Příkrm kaší od 5. měsíce. Kolik? Před kojením?

pessy1
21. lis 2007

ahojky, chtěla bych na noc přikrmovat, máme pět měsíců, přes den kojíme.Jak a kolik mám dávat kaše?Kolik kaše baští vaše miminka, dáváte kaši před kojením, nebo jak?díky 🙂

niega
24. lis 2007

Tááákže, hlásím naše výsledky po první testovací noci:
1. Stav do minulého víkendu: Edík spinká bez probuzení od 19,30-20 do 4-5 hod, pak kojím, pak vstávačka cca v 7 hod.
2. Stav od úterka do čtvrtka: Edík usíná od 19,30-20 do 22-23 hod - kojím, spánek do 2-3 hod - kojím, spánek do 5-6 hod - kojím, spánek do 8,30 hod a máme ráno... 😝
3. Stav noc na dnešek: Edík usnul před 20. hodinou a spinkal klidně až do 1,30 hod, kdy začal prdkat, ve 2 hod už pobekával nejspíš hlady, tak jsem kojila, pak spokojeně spinkal do 6 hod, kdy jsem ho nakojila a teď spinká.
Večer jsem odstříkala 100 ml mlíka, do toho jsme přimíchali 1 kávovou lžičku nemléčné Hami rejžovky (čistá rýžová mouka + vit. B1, nic víc) - Edík to vyžahl bez reptání na jeden zátah z Aventky se sosákem 1 a pak jsem ho zkojila "do němoty". Jo a ještě jedna věc, rýže sice staví, ale v noci měl v plínce slušnou hromádku 😀 .

ema.no
24. lis 2007

Stím bohužel neporadim ale asi se to bude u nás táhnout dýl..

cina
29. lis 2007

ahoj holky,

mám dotaz, který souvisí s příkrmy, nechci zakládat novou diskusi, tak to napíšu sem. Chci se zeptat vás, co kojíte, jak se vám mimča budí v noci? Adámek se až donedávna budil jednou, max. dvakrát, teď posledních 14 dní dvakrát až třikrát. Běžně to vypadá asi tak, že usne mezi půl osmou a osmou, někdy dřív a mezi desátou a jedenáctou se budí a chce papat, potom kolem třetí a pak v těch šest. Je to tím, že už mu mlíčko nestačí? Ptala jsem se totiž doktorky a ona mi tvrdila, že už by se ani budit neměl a pokud se budí častěji než dřív, mám začít přikrmovat - polívku. Mně by přišlo logičtější začít kaší, když už. Adamovi bude pět měsíců a já jsem chtěla vydržet aspoň do půl roku čistě kojit, není zbytečné začít přikrmovat kvůli jednomu kojení navíc? Jak to děláte vy?

xsipm04
29. lis 2007

cina: My jsme to měli úplně stejně, ale jak jsem se tak bavila s ostatníma mamina stejně starých dětí, tak je to asi normální. Jen co si maminka začne myslet, že miminko má režimek, tak je po režimku 🙂 Už jsem byla zvyklá, že nám mimko vstává jednou za noc a cca od 4,5 měsíce to máme opět 3-5x za noc 🙂 Bavila jsem se i s kamarádkou, která taky myslela, že to je tím, že mlíčko nestačí, tak začala přikrmovat a vůbec jí to nepomohlo, budí se prý pořád stejně. Nejelepší bylo, že pár týdnů před tím si na to stěžovali na cvičení maminky, že prý jak jim ty miminka už krásně spinkaly, v noci se budily jen jednou, někdy až k ránu a teď, že to mají x krát za noc. Já se smála a říkala jsem si, noooo, tak to my nééé, mi to máme pořád v poho 🙂 a jen co jsem si tohle řekla, tak lup ho a bylo po spaní. Fakt si ale nemyslím, že by to bylo mlíkem, aspoň u nás ne, protože vím jak to bylo v období spurtů, když mlíčko nestačilo, tak byla malá přisátá pořát, teď se v noci napije a buď hned usne, nebo se od prsa odtrhne a ještě se nějakou dobu mrská ale přisát už se nechce. Cina, určo bych ještě nezačínala s příkrmem,jste na to ještě malý, je zbytečný začínat před ukončeným 6.měsícem. Jen tak mimochodko, ta kamarádka, která začala přikrmovat, protože si myslela, že jí mimko nespí kvůli hladu už toho taky nechala, protože na to asi ještě nebyly připravení a malá jí pak příkrm blinkala a půl dne nechtěla jíst ani z prsa ☹

