Příkrmy od 4 měsíců - co, jak, kdy? Prosím o zkušenosti

bohuli
18. kvě 2012

Ahoj, mám čtyřměsiční holčičku plně na UM a rozhodla jsem se začít přikrmovat od 4 měsíce - podle současného doporučení imunologů. Zatím kombinuji jen zeleninové příkrmy a začínám hodně pozvolna. Zajímaly by mne vaše zkušenosti, kdy jste co dávali, kdy jste třeba vyzkoušeli nebo plánujete vyzkoušet poprvé žloutek, lepek, jogurt, maso,... Jaké používáte tuky, jestli máte třeba zkušenost s palmovým kokosovým olejem, atd...

Chápu, že některé maminy se s příkrmy od 4M nestotožní, hlavně ty u dětí plně kojených. Prosím tato diskuse není k tomu mi ( nám ) to rozmlouvat, prosím ať píší pouze maminy, co s tím mají zkušenost nebo se s touto myšlenkou ztotožňují. Děkuji.

cacenka_d
20. kvě 2012

@bohuli Ja to prave ted taky zvazuji, vsude pisou od ukonceneho 4. mesice a male bude za par dni zacatek 4. mesice, ale basti uz vic jak tyden kolem 1 l mlicka a to podotykam, ze ze zacatku bastila urcite mene nez ostatni mimca, jelikoz se narodila a mela 2,1 kg. Zitra jdeme na ockovani a poptam se, mame moje pediatricku, takze starsi a poctivou, tak uvidime, pak napisu, ale jak rikam taky uz bych radsi zacala, jelikoz mala je obrovsky jedlik. Sice v noci spinka 10-12 hodin, ale pred den basti 200 ml rano a pak tak 5krat po 3 hodinkach 155 ml coz je 975 ml plus obcas tak 1 max za den ze ma po 1,5 hlad tak pak zbasti jeste plus 130 ml, coz mi prijde uz fakt moc, proste to holcicka porad chce dohnat 🙂 Tlusta neni je jak zizalka a ve 3,5 mesicich mela 4,67 kg

bohuli
autor
20. kvě 2012

@cacenka_d To má krásnou váhu, my máme 4,5 měsíce a už přes 7 kg ! Ale porodní byla 3,69, tak se nemůžem moc porovnávat 🙂 Akorát nevím, co ti řekne pediatrička, protože někteří pediatři na to ještě moc neslyší. Jestli se dobře dívám, tak máte 3M a 2týdny, takže byste jinak teoreticky za cca 14 dní mohli začít. Já už přikrmuju necelé 3 týdny a zatím dobrý, malá krásně papá, vždycky 3 dny má to stejné, a pak zkoušíme novou zeleninku , zatím měla brambor, mrkev, brokolici, kedluben, dýni, jablko , ...

Kdybych kojila, tak bych do toho tak brzy nešla, ale nekojím, malá je taky celkem jedlík a ta zeleninka ji celkem dobře sytí a ani není tak kalorická jako plná porce mléka. Navíc jsem to konzultovala s imunoložkou a říkala, že mezi 4 a 7 měsícem je to z hlediska tolerance střeva nejvhiodnější, že po 7 měsíci už riziko alergie o malinko stoupá.

cacenka_d
22. kvě 2012

@bohuli Tak normalne pry klidne i jo, ale tim, ze je lucinka mesic pozadu tak mame pry pockat fakt do ukonceneho, ale ze se mam poptat jeste jednou na 4 mesicni prohlidce, ze se uvidi 🙂

ivaanka
22. kvě 2012

Ahoj, tak já mám kluky oba od narození na UM.

U prvního jsem začínala v ukončeném 4. měsíci tak, jak píšeš ty. Zelenina, jeden druh tak zhruba 3, 4 dny a pak nová. A taky na noc kaši, bezlepkovou. Po zhruba měsíci jsem začala dávat maso + zeleninu + rýži. Po dalším měsíci (takže v ukončeném 6) jsem začala ovoce, zase postupně, těstoviny a na noc kaše s lepkem i bez, co se mi zalíbilo. Žloutek jsem dávala od 6. měsíce jednou týdně. Od 8. měsíce potom bílé jogurty, od 10. tvaroh a teď má 20 měs. a dávám vše, co jíme my, akorát to oddělím, než kořením. Jídla se přiznám jsem kupovala hlavně hotové ve skleničkách, občas jsem něco uvařila, to jsem do toho přidávala kapku olivového oleje, ale moje vařené mu moc nejelo.

Mladšího jsem začala dokrmovat taky v ukončeném 4. měsíci, ale úplně to odmítal a hrozně se u toho vztekal. Takže jsem počkala měsíc a začala jsem znova a bylo to úplně něco jiného, krásně jedl. Takže asi ještě nebyl připravený. Přiznám se, že u mladšího jsem to už vůbec nehrotila, jeden den jedna zelenina, druhý den druhá, za týden maso atd. Občas mu něco strčí ten starší, jako dneska vafli a taky to přežil 🙂

bohuli
autor
22. kvě 2012

@ivaanka To mi přijde jako dobrý postup, taky to tak plánuju a hádám, že u druhého to už taky hrotit nebudu 😀 Akorát se snažím vařit a ze skleniček používám hlavně ty s takovými druhy zeleniny, které by se mi v rozumné kvalitě špatně sháněly ... třeba dýni a tak.