Příkrmy od ukončeného 4. měsíce. Co dávat? S čím začít?

marketcinki
29. dub 2013

Ahoj holky,
máme ukončený 4.měsíc a prý máme začít přikrmovat místo jednoho kojení. Malá si asi drží linii a nechce mi moc přibírat. 😉
Poradíte, co dávat a s čím začínat?
Díky moc 🙂

blondynka400
29. dub 2013

@marketcinki Já bych určitě kojení nenahrazovala,na to je času dost. Spíš příkrmy do půl roku přidala jako bonus na seznámení a i na váhu to pomůže. Já jsem pro začínat kolem 5 měsíce a to zeleninou, večer trošku kaše. U druhé jsem ale začala dřív (ikdyž jsem z toho zprvu moc radost neměla), za prvé měla o jídlo zájem, i na mne brečela, a stejně jako u vás si držela linii 😀 , že už to bylo neudržitelné, i když MM vypila hodně. Začala jsm jí tedy v poledne dávat kaši - sinlac, pak večer cca 2 hodinky před spaním, ale vždy max 50ml. Něco před 5 měsícem jsem polední kaši vyměnila za zeleninu- A za ten měsíc a kousek příkrmů se dostala z 3 percentilu na 17 😉

marketcinki
autor
29. dub 2013

Ta kašička - Sinlac je prodejná v lékárnách? Malá mi sní tak 80ml mrkvičky s bramborou a krůtím masem, vše rozmixované a ještě se dotankuje MM 😀 . Tak nevím jestli třeba nemám málo výživné MM.... 😒
Přemýšlela jsem o tom, že jí dám nějakou kaši na noc, protože zatím ještě v noci kojíme tak 2x. Ale raději si nechám poradit a budu doufat, že se chytíme! 🙂

blondynka400
29. dub 2013

@marketcinki v lékarně, v DM, normálně v supermarketu, mají jí skoro všude- Výhoda je, že je nemléčná a přitom dobrá a navíc taky skoro bez alergenů.
Maso tak mal holčička? To bych nedávala, je to šíleně těžké na trávení...
Málo výživné MM neexistuje. Spíš má větší spotřebu.. Kolik váží? Je to lpší, než mišelínek 😉
Kaše na noc se dávat nemá max 2 hodinky před spaním a dle mé zkšuenosti to na počet kojení vliv stejně nemá. 2x za noc je náhodou super 😉

hav81
29. dub 2013

Příkrmy se začinají zeleninou,dávala jsem od Hami-první lžička.Přesně jak dlouho si nepamatuju.Ale to by vám měl říct doktor 😒 Kaši dávat můžete a nemusíte.Moje dcera jí třeba vůbec nechtěla,takže furt bylana na MM.

marketcinki
autor
29. dub 2013

blondynka400: moc děkuji za radu, určitě vyzkouším. Malá váží 5010g a 14.jí bude 5 měsíců. Prý máme spodní váhovou hranici. Jako malá měla problémy se zažíváním a i nyní se strašně rychle nadlábne, a pak se od prsu odtrhává a potřebuje si odkrknout. 🙂
Opravdu je 2x v noci v pohodě? Když jsem koukala na jiná mimiška jejího věku, tak jsem si přišla, jako kdybych jí nedávala najíst. 😀 Je droboučká.

blondynka400
29. dub 2013

@marketcinki malá měla ve 4m 4900 g a to žádné prolblémy neměla(porodní hmotnost 3250). Ale ona je hodně dlouhá a hubená, stejně jako její starší ségra... Teď jí je 5,5m a váží 6300 a má 71cm. Ona je ale šílená kyselina, vím, že třeba ode mne vypila 140ml, což je fakt hodně...
Hele 2x za noc je zlaté, fakt. Znám spoustu mamin, co by za to vraždily.... 🙂 U nás se v tuhle dobu kojila tak 3x-4x a taky jsem si říkala, že dobrý 😀
Ono spostu mimi je přežraných 🤐 Ono hubená mimink to maí pak snažší, když nevláčí ten tuk, do budoucna je to taky spíš lepší. Ale je zase potřeba, aby přibírala 🙂

