Od kdy se mohou dávat jahodové přesnídávky?

iv123
15. únor 2012

Ahoj, od kterého měsíce dáváte jahodové přesnídávky? Na etiketách je psané, že se můžou podávat od 6.měsíce. Ale jahody se přece můžou dávat až myslím od 1 roku. Jak to tedy je???

ffiinnkkaa
15. únor 2012

Alergická totiž bývá jahoda jako taková - čerstvé ovoce..pokud už se nějak tepelně zpracuje tak alergické už to většinou není. Např. já jsem alergická na jablka, ale kompot můžu.

ja.na81
15. únor 2012

ja jsem davala uz pred 1. rokem. Tak nejak od cca 10ti mesicu. I jahodu cerstvou jsem dala ochutnat trochu drive, kousicek.

mcfc
15. únor 2012

tak malé je 6měsícu a týden a s ovocným příkrmem jsem začala minulí týden a jahodovou přesnídávku jsem ji dala jako první a chutnala ji a neměla žadnou reakci na ni 🙂

trija
15. únor 2012

začala jsem dávat od měsíce co je vždy uveden na dané přesnídávce. malá má teď 8 měsíců a už jsem ji dala i čerstvou jahody, neměla žádnou reakci tak nevidím důvod proč ji to nedat. určitě,ale né kopu jahod 🙂

mrsblack
15. únor 2012

Přesnídávku od 8. měsíce, stejně je v tom základ jablečná přesnídavka a jahod jen trochu.

ined77
15. únor 2012

ahoj 🙂 ,
ano, jahody čerstvé jsou brány docela jako velký alergen a měly by být zařazeny do jídelníčku po 1.roce života.já dala v nouzi jahodovou přesnídávku malé když měla okolo 7 měsíce a trošku se mi sypla, ale nic hrozného.zkoušela jsem zase nedávno a reakce nebyla žádná 😉 .

luthien.k
15. únor 2012

Podle posledních poznatků nemá smysl nic oddalovat (@ined77), naopak, děti by se měly setkat s těmi nejčastějším alergeny nejlépe do roku života. Pozdější podání riziko alergické reakce nijak nezmenšuje, naopak.
Jahody nejsou častým alergenem, ale reakce na ně je tzv. histaminoliberační, tj. patří podobně jako citrusy, zralá rajčata, čokoláda, zrající sýry, konzervované ryby, kvašené a nakládané potraviny... do kategorie potravin, schopných v těle zapříčinit uvolnění histaminu, který pak je původcem vyrážky, zažívacích potíží, bolestí hlavy atd. - podobné reakce, jako ty alergické, ale nejsou alergického původu. U těchto potravin záleží na množství - malé obvykle nevadí 😉

helcenka
15. únor 2012

Já malé dala přesnídávku s podílem jahod někdy kolem 8. měsíce, stejně tam byly jen 4% jahod, základ byly jablka a nějaký podíl banánů a pak ty jahody. Reakce nebyla žádná, měla ji celkem asi 4x a v pořádku.
Ozkoušej to a uvidíš, když nebude reakce, nebude problém. Pokud by se osypala, tak nedávej a zkus třeba za 2 měsíce.

vllu
16. únor 2012

My měli jahodovou přesnídávku v 6 měsích a bez problému. Reakce bývají na čerstvé jahody, hlavně na ty zrníčka.