo MM, v 1,5 roce byl tak z 95% kojený, ale od cca 3 let mezi nimi v jídle není rozdíl, jí oba rádi, nepřejídají se, vybíraví jsou v mezích normy. Ještě k tomu rohlíku - já prý v půl roce dostala svíčkovou s knedlíkem 😀 (prosím to neberte jako návod).

palja
20. kvě 2022

@lenerka1 a nestalo se někdy, že dítě třeba z té hranolky ukouslo a začalo se dusit? Možná hloupá otázka, ale já mám strach dávat takové kousky, když vím, že si to ještě není schopna pokousat sama.
Starší dcera se mi totiž jídlem dusila a musela jsem jí pak dát na ruku hlavou dolů a úderem mezi lopatky ten kousek jídla z ní dostat.
Tak proto takový dotaz 🙂

lenerka1
20. kvě 2022

@palja To jsou časté obavy, taky jsem ze začátku hlídala jako ostříž a měla načtenou první pomoc 🙂 . Chce si to prostudovat metodu BLW (existuje i kniha) a rozdíl mezi dávením a dušením a taky dbát na vhodnou polohu (nejprve mi děti jedly v leže na bříšku, kde riziko zaskočení je výrazně menší, případně se dítě rozkašle a gravitace napomůže, ať nežádoucí kousek jde ven). Je to právě o tom, že se dítě samo učí, kam až to jídlo posunout, jak velký kousek dát do pusy, že ho má nejdřív rozmělnit dásněmi....někdy se zakucká, ale chybami se člověk prostě učí. Nikdy se mi žádné z dětí nedusilo, často se zakuckávaly, párkrát mírně dávily, to spíš dcera, která od mala má tendenci hltat a ideálně ani nekousat, což třeba u špaget je dost oříšek 🙂 Ale velmi brzy získaly jistotu a zvládaly i tvrdší syrové věci (jablko, salátovka) s přehledem.