Nechce jíst nic jiného než skleničky

matysce
2. říj 2014

Ahoj maminky,
potřebovala bych poradit co mám dělat se svým synem, který mi odmítá jíst domací jídlo a sní mi jenom kupované "skleničky". když jsme začínali dávat příkrmy, tak mi papal hezky, když jsem udělala mrkev, brambor, červenou řepu, špenát. I později, když už jsem to i míchala, např. brambor se špenátem a vajíčkem. Nebo dušené maso s těstovinami.. Pravdou je, že jsem mu nevařila každý den a jelikož jsem mu chtěla i dopřát něco jiného, tak dostal i několikrát týdně skleničku. Kojila jsem ho do 10 měsíců. Teď mu budou v lednu dva roky a to co dříve jedl mi teď odmítá a abych do něj alespoň něco dostala, tak mu musím dát tu skleničku. Nejí mi ani chleba nebo rohlík třeba se sýrem. Do chleba mi třikrát kousne a nechce ho, natož namazaný třeba jenom máslem! Rohlík zvládne sníst ráno suchý a max čtvrtku. Jinak jí jogurty, přesnídávky, jablka, mandarinky, hrozno, někdy kolečko okurky nebo dvakrát kousne do rajčete. Miluje nudlovou polévku i bramboračku, jinak nic...za rok má jít do školky a začínám být z toho nešťastná! ☹

agne
2. říj 2014

Tak to zkus namíchat, půl na půl (sklenička a domácí) 😉 -
Nebo mu to za pár dní nabídni znovu, aby si na nové chutě zvykal postupně.
Může mít i období, že se může po něčem utlouct a pak mu to přestane chutnat.
Buď ráda, že rohlík nejí, na ten je ještě brzo. A co kaše baští?

gepe
2. říj 2014

@matysce kdyz mu davas ze sklenicky, davas mu to primo z ni, nebo z misky?

slavicky
2. říj 2014

Myslím, že to přejde, je to období 😉 Naše malá se nedotkla ničeho domácího do 1roku... pak to přešlo, teď jí jsou skoro 4 a když je nemoc atd. musím sáhnout po skleničce aby jedla. Jinak samozřejmě jí "normálně".Nikdy nebyla ovocná, zeleninová, co chodí do školky, opičí se po ostatních dětech a baští VŠE 😉 I to co by mi doma do pusy nikdy nedala. U dětí je podle mě normální, že točí dokola pár svých oblíbených jídel. Zkus nabízet, dobrý je pravidlo aspoň ochutnat, když nebude chtít nenutit 🙂 Spraví se to 😉

lenkaef
2. říj 2014

@matysce Zkus dát do skleničky to co uvaříš.Jsou to vyčůránci a zkouší co vydržíme.🙂

jge
2. říj 2014

Co treba jist spolecne? U nas pomaha, ze mala chce jist, co jime my - z naseho talire sni vzdy a vse...

matysce
autor
2. říj 2014

Holky děkuji za reakce, ale když to vemu postupně...
- snažím se to míchat s domácím jídlem, že třeba skleničku doplním brambory nebo těstovinama, aby mi sklenička vydržela třeba na dva dny, ale problém je, že on mi to nechce...když to hold nastavím přílohou už to nemá takovou chuť.
- vzhledem k tomu, že už mu budou v lednu dva roky, tak nějaké ochutnávání už máme za sebou...pokaždé, když uvařím oběd nám, tak mu dávám, ale z 99% to nechce a zkončíme na skleničce.
- Na rohlík brzo? Myslela jsem, že od roku může vše, ne?
- kaší se přejedl už kolem roku (těch z krabice, co se jenom zamíchá do vody), a obyčejnou krupicovou nedá ani do pusy. Což zdědil po svém tatínkovi, jakmile se mu něco nezamlouvá očima, tak je problém aby to i jenom ochutnal.. Já mu nezakazuji nic...protože sama bych ráda přišla na to, co mu chutná, ale Honzík na spoustu věcí jenom koukne a nechce je...například můj synovec v roce a půl bouchá párek, řízek, ...já říkám, že kdyby před něj někdo dal i ho..no, tak ho sní! Ale Honzík to ještě ani nezkusil ochutnat! A ani když vidí děti okolo, že třeba jí bábovku, tak on to nechce.
- jídlo dáváme z misky nebo talířku, jenom když někam jedeme, tak přímo ze skleničky
- dávat uvařené jídlo do skleničky od kupovaného jídla jsem už taky zkoušela, ale bez valného úspěchu
- snažíme se jíst společně, ale on sám ještě nejí, i když by moc rád chtěl..ale mít polívku nebo omáčku všude, zase nechce maminka... 🙂 Dokonce, když třeba jíme večeři, ať už zmiňovaný párek nebo třeba chleba se sýrem, tak on nakoukne, a když mu řeknu jestli chce ochutnat, tak zdrhne 😒