katyxq
29. dub 2013

Spíš než bezhlavé vrhnutí se na příkrmy bych doporučil zavolat laktační poradkyni 😉, vynést sí míry a váhy do percentilových grafů - http://www.szu.cz/uploads/documents/obi/CAV/LET....
A Sinlac - přečti si složení, nakonec jsem se dopátrala i konkrétního čísla a obsahuje 15g sacharózy (bílého řepného cukru) na 100g, to není zrovna zdravé ani pro dospělé, natož pro miminko. A kojení 2x v noci je naprosto v pořádku, je to normální a přirozené (a to i ve víc jak roce, natož v necelém půl roce), kaši bych nedávala vůbec, spíš z ní bude v tomhle věku mít bolení a zácpu.

blondynka400
29. dub 2013

@katyxq no víš ono ne vždy laktační poradkyně pomůže a kojení stačí....
Ad sinlac, skoro každá kaše nějaký sacharid obsahuje. A sacharoza nemusí znamenat bílý řepný cukr, je to označení disacharidu 😉

blondynka400
29. dub 2013

@katyxq jinak nevím,kde si ten údaj našla. Ale dle tohoto to tak horzné nebude: http://www.kaloricketabulky.cz/sinlac-kase/

olusenka
29. dub 2013

@marketcinki já teda nejsem doktor, ale žádný zásadní problém tam nevidím, i když moc podrobností taky neznám. Pokud chce miminko, kterému je skoro 5 měsíců, kojení 2x za noc, myslím, že je to úplně v normě. Můj syn taky už kolem 5.měsíce pomaleji přibíral. Toje normální, žádnou tragédii bych v tom neviděla. To tě honí doktor, co? A straší? Jako leckterý jiný dr. Doktoři prostě honí váhu a tabulky. O výživnosti svého mléka nepochybuj, to v žádném případě, už několikrát jsem četla, že i ženské z rozvojových zemí s nedostatečným (nepestrým) jídelníčkem mohou mít kvalitní mléko. Důležité je, jestli je miminko spokojené. Lepší mít mimčo hubenější nebo akorát než faldíčkovaté, kterých v poradně v čekárně vidím spousty.
Když už začít s příkrmy, začala bych poledním jídlem a to jedním druhem zeleniny (příp. kaší). Myslím, že kaše na noc může být pro miminko těžká do žaludku, může ho po ní bolet bříško, budit se víc žízní atd. Já se celkem na začátku řídila radami ohledně přikrmování na www.kojeni.net.
Rozhodně by se nemělo začínat plnou miskou ale pár lžičkami a miminko zvykat pomalu, takže to přibírání by se pak taky lepšilo asi pomaleji. Někde jsem četla, že v ideálním případě by mělo miminko svou porodní váhu do 6měsíců zdvojnásobit a do roka ztrojnásobit, ale jak říkám, v ideálním případě.

