Nejnovější trend příkrmů v alergologii

lenkushkas
5. dub 2012

Ahoj, mám syna 4,5 měsíce. Syn je plně kojený a prospívá. Doktorka nám řekla, ať pomalu začínáme s 1 příkrmem denně, nejnovější výzkumy v oblasti alergologie prý říkají, že je dobré pomalu začít již po 4. měsíci. Stále jsem na vážkách, tak jsem se chtěla zeptat, zda jste se setkaly s obdobným názorem. Děkuji.

luthien.k
6. dub 2012

Zrovna s těmi nejsilnějšími alergeny - konkrétně s arašídy - jsem četla zajímavou studii - dvě skupiny židovských dětí (aby nebyl rozdíl v etniku), jedna ve UK, jedna tuším v Izraeli. V UK samozřejmě dětem arašídy nedávali cca do dvou, tří let vůbec, té druhé naopak, už před prvním rokem, protože tam se to prostě tak neřeší. A výsledek? Daleko více dětí alergických na arašídy v UK...

Takže se nebojte dávat i ořechy 😉 I když arašíd tedy není botanicky ořech.

lenkushkas
autor
11. dub 2012

tak jsme začali přikrmovat a mám pocit, že to brzy dá i s tou sklenicí. negativní reakce žádná, tak doufám, že ani nebude.

jitulema
12. dub 2012

Ahoj holky, doktorka mi take rekla, at zacneme s prikrmem v ukoncenem 4.mesici, ze to je nejnovejsi trednd. Zacala jsem s mrkvickou, ale male velice chutnala, snedla ji celou! Takze 3 dny mrkvicka, ale pote se ohodila takovymi pupinkami na tvari, jsou zarudle, ale neskrabou ji. Myslite, ze je to alergie nebo jen predcasne pridani prikrmu nebo velka davka?. Dala jsem ji jen na obed, ale neumim si predstavit, ze by to bylo jen par lzicek, spise pulka misticky... 🙂 Teď nevim co s tim, krmit nekrmit, navic alergie na mrkvicku?? Dekuji za rady...

luthien.k
13. dub 2012

@jitulema alergie na mrkev je dnes bohužel už dost častá, a to i na vařenou.
A kojíš nebo je malá na UM? Pokud kojíš, tak nejnovější trend v přikrmování neříká, že se mají od uk. 4. měsíce dávat celé dávky příkrmu!!! Jde o to, aby si tělo zvyklo na alergeny, a to zejména lepek v tomto věku, ostatní klidně až od uk. 6. měsíce. Lepek vždy jen malé množství, lžičku, maximálně množství odpovídající lžíci.
Takže za mě - pokud je kojená, prospívá, není extrémnhě hladová nebo nemá extrémní váhu (nízkou nebo vysokou, což by měl zhodnoti pediatr), tak nepřikrmovat, jen zkoušet lžičku čisté obiloviny (nemléčná kaše, rozmixované vločky) a toť vše.
Pokud je na UM a je třeba začít přikrmovat, tak raději začít potravinami, co alergické reakce způsobují zřídka, a to třeba cuketa, dýně, brokolice, brambor... A ten lepek též samozřejmě.

jitulema
13. dub 2012

luthien.k: dekuji za odpoved. Kojim, ale večer vždy musim dat UM, protoze je hladova. Pres den to jakz takz ustojim, ale ted vyzaduje cim dal casteji kojit, je opravdu hladova. Mudr rikala, ze mrkvicku vynechat a za 14 dni zkusit znovu. Stve me, ze je toliko rozdilnych informaci na tak zasadni vec jako je vyziva ditete...
Nevite, jak se ty pupinky maji osetrovat nez se zahoji? Pouzivam olivovy olej, ale mozna je neco lepsiho??

rydal
13. dub 2012

Ja s timto doporucenim zasadne nesouhlasim. Procitala jsem si odpovidajici studie a uz jen proto, ze se ohledne alergie na lepek jedna pouze o mozne snizene riziko vzniku teto alergie, nepovazuju narusovani plneho kojeni v tak rannem veku miminka za vhodne. Je to relativne velka zatez na travici trakt i imunitni system a zavedenim lepku se pritom pouze ziska snizene riziko (nehlede na to, ze naprosta vetsina deti alergii na lepek nikdy nevyvine!).
Diky sve praci (lekarka) jsem mohla videt na vlastni oci, jak se studie rodi - je za nimi casto obrovsky financni zajem farmaceutickych i jinych firem, a tak by me vubec neprekvapilo, kdyby se za par let prislo znovu s obratem o 180° ve prospech co nejdelsiho kojeni..

clloi
16. dub 2012

my začali přikrmovat ukončeným 5. měsícem, dr. taky říkala, že můžeme začít ukončeným 4., ale na plnohodnotný příkrm, který nahradí plnou jednu dávku kojení se dostaneme tak za měsíc, zatím se jen seznamuje s novými chutěmi a když sní 60g, tak je to úspěch 😀 😀 my tak začali proto, že malá po kojení míň přibírala a UM odmítala. Myslím, že pokud prospívá, nehubne, tak klidně začni až tím ukončeným 6. měsíce, ale pokud začneš na radu dr.dřív, tak mu rozhodně neublížíš, ze začátku sní pár lžiče, pokud vůbec...nám lžičku malá 14 dní vytlačovala 🙂 stejně ho po každém příkrmu dokojíš.

