Nejnovější trend příkrmů v alergologii

lenkushkas
5. dub 2012

Ahoj, mám syna 4,5 měsíce. Syn je plně kojený a prospívá. Doktorka nám řekla, ať pomalu začínáme s 1 příkrmem denně, nejnovější výzkumy v oblasti alergologie prý říkají, že je dobré pomalu začít již po 4. měsíci. Stále jsem na vážkách, tak jsem se chtěla zeptat, zda jste se setkaly s obdobným názorem. Děkuji.

terinda
5. dub 2012

Ano, moje dr. to říká taky. Začala jsem ve 4 m a 2 t. 😉

lucy222
5. dub 2012

Ahoj. Tohle jsem take resila - dcerka tedy zatim neni ani atopik a ani alergik,ale stejne. Lepek jsem dala nejak kolem toho 5.mesice (mozna o tyden drive-uz nevim presne) a prikrmy pak normalne az v pul roce...mne by ted zajimalo jak s mlekem? Snad se ozve @luthien.k .

lenkushkas
autor
5. dub 2012

Děkuju moc za rychlou reakci. Nejsem typ matky, která řeší každou maličkost, ale vzhledem k tomu, že sama mám alergii, nerada bych udělala ve stravě nějakou nevratnou chybu. Všude se totiž dočítám, že s příkrmy u plně kojených prospívajících dětí začít až po ukončeném 6. měsíci. Díky.

hrusti
5. dub 2012

My jsme taky měli začít po 4. měsíci. Nicméně malá s příkrmy zlobila, nechtěla je jíst, takže nám to trvalo měsíc než jsme začali jíst zeleninu a pak další 2 týdny než jsme začali jíst ovoce. Některým dětem může dělat problém lžička a chvíli jim trvá, než si zvyknou z prsa/lahve na lžičku.

verbalinka
5. dub 2012

Já bych do tohohle teda nešla. Kojenci mají nevyzrálý trávicí trakt a zatěžovat je něčím jiným, než mlíkem, mi přijde nerozumné. Já u syna, i teď u dcery, počkám do 6měsíce, akorát možná hned v tom 6m dám ochutnat lepek, u syna jsem čekala do 8m.

verbalinka
5. dub 2012

Ještě poznámka - ono je to o tom, aby se dítě s tou potravinou setkalo a mohlo zareagovat, ale ne o tom, aby hned jedlo plnohodnotné jídlo.

slundo
5. dub 2012

Asi co doktor to jiný názor. Naše doktorka naopak říká nezačít moc brzo zatěžovat tělíčko a stále co nejvíce kojit. Takže příkrmy až po 6. měsících a opravdu postupně přidávat denní jídla. Asi bych taky nespěchala 🙂

llluckaaa
5. dub 2012

Podobný názor jsem už taky slyšela. Teda ne že se má začít úplně přikrmovat, ale že se má dítě s případným alergenem seznámit dokud je plně kojené. Např. u lepku by dítě mělo dostat párkrát ochutnat rohlík. Ale jinak s příkrmy, které nahradí celé jídlo, s těmi začít po ukončeném šestém.

hojda
5. dub 2012

Tak švagrové to řekla dr. taky. A taky jí řekla, že má rozdrtit oříšky a dát je malému do jogurtu.....Vypadá to, že se trend absolutně otočil, takže synovi jsem před 3 lety žádné alergeny nenádavala a malá je budu dávat od 4 měsíců......No je to děs. Máma chce dělat to nějlepší a stejně je to pořád špatně, za 3 roky to bude zase jinak...... Nejlepší na tom je, že švagrová, celou dobu, co kojila, skoro nic nejedla, co by mohlo vyvolat alergii a teď mu má dát rovnou ořechy.....

hojda
5. dub 2012

Holky tady jsem to našla hezky vše napsané:

http://www.evalabusova.cz/preklady/vyziva.php

neu.sona
5. dub 2012

No jo, je to hrozný, co nám hrnou do hlavy 😠 😠 . Nejspíš se budeme muset spolehnout na svůj selský rozum a řídit se sama sebou....
Já pokud budu kojit, tak budu svoje druhé dítě přikrmovat po 6. měsíci stejně jako u prvního syna. Rozhodně se mi nechce zbytečně zatěžovat malého kojence takovými věcmi. Trošku jiné je to asi u nekojených dětí, ale i tak bych do toho nešla. Minimálně po 5. ukončeném měsíci.
Jinak nejsem úzkostlivá na jídlo. Syn jí teď téměř vše, ale na tohle jsem alergická. Kamarádka už mi to taky říkala. Já prvního syna do roka pořádně hlídala a pak jsem začala opravdu jen postupně přidávala další a další věci..

sova33
5. dub 2012

@lenkushkas
Taky jsem o tomhle trendu slyšela, ale na příkladu @hojda nebo vlastně i mém, protože v listopadu čekáme druhé mimčo, je vidět, že je to asi úplně jedno. Já jsem prcka kojila plně do 6 měsíců a vyhýbala se alergenům a pár týdnů po jeho půl roce se objevila tahle nová teorie (takže jsem vlastně všechno dělala špatně), tak jsem si řekla, že se na to vykašlu a druhé budu stravovat stejně. Plné kojení mi vyhovovalo, malému taky, tak jsu do toho zase (pokud to kojení tedy půjde 🙂 )

hojda
5. dub 2012

@sova33 Na druhou stranu bych řekla, že všude ve světě se to jídlo tolik neřeší a děti alergie tak často nemají, takže něco na tom být může. Jak tam píše ten český dr. uvádí příklad romských dětí, které často velmi brzo ochutnají skoro vše a alergie, průjmy atd. nemají.