katyxq
29. dub 2013

@blondynka400 já vím, co je sacharóza 😉 a taky vím, že to není nic, co bysme museli konzumovat, snad všude se píše, že se miminkům nemají cca do roka příkrmy sladit, ale u kaše by to vadit nemělo? Navíc na noc, kdy tělo zrovna moc nespaluje a už tak by dostalo z kaše dávku sacharidů z obilniny jako takové, takže bych slinivce dodala dardu sacharózou? Na českých webech mě zarazilo, že tam píšou sacharidy, ale už tam není vyplněné obvyklé a z toho cukry (většinou se tím myslí monosacharidy a disacharidy) jako na většině potravin, ve složení je cukr hned za karobem s 19% a za cukrem jsou rostlinné oleje (tuků je v kaši 10%), takže odhad byl, že cukru v tom bude něco mezi tím - a je http://www.mojalekaren.sk/nestle-kasa-sinlac-650g/. Ve složení je sacharóza, čili čistý cukr, není to melasa, není to třtinový hnědý nerafinovaný cukr, není to obilný slad (byť to vše jsou taky cukry s vysokým GI, ale alespoň trochu zdravější) k tomu umělé vitamíny, "krása". Jen jsem se utvrdila, že o nic nepřicházíme, když to nejíme, přijde mi to jako drahá rýže s cukrem.
Nikde nepíšu, že laktační poradkyně musí pomoci a že kojení vždy musí stačit, ale nechat se podívat laktační poradkyni a promluvit si s ní mi přijde jako víc než dobrá první volba, přecijen jsou to na dané téma odbornice. A když tady vidím, jak kolikrát pediatři maminky vyplaší, nutí UM nebo příkrmy, i když dítě přibývá naprosto OK nebo by to šlo vyřešit jinak ... radši víc nekomentuju 😒, kolika maminkám rady některých pediatrů odrovnaly kojení.
A 3. percentil není nic špatného nebo nezdravého, jsou to jen průměry, někdo tam být musí, jinak by ten graf jaksi nedával smysl, je potřeba stav dítěte posuzovat jako celek - moje malá byla i pod třetím percentilem a přesto je méně nemocná a je aktivnější než jiné děti na vyšším percentilu.

ssassi
29. dub 2013

@katyxq správně:o)

marketcinki
autor
30. dub 2013

@olusenka přesně jak říkáš! 🙂 Máme starší paní doktorku! 😀
Jsem klidnější, když si přečtu pár řádků o tom, že nejsme jediní hubeňourci. 😀 Protože jak jsi psala, všude kolem nás jsou "faldíčkáři". 🙂

marketcinki
autor
30. dub 2013

@katyxq Malou kojím cca po 2 hodinách přes den a nespokojeně nevypadá 🙂 🙂 . Tak to asi budu zase dělat svým selským rozumem a dle citu. Ono to bude asi nejlepší. 😀
No jooo, doktoři, co dodat, ale jinak si na naší doktorku fakt nemohu stěžovat, je perfektní, ale starší.
Díky moc

katyxq
30. dub 2013

@marketcinki moje malá jí po 2h i méně pořád, už od narození 😉, prostě jí míň a častěji, stejně do ní víc nenacpu, takže neřeším, je zdravá, spokojená a to je hlavní 🙂

marketcinki
autor
30. dub 2013

@katyxq to je super i já to tak praktikuji 🙂

blondynka400
30. dub 2013

@katyxq kaše by se neměla dávat na noc, ale minimáně 2 hodiny před spaním a to ne jeetě nějaké megadavky, jak se běžně dává. I domácí kaše podle mne není žádný veliký zázrak. Navíc tělíčka miminek spalují maličko inak, než dosplěých.. A když jsme u těch cukrů, tak třinový cukr slinivce dardu nedá? To snad nemůžeš myslet vážně. Jako ano, je to o maličko lepší, ale pořád je to cukr. Jako souhlasím, že by cukr do těchto věcí dávat nemuseli.... Co se týče toho webu, mrkni třeba na jogurty, tam rozlišují sacharidy a z toho cukry, nevím, proč zrovna tady by to mělo být jinak.
Já neříkám, že je sinlac něco úžasného, ale prostě na trhu neexistuje to, co bych si představovala a pro vyloženě malá miminka mi tohle přijde i co se týče stravitelnosti nejlepší, až jsou větší, dá se vařit doma. A umělé vitamíny, proč tedy málé dáváš nějaké práškové C, probiotické kapky? Nebo třeba mraženého lososa z lidla? To bych třeba zase nedala nikdy já, protože je to hnus a ne zdravá ryba 😝
A laktační poradkyně, fakt nechápu, co by měla ve 4m poradit. Když mimi je spokojené, mléka je dost, ale na váhu už to prostě nestačí. To se stává a je to první znak toho, že je čas začít s příkrmy.
S čím ale musím souhlasit jsou pediatři a jejich přístup ke kojení.... 😖
To samé jsem neřekal, že dítě na 3 percentilu je něco špatného, ale když se na to dostane pomalu z 50 percentilu a délka je někde na 95 percentilu , prostě je jasné, že MM je pro ní jaksi už málo.. To samé když mimi brečí, když vidí někoho jíst je jasné, že už je na příkmy čas. Každé dítě je jiné a je vhodné ho jindy přikrmovat a je jedno, jestli mu je 4 nebo 8 měsíců... Protože cpát dítěti příkrm proto, že mu je půl roku, ale nejeví zájem, je podle mne blbost největší 😝 A také nikdo neřekl, že hmotnost má vliv na nemocnost, ale sama musíš uznat, že prostě nějaký přírůstek mýt musí a dítě ve 4m nemůže stagnovat na váze, jenom prto, aby bylo stále čistě na MM 😉

