Můžou ořechy v jiné formě menší děti?

sookie
5. říj 2012

ahoj,
nevěděla jsem, jak stručně nazvat, co mě zajímá🙂 vím, že ořechy by děti měly dostávat až někdy ve 3-4 letech, aby je nevdechly, to je jasný. ale přemýšlím, jestli ořechy v jiné formě můžou i menší děti? konkrétně různé 100% ořechové pomazánky(třeba z mandlí) nebo burákové máslo. myslím, že to je hodně výživné a třeba v kaši by se to ztratilo.. dceři je 15 měsíců. jak to máte s ořechy vy?🙂

zelvatko
5. říj 2012

naše malá jedla ořechy od roku a půl, o ořechové pomazánce jsem neslyšela.. míchala jsem jí to se sušeným ovocem do misky a zobala.. nikdy jsme něměli žádný problém.

maruja
5. říj 2012

@sookie já bych klidně zkusila, jestli nebude alergická, a pak klidně do pomazánek, do koláčů jo.

eloana
5. říj 2012

@sookie drive se ohrechy davat nemely kvuli alergiim -dnes naopak cim rive tim lepe...... ve svete zname burakove maslo🙂
nevim zda se to da u nas sehnat a netusim jak to chutna🙂
ja malemu pak davala treba krupky - a nebo pridat do necoho rozemlete orechy

vendullka
5. říj 2012

Myslím, že 15měsíční mimi už ořechy určitě může. Malá je jedla od roka a má je moc ráda. Můžu se zeptat, jak se dělá nebo kde se dá koupit taková mandlová pomazánka?

xmalij
5. říj 2012

ve zdrave vyzive se da koupit mandlovy mleko, je vyborny a na prvni test, jestli ti mala nereaguje na orechy bych rekla, ze je super ( stejne jako burakove maslo). U samotnych orechu pujde pak asi nejvic o kvalitu, abys nenarazila na plisen a jiny potvory...

sookie
autor
5. říj 2012

http://www.bioobchod.cz/oriskove-a-sezamove-kre... kupuju ty od rapunzelu, jsou moc dobre, burakove maslo mam nejradsi od markse a spencera🙂 tak ja to hned zitra zkusim, snad to male bude chutnat tolik jako mamince🙂) diky vsem za rady!

llluckaaa
5. říj 2012

U nás děti baští ořechy (hlavně vlašské) od 1,5 roku a v pohodě, žádná alergie, žádné vdechnutí.

dagina
6. říj 2012

u nás holky také baští oříšky cca od roku a půl, ale záleží an dítku. Mám kamarádku, holce budou v prosinci 4 roky a ořechy by jí nedala skrz vdechnutí, ještě neměla ani cucavý bonbon, též z toho důvodu. Takže třeba zvážit

lynks
6. říj 2012

@sookie bez problému můžeš dávat ty ořechové pasty, nebo i namleté ořechy.U nás se to jí na tuny, dávám to do ranní ovesné kaše. Dělám i domácí mandlové máslo - spařím mandle, oloupu, dám do mixéru s vodou+ 3 datle (na oslazení) nechám louhovat přes noc v lednici a ráno rozmixuju. Je to mnamka, s krásnou pěnou , jako čerstvě nadojené 🙂) Malý mi ujídá tu pěnu když to pak cedím přes cedník.

Jen pozor na ta buráková másla, co prodávájí supermarkety, číst složení, tam v těch je cukr, sůl a jiné přídavky. Pro děti je nejlepší čisté sezamové máslo, mandlové a kešu.
Burákové se dá udělat i doma v mixeru dohladka. Ořechy jsou velmi výživné a zdravé, myslím, že by měli být v jídleníčku každého člověka.

lynks
6. říj 2012

přidám pár tipů jak se dají másla využít - kromě do těch ranních kaší, tak dávám burákové na chleba a na to nakrájím jabko a banán. Mandlové/kešu máslo přidávám do dýňových polévek místo smetany. A pak do pečench sušenek nebo do dezertů z vařeného ovoce - rozmixuju na pyré, jako místo pudinku.

katyxq
6. říj 2012

My ořechy postupně zavádíme cca od 8 měsíců - mandlové a lískooříškové "máslo (pasta - taky Rapunzel), mandlové "mléko" (EcoMill) a kokosové "mléko" (plechovka), ještě chci koupit kokosový olej a zavést kešu, možná arašídy, sezam. Z dýnových semínek používám zatím je olej. nejradši tyhle věci nakupuju na www.bioobchod.cz, beru za tolik, abych měla poštovné v ceně a jako bonus nemusím tahat nákup 😀.

dana3262
6. říj 2012

@xmalij ja když sním mandlí nebo marcipan, tak mi otece uvnitř krk (podle mnozstvi mi prece hodně nebo málo), svědi mě a svědi mě i uši. Na mandlove mléko reakci nemám. Může se dávat normálně kojencum, přitom mandle obsahuje. To pisu, jen ze z my zkušenosti se tím nedá testovat alergie.