hojda
5. dub 2012

Viděla bych to tak od 5. měsíce, dřiv se mi do toho nechce.

luthien.k
5. dub 2012

Výzkumy toto opravdu říkají, že se neosvědčilo čekat s alergeny do pozdějšího věku. Ale opravdu tu nejde o to, začít plně kojené dítě přikrmovat celými porcemi jídla od uk. 4. měsíce. Od uk. 4. měsíce jde zejména o lepek a v množství cca lžičky mixovaných vařených vloček denně, aby se nastavila na něj tolerance (rohlík nedoporučuju, je slaný), ale rozdíl ve výskytu celiakie proti pozdějšímu, taktéž opatrnému podávání, není zase tak velký.
Jinak ostatní alergeny od uk. 6. měsíce, a to bez výjimky (samozřejmě v rámci zdravé výživy).

reruna
5. dub 2012

Taky jsem už o těch výzkumech slyšela, nejnověji nám výživová poradkyně na přednášce doporučovala dítěti od 3. měsíce dávat před kojením malou lžičku zeleninové šťávy. Je zajímavé, jak se to pořád mění, u prvního syna se psalo, že do 6.m nic kromě kojení neexistuje a teď zase toto...

sova33
5. dub 2012

@hojda Možné to je, ale jak jsem psala, plné kojení mi přijde "dokonalé" a vzhledem k těm stále se měnícím trendům nevidím důvod to nějak měnit. Možná zvážím ten lepek.
Alergici jsou po celém světě, tak možná to třeba ani s výživou v dětsví nesouvisí 😀 Ne, to byla jen legrace. Mně to prostě takhle vyhovovalo, to je hlavní důvod 😉

hojda
5. dub 2012

@sova33 Hele nás jako mimina dokromovali už od 3 měsíců 😉

hojda
5. dub 2012

NO je v tom zase pěkný čurbes, takže si mámo poraď zase sama.

berenika39
5. dub 2012

😉 😉 svět se točí a my s ním🙂)). Užila jsem si pomerančové štávy a krupice a pudingu ve třech měsících u prvního syna, pak zase prvního příkrmu v šesti měsících a do té doby ani olíznout lžičku.....takže si počkám na vnoučata - budu muset zase studovat 😝 😝 😝

sova33
5. dub 2012

@hojda Jo, to přikrmovali. Ale taky naše mámy "nutili" do UM, kojení nebylo moderní. Takže pro mě je tohle lepší varianta. Ale tímhle to stejně nevyřešíme 😉 Každopádně tím, jak se ty názory tak často mění, ztrácím k nim mírně důvěru 😒

hojda
5. dub 2012

@sova33 NO přesně, každou chvilku nějaký odborník tvrdí něco jiného........

hojda
5. dub 2012

Řešením jsou snad jedině Amarouny, tam je vše a alergie na ně určitě nehrozí 😀 😀

katyxq
5. dub 2012

Koukám, že někteří pediatři si to přebrali jinak než to bylo myšleno, je to tak, jak napsala luthien.k to 🙂, opravdu se nemá jednat o plnohodnotné příkrmy.
http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/0...

elana
5. dub 2012

@berenika39 no vidíš, takže můžeš nejlíp posoudit, jak to je...možná je starší syn bez alergií a zdravější než mladší 😀

berenika39
5. dub 2012

@elana to bych sice ráda napsala, ale : je alergik, od předčasnýho posazování a vodění za ruce má potíže se zádama a cca do puberty - 15ti let věku - jsme řešili obezitu 😝 😝 😝 😝 .
no a pak si vyber 😀 😀 😀 😀
Mladší ale taky není nějaký ortodoxní tabulkář, všeho s mírou, si myslím, že špatně ja každý extrem.....

weri1
5. dub 2012

já začala od uk.6 . měs, lepek asi kolem 7. měs. a udělala bych to opět tak

weri1
5. dub 2012

@hojda tak ořechy bych nedávala vůbec a to malej jí hodně věcí

ludva
6. dub 2012

@lenkushkas Ahoj, taky mi o tom lékařka říkala, ale je to tak, jak píše @luthien.k 😉
Výzkum - nevýzkum, nás husákovy děti cpali pomerančovou šťávou od narození a jsme generace alergiků a astmatiků. Sice jsme nebyli kojení, ale i tak. Do ořechů bych teda nešla ani náhodou...... Myslím, že se by se mělo všechno brát s rezervou, nic není černo-bílé...... U třetího dítka jsem plně kojila do půl roku a pak teprve začala s příkrmy, už proto, že nejstarší holka je astmatička.....
Mám 3 děti - první usínalo na bříšku, druhé na boku a třetí na zádech - vždy podle nejnovějších průzkumů a výzkumů a dle rady pediatra 😕 😝 Jsem ráda, že už další dítě neplánujeme 😀

berenika39
6. dub 2012

@ludva asi tak nějak...první syn: maminko, doma ho dávejte výhradně na bříško, spát jenom na bříšku....druhý syn: maminko, nedávejte ho na bříško spát, nikdy, jenom když je bdělý a jste u něj🙂)))