Od kdy jste dávali první příkrm?

pecinkaandulkova
27. kvě 2018

Ahoj maminky,chci se zeptat mam 3mesicni prdelku. Plne kojim mala spokojena,vaha se zvysuje prospiva...🙂 Proto se chci zeptat od kdy jste davali prvni prikrm (mrkvicku napr.) Ted pres horka je to mazec kojim i 2x 3x do hodiny..pres den moc nespinka ale noc prospi celkem celou...dekuji za rady..🙂

vladienka
27. kvě 2018

@pecinkaandulkova zacali sme na konci 6. mesiaca 🙂 ale realne zacala papat viac nez 2 lyzicky tak v 8-9 mesiaci 🤷🏻‍♀️ nemusite sa s tym vobec ponahlat..

pecinkaandulkova
autor
27. kvě 2018

@vladienka protoze nektere holky davaji od 4mesice,tak nevim jestli furt jen kojit nebo pomalu at si zvyka..nesnese flasku ani dudlik..☹ prijde mi ze se tim davi nebo dusi..a to ma nejmensi velikost..☹ no kazopadne dekuji za info 😉

vladienka
27. kvě 2018

@pecinkaandulkova flasku naco? Dudlik nemala ani moja nikdy, naco.. od 4 mesiaca sa dava papanie detom na UM, ale s kojenim to vazne nie je potrebne AK pribera. Bud rada ze este nemusis riesit jedlo 🙂

priefi
27. kvě 2018

@pecinkaandulkova v 6.mesici, driv urco ne 😉

mku
27. kvě 2018

Ja jsem nekojila, takze jsme s prikrmy zacali ve 4m. Asi je to na tobe kdy zacnes... kamaradka koji do dvou let a taky zacala s prikrmy ve 4m..
Jinak u nas mrkev nikdy nevedla, spis dyne 🙂

kejt29
27. kvě 2018

Podle me bohate staci az po 6m u kojenych a prospivajicich deti. Nas ma ted 7m a stejne mu prikrmy delaji neplechu. Kdyz dam vic lzicek v noci ho trapi prdiky. Takze musim fakt jen 2-3 lzicky i kdyz by si dal vic. Zjevne s tim jeste brisko neumi uplne pracovat. Miminko se ti ted nekoji kvuli hladu, ale spise zizni a mlicko je i na zizen dobre. Nebo muze jit o rustovy spurt. S prikrmy bych nespechala, je to pak fakt opruz, kor v lete, lepsi kdyz se clovek nemusi vazat k domovu...

pecinkaandulkova
autor
27. kvě 2018

@priefi
@mku 100nazoru 😀 pak si ma clovek vybrat 😀
Kazdopadne dekuji za informace ale asi to vidim ze se zeptam dr..😳 fakt sama nevim..

jajulin
27. kvě 2018

Mám čtvrté dítě, všechny plně kojené. S příkrmy jsem většinou začínala kolem 6. měsíce. Ale přišla jsem na to, že důležitější je ještě jiný faktor než vek. Je to tzv. senzitivní obdobi, kdy má dítě o jídlo extrémní zájem. Když dítě vidí někoho jíst, dává jasně najevo, že chce jíst taky, uplne vytahuje jídlo očima z talíře🙂. Tohle je nejlepší čas na první lžičky. Většinou to přichází kolem toho 6. měsíce, může i o něco dřív nebo o dost později. Takže u čtvrtého dítěte se budu řídit hlavně tímto než věkem.

v_erunka
27. kvě 2018

Malá taky prospivala v pohodě a zacala jsem dávat ochutnavat zeleninu od pátého mesice. V tu dobu přestávalo cokoliv dělat, když viděla, že jíme my. Přes tři týdny měla jen par lzicek zeleniny. Pak jsem postupně zacala přidávat maso, teď už sní celou skleničku k obědu. Stridam domácí a kupovane. Teď asi týden dávám na noc mléčnou kaši (nemam tolik mléka na nemlecnou a um kvůli tomu kupovat nechci) a ovoce, ale to jí moc nejede. Je to na tobě..