jana.1
29. lis 2007

ahoj, xsipm má pravdu. když se ti budí častějc, tak to ani večerní příkrm nevyřeší.. my to takhle měli ve 3 m a týdnu až dvou.. tak, jak píšeš.. i ráno častějc.. prsa ti začnou vyrábět víc.. hlavně až toho nechá, tak se ti festovně nalejou.. je to možné.. tak v noci pak přisaj k oběma nebo odsaj.. i kdyby se ti chtělo spát.. je to o zánět mlékovodu.. jak u mě.. už měsíc se snažim jak divá.. kdyby se budil klidně i 5x, tak bych byla šťastná, kdyby v to prsu bylo mlíka jak dřív 😉
a koukni na www.kojeni.net.. do databáze otázek - tam je dost informací o příkrmech a taky je tam v levym menu přímo část o příkrmech, kde je takový word...
na základě jednoho kojení navíc ti dr. neá co radit příkrm. to je fakt blbost.. nemá ještě vyvinutý trávící systém.. kam spěchat? proč? pokud čůrá, neřve hldy nebo příliš nespí a pokud přibírá a roste, tak to, myslím, není potřeba..

jana.1
29. lis 2007
niega
29. lis 2007

Jani, mrkni na to, co jsem psala výše. U nás to asi opravdu byl hlad. Edík se začal často budit, u prsu pak únavou usínal, takže asi měl potřebu spinkat, jen mu to hlad nedovolil. To trvalo asi 3 dny, pak jsme mu večer začali dávat "MM forte" - jak píšu výše (do necelých 100 ml mého mlíka 1 slabší lžičku nemléčné rejžovky, vypije to flaštičkou), pak následuje prso. První noc bylo ve srovnání s předchozími dny o jedno kojení míň (viz výše), od následujících nocí opět spinká od cca 20 hod do 5 až 6 hod ráno bez probuzení nebo zakňourání. Takže spokojenost na obou stranách, dávku rejžovky jsme nezvyšovali, jsme stále na tý jedný slabší lžičce. Myslím, že pomohlo, že jsme to častý noční kojení "utli" po 3 nocích, a tak si na to Edík nestačil přivyknout - velmi rychle se zase vrátil do svých starých kolejí. Ale nechci tvrdit, že je to univerzální řešení platící pro všechna miminka!

niega
29. lis 2007

Jo a ještě k tomu přikrmování. Taky se mi to nějak nezdá 😒 ... Copak na noční spaní pomůže, když v poledne dostane polívku, po který mu pak ještě bude třeba celej zbytek dne blbě??? Já teda plánuju začít s regulérním přikrmováním až od ukončenýho 6. měsíce.
Jo a k tý naší "kaši" - ve 4,5 měsících mi paní doktorka říkala, že ji můžu začít na noc dávat, takže to máme dovolený 😀 .