katyxq
30. dub 2013

@blondynka400 Nezlob se, ale teď už to přenášíš do osobní roviny, reagovat moc nebudu, probiotika nejsou vitamíny, ohledně vitamínů D a C mám nastudováno celkem dost a vím, proč je dávám (např. to déčko od května do září dávat nebudu), navíc si moje příspěvky přečti pořádně ještě jednou, už jsem na většinu tvých poznámek vlastně odpověděla. A dobrá laktační poradkyně radí a pomahá ohledně kojení, až už je miminku měsíc, čtyři nebo dva roky (osobně doporučuju ty vyškolené slovenskou Mamilou, nejsou tak tabulkoví jako česká laktační liga, hodně preferují kontaktní rodičovství, intuici maminky a dají na pocity miminka), pokud dojde k názoru, že není ohledně kojení co zlepšit nebbo to není způsob, jak to už jak zlepšit, tak klidně doporučí dokrm UM nebo po 4. měsíci nemléčné příkrmy.

blondynka400
30. dub 2013

@katyxq taky si myslím, že my dvě se nemáme o čem bavit... Evidentně ráda dáváš někomu něco číst 😀
A u druhého už jaksi moc dobře vím, co je pro moje dítě nejlepší a jak na tom je, nemusím se spoléhat na laktační poradkyně a už vůbec, aby mi radily, zda mám přikrmovat nebo ne... (první jsem kojila do roku a půl, kdy se sama odstavila). Hold nejsem supermatka a ani mi to nevadí 😉

olusenka
30. dub 2013

@marketcinki a jak se ti faldíčkáři musí mít v létě, radši nemyslet. Náš Honzík je spokojený, na svůj věk a na kluka děsně ukecaný, a to mi stačí. I dr. už nějak přestal řešit, že je hubený, percentil ten nejspodnější, spíš pod (hlavně kvůli té vysoké výšce), dělal mu testy krve, vše ok, holt nemůžou mít všichni stejnou postavu. Jo, řídïla bych se intuicí.

marketcinki
autor
1. kvě 2013

Asi ano 😉
Ale co se těch našich příkrmů týče, tak je asi nechám, protože jí to celkem jde. Hlavně mrkvička+brambor+krůtí masko, to jí moc chutná. A Ani to neplive, protože je od malička zvyklá na lžičku....dávali jsme kapičky hned od malička, protože měla zažívací problémy. Hrozně hltala a pak si nedokázala krknout, prďolka malá. 😖

blondynka400
1. kvě 2013

@olusenka u vás to doktor někdy řešil? Co se dělají za testy, jenom ta krev? U mne doktorka tedy ne, ani u jedné... U té první na mne koukla a řekla, že to má po mně 😀 A teď u druhé jí tedy napