Najdu kamarádku? Česká Lípa, Mladá Boleslav a okolí

jitulinecek29
2. kvě 2019

Ahoj maminky,chci se zeptat moje mala mela ted 4 mesice na prohlidce mi rekla pani doktroka ze bych mela do male zacit davat vapnik ze muzu zacit s prikrmy ale ze staci jen vecer 2-3lzicky. Plne kojim a mala se mi budi na jidlo cca po 3 hodinach. Co jsme cetla na internetu nekde rikaji zacit nekde ze pockat do 6 mesice. Neprijde mi ze by mala stradala a mela hlad....ma 5 740kg prosim poradte dekuji moc

martiniquest
2. kvě 2019

Drive se zacaly havadet prikrmy mnohem drive nez v dnes doporucenych 6 mesicich. Duvodem byla rychlejsi separace ditete od matky, aby mohla jit co nejdrive do prace. Bohuzel mnozi pediatri stale jedou v tomto davno prekonanem modu. Preber si to jak potrebujes. Moc pekne o tom pise knizka Vim co mi chutna 🙃

mourovatakocka
2. kvě 2019

Vyprdla bych se na příkrmy. Já začala na naléhání okolí s příkrmy brzo a doteď (17mesicu) je jídlo nepřítel. Doporučuju, až se ti prcek začne sápat do talíře, jí dát třeba kousek uvařené zeleniny, brambory atd. a pokud to bude mít úspěch, je čas na příkrm.

pavca1982
2. kvě 2019

Zcela souhlasím s martiniquest👍

terezuka
2. kvě 2019

@jitulinecek29 Nekteri pediatri radi zvadet prikrmy po 4. mesici kvuli tzv. imunologickemu oknu. Nic takoveho neexistuje (neni jedina studie, ktera by ho dokladala), je to jen reklamni trik prodejcu prikrmu. Prikrmy zacnete podavat ve chvili, kdy bude dite pripravene - tedy az zacne mit o jidlo zajem. U nekterych deti jeste pred koncem 6. mesice, u nekterych mnohem pozdeji. Deti nejsou stroje, aby jely podle tabulek...

jitulinecek29
autor
2. kvě 2019

No zatim se nam do talire nesape😃 ale kdyz vidi ze jime kouka na nas jako by mela hlad😉nerikam ze ji obcas nedam jen liznout ale nic neprehanim. Zase si rikam ze kdyz kojim a zatim ji to staci tak bych jeste pockala. Vahu ma krasnou . Kdyby preci jen mela hlad budila by se mi casteji a v noci by mi taky nedala pokoj. Ale kojim po tech 3 hodinach.

bayt
2. kvě 2019

@jitulinecek29 Podle WHO se mají příkrmy zavádět NEJDŘÍVE od ukončeného 6 měsíce (u kojených dětí). Nechápu, proč vaše doktorka nerespektuje výzkumy a doporučení jedné z nejdůležitějších zdravotnických organizací na světě.

jitulinecek29
autor
2. kvě 2019

@terezuka presne takto to nazvala moje lekarka kvuli imunite. Prijde mi to zatim zbytecne ji to davat a jak vetsina maminek pise ,bojim se aby se pak nejak nesprajcla a pak nechtela prikrmy vubec.

terezuka
2. kvě 2019

@jitulinecek29 Dejte na sve pocity, vy znate dite nejlepe. Navic ono se dite nejdriv zajima ne o jidlo, ale o ten proces, bavi ho sledovat rodice, jak jedi - ale nevypovida to o zajmu o jidlo. Az bude chtit opravdu jist, poznate to - nebude jen koukat, bude nadavat jak spacek :D

terezuka
2. kvě 2019

@bayt Protoze bohuzel mnoho lekaru necte studie, ale nechava se “vzdelavat” na konferencich - ktere jsou financovane Nutricii a spol, tedy vyrobci um a prikrmu.

jitulinecek29
autor
2. kvě 2019

@bayt ja cokoliv ctu ,tak vsude pisou u plne kojenych deti az od ukonceneho 6 mesice. Proto nevim proc mi to lekarka rekla a ja jsem z toho od pondeli na vazkach.

jitulinecek29
autor
2. kvě 2019

@terezuka je fakt ze jen kouka a nic nerika😃a ani si nemlaskne 😂

terezuka
2. kvě 2019

@jitulinecek29 Jestli chcete, poslu Vam tu studii (v anglictine), na kterou se letaky o imunologickem okne odvolavaji. Doslova se tam pise, ze zavedeni prikrmu po 4. mesici neznamena zvysenou odolnost vuci alergenum (pozor, ani u lepku neplati casto omylane zavedeni do 8. mesice) a ze vyzkumu neni dostatek na to, aby bylo mozne cokoliv vyvozovat. Imunologicke okno proste nebylo prokazano.

jitulinecek29
autor
2. kvě 2019

@terezuka budu velice rada dekuji

terezuka
2. kvě 2019

@jitulinecek29 Zde je ta studie: https://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/2017/010...

Pisou tam, ze prikrmy zavadet nejdrive od 4 mesicu, tedy ne drive, jak je casto zvykem v zapadni Evrope, cilem je vsak plne kojit po dobu 6 mesicu.

terezuka
2. kvě 2019

@jitulinecek29 V abstraktu sice je napsano, ze prikrmy by mely byt zavedeny nejpozdeji v 6. mesici, ale ve studii toto tvrzeni oporu nema (on totiz i ESPHGAN bere od Nutricie, Nestle a spol. nemale penize...).

jitulinecek29
autor
2. kvě 2019

@terezuka dekuji moc jdu studovat😉

hani1234
2. kvě 2019

Já začínala s prikrmy od 6.mesice, ale malá nechtěla, odmítala lžičku, tak jsem ji vždycky jen dala něco do ruky, a ona ochutnavala. Vůbec bych to nehrotila, ani teď s druhou to nechci moc řešit. Do roka by měly jen ochutnavat

jitulinecek29
autor
2. kvě 2019

@terezuka tak tomu verim. V dnesni dobe je to jen o penezich bohuzel

hanih
2. kvě 2019

@jitulinecek29 Zcela souhlasím s tím, co tu zaznělo výše. Určitě bych počkala do toho 6. měsíce. Jinak ještě dodám, že až začnete, nedávala bych večer, jak radí doktorka, ale v poledne. Pokud by byla nějaká alergická reakce nebo jiný problém, je lepší, když se projeví odpoledne. Při večerním podání příkrmu by se problém mohl objevit v noci.

jitulinecek29
autor
2. kvě 2019

@hanih dekuji za upozorneni😉

lobella
2. kvě 2019

Take plne kojim, dceri bude 6mesicu za tyden, ale uz tak 2-3tydny zkousi sem tam neco....ale zacala jsem proto, ze se sapala po jidle, jak jsme jedli, nic jineho ji nezajimalo, jinak bych jeste pockala

rebe
2. kvě 2019

U kojených dětí je spousta času na zavádění příkrmů po ukončeném šestém měsíci. A spíš než zavádění příkrmů tomu kliděn ůžeš říkat ochutnávání, protože jde o pár soust nebo ocucání kousku zeleniny. Není kam spěchat. Ale lepší je začít v poledne než na noc.

bayt
2. kvě 2019

@jitulinecek29 Uprimne kojene deti se stejne malokdy rozji na pul roce. Syn posilhaval po jidle od ctyr mesicu, realne snedl lzicku v sedmi az osmi mesicich. Doopravdy se rozjedl v deseti mesicich.Take me doktorka tlacila uz snad od ctyr mesicu k prikrmum.

martiniquest
2. kvě 2019

@bayt Potvrzuji. Synovi jsem nabizela po ukoncenem 6.m a realne neco snedl zhruba v 9m. Pak uz toho zbastil jak velky chlap. Kojeny byl do 22m a i tak toho snedl pozehnane. Ale znam kojenou holcicku, co zacala jist az v roce a pul. Kazde dite je unikatni.

chumlee71
2. kvě 2019

Já jsem začínala s příkrmy od pátého měsíce, protože malý se nám sapal na jídlo a i piskal když viděl jídlo. On je teda jedlik a krásně papá od začátku. Pořád ještě kojím.

prejeta_zaba
2. kvě 2019

Doktorku vůbec neřeš, maximálně jí řekni, že už pomalu zkoušíte nebo jinou neutrální odpověď, ať máš pokoj a dělej s příkrmama, co uznáš za vhodné. Však ona ti nebude stát za zády a kontrolovat každý gram, co dítě sní, ne? 😒 Prospívá krásně, akorát je moderní to strašně hrotit, kupovat kde co ve skleničkách, vážit a řešit co a kdy sní...nevím proč, podle mě stačí použít hlavu, když jí i v tom 6. měsíci dáš sem tam něco ochutnat, svět se nezboří, když to nebude na minutu a na gram přesně podle tabulek. 😝

jitulinecek29
autor
2. kvě 2019

Je bych to taky nejak neresila jen me to zarazilo a premyslim nad tim. Nerekla jen tu imunitu ale abych dostala do dcery dostala i vapnik.....to mi u doporucovala koupit kasi s vlakninou a dat ji vecer 2-3lzicky ....prijde mi to zbtecne

pokoda
2. kvě 2019

@jitulinecek29 Ahoj, já mám sedmiměsíčního, taky plně kojeného a taky doktorka chtěla, abych ve 4m začala s příkrmama. Nechtělo se mně do toho, ale malej měl zájem o jídlo, tak jsem zkusila dat na oběd 2-3 lžičky. Byl nadšenej, chutnalo mu moc, ale po týdnu ho to totálně zabetonovalo a nepomohla ani švestková šťáva a nic, takže z usměvavého miminka bylo najednou miminkou utrápené, uplakané a neustále marně tlačící. Takže jsem mu to přestala dávat, nebyl na to připravenej a znovu jsme začali v půl roce a už to bylo v pohodě. Jedlík je to úžasný. Teď už bych mu to dřív než v půl roce nedala...

jitulinecek29
autor
2. kvě 2019

@pokoda je fakt ze tohodle se bojim nerada bych aby mela zacpu. Do ted nema problem a je spokojena. Takze prikrmy ted nebudu resit vsak mala si rekne sama. Moc Vam dekuji za rady maminky😉😙

hanih
2. kvě 2019

@bayt @martiniquest Taky můžu potvrdit. Mám dvě dcery. Starší, momentálně tři a půl roku stará, kojená do 21 měsíců, začala pomalounku jíst po 13. měsíci. Mladší je už taky skoro 13 měsíců a jediné, co jí, je jogurt s jahodama, občas pár lžiček kaše s hruškou a ožužlat okurku. Jinak stále jen mlíko 🙂