@lynks a jak vznikne to máslo? Ta konzistence? Když to rozlišují, tak z toho bude prášek, ne? Ja kupuju burakovy máslo v dm, ale jsou tam kousky buraku.

xmalij
6. říj 2012

@dana3262
moc nerozumim tomu co pises..ja psala, ze tahle forma je lepsi nez davat diteti cele orechy. Predpokladam, ze mas na ne alergii, tak ses uz davno otestovala, v tom pripade bych se nadale uz tak netrapila 😉.

dana3262
6. říj 2012

@xmalij pisu ti proto, zes psala, ze to mliko může být dobrý způsob, jak otestovat, jestli dítě má alergii na mandle, tak jsem chtela přidat zkušenost, ze ja nam alergii na mandle, aké na to mliko ne. Vubec nic ve zlým nebo, ze bych te chtela opravovat, jen zkušenost, ze mliko můze a na mandle mít přitom alergii, toť vse. 😅

xmalij
6. říj 2012

@dana3262
uz chapu, ja to brala tak, ze lepsi nez cpat diteti kus orechu, tak mu dat mliko, pastu apod. V kazdym pripade to je zvlastni u tebe, nemuze ti vadit neco jineho z toho marcipanu? Jestli nebyl domaci, tak me jen napada, ze ten kupovanej ma mraky Ecek, barviva a na to muzes byt treba citliva.
@katyxq z jineho soudku..co rikas na ozkouseni medu? Samosebou ten top top overeny, domaci, atd. ale kdy myslis, ze je cas? Me z chripkovani bezpecne dostane, Viki ekzem mame pod kontrolou, cajiky a nic kolem neprislazuju, tak bych ho rada zkusila, kdyz neni treb fit. Jinak te rada vidim na jine diskuzi, ikdyz ma dost spolecnyho 😉 a chtela jsem ti napsat, ze se mi moc libi tvuj fotoblog, Sarciny prikrmy, postupy atd. 🙂...diky za nazor.

katyxq
6. říj 2012

@xmalij Já med bud malé (český, z ověřeného zdroje) zkoušet dávat někdy po roce, ale nevím přesně kdy, prostě až bude ta správná nálada a příležitost 😉.

xmalij
6. říj 2012

@katyxq diky, chci ho zkusit, resp.. dneska mi uz upijela z hrnku caj..Viki jsou uz dva, ale prvni pulrok elim.dieta nam nic novyho nedovolila, ted se pomalu rozjizdime 🙂. Ja mela zavadeni prikrmu podle kojeni.net a vsechno to bylo posunuty, instinktivne stejne neco slo driv a nebo az pozde, ale celkove jsem spis opatrna ( na coz ty mas jiny nazor, to uz vim 😉..).

katyxq
6. říj 2012

@xmalij Já a ne zrovna opatrná 😀 😀 😀 (už mi tu pár maminek vysvětlilo, jak jídlo pro děti strašně moc řeším 😉, co všechno nemůžou a tak).

romcovaklarka
6. říj 2012

Tak my jsme od roka začali dávat medík na chleba a dobrý. Ale buráků bych se docela bála 😕 nebo ne...?

dana3262
6. říj 2012

@xmalij mam to i na mandle jako takovy. Driv jsem to nemela..nevím, čím by to mohlo být každopádně mandlovy mlicko u nas taky právě jede.
@katyxq a med dáváme taky. Zkusila jsem (druhej fakt nevypada alergicky, narozdíl od prvního) tak už v 11.mes. a zase..mame domácí med a ten nemůžu.Mam s nej alergii a kupuju v dmku nejakej tekutej a na ten vubec žádný reakce. Nekdy to fakt nechápu.. jediný, co mě napadlo je postrik poli, kde sosaj ty včely...jinak nevím.

xmalij
6. říj 2012

@katyxq tak ty to mas podlozeny nactenym infem, studiema, apod. a nevaris z vody 😎.
Ja spis, ze me to prislo strasne brzo na vsechno, ale kdo vi jak to budu delat u druhyho mimca...a Viki byla dlouho velka nejedlice pri zavadeni, tzn.ze jsme zacli s hodne potravinama i tak pozdeji i diky ni 😉.
Mam jeste dotaz, ale nechci rusit ostatni, poslu IP.

lynks
6. říj 2012

@dana3262 to máslo se mixuje v takovém sekáčomixeru
http://www.mall.cz/prislusenstvi-roboty/bosch-m...

a je to teda pracné, trvá to min 20min.ale máš to svý čerstvý.

tadlen
6. říj 2012

Ahoj, píšu trochu s křížkem po funusu 🙂 ale obvodní lékařka doporučovala, že vzhledem k alergiím se doporučuje, aby se díte do 7měsíců věku s ořechy setkalo, samozřejmě rozmixované např. v ov. přesnídávce, jogurtu aj. .. takže oříšky baštímě občasně 🙂 samozřejmě jen vlašské lískové, mandle .... nikoliv pistacie apod.

ckaty
21. kvě 2014

Ahoj @sookie... @katyxq a ostatní holky.. 🙂 j Jaké oleje kromě olivového a slunečnicového ..můžu dát 9ti mesicnimu kojenci? Muzu napr.ten z vlasskych orechu ? Ja ho miluju a cpu skoro do vseho..,ale mudr mi rekla,ze vlasske orechy jsou velmi silny alergen a ze se smi az po 1.roce veku ditete... Navic moje prababicka pry radila vzdy detem davat rozemlete vlasské orechy do jidla,ze budou mit zdrave zuby..moje babi to s otcem delala a dodnes skoro v 60ti letech ani jeden kaz..nic 🙂 A co treba sezamovy? v sezamu je preci hodne vapniku..muzu ho malymu dat?

katyxq
21. kvě 2014

@ckaty jakýkoliv za studena lisovaný, idéalně druhy bohaté na omega-3 a omega-9 a nasycené mastné kyseliny (vlašskoorěchový, konopný, avokádový, olivový, sezamový, kokosový) a spíš nedǎvat ty bohaté na omega-6 (slunečnicový) ... samozřejmě ty druhy, na které nemá alergii

ckaty
29. kvě 2014

@katyxq a ostatní ..právě jsem na netu vypátrala,že ...Vlašské ořechy obsahují hodně fluoru, který zvyšuje stabilitu kostí a zubů a chrání před zubním kazem... jak to mohla moje prababička narozena r.1900 vedet?... 😉 🙂