Nekouše - neochutná - hned polyká, jste na tom podobně?

veeeraf
30. zář 2014

Prosím o maminky, který mají stejný a nebo podobný problém.
Dcerce je 18 měsíců, do 16 měsíců nejedla (prostě nechtěla) téměř nic krom UM. Teď se mi trošku rozjedla. Papá jogurty, tvarohy a polévky, pečivo nechce, ale jsem ráda, že aspoň tohle už přijala. Problém je v tom, že nic neochutná a rovnou polkne ať je to cokoliv. Nevím proč, samozřejmě se jí potom zvedá žaludek, ale nezvrací. Fakt nevím co s ní ?!!

Je tu nějaká maminka, která je na tom podobně?? Děkuji za příspěvky 🙂

ivular
30. zář 2014

@veeeraf Čili dcerka nemá osvojené kousání, resp, zpracovávání tuhé stravy? Jedla doposud nějakou tuhou stravu - např. rohlík či křupky? Nebo zatím jen tekutou a kašovitou? V tom případě by to mohlo být oslabené orofaciální svalstvo. Na to existují různé masáže a cviky - ale v ČR to umí jen zoufale málo logopedů..

veeeraf
autor
30. zář 2014

@ivular Dcerka si v pohodě ukousne sušenku a zubama utrhne kousek rohlíku, kousat se jí ale nechce to je pravda. Taky neměla kdy se to naučit, když mi dlouhodobě odmítala tuhou stravu, až teď v 18m začíná přijímat polévky a jogurty

lrg
30. zář 2014

Mám něco podobného, dceři je 18M a už od zavedení příkrmů je to s jídlem katastrofa. Doteď jedla jen mixované, protože sebemenší kousky nezvládala, teď pomalu začínáme dávat kousky těstovin, zeleninu v polévce, ale trvá to tak dlouho, než to sní, že jí to za chvíli přestane bavit. Problém je ten, aby kousala, musí si to jídlo vzít sama, ze lžičky polyká jak husa a když je tam kousek, začne se dávit. Jenže když jí dám jídlo, aby jedla sama, tak si s tím akorát hraje, protože téměř nikdy nemá hlad.
@veeeraf

josefina79
11. lis 2014

@lrg u nás to samé. Podařilo se Vám přijít na to, jak dítě naučit kousat, případně si nehrát s "jídlem z ruky"?
Jsem už zoufalá.

lrg
11. lis 2014

@josefina79 To se asi nedá naučit, dítě na to musí přijít samo. U nás se to maličko lepší, že už se nedáví, ale když narazí v jídle na něco, co nečekala, hned plive a nechce pokračovat. Třeba kus čokolády ukousne a spase hned, ale když jí do bramborové kaše nasekám miniaturní kousky šunky nebude to jíst. Je to jak u blbečků, ale nic jiného než čas to asi nevyřeší.

josefina79
11. lis 2014

@lrg no jo, jenže ten můj chlapeček nekouše VUBEC nic, v podstatě si to ani nedá do pusy :(

josefina79
11. lis 2014

@lrg a souhlasím s tím, že to je jak u blbečků. Dneska jsem jak to pako seděla se synem na zemi, měla v puse nacpanou křupku (on si s jídlem buď hraje a nebo krmí mne), aby mi tam nemohl střit svojí křupku a učila ho, ať si tu křupku dá, probůh, do pusy. Ve skoro 17 měsících . Ach jo.

lrg
11. lis 2014

@josefina79 a mixované sní dobře?

josefina79
11. lis 2014

@lrg jo, docela jo. Jako velký jedlík není, ale mixované sní. Můžou tam být I kousky , ale musí být měké a menší. Zvládne skleničky od 12m, nebo hodně pomačkané brambory s omáčkou. Ale nic nekouše ani nemá zájem ochutnávat věci "z ruky" - rohlík, křupka atp.

lrg
11. lis 2014

@josefina79 Tak to bych vůbec nehrotila. Dceři právě vyhovuje mixované, ale paradoxně jí to už nechutná, protože už je fakt velká. Takže každý den řeším, co jí uvařit k jídlu. Když normálně jí, co má, tak bych ho fakt nechala být, až na to přijde sám. Ony ty křupky a rohlík zas tak nutný k životu nejsou.

josefina79
11. lis 2014

@lrg no k životu nutný nejsou, ale jsou velmi dobrý k nácviku kousání. Bohužel, je to tak.
Chápu, že nemůžeš holčičce dávat pořád čokoládu 🙂, ale super, že umí ukousnout a kousat!
To můj syn prostě neumí :(

lrg
12. lis 2014

@josefina79 No ale taky to umí až teď ve 20 měsících 😉

josefina79
12. lis 2014

🙂
Tak že bych zkusila mu dát čokoládu? Na křupky, chleba ani rohlík nezabírá. Už jsem přemýšlela I nad tím, že mu šoupnu Brumíka nebo jinou podobnou věc, aby začal kousat.
Už fakt nevím.

josefina79
1. led 2015

@lrg ahoj! jen tak sonduju, zda jste nějak pokročili s jídlem. U nás trošku lepší tolerance kousků a občas si aspoň "očuchává" jídlo z ruky, zatím do pusy nedává a nekouše, ale aspoň už to nehází po podlaze.