jana.1
29. lis 2007

nieg, jj.. 🙂 je to fakt dost individuální.. mně když vysadilo mlíko v obou prsech (v jednom po zánětu a v druhém přechodně na skoro celý den z nervů - jinak tak týden nic moc.. protože si muselo nejdřív zvyknout, že se z něj víc pije), tak to byl šílený a hrozný zážitek. Řval mi hlady, plakal a pak únavou usínal, po dvou a půl hodinách jsem odsála z obou prsou 30 ml (přesně řečeno - odsávala jsem 2,5 hodiny v kuse, za 10 minut bych odsála totiž jen pár kapek). Hned jsem mu to dala stříkačkou. Pak jsem ho přisála za chůze a to mi chudáček usnul v náručí. Bylo to hrozný. Já neměla ani zmražený mlíko ani UM. Pak manžel přivezl Nutrilon, ale mezitím se to mlíko srovnalo.. No ale u mě to mělo tenhle akutní průběh. Jiným maminkám řvou děti po kojení - je ale poznat, že hlady (ne třeba kvůli bolení bříška) a jiným zas v pohodě spinkají, pak žumlají prso.. a spinkají a spinkají.. Přes den taky.. Takové hodné děti, ale přibírají málo, jsou hubenější... nakonec nepřibírají vůbec nebo ubírají. Tím samozřejmě nemyslím genetické dispozice. Je to fakt individuální a těžko radit. Co jsem napsala, je myšleno obecně. Tvorba mlíčka se zvýší častým kojením/odsáváním a střídáním prsou. Já měla ten zánět a tam pokud se nezačne rychle, tak to jde hrozně rychle dolů.. Klidně i ATB, i když nejsou teploty a člověku je jako kdyby se nic nedělo. To je taky u každého různé. Někdo po zánětu s horečkama obnoví laktaci do 2 týdnů.. Já teď odsála 40 ml.. A už se snažím měsíc... Přes noc je to samozřejmě lepší, a tak toho využívám a jsem vzhůru a odsávám po kojení.. Hodlám to vydržet a hotovo. tomášek mi přibírá, čůrá.. to vidím ten rozdíl jak Brno, když prve nebylo mlíko, tak to na tý plíně bylo poznat naprosto jasně. To musí každá maminka vycítit, že má miminko hlad.. Ona sama ho zná nejlíp. Mně to dává najevo tak, že se nemůžu splést.. To není o tom, jestli jsou prsa (v tomhle věku) měkká, nebo jestli po zmáčknutí vyteče pár kapek nebo vystříkne několik proudů.. To se pozná na chování miminka a dále z delšího pohledu na přibírání a růstu.. Těžko říct takhle na dálku..
Jen na základě jednoho kojení navíc se nemusí hned dělat závěry. je to hezky vysvěleno na těch stránkách.. tady je ten word
http://www.kojeni.net/subory/prikrmy_postup.doc
a tady ty otázky a odpovědi
http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=100

slevik
29. lis 2007

Ahoj holky,
já jsem tu taky psala zkušenosti a xsipm04 a jana1, vám musím oponovat. U nás to byl podobný průběh, od 4 měsíců se Verča budila v noci každou chvíli (předtím většinou jednou, max.dvakrát), poprvé vždy už ve 23h a trvalo to měsíc 😖 . Celej měsíc jsem byla jak chodící mrtvola, i Verunka byla víc plačtivá a nevyspalá... No prostě měsíc jsme se trápily obě, vlastně všichni tři, i s manžou. Pak jsem řekla dost, nasadila kaši a ejhle, Verča se začala budit v noci jednou 😵 . Prostě to opravdu byl hlad a spíš lituju toho, že jsme se ten měsíc trápili 😢 . Od 5. měsíce přikrmujem kaší, teď i zeleninou a Verunka je mnohem spokojenější a když vidím, co je schopná zblajznout, tak se ani nedivím, že měla málo 😉 .
Dr. mi taky říkala, že by se mělo začínat zeleninou, ale naznačila, že je to na mě a já se podle toho zařídila 😎 .
Nikomu ovšem svůj názor nevnucuju, myslím si, že to je případ od případu 😉. Ono každé mimčo je individualita a myslím, že nejlíp vlastní maminka pozná, co dítko potřebuje. Takže já bych se řídila tím 😉

