Noční nadýmání a bolest bříška po příkrmech. Poradíte, prosím?

cashmire_cat
22. zář 2019

Ahoj maminky, prosím o radu.
Malému bylo šest měsíců, tak jsem začala s příkrmy (pediatrička nám doporučovala začít už po pětiměsíční kontrole, protože prcek při plném kojení prospívá až příliš - v 5ti měsících 11kg, teď v 6ti již 12kg). Začala jsem klasicky a pomalu 5 dní mrkvička, 4 dny brambor, teď 4 dny máslová dýně. Po mrkvičce byla po pár dnech zácpa, ale bez bolestí a po pátém dnu příkrmů začalo noční peklo. Pravidelně po jedenácté hodině se začne bolestí kroutit a hlasitě plakat, prdí a brečí několik hodin. Pomůže jen nošení v klubíčku, po chvilce se uklidní a v sedě usne, položit ho nelze, okamžitě se bolestí probudí. Takhle to jde dokolečka někdy do pěti do rána ☹
Při kojení jsem musela kromě nadýmavých věcí vysadit i mléčné, má nejspíš nesnášenlivost bkm. Při mé dietě je vše v pořádku, do té doby měl silné koliky.
Jídlo ho zajímá, sápe se po všem, co jí někdo kolem něj, se lžičkou se skamarádil okamžitě a chutná mu to. Zuby už má dva, takže se zdá, že už je na příkrmy zralý.
Nevím co dál ☹ Dát mu ještě nějaký čas pauzu, i když baštit chce?

jednaholkaa
22. zář 2019

@cashmire_cat Zkusila bych zelenou zeleninu. Mrkev je sladka a na zazivani nic moc. Navic je potreba ji davat ze sklenicky kvuli dusicnanum. Chce to cerstvou, na pare udelanou zelenou zeleninu. Brambory bych nedavala vubec, nebo minimum az pozdeji. Kdyz pridas vodu do konzistence polevky, tak by to melo byt lepsi na brisko..

cashmire_cat
autor
22. zář 2019

@jednaholkaa - Co můžu, tak dělám z vlastní zeleniny (dýně kupovaná). Zatím z čerstvé, skleničky nekupuji, ty přijdou na řadu nejspíš v zimě 🙂
Zelenou zeleninou myslíš třeba brokolici? O té jsem četla, že je dost nadýmavá 🤔

jednaholkaa
22. zář 2019

@cashmire_cat Tim myslim cuketu, kedluben, hrasek, spenat, mangold, pastinak a klidne brokolici. Muzes dat i repu, dyni, bataty, kvetak ..to vse davam.

jannym
22. zář 2019

U obou děti byli první prikrmy s drobnými komplikacemi v podobě rozhozeneho zažívání, musí si zvyknout na jiné složení, k trávení se užívají v jiných poměrech enzymu než dokud bylo ditko konečně, musí si na tuto změnu telo zvyknout, u nás se par týdnu střídala zácpa s příliš četnou stolici, v noci je budili prudiky, ale nikdy netrpěli hodiny a pomohly probiotika a čas, ale u vás mi to už přijde za tou pomyslnou hranou běžného zvykani na změnu

zuzita15
22. zář 2019

@cashmire_cat pokud ma takove problemy s travenim, tak na prikrmy spis jeste zraly neni... Mrkev stavi, takze tu radeji nedavejte vubec, zkuste tu cuketu, patizon, apod. ale ja bych spis jeste pockala, kojite, tak neni kam spechat, zkuste to treba za 14 dni znovu. Deti v tomto veku zajima vsechno, co delate, nemusi ho zajimat primo jidlo. Taky muzete zkusit kousky zeleniny udelat na pare, nakrajet na kostky nebo hranolky, dat je na zem a synka k tomu na brisko a uvidite, jestli bude jist a co ze zeleniny si vybere.... nebojte se, neudusi se.

leknina92
2. led 2020

@cashmire_cat mame to uplne stejne :( ale dvakrat protoze mam dva kluky! Po 5 mesici jsem zacla s prikrmy, nejdriv dyne, mrkev, cuketa, brambora, batat. Dal jsme se nedostali protoze to co predvadeli vecer bylo hrozny :( hodiny place a krouceni. Budili se navzajem. Prikrmy jsem tedy odlozila ale po 6 mesici (za 14 dni) znova zacneme, ale mam strach :(

ka_t
7. bře 2020

@cashmire_cat Dobrý den, jak pokračovaly Vaše zkušenosti s příkrmy? Zlepšilo se zažívání časem nebo jste přistoupili k nějakým opatřením, která pomohla? Řeším obdobnou situaci a zatím tápu, jak k tomu přistoupit a co případně změnit. Děkuji

cashmire_cat
autor
25. bře 2020

@ka_t Omlouvám se za opožděnou odpověď, nejspíš už jste to nějak vyřešila i tak 🙂
Já jsem nakonec přistoupila k odložení příkrmů, tak jak radila o něco výše Zuzita. Dali jsme si třítýdenní pauzu a zkusili jsme to znovu, tentokrát už bez větších potíží. A po každé, když mu něco "nesedlo", tak jsem se vrátila na pár dní k plnému kojení a až když se srovnal, tak zkusila něco jiného. Kdybych měla zavádět příkrmy znovu, tak začnu rozhodně až po ukončeném šestém měsíci, klidně i déle a rozhodně bych mnohem méně tlačila na pilu. Pokud kojíte, tak vážně není kam spěchat.
Jinak sklony k nočnímu nadýmání má mrňousek stále (a to nedávno oslavil rok), ale už je to mnohem snesitelnější. Vysledovat, co mu vadí, je někdy dost detektivka :-/ Kupodivu mu dost vadila rýže, ale když jsem ji teď zkusila znovu asi po dvou měsících, tak v pohodě. Dokonce začíná tolerovat i jogurty (už se neosype ani po normálních s laktózou), ovšem já si stále nesmím dát žádný sýr ani ve stopovém množství, v tu chvíli máme v postýlce vzducholoď :-/