olusenka
2. říj 2014

jako u nás doma, jen syn je starší, skleničku sní vždy nebo z 99%, domácí jak kdy, někdy se napere, ale to už musí být, ve valné většině případů rozdloube a nechá. Možnosti jsou různé, skleničku vyklepnout do misky a dávat mu to tak, míchat s domácím jídlem a postupně ubírat skleničku a přidávat domácí. Vařené doma dát do skleničky je taky možnost, ale to u nás pomohlo, když mu byl rok a něco, teď už je velký a rozhodně by to poznal. I když máme všichni stejné jídlo, nepomáhá to.
Chce to asi trpělivost a zase trpělivost a doufat, že bude líp. Jak jsem četla nedávno v Mladé Frontě článek o vaření v MŠ a na ZŠ, jedna kuchařka tam říkala, že dětem se musí nové jídlo nabídnout min. 11x, než ho přijmou. A tohle jsem četla, že dokonce 20x, což je teda už dost.

tulikiss
2. říj 2014

@matysce hlavne klid Jirik zacal jist normalni jidlo az tak pred 4-5mesici, do te doby ho nechtel ,bud vubec neochutnal, nebo max 1-2 lzicky, ted sni klidne plnej talir. u nas pomohlo nenutit a to ze kdyz jsem sla jist ja tak treba prisel a ja dala ochutnat, jo neni to zrovna vychovne chodit u jidla, ale casem si na to zvykl a ted si vzdy sedne ke me a dokud mam na taliri tak se nehne 😀 ale kdyz dostane do sveho talirku tak uz to klidne sni, ale z meho to vzdy chutna nejlip 😀

matysce
autor
2. říj 2014

@olusenka A jak je velký syn, co taky rád skleničky?

iq2014
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lucifereeek
2. říj 2014

malá mi to taky dělala, odmítala doma vařenou stravu a chtěla vše rozmixovat do hladka a nejlépe skleničky, dělala to tak do roka a půl, pak už to bylo lepší a ve dvou letech už jedla uplně normálně vše, tak možná to chce jen čas a nabízet a nabízet.

barinkas
2. říj 2014

malá má 26 měsíců a skleničky taky frčí.. vařím denně, ovšem holka sní jedině kuřecí maso a samotné. Přílohu ne. JInak baští pizzu, má ráda hranolky, což dostane občas do ruky, když jíme venku, jinak ne. Pečivo jí, ovoce, zelenina, vše ano. Sranda je, že ji nejvíc leze polívka Hipp, hnus 😀 kuřecí s čímsi... bez chuti, ale ona sní 1 denně 😀
Nějak to neřeším, hlavně že jí... není to dlouho, co jedla jen sklinky... takže jisté zlepšení tu je 🙂
Třeba vůbec nejí jogurty, tvaroh atd. Jedině vanilkový pribinák... kaše ne, jedině krupici, ale tak 1x týdně, víc ne...

olusenka
2. říj 2014

@matysce mám to v profilu 2roky a 8měs.

olusenka
2. říj 2014

@matysce jo, už jsem to našla, to o tom, jak se má jídlo nabídnout dokonce až 20x. A taky o tom, že odmítají vše nové, můj syn to donedávna dělal 100%, teď už je vidět pokrok, ale stejně to není ono. Jakmile se mu něco nelíbí a přitom to nikdy ani neochutnal, nepozře to, ani neochutná. Někdy ho chvíli musím přemlouvat, aby tu 1 lžičku snědl, a jak sní, někdy si dá i víc, třeba 1/4 nebo 1/2 sní, jak zjistí, že je to dobré.

Cituju: "V tomto věku (zhruba do 3 let) trpí děti v jídelních zvyklostech tzv. neofobií, tzn. odmítáním všeho nového. Některá jídla se musí třeba i více než dvacetkrát nabídnout než je dítě akceptuje. Jídlo se však dítěti nesmí nutit. Nechce. ..nedat. - zkusit příště znova třeba i v jiné úpravě. Je nutná trpělivost."