xsipm04
29. lis 2007

jani: Musím říct, že mám skoro stejné názory jako ty a ráda taky mrknu na ten odkaz o příkrmech, docela mě to zajímá a sice pár odkazů také znám, ale ráda zkouknu i něco dalšího 🙂 Díky za typ 😉 Jenom k tomu zánětu prsu, já ho měla v šestinedělí, dva dny jsem měla teplotu 40, když jsem vstala z postele, hned jsem šla zvracet, pak asi 5 dní jsem měla lehce přes 38 a pak to kleslo k 37 a níže. Celkem to trvalo asi 10 dní fest, pak už bez teplot, ale prso ještě trochu tvrdý a kojení bolelo. Léčila jsem to s porodní asistentkou pouze přikládáním tvarohu plus mi ale řekla, ať z toho nemocného prsa hlavně nepřestávám kojit. Musím říct, že to byl celkem děs, brečela jsem u kojení bolestí, jednak z toho zánětu, jednak jsem tam měla rozkousanou bradavku, no nebylo to zrovna optimistický období. Na konci jsem ještě na doléčení zánětu a hlavně zahojení té bradavky nasadila homeopatika a do dalšího týdne už bylo vše v pohodě a od té doby se mi kojí krásně. Já totiž nevím, jak jsi tady psala s tím odsáváním, jestli je to úplně optimální. Mě totiž ta porodní asistentka řekla, že kojení z toho prsa je lepší, že mimčo to líp vycucne, ale názory jsou na léčbu zánětu samozřejmě různé, jinak PA mi zase říkala, když tam mám nakousanou tu bradavku, ať z něj odsávám, já se držela ale rady té své, protože je fakt dobrá a má opravdu dlouholeté zkušenosti (je předsedkyní unie českých porodních asistentek) a myslím, že se mi ta důvěra k ní fakt vyplatila. 🙂

jana.1
29. lis 2007

slevík, ale vždyť jsem psala několikrát, že to musí posoudit sama maminka a že miminko musí být spokojené, čůrat, přibírat, neřvat, nebít jiné - plačtivé, nevyspalé, unavené nebo naopak příliš spavé.. 😕 Když si říká najednou extra často, tak je to jiné.. a když to nepřechází a je nespokojené.. To je jasná věc 😉 Ale cině se budilo miminko 1x až 2x a nyní se budí 2x až 3x.. Takže pokud je jinak vše OK, tak bych byla v klidu 🙂 A na zvýšení mlíčka opravdu pomáhá často kojit a když mimi nechce, tak investovat do odsávačky a často odsávat. A to říkám i přesto, že mě to u toho jednoho prsa po zánětu moc nepomáhá ☹ Ale taky jo... jen ne tak, jak jsem si představovala, aby se mi to obnovilo aspoň tak, že odsaju přes den 70 - 100.. To se mi povede jen někdy v noci..

jana.1
29. lis 2007

xsipm04, jo máme podobné názory 🙂 😀 no víš.. mně se nalila prsa po tom, co jsem měla kojící maraton (asi spurtík) a pak jednu noc usnul pozdě a tudíž se v noci nebudil tak často. Já unavená a líná ho přehodit na druhé prso. To do rána nalité hrozně moc. Vysál ho celé, ale odpoledne už bolelo a další noc červený flek. žádné teploty. Chladila jsem to na radu laktační mraženou zeleninou a pak jsem konečně koupila tvaroh. Vytáhnu pak nějaké téma o zánětu, ať to nepíšu sem.. Do 3 dnů to v pohodě přešlo. Jenže.. V prsu málo mlíka a nechtěl ho. Mlíko nemělo jinou chuť ani barvu (tehdy jsem si poprvé lízla 😝 😀 ). Samozřejmě přikládám, co to jde. Dělám ze sebe živý dudlík. Tak jedině se mi podaří, aby tam za pár dnů vydržel pár minut. No a když ho nepřesvědčím, tak odsaju bez kojení a samozřejmě skoro vždy po kojení. Piju 3 litry vody určitě atd. atd. atd. Zkrátka se to u mě tvářilo velmi nevinně a bylo to vážný... Nebo já nevím.. Zajímalo by mě moc, co se tam stalo, že to takhle dopadlo..

