Potencionálne alergické dítě. Jaké příkrmy?

anke
27. říj 2008

Ahoj,
mam potencialne alergicke dite (oba rodice alergici, ja navic astma a atop. ekzem). Zacali jsme zavadet prikrmy, dle nasi alergolozky je ok jiz v 6,5 mesici (chtela jsem pockat jeste 2. tydny, ale je zde podezreni na nedostatek zeleza).
Zatim jsme meli 1. tyden mrkev, vcera a dnes mrkev+brambor - vse nejdriv 1. lzicka, pak 2-3 lzicky a postupne zvysujeme davku a sledujeme reakci.
Rada bych se podelila o zkusenosti, jak kdo zavadite nove potraviny. Prijde mi, ze kdyz budu zkouset kazdou potravinu 7. dni, tak se na ovocny a zeleninovy sortiment dostaneme za strasne dlouhou dobu ... jak jste to delali vy?
Davali jste treba nove ovoce i novou zeleninu a pri reakci vyloucili obe dve potraviny? Jde mi o to, ze mam pry za tyden (3. tyden od zavedeni prvnich zeleninovych prikrmu) zacit davat i ovocne prikrmy. Kdyz ale treba zavedu novou zeleninu a pridam jeste nove ovoce, tak nebudu vedet, z ceho to bylo ... jsem zmatena ...
Diky.

womenne
27. říj 2008

Ahoj každy novy prikrm sa ma davat 3dni aby si vedela ako reaguje alergicka reakcia nastava na druhy den alebo hned prvy a trva 3dni aspon tak mi to vysvetlli aj ja mam pote.alergikov takže som všetko riešila s alrg.
Nedavaj 2nove jedla v jeden den lebo potom fakt nebudeš vediet načo reagoval.

anke
autor
27. říj 2008

womenne: jenom 3 dny? nam prave rikali 7 dnu ... tak ja mozna potom zrychlim 🙂

vanish1
27. říj 2008

ahoj, aj ja som astmatička a tiež som dodržiavala len 3 -4 dňový odstup pri zavádzaní nových jedál. Niekde som dokonca čítala, že každá potravina sa má zavádzať tri týždne, čo sa mi zdá neskutočne prehnané 😕
Dcérka jedla asi mesiac zeleninu (začala som prikrmovať od 5,5), potom asi mesiac mäsko so zeleninkou a až potom som začala zavádzať ovocie na desiatu, študovala som si k tomu rôzne zdroje a preto som sa priklonila k takémuto postupu. (čo sa týka toho zavádzania od 5,5 mesiaca, zdalo sa mi to lepšie ako nalievať ju UM - mala som menej mliečka). Tiež neodporúčam dávať dve nové jedlá v jeden deň.
Ako som už niekde písala, dodržiavala som takéto zavádzanie (pozri nižšie), zoznam som si vytvorila na základe rád pediatričky, kožnej lekárky, dr. Babinskej tu na bábetku a rôznych odb. článkov.

POTRAVINY, KTORÉ NEPODÁVAME V 1. ROKU ŽIVOTA
(deti ohrozené alergiou)

OVOCIE:
VŠETKY CITRUSOVÉ PLODY, KIWI, ANANÁS, MANGO, BROSKYNE, FIGY, ĎATLE
BOBUľOVITÉ OVOCIE – RÍBEZLE
EGREŠ, MALINY, JAHODY
OSTRUŽINY (OKREM ČUČORIEDOK)

ORECHY (všetky po 2. roku):
ORECHY VLAŠSKÉ, MANDLE
PISTÁCIE, ARAŠIDY (OD 3. ROKOV – NIE CELÉ!), KEŠU, OLEJOVÉ PLODY
LIESKOVÉ ORECHY
SLNEČNICOVÉ A TEKVICOVÉ SEMIENKA

SLADIDLÁ:
CUKOR BIELY A HNEDÝ
MED A KAKAO (AŽ PO 2. ROKU), SLADKOSTI,
VŠETKY PRODUKTY OBSAHUJÚCE MLIEKO

ZELENINA:
PARADAJKY,ZELER, ŠPARGĽA
PAPRIKA, REĎKOVKA, REĎKOV
CHREN, ŠAMPIÓNY, CIBUĽA
STRUKOVINY (FAZUĽA, HRACH,
ŠOŠOVICA), SÓJA, TOFU, SÓJOVÉ MLIEKO, MAK (PO 2.ROKU), KYSLÁ KAPUSTA (OD 2.-3. ROKOV), HUBY (OD 3. ROKOV)
MÚKA (S LEPKOM) A VÝROBKY Z NEJ