U nás doma je boj s manželem, já uvařím jedno jídlo všem, Honza nechce, a manžel jde a ohřeje mu skleničku. Za prvé proto, aby prostě něco snědl, za druhé proto, že je hodně hubený. Mě se to nelíbí, můj názor je ten, že z něj takhle vychová mlsouna, kterej mi naše vařené večeře (obědy) jíst prostě nebude, nebude se snažit, protože (skoro vždycky pak) přijde tatínek a ohřeje mu skleničku (nebo mu dá něco jiného náhradního), co mu chutná. ☹

Tak zkuste ještě třeba jiné kaše. Já už přestala konečně instantní dělat, vařím z různých vloček, jednou tam dám jablko, broskev, jindy zas jablko a hrušku, nebo jablko a pár švestek, přidám skořici, osladím sirupem, trošku oleje nebo másla, i oříšky by šly, třeba lžíce máku k těm švestkám, kvůli dceři to ještě mixnu, synovi bych to už nemixovala....a jak baští, občas si i přidá. Snídaně jim jdou oběma, i svačiny, ale obědy a večeře jsou boj.

slunicqqo
3. říj 2014

já myslím že ustupovat a dávat jen skleničky je špatně já bych to teda rozhodně nedělala, děti už od roka jí to stejné co my pokud máme třeba smažené tak jí jen polívku hodně hustou aby se z toho najedli, jinak všechno akorát mín kořeněné a solené, normálně bych ho nechala uvařila nabídla pokud nechce smůla u nás by byli bez oběda. klidně ho nech at jí sám však tak nepořádek uklidíš, časem se vymaluje , hlavně se to musí nějak naučit, mě děcka jí samy od roku, samozřejmě jsem jim pomáhala nechala je samotný ale sem tam jim dala lžičku, naučili se jíst brzo. určitě vydrž když uvidí že neustoupíš tak to přestane vyžadovat a bude jíst normálně, z toho že nechce jíst bych se nestresovala žádné dítě dobrovolně hlady neumřelo a až bude mít hlad nají se, já to dělala tak že jak jsem vařila něco co jsem věděla že stopro jedli a mají rádi a najednou to nechtěli měli smůlu byli hladem. pokud jsem dělala něco nového co jsem nevěděla jestli budou chtít , měli na výběr, ochutnali pokud jim to nejelo, dostali třeba jen polívku hustou ze které se najedli. jednou mě dokonce dcera vytočila tak že chtěla za každou cenu špagety, jednou to bylo její nej jídlo rtak jsem je udělala ona u oběda řekla že to nechce tak teda nejedla nic , ale brala jsem je sebou odpol na hřiště místo svačiny nechtěla tak je měla až navečeri a to je snědla , nebo prostě oběd nejí a má až svačinu rozhodně ale nedostane žádné sladkosti pokud nejí normální jídlo

matysce
autor
3. říj 2014

@slunicqqo děkuji, taky jsem to takto včera zkusila, udělala jsem mu dušenou mrkev, brambor..(maso mu moc nejede, sní ho jenom, když oberu kost, když vařím vývar a i tak jenom malinko) a nechtěl mě to ani před poledním spaním, ani když se pak vzbudil..jenom koukl do talíře a začal brečet. Přitom mrkev i brambor má rád.. dnes mu chci zkusit dát koprovku s vajíčkem a bramborem. Tak uvidíme. Manžel mi řekl, že když nebude chtít jíst, tak mu mám dát jenom holé brambory s troškou másla, ať to nemá úplně suché...
Prostě mu už nechci dávat ty skleničky...hrozně to leze do peněz! ☹

ivular
3. říj 2014

@matysce Nečetla jsem vše, ale do příkrmu ze skleničky přidávej spíš maso, nikoliv přílohu. Skleničky mají malý podíl masa.

matysce
autor
3. říj 2014

@ivular jenže on mi maso zrovna moc jíst nechce...

ladie
3. říj 2014

@matysce klííd. Syn v cca roce a 3/4 maso přestal jíst a nechce ho doteď (3 roky). A žije 😉
Skleničky bych být tebou už nedávala. Prcek je dost velký, aby se naučil jíst normální jídlo. Max. bych byla ochotná mu ze začátku jídlo rozmačkat a smíchat, aby to mělo tu "hnus konzistenci" jako ze skleničky.

Žádné dítě, které má přístup k jídlu ještě hlady neumřelo 😉 Spíš to budou neryv pro vás. A když nechce omáčku/řízek/cokoli... tak jí suchou přílohu. A spokojení jsme všichni.

lrg
3. říj 2014

Hele radu nemám, ale buď ráda, že jí alespoň to. Dcera v 18M nejí skoro nic. Těch pár potravin, které jedla, tak už se jich asi přejedla a už je nechce, ale nic nového nechce zkoušet. Nechce ani ovoce, pečivo, dokonce ani sušenky a sladké. Když jí něco jo zachutná, tak stejně sní jak vrabeček. Je živá a zdravá jen díky UM, které jí chutná. Kdybys viděla, co už mě to její stravování stálo, času, energie a hlavně peněz, pořád jsem zkoušela nové a nové věci, všechno letělo do koše. Teď už jsem zjistila, že to nemá cenu, že z toho prostě asi musí vyrůst. Vařím pro sebe to, co by mohla i ona, nabídnu jí, co sní to sní a v rámci zachování duševního zdraví už to dál neřeším 🙂 Jen dávám multivitaminy, protože ze stravy je nezíská.
@matysce