Naředěná nemléčná kaše ve 2 měsících, je to v pořádku?

deyana
1. říj 2012

Ahoj.. jsem trošku mimo z naší alergoložky, která když uslyšela že kojím hrozně často (prakticky pořád v kuse, třeba po půl hodině, jen když náhodou malej usne, tak třeba AŽ za dvě hodiny, v noci tak po 1,5-2h), mi řekla, abych si koupila nemléčnou rýžovou kaši a udělala mu ji na noc naředěnou do lahvičky. My večer dáváme UM, protože z prsou už nic nevycucne ani malej, ani odsávačka, jen pár kapek. I tak má hlad třeba už za hodinu, jak kdy. Takže prý tu kašičku a naředit.. Myslíte, že je to tak v pořádku? já nevím, mám strach abych mu nějak neublížila. Říkala mi, že se to takhle dělá běžně už x-desítek let, tak nevím teda ☹

llluckaaa
1. říj 2012

Ahoj, zajímavý názor alergoložky... A určitě tvoje dítě pláče hlady? Nebolí ho např. bříško? A jak je na tom s váhovými přírůstky? Pokud přibírá pěkně, tak bych asi žádnou kaši nedávala 😒 Že se něco dělá běžně x desítek let, tak to nemusí znamenat, že se to správně 😉 Co na to říká pediatr?

deyana
autor
1. říj 2012

@llluckaaa no, určitě pláče hlady, to už za tu dobu poznám, co je "bolavej" a co "hladovej" pláč.. pediatrička mi minule řekla, že ho v noci kojit nemám tak často. Že mu mám nabídnout čaj, ale když mu dám čaj, tak hltá hladově, až se zalyká a zaskočí mu, to je prostě boj. Takže mu dám zase to prso, on pije, pak se pustí a usne. Je prostě jedlík hladovej. Jo a přibírá asi 2x tolik než by prý měl, takže pěkně. Jen mi ta doktorka říkala že mu prostě v noci mají stačit 2-3 kojení a ne 5-6 jak je zvyklej ☹

kocicinka
1. říj 2012

Mě se to taky nějak nezdá. Není ta doktorka spíše stará škola? Dala bych mu raději UM, pokud nemáš už moc mléka. Náš miminák je taky hladovec a večer už taky bývá s mým míčkem problém, kojím už tři roky v kuse. Tak když se moc rozčiluje, dám mu UM.
Ve dvou měsících je na příkrm strašně brzo, vždyť se doporučuje začínat až v půl roce a na těch prvních kaších je napsáno od ukončeného 4. měsíce. Tudíž bych se tím řídila a počkala bych.

kocicinka
1. říj 2012

Jak to tak popisuješ, dala bych fakt to UM, ne čaj, ne kaši.

milmic
1. říj 2012

@deyana To zajímavej názor, já bych se ho nedržela. 😕
Raději bych večer dávala UM, možná větší dávku, ať se zasytí. Nebo tuším jsou nějaký UM pro větší jedlíky, pro víc hladový děti (ale přesně nevím, kojila jsem).
Jinak naše malinká byla taky po večerech extrémně hladová, jedla každou hodinu, z prsou taky nic moc nevytáhla. V úplným počátku jsem dávala UM, ale pak jsem začala odstříkávat v průběhu dne MM a večer jsem jí dávala to. Pila jsem hodně kojící čaje přes den, časem se to nějak urovnalo. Ale v období okolo 2 měsíců u nás taky byly boje s jídlem večerním.
Jinak s tím kojením po půl hodině bych se bála, aby ho zas nebolelo bříško, mísí se natrávené a nové mléko. Ale to už určitě poznáš. 🙂

No uvidíš, co poradí ostatní ještě. Já bych 2měsíčnímu dítěti kaši nedávala, naše malá jedla kaši až někdy od 8 měsíců. U nás to bylo taky dost náročné období, vůbec jsem nevěděla, co vlastně večer chce a do dneška nevím, co chtěla. Jestli opravdu jíst, nebo dudat, nebo chovat, nebo spát nebo si hrát....

llluckaaa
1. říj 2012

@deyana Tak pokud jde za mě, žádnou kaši bych nezačala dávat. Kdyby dítě nepřibíralo, tak bych o tom možná uvažovala. Ale takto bych asi zkusila chvilku vydržet, třeba je to jen růstový spurt, kdy mléko nestačí, a brzy se to zase srovná. S UM je taky možná varianta (např. dát v noci, aby víc zasytilo), ale s tím rizikem, že si dítě naučíš na flašku a začne odmítat prso (moje zkušenost). Taky bych v UM viděla problém, že dítě snaději překrmíš. Záleží na tobě, jak hodně ti časté kojení vadí. Pokud ti nevadí, nic bych neměnila.

deyana
autor
1. říj 2012

@milmic odstříkávat, no občas to stihnu, ale mám ještě druhé dítě a manžela věčně pryč, takže z časovýho hlediska to moc nejde, no a s těma kolikama a natráveným mlíkem to je právě moje zkušenost a každodenní problémy. Ale co mám dělat, když má hlad, tak ho prostě nakojím znova, i po půlhodině.. protože nic jinýho mě nenapadá. Ale to dělává spíš večer a v noci teda.
@llluckaaa Lahvičky mám speciální, dokrmuju prakticky od narození a kojení neodbouraly 😉
Tak nevím. Zase jsem si říkala, že kojení je super v noci, že to je mega důvod proč kojit, aby se nevstávalo a nevařilo UM. A takhle to zas taková výhra není. Nehledě na to, že se jako skoro-vegetarián nenajím, páč nesmím skoro nic z toho mála co normálně jím.

llluckaaa
1. říj 2012

@deyana Tak to máš štěstí, já si lahvičkami kojení úplně zkazila ☹ Já měla ohřívačku, v ní lahvičku s ohřátou vodou a pak jsem dosypala jen sunar (resp. bych měla napsat nutrilon, protože ten jsem dávala první půlrok), takže to byla rychlovka. U nás se dávalo UM nejdříve po 2,5 hodinách...
Sytější UM je např. nutrilon Extra, ale naší malé moc nesedl, tak jsem ho jen zkusila a zase se vrátila ke klasice.
Záleží na preferencích, ale pořád lepší UM než kaše, podle mě.

katyxq
1. říj 2012

K tomu, co už se tady psalo - dávat UM na noc není moc dobrý nápad, protože v noci je nejvyšší hladina hormonů řídících laktaci, čili omezování nořního kojení velmi pravděpodobně povede jen k dalšímu snížení laktace. Pokud jste to neudělala, tak ybhc kontaktovala laktační poradkyni, možná je nějaké chyba, třeba jen drobná, v technice kojení (doufám, že nepoužíváte kloboučky).
Dávat příkrm takhle brzo, ještě k tomu obilninu, je úplný nesmysl, navíc pokud toto doporučila alergoložka, tak bych silně uvažovala o její změně.
A vlastně ještžě jeden postřeh - ve své stravě si pohlídejte dostatek bílkovin a tuků (hlavně živočišných - maso, ryby, sádlo, máslo, vejce - žloutky, z rostlinných tuků nejlépe avokádo, olivový olej).

deyana
autor
1. říj 2012

@katyxq no tak z toho co píšete jím tak maximálně máslo a vejce občas ☹ já mám obecně s jídlem problémy.. ale vždycky mu to stačilo, ani jsme nemuseli dávat UM každý den, ale třeba obden jednu dávku.. a teď teda jsem prakticky pořád s prsem venku. Ještě se pozeptám naší pediatričky a uvidíme..

katyxq
1. říj 2012

@deyana Na ty tuky a bílkoviny pozor - dítě je ke svému vývinu opravdu potřebuje 😉, taky cholesterol, mnohem víc než sacharidy (zkuste na tom zapracovat, já to do sebe ze začátku tlačila fakt na sílu), jinak je možné, že procházíte růstovým spurtem, ono to nemusí sedět na tabulkových 3,6 týdnů a 3,6měsíců. Takže taky dostatečně pijte.
Jinak kojení po 2h je úplně normální 🙂 - při spurtech jsem ve dne kojila po hodině i méně a v noci po 2h.

deyana
autor
1. říj 2012

@katyxq ano, při spurtech chápu, to znám, to jsem ho měla u prsu stále a manžel musel zůstat doma kvůli druhému dítku, já nemohla skoro ani na wc 😅 ale dva měsíce v kuse a žádné zlepšení, to je mi fakt i divný.. 😅 nakonec začnu věřit v slabý mlíko 🙂 No, každopádně se zítra zeptám pediatričky. Protože malý má poslední měsíc řídkou stolici, ona říká že je to ok (už jsem tam běžela i s plínou) a dočetla jsem se, že se rýžový odvar na to taky používá u maličkých dětí, tak by mu to snad neuškodilo, ale rozhodně to s ní proberu, nechci mu nějak ublížit ☹

katyxq
1. říj 2012

@deyana No jo, odvar a kaše jsou ale dvě úplně rozdsílné věci 😉 - na tu řídkou stolici pro jistotu nechte udělat stěry a kultivace, taky je pak možné uvažovat o reakci na potraviny z vaší stravy (z těch nejčastějších bílkovina kravského mléka plus hovězí, vejce plus kuřecí, pšenice).

deyana
autor
1. říj 2012

@katyxq To mi právě řekla, že ne. Že by to kysele zapáchalo, tak jsem jí to schválně donesla ukázat 😅 a říkala že ne, že je to v normálu u kojených dětí. A s tou kaší - je to rýžová kaše, která právě když se naředí tak se může používat místo toho odvaru, a ona mi říkala že to mám hodně naředit.. takže vlastně spíš odvar. Jsem to asi domotala. Ale má to být na zasycení, před kojením mu to dát z lahvičky (prostě nedělat kaši, ale aby to proteklo tou nejmenší savičkou). A pak dokojit. A prý by měl vydržet zasycený o něco dýl než normálně.

katyxq
2. říj 2012

@deyana Já můžu říct, že u nás kakání nijak zvlášt nezapáchalo a přesto to alergie byla (ale malá měla víc příznaků, takže jsem o tom nepochybovala, mimochodem na všechno jsem musela přijít sama, pediatra zrovna nápomocná nebyla, spíš naopak).
rídká kaše nebo odvar, já bych to tak jako tak před 4. měsícem neriskla a i potom bych byla dost opatrná, čím víc si o tom zjištuju, tím víc si nemyslím, že jsou obilniny dobrý základ stravy pro děti. A dost maminek má zkušenosti, že jim kaše na zasycení prostě nefungujou.

jana_x
29. kvě 2013

Ahoj, nám budou 3 měsíce za týden a chci taky začít navečer dávat kaši ředěnou, jen nevím jaká je dobrá, mám koupenou od Hami - první kaše. Nebo do toho přidat namleté vločky. Malý mi totož papá přes den po 2,5 hodinách 180 ml mléka a navečer mi začal pít 2 láhve za sebou - tedy cca 350 ml mléka - příjde mi menší zlo mu dát navečer kaši ředěnou než mu roztahovat žaludek 2 násobnou dávkou mléka. V noci jí po 4-5 hodinách. Díky za rady.

lendy01
Autor odpověď smazal
Zobraz
alcar
22. říj 2018

@lendy01 pani se ptala v roce 2012 😉

lendy01
22. říj 2018

@alcar jsem si nějak nevšimla 😀

alcar
22. říj 2018

@lendy01 stane se 😃👍