KORENIE:
ŽIADNE ANI SOĽ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ŽERUCHA, BAZALKA,
EXOTICKÉ (VANILKA, ŠKORICA,
KARÍ, BAZALKA, MUŠK.ORECH)
OSTATNÉ:
VAJCE (BIELOK AŽ PO 2. ROKU,
ŽLTOK – PO 18. MESIACI ŽIVOTA
PO TEPELNEJ ÚPRAVE)
POTRAVINY, KTORÉ OBSAH. VAJÍČKA
KRAVSKÉ MLIEKO (NA PITIE AŽ PO 2.-3.ROKU)
KOZIE MLIEKO A OSTATNÉ
POZOR NA ZLOŽENIE HOTOVÝCH
VÝROBKOV ALEBO POLOTOVAROV,
MôŽU OBSAHOVAŤ VAJCE ALEBO
MLIEKO
TVAROH (PO 18. MESIACI ŽIVOTA)
TOPENÉ SYRY, VŠETKY NÍZKOTUČNÉ MLIEČNE VÝROBKY, SMOTANA
HORČICA, KEČUP, SÓJOVÁ OMÁČKA
STERILIZOVANÉ POTRAVINY VRÁTANE KUKURICE, SMAŽENÉ JEDLÁ, HRANOLKY, KYSNUTÉ KOLÁČE, LIMONÁDY, SÝTENÉ NÁPOJE
MASO:
RYBY SLADKOVODNÉ
A MORSKÉ (OBA DRUHY PO 2. ROKU)
KôROVCE
BRAVČOVÉ MASO A VŠETKY
ZABÍJAČKOVÉ ŠPECIALITY
ÚDENÉ MASO (DO 2. - 3. ROKOV), HOV. KOSTI NA VÝVAR
VŠETKY PRIEMYSELNÉ VÝROBKY
OBSAHUJÚCE MASO

POTRAVINY POVOLENÉ DO 1. ROKU

ZELENINA:
CUKETA, DYŇA, FENYKEL
KOREŇ PETRŽLENU
ČIERNY KOREŇ, MRKVA
ZEMIAKY, ČAKANKA
REPA, VŠETKY ZELENÉ ŠALÁTY
(HLÁVKOVÝ, POĽNÝ, ĽADOVÝ)
ŠPENÁT, ČERVENÁ REPA
PÓR, BIELA KAPUSTA
ČERVENÁ KAPUSTA
ČÍNSKA KAPUSTA
ZELENÉ STRUKOVINY
ZELENÝ HRÁŠOK
OD 8. – 9. MESIACA:
ZELENÁ UHORKA, BAKLAŽÁN
KALERÁB, KARFIOL, BROKOLICA
ZELENINU PODÁVAME NAJPRV
VARENÚ, POTOM AJ SUROVÚ.

OVOCIE:
HRUŠKY, SLADKÉ JABLKÁ
AVOKÁDO, ČUČORIEDKY
OD 8. – 9. MESIACA:
MELÓN, SLADKÉ ČEREŠNE
HROZNO, SLIVKY
OVOCIE PODÁVAME NAJPRV
VO FORME KOMPÓTU, POTOM
SUROVÉ

OBILNINY:
RYŽA, KUKURICA, POHÁNKA, PROSO (RYŹOVÝ, KUKURIČNÝ, ZEMIAKOVÝ ŠKROB)

MASO:
HYDINA (KURA, MORKA,KAČKA,
HUS), JAHŇACIE, HOVADZIE
KRÁLIČIE

OLEJE A TUKY:
RASTLINNÉ RAFINOVANÉ OLEJE –
SLNEČNICOVÝ, KUKURIČNÝ
SEZAMOVÝ, OLIVOVÝ
MARGARÍNY BEZ MLIEČNEJ
BIELKOVINY

NÁPOJE:
NESLADENÝ DETSKÝ ČAJ
NESKORŠIE AJ ŠALVIOVÝ, LIPOVÝ KVET
FENYKEL
JABLKOVÁ, HRUŠKOVÁ
HROZNOVÁ ŠŤAVA
POUŽÍVAME LEN VTEDY, AK
DIEŤA ZNÁŠA CELÉ OVOCIE,
Z KTORÉHO JE ŠŤAVA VYROBENÁ

KAŽDÚ NOVÚ POTRAVINU ZAVÁDZAME
PO 3. – 4. DŇOCH. V PRIEBEHU TÝŽDŇA
ZAVÁDZAME NAJVIAC 2 NOVÉ
POTRAVINY!!!
PODÁVAME ICH VŹDY NAJPRV TEPELNE
UPRAVENÉ (NAPR. JABĹČKO UVARENÉ
BEZ CUKRU A POCHUTÍN)

teraz po roku tiež veľa vecí nedávam, hlavne citrusy

erikasadek
27. říj 2008

ahoj ja som tiez fungovala, kazde 3 dni, jedna zlozka, ale najprv vyskusaj zeleninu a po mesiaci zacni s ovicm, nemiesat ovocie a zeleninu v jeden den na zaciatku!!!!!
az ked skoncis jeden mesiac zeleninu a mesiac ovocie, zacnes davat v jeden den spolu, teda na obed zeleninu a na olovrant ovocie, a hlavne je treba si zapisovta , co vsetko ste jedli, pokial je reakcia, aby si si pamatala...