olusenka
21. kvě 2012

Našemu malému jsou 4,5 měsíce. Za týden jdeme k pediatrovi na kontrolu a další očkování. Myslím, že od něj dostaneme papír, jak začít s příkrmy. Myslím, že on podporuje příkrmy od 5.měsíce. Zatím plně kojím. Malému se ale na přelomu dubna a května objevil ekzém po těle, dnes jsem ho objevila i pod bradičkou. Tak teď nevím, jak s těmi příkrmy, jestli tu mrkev od 5. měsíce zkusit nebo počkat až do 6. měsíce, jestli to půjde (jestli nebude mít hlad, bude mu kojení stačit). Zatím pořád kojím přes den kadé 2 hodiny (prakticky od začátku), někdy vydrží 3. V noci většinou jednou, někdy i ne. Taky jedeme na konci června na dovolenou, proto by bylo pohodlnější i s příkrmy počkat. Ale jestli je to lepší radši zavést....zvlášť když se začíná 1-2 lžičkami třeba té mrkve... (Lžičku zná od podávání kapiček, tak uvidíme.)
A co se lepku týče, stačí skutečně ty hodně rozvařené vločky? Co třeba lžička krupice nebo když tu krupici přidám do té mrkve???

olusenka
21. kvě 2012

@luthien.k : ahoj, chtěla bych se zeptat. S příkrmy ještě nemám zkušenosti (viz. můj příspěvek v této diskuzi), ale nedá se tímhle zkoušením lepku (1 lžíčka denně) nabourat kojení? Že začne mít dřív zájem o jídlo? Ráda bych vydržela s kojením do 6 měsíce, když to půjde, i když nejsem o tom přesvědčená, nevím, zda radši začít v tom 5.měs. jak jsem psala v minulém příspěvku, malý má ekzém.

luthien.k
21. kvě 2012

@olusenka co se týče narušení kojení... To nedokážu posoudit. Jestli má ekzém, tak bych ale prioritně řešila ten, pokud je v nějakém horším stavu, tak při zavádění vloček nepoznáš reakci. Jinak pěkně zpracované zavádění příkrmů má v blogu katyxq.

olusenka
21. kvě 2012

@luthien.k : tak zavádění příkrmů dostaneme od dr., hezky je psané i na kojeni.net, ale tam není o tom lepku ta lžička na zkoušku už teď. Na blog katyxq jsem koukala. Díky.

bohuli
22. kvě 2012

@lenkushkas Ahoj, mi říkala imunoložka to samé, že se má zaváďět mezi ukončeným 4 a 7 měsícem, postupně pomalu, že je v tu dobu nejlepší období pro nastolení orální tolerance. Vzhledem k tomu, že je těch surovin opravdu hodně, na nechci to plácat páté přes deváté, tak jsem ve 4M začala a zatím dobrý, malá papá,vždy dávám 3 dny to samé, kdyby náhodou byl problém. Od včerejška zavídím pozvolna i lepek.

bohuli
22. kvě 2012

@olusenka Narušením kojení bych se asi moc nebála. Z imunologického hlediska nejde o to dítě nakrmit, ale aby se s tou surovinou zažívací trakt vůbec obeznámil, stačí pár lžiček - první dny i 2. Já teda nekojím (bohužel ), ale i tak se malá po příkrmu těší na mlíko, záleží ale asi i jaký je dítě jedlík 🙂

olusenka
22. kvě 2012

@bohuli No, včera a dneska mi přijde, že by snědl mámu, tátu, babičku, dědu.... 😀 Buď mu mléko přestává stačit, nebo je to růstový spurt (už zase? 😀 ). Já myslela, že je jen ve 3. a 6.měs. ale četla jsem včera na Hami.cz, že je ve 3.,4. a 5. měs. a že bývá často zaměňován za nedostatek mléka a zbytečně brzy se začíná s příkrmy. Tak počkám a uvidím. Jo jo, vím, že se začíná s čímkoliv pomalu, i s mrkví, 1-2 lžičky...

bohuli
22. kvě 2012

@olusenka Mrkev se prý taky nemá dávat jako první, že už i na jsou děti citlivé. Ale já to nevěděla, tak jsme začali právě s ní a dobrý 😎

olusenka
22. kvě 2012

@bohuli Já s ní taky asi začnu. Prý je dobrá na začátek dýně, ale tu samotnou neseženu, ve skleničce leda s bramborem, a skleničky by lezly do peněz. Dýni máme sice v mrazáku od loňska, ale to bych miminku nedávala a na letošní je brzo, to až na konci léta.

bohuli
22. kvě 2012

@olusenka Dýně samotná je ve skleničce od Hippu v DM ji mají za 24 ( myslím ), malé moc chutná, dneska ji měla s rýží.