dominikaromanova
27. kvě 2018

@pecinkaandulkova, maly má 4 měsíce, plně kojim a dr. řekla, ze prikrmy stačí az od 6 měsíce, ale jestli chci, mohu mu dat klidně ochutnat. Koupila jsem mrkvicku, snědl dvě lžičky a už nechtěl. Takže s prikrmy pockame. Je to jen na Tobě.

leki
27. kvě 2018

Jak uz nekdo zminil, ve 4m zacinaji ti, co jsou na UM, jinak tak 5-6mesic. Me doktorka rikala, ze bohate staci v tom 6. A to malej sice pribiral, ale hodne na hrane. Zacala jsem v 5 pac jsem se toho nemohla dockat. Ted s druhym jsem si rikala, ze a to prdim a pockam na 6. ,pac je to komplikovanejsi, nez jen kojeni. Malej bude mit 5m za tyden a asi uz zacnu, pac kdykoliv jime, diva se na me, jakobych ho tyrala, ze mu nedam 😀 prvni to nedelal

podzimniden
27. kvě 2018

Dobrý den, doporučuji tyto strány, můžete si tam k příkrmům stáhnout bezva příručku na pár stran 😉 http://www.kojeni.net/zavadeni-prikrmu.html

bayt
27. kvě 2018

@pecinkaandulkova No uprimne, taky to resim a dost se podivuju, ze deti na UM "muzou" uz od ctvrtyho mesice a kojene deti ne? A to proc? Kdyz jsem se tu ptala, zda zacit kojene mimco prikrmovat, tak pry pred sestym mesicem ne, nema na to zaludek a streva. A to dite na UM jako ma? A jakto, ze nektery deti pribiraj 250 gr mesicne a jine 1200 gr, nektere se otoci na brisko ve tretim mesici a jine v sestem; ale u prikrmu proste skoro kazdy striktne jede sest mesicu, at je dite jakekoliv? Ja myslim, ze to kazdej vyciti. U nas se schyluje na prikrmy, maly se po kojeni nezda uz tolik syty, byt pribira zatim hezky, kaka jednou tydne, jidlo hypnotizuje a kdyz nabidnu, jeci, ze chce jeste....

vladienka
27. kvě 2018

@bayt pretoze v UM uz nedostava vsetko co potrebuje, v MM ano

bayt
28. kvě 2018

@vladienka co treba nedostava v UM?

dominikaromanova
28. kvě 2018

@bayt, i kojene děti mohou prikrmy od 4 měsíce. Jen se to nedoporučuje kvůli kojení, protože se tím jedno kojení vynechá. Já třeba malemu
(má 4 měsíce) ochutnat mrkev dala, moc mu to nejelo, tak ještě počkám.

dominikaromanova
28. kvě 2018

@vladienka, to by mě také zajímalo.

eithelwing
28. kvě 2018

Dávali jsme po ukončeném čtvrtém měsíci. U kojených děti se obvykle začíná později, ale dcera jevila velký zájem a moc jí vše chutnalo. Zprvu to bylo jen pár lžiček a po 2 měsících toho snědla k obědu tolik, že nebylo třeba dokojit.

Je to velmi individuálni. Prostě zkusit, nenutit. 😊

naste
28. kvě 2018

@pecinkaandulkova Asi se nejlépe domluvit s dětskou lékařkou. Naše doporučuje příkrmy i u kojených dětí od toho 4 měsíce. A ve vedrech bych nabídla trochu vody na žízeň.

vladienka
28. kvě 2018

@naste snad to urobim podla seba, nie podla lekarky 🙂 to je vyborna asi ked doporucuje od 4. mesiaca aj u kojenych.. je druha vec ak ma dieta velky zaujem. A s vodou tiez opatrne, radsej viac kojit, zatazuje to zbytocne ladviny

vladienka
28. kvě 2018

@dominikaromanova
@bayt vitaminy, mineraly... zelezo napr a tak. Proste pri UM je idealne ho zacat skor odburavat

kubikubi
28. kvě 2018

Přesně jak píše @vladienka jsem na radu laktační poradkyně od mamily začala od 4. měsíce odbourávat UM, prý jsou pro dítě mnohem lepší příkrmy než něco uměle vyrobeného (kojila jsem plus dokrmovala UM). No a já se právě dle rady poradkyně ani neměla řídit žádným pořadím, takže od začátku dávám vše - zeleninu, ovoce, maso atd.

pecinkaandulkova
autor
28. kvě 2018

@bayt no prave. Um a mm je jine ale taky nechapu pointu..snad vyvojove jsou plus minus kazde mimca stejna..jednou tady maminky rikaji po 6 m dalsi od 4... kazda to ma jinak..ale prijde mi to az blbe v horkach kdy mi mala je schopna vyprazdnit oba prsy na jedno kojeni protoze je nedojedenna..😁 vecer neni problem ale byt sni 1,5 h kdy skoro usinam i ja jen na to aby byla spokojena je strasne..samozrejme ji dopreji vse..ale pres den porad behat na kojeni i 3x do hodiny! Je opravdu katastrofa...zizen je zizen ale nedokazu sisi to predstavit pozdi jak bude vetsi..to me sni celou ne?? 😀

vladienka
28. kvě 2018

@pecinkaandulkova ja predpokladam ze ma 3 mesacny rastovy spurt. To prejde a nebude tolko na prse

corry21
28. kvě 2018

@pecinkaandulkova názory se různí, Who doporučuje plné kojení do 6.mesice, imunologicky okno je 4.-6. měsíc, proto někdo začíná od 4. Ja kojím a taky sem zacla od 4. Však se zkus u pediatra poradit, co si myslí on 🙂

alisator
28. kvě 2018

Plně kojené, ale zvědavé mimco. A udrží se skoro sám v sede. Nikdy neměl problémy se zazivanim.
V 5. měsíci mrkev (s kapkou oleje), cuketa, dýně, občas trocha jablka, když nebylo dost sladke. Dělám i mixy. Mam v plánu pridat rajčata a hodně povarene ovesne vločky apod po 6. m.
Davam kolem 2. hodiny a sní někdy 3 lžičky někdy i 60 gramu a pak se dojí mlekem.

alisator
28. kvě 2018

@pecinkaandulkova nejspíše ma sprut. Připravte si vše ve volné chvíli (jídlo, pití, knihu...) a vykaslete se na domácí práce. Je to narocne a často to matky to pry
vzdávají a přejdou na UM.

Jako komplikace mi to nepřijde. Když dělám obědy nebo jiná jídla, svačiny apod, najdu si tu chvilku oloupat zeleninu a nechat podusit. Dat za tepla do skleničky a pak do ledničky. Da se to i zavarit a vzít s sebou stejně jako kupovane. A když se vynechá, nic se nestane. Do některé dávky přidávám odstrikane MM, když mi to přijde příliš husté a dodá to tomu i sladší chuť 🙂

Mne to přes den nevadilo, v noci ano. Ale trvá to par dni a rodina musí pochopit a spolupracovat. Je to desny zahul pro organismus 🙂

Držím palce!

vercahb
28. kvě 2018

Spis nez pediatra se pozeptej u laktacni poradkyne, ta ti to vysvetli lip, spousta pediatru ma "zastarale" informace, laktacky se v tom pravidelne vzdelavaji. V MM dostava ditko vse co potrebuje, to ze pije ted casteji neni hladem, ale zizni nebo uz zmineny rustovy spurt. Je to jen obdobi, zkus vydrzet, ono se to zase upravi. Hlavne diteti nezahanej zizen cajem nebo vodou, v tom mleku ma opravdu vse.

pecinkaandulkova
autor
28. kvě 2018

@vladienka to doufam nebo mi upadnou 😀

biedronka10
28. kvě 2018

@pecinkaandulkova hlavne mrkvi bych nezacinala, spis treba cuketou. A doporucuju do kazdeho prikrmu dat trosku masla nebo oleje.