xsipm04
29. lis 2007

slevik - přesně jak píše jana, já taky to co píšu, neberu jako iniverzum a naprosto souhlasím s tím, že maminka se má řídit tím co cítí a když se podle toho rozhodne, tak se rozhodla správně 🙂 I když začne přikrmovat dřív, nebo přestane kojit úplně a přejde na UM. Já to sem píšu proto, že tady na diskuzi převládá většinou úplně jiný názor než je ten můj a Jany, takže když si to tu někdo přečte a jiný názor tu nenajde, tak se pak snadno přikloní k tomu názoru většinovému, protože se může domnívat, že jen to je správné. Když je tu názorů víc, tak o tom mamča může aspoň popřemýšlet a rozhodnout se 🙂 Jinak s tou kašičkou si myslím, žes udělala dobře, oni jsou právě na to přikrmování také různé názory a někdo říká zeleninku ale jiný názor je právě ta kašička 😉

slevik
29. lis 2007

Jani - já se s tebou nehádám, zpět jsem to nečetla a nemám tak dobrýho pamatováka 😅 Tak jaks to napsala, souhlas.
Jen bych ještě upřesnila jednu věc, já si třeba nemyslím, že bych měla málo mlíka a proto by Verunka řvala hlady. U nás to bylo tím, že prostě mlíčko nestačilo. A to je rozdíl! Mlíka si myslím, že jsem měla dost (nezkoušela jsem odsávat, ale stříkalo všude 😀 ), ale prostě pro toho našeho malýho jedlíka už bylo "jen" mlíčko málo. Začala být mnohem aktivnější, naučila se spoustu nových dovedností a prostě to mlíčko mnohem rychleji zpracovala a neměla kde brát energii. Vidím to i teď, po zelenině a kaši vydrží mnohem dýl bez jídla, než když ji nakojím 🙂.

cina
29. lis 2007

holky, díky za názory. zkusím to zatím ještě nechat a kdyžtak bych pak dala tu kaši, vím, že se u slevika osvědčila 😉
ještě jsem chtěla podotknout, že u mě to není nedostatkem mléka, s tím problém nemám, já jsem ještě mluvila s PA a ta říkala, že se to dětem kolem 5 měsíců stává, ať nepřikrmuju a naučím ho spát. No, taky dobrý 😀
mně přijde, že frekvence našeho nočního kojení ještě není tak extrémní, abych to okamžitě musela začít řešit

xsipm04
29. lis 2007

cina: Hele, nám jak se teď stalo to noční kojení frenkventovanšjí a já už jsem tomu odvykla 🙂 tak jsem v noci začala být tak líná, že už spím bez podprsenky (naštěstí už mi teď mlíko moc nekape), abych se nemusela pořád zdržovat nějakým odklápěním a zaklápěním 😀 No, občas jsem lehce mokrá, ale jde to 😉

cina
29. lis 2007

xsimp a jak často se ti mimčo teda budí?

jana.1
29. lis 2007

slevik, no vždyť jo.. já taky ne.. 😀 ani si to nemyslím, to jen tak vypadá psané slovo.. no to není třeba komentovat.. 😀 než se člověk domluví, tak se musí nejdřív trochu minout.. 😀 a právě je otázka, jestli je možné mlíčko zvýšit (no dají se ukojit i dvojčata.. znám jednu paní a kojila je přes rok) nebo to je taková dřina bezvýsledná, že to nemá cenu.. 😕 to právě nevím.. Jo a taky nechápu, jak může nějaká mrkev nebo brambora dát tomu miminku víc než to mlíko, ve kterém je všechno možné. Ta mrkev ani není tučná a když se uvaří, tak co to je? 😅 No jasně, že pomůže a časem se na normální jídlo musí přejít.. Ale taková mrkev mi prostě nepřijde jako nějaké výživné terno. Vepřo knedlo to není 😀

slevik
29. lis 2007

Xsipm - jsem ráda, že se shodnem 😉. Ale já právě dočetla poslední stránku a našla zase jen opačný názor, než je ten můj, tak jsem s tím musela něco udělat 😀.
Luci - pokud to budeš zvládat, tak vydrž 😉
Jani - není, ale já si myslím, že v tom je prostě víc energie než v mlíčku. Ne teda v samotné mrkvi, ale pokud se udělá dobrej masozel. příkrm, určo je to vydatnější, a to nemluvím o kaši 😎

jana.1
29. lis 2007

slevíku, jasná věc.. 😉 jo a taky bych asi šla nejdřív do kaše... pokud by bříško nebolelo apod.

