Nadýmání po zeleninových příkrmech, co radíte?

barbarra
15. črc 2016

Týden dávám 5-ti měsíční dceři zeleninové příkrmy a má pak večer hrozné nadýmání. Zatím měla bramboru, mrkev a cuketu.Po té cuketě je to snad nejhorší. Co radíte? Máte podobné zkušenosti ? Mám vytrvat a pokračovat a nebo na čas s příkrmy přestat a počkat třeba 2 týdny. Budí se mně chudinka bolestí. Pomáhaly vám na to nějaké kapky?

lv
15. črc 2016

pokud jí to takto nesedí, počkala bych, jak píšeš těch 14dní. +pak probiotika k tomu, zkoušet pomaleji, spíš 3-4dny jeden druh, abys odhalila, co jí nedělá dobře a to odsunula na později.

micaella23
15. črc 2016

Zacla bych s kasi kvuli tomu aby si telo zvyklo na konzistenci, ze uz to neni tekuty, pak zacla po lzickach se zeleninou a postupne je pridavala 3-5-7-9 lzicek, pak zkusit dalsi druh, taky hned zapit cajem aby se to v brise zredilo a netlacila beton. Klidne se vsim zacit pozdeji proc ne

alboo
16. črc 2016

@micaella23 začínat kasi se uz par let nedoporučuje. O nutnosti zapijet cajem pochybuji.
Tak na 10-14dni bych prestala, zacala pak znovu volněji, prvni den treba jen 3 lžičky a postupne zvysovat. Jeden druh zkoušet klidne 5 dni. A prikrm v dobe obeda, ne vecer

micaella23
16. črc 2016

@alboo kase na zapade zas frci a klepou si na celo kdyz jim reknu, ze tady zaciname mrkvi, to si clovek nevybere, caj pomoha nam, nerikam ze musi nutne pomoci jim, dala jsem ji svoji radu, nechci po nikom aby souhlasil, ale nemusi mi zas nikdo nic vyvracet jen proto, ze to dela jinak, kazda vime co tem nasim prckum vyhovuje

alboo
16. črc 2016

@micaella23 no, jedna vec je co frci a jedna vec je co se doporučuje napr ve studiích atd

chris_n
16. črc 2016

ja přidavala do příkrmů mletý kmín.. proti nadýmání

chris_n
16. črc 2016

@micaella23 jenomže třeba tady v Německu říkají Brei (kaše) všemu.... a známé okolo mě také začínaly gemüse Brei... takžetak

bachovy_esence_poradna
16. črc 2016

@barbarra mrkev, brambora, cuketa, tam by nadýmání velké být nemělo (předpokládám, že vše bylo oloupané a dostatečně povařené)

doporučila bych s příkrmy ještě třeba měsíc dva počkat, případně do zeleniny přidat probiotika, dávat menší porce, krmit dříve během dne (dopolední svačina místo oběda, někdy to může pomoci) apod...
také nezavádět moc druhů najednou, ale dávat spíš jednodruhové a chvíli vydržet, aby si na to trávicí systém (který je evidentně citlivější) mohl zvyknout... a určitě nezavádět teď věci typu kukuřice, brokolice apod...

pokud malé vadí zelenina, tak bych rozhodně nezačínala kaší (maximálně lehkou, např. instantní jáhlová a řidší)....

gnozka
16. črc 2016

My jsme taky začínali kasi na noc od ukončeného 4 mes a mala byla úplne v pohode ale je to velice individuální . Asi bych taky počkala treba těch 14 dni a zkusila zase jen par lžicek . A jak tady nekdo radil , ten drceny kmín by nemusel
Byt spatny . A dala bych probiotika tak jako tak tema rozhodne nic nezkazite.

veronika223
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
leknina92
2. led 2020

@barbarra muzu se zeptat jak jste to vyresili? Vim ze je to uz davno ale mam kluky co jim ted bude 6 mesicu a davala jsem jim prvni prikrmy-mrkev, brambor, cuketu a dyni a bylo to hrozne. V noci se budili hroznym brekem jak je to nadymalo a plac trval klidne i hodiny. :( zeleninu jsem nekombinovala.. ted jsem jim dala pauzu a zacneme treba za tyden ale mam z toho strach :(

@leknina92 dávejte příkrmu malou dávku... zelenina by měla být dobře povařená, na začátku klidně vynechte brambory, ty jsou maličko hůř stravitelné... dobré jsou naopak sladké brambory (batáty), mají i víc minerálů....
Pokud jsou potíže, tak zavádějte pomalu - malé dávky, nekombinujte druhy zeleniny ze začátku a na jeden druh zeleniny dejte víc dní, klidně i týden...
Můžete také při vaření přidat kmín, fenykl, majoránku, dobromysl, bobkový list nebo z těchto bylin vařit čaj a podávat po lžičkách (případně by se dal silnější čaj i přimíchat přímo do pokrmu, to je pro trávení vhodnější než čaj u takhle malých dětí, přece jen se čajem ředí žaludeční kyselina).
Lze také podávat probiotika a masírovat bříško - jemně, po směru hodinových ručiček, každý den (prodávají se na to přímo masti nebo oleje, ale pokud máte doma i jiný masážní olej, pokud je dobré kvality a není v něm nic dráždivého, tak by neměl vadit), ideální je fenyklový, měsíčkový apod.
Pokud je slabší trávení, tak je potřeba zvykat pomalu. Děti mají trávení o dost křehčí trávení než my dospělí, vyvíjí se léta. U některých dětí může být trávení slabší, protože mají nějakou konstituční slabost. Hodně se ale dá dorovnat právě kvalitní, pomalu zaváděnou stravou.
Jinak příkrmy je lépe zavádět ne na noc. Děti mají ještě slabé svaly a tak neumí vytlačit plyny. Zatím také nechodí, takže peristaltika je pomalejší.

Neřiďte se tedy tím co by "mělo" být. Zavádějte postupně tak jak je to možné. Rozhodně nedoporučuji zatěžovat oslabené trávení. Ono každý měsíc je ve vývoji skok kupředu...Vše se opravdu může srovnat, jen děti s citlivějším trávením potřebují víc času. Dobré je také vše jim loupat, i když jsou už pak větší a delší dobu mixovat nebo napůl mixovat, aby to tak nedráždilo střevo.
Držím palce 😉