junovka
28. říj 2008

a este moj osobny nazor na to je, ze najlepsie je ked zeleninku, ovocie davas uvarene doma, nie tie kupovane, nakolko tie vselijake, ja tomu hovorim "gebuziny" 🙂 ,obsahuju sol, cukor, ryz.muku........co s myslim, ze nie je moc vhodne 😉

erikasadek
28. říj 2008

junovka 😉

junovka
28. říj 2008

erikasadek 😕

erikasadek
28. říj 2008

preco sa cudujes, ved som suhlasila, aj ja si myslim ,ze doma robene , je ovela lepsie pre deti, hlavne pre alergikov, su tam niekedy skryte prisady, na ktore reaguju...

anke
autor
28. říj 2008

holky, ja teda kupuju sklenicky ... ve slozeni vzdycky najdete, zda je tam sul, cukr a tak, kupuju bio sklenicky bez obsahu techto latek ... cili zatim mrkev a brambory bylo slozeni mrkev, brambory a voda, ale souhlasim, ze je treba se divat, i ja jsem se uz napalila a v prikrmech s masem je sul, takze ty snim ja ... ja nemam pristup k domaci zelenine, bio zeleninu v tomhle obdobi uz sotva sezenu a kupovane z obchodu moc neverim, u nas maji jen treba pytel karotky, ktera je ale ooobr velika a tak ... ja verim nemeckym testum, ze to fakt testujou 😅

a jeste mam dotaz ... kdyz zavadite novou potravinu (ja se chystam na brokolici), tak ja musim jen 1 lzicku ... to ho pak mam dokrmit necim, co uz zna? jako treba 1 lzici brokolice a pak zase mrkev nebo dokojit? a taky, ta nase kyselina dneska zbouchala tak 190g mrkve s bramborem a jeste by si dal ... myslite, ze mu muzu dat, nebo se to nema prehanet?

dik za rady

anke
autor
28. říj 2008

a jeste otazka, co je spatneho na ryzove mouce? ja myslela, ze ryze je ok i pro alergiky ...

junovka
28. říj 2008

anke, das mu tolko kolko bude chciet a nakoniec dokrmis mlieckom...ak bude este chciet 🙂

ryzovu muky by som skor zacala davat az ked zacnes s lepkom-8.-9 mesiac 😉

erikasadek
28. říj 2008

anke ja neviem co je zle, ved normalne je davana ryzova muka aj pre alergikov od 4 mesiaca, tak neveim , k comu si sa dostala, aj moj je len na ryzovo, quinoa, cerelnom pre deti alergicke na BKM

anke
autor
28. říj 2008

junovka, ale v ryzove mouce prave lepek neni, je to pro lidi na bezlepkove diete ... aspon co jsem cetla ... ne ze bych to do nej chtela zatim cpat, to ani ne 🙂

vanish1
28. říj 2008

ahojte, ja som tiež dávala len doma robené hl. zeleninové, ovocné som kupovala len tie, kt. neobsahovali cukor (a to aj teraz) a z nealergizujúceho ovocia (napr. Hamánek neslazená jablková, teraz aj broskyňová, Ovko bez cukru, niektoré Frutapury), dala som si tú námahu a prešla som si zloženie niektorých značiek detkej mäsovej a zeleninovej výživy a z mäsových moje kritériá spĺňal len jeden výrobok - Sunárek - zeleninová polievka s králičím mäsom (neprešla som si tie, ktorých zloženie nie je na internete)
Dokonca tu raz jedna mamička písala, že napísala do Nutrilonu ohľadom ryžovej kaše, ktorú vyrábajú a oni jej ju NEODPORUČILI dávať dieťaťu ohrozenému alergiou (v lekárni sa ma tiež snažili presvedčiť, že si ju mám kúpiť, ale vzhľadom k tomu, že v nej nieje HA mlieko a obsahuje škoricu a podobné "prísady", tak som ju nepoužívala. Kupovala som obyč. ryžovú nemliečńu a miešala ju s HA mliekom (ako mi bolo doporučené)
Ryža neobsahuje lepok, ako už písala erikasadek, môže sa aj skôr.

anke
autor
28. říj 2008

... a nemate nekdo zkusenost s prikrmy AlnaturA z DM? tam totiz neni ani moucka, ani sul ... nic zavadneho jsem tam nenasla ... ted teda jedeme v Hipp prikrmech, zatim vsechno OK 🙂 ... mate stesti, kdo mate zdroje na zeleninku ...

anke
autor
28. říj 2008

vanich: teda skorici a jine koreni bych taky nedavala, ale to mlicko by me nenapadlo ... ale ja to zwtim nezkoumala, my mame kasi nedoporucenou kvuli vaze ...

norik1
30. říj 2008

Vanish - ja som do Nutrilonu volala presne s tym problemom - syn pije HA mlieko...Tak teraz mu davam ryzovu nemliecnu kasu Nutrilon alebi HAMI s rozrobenym HA mlikom. A Hami robi aj kase nemliecne s ovocnymi prichutami - jablkova a bananova od4. mesiaca a broskynova od 5.mesiaca....