luckaa
29. lis 2007

Ahoj holky,chtěla jsem začít přikrmovat kaší,ale malé se z ní zvedá žaludek,vyzkoušela jsem už 3 druhy Nestle rýžovou,pak z Německa Lasana a ještě Hami banánovou a všechny dopadly stejně,jen je ochutná a zvedá se jí žaludek,zkoušela jsem to lžičkou i lahví.Máte některá stejnou zkušenost?Díky

sokolka
30. lis 2007

Nám teda chutnají všechny kaše až na hruškovou od hami. Ale nejlépe mi papá kaše od Sunarky. 😉

kalo
30. lis 2007

My začaly kaše předevčírem...a jede jí. Koupila jsem nemléčnou Hami rýžovou a ještě rýžovou s banánem...JENŽE jsem koukala na složení té nemléčné s banánem a obsahuje cukr!!! Tak zůstaneme asi u té samo rýžové 😒

jarkalada
19. únor 2012

Nechci zakládat novou diskuzi, jen se zeptám - spousta kaší, i když píšou, že jsou neochucené - obsahují ale cukr. Nemáte někdo dobrou zkušenost s nějakou fakt "neutrální", bez přislazování? Zatím chci zkusit dát pár lžiček kašičky, protože malej nám teď vůbec nepřibírá. Ale nechci, aby si zvykl na sladké - až pak přejdem na klasické zeleninové příkrmy,aby je pak jedl.
Díky za tipy

valaskoval
22. únor 2012

@lemurek911 My kaši dávali lžičkou,ale tím, že byl hodně unavenej snědl pár lžiček a hrozně se u toho vztekal. Tak jsme zkusili flaškou a vypije 140ml a usíná u toho. Je hold už unavenej. ale lžičkou jí normálně obídek. Takže si myslím, že ta flaška nevadí, když je to jen kaše.

elana
22. únor 2012

@jarkalada nepřislazované jsou kaše Nestlé (je to na nich napsáno, myslím že přislazená je pouze Medová, ta to na obalu nemá, je to hned vpředu, červený rámeček) a potom některé Hipp. Asi i jiné značky, s těma nemám zkušenost, kupuju tyto dvě. Nestlé má i nějakou úplně obyčejnou, chutově neutrální Moje první kaše nebo tak nějak (ale zkušenost s ní nemám, já začala kupovat rovnou nemléčné s příchutí, byť bez cukru). Doporučuju vyhnout se kaším Sunarky, ty jsou slazené úplně hrozně moc.

ponickova
2. dub 2017

Ahoj, otevírám téma:

Mám pocit, že dceři (5,5 měsíců) už na večer mléko nestačí. S mlékem jsem bojovala vždy, nikdy jsem ho neměla žádné proudy, jednou už jsme málem přešli na UM (rada doktorky), nicméně po bylinkách je to v rámci možností OK. V noci se ale oproti dřívějšku (2×) budí tak 3 - 5×, naříká a dudlík ani pochování nepomůže, pouze kojení. Může to mít x důvodů - růst zoubků (ale přes den je relativně v pohodě), růstový spurt anebo prostě jen období, kdy potřebuje být víc u mě (většinou při nočním kojení usne stulená u mě a já už si ji v posteli nechám) ... přesto bych ráda zkusila dát kaši a sledovat, jestli nenastane nějaká změna. Zatím je bez příkrmů, těch pár lžiček mrkve nepočítám.

Koupila jsem čistou rýžovou kaši - pouze rýžové vločky, které se zalijí vodou. Ale vůbec nevím, jak s nimi naložit - jaké množství? Kdy? Co jsem tak vyčetla z diskuzí, tak jak bych to dělala já - tak 80 ml vody, udělat řidší kaši, nakrmit tak hodinu před koupáním, okoupat a dokojit. Je to správná myšlenka, nebo byste to volily jinak?

stratilikova
2. dub 2017

@ponickova zacala by som specialnou kojeneckou kasou, kludne aj ryzovou, a postup je ok: kasa - kupanie - kojenie

alcar
2. dub 2017

@ponickova taky bych tak postupovala. Idealni by bylo kasi smichat s MM, ale asi nemas nazbyt, tak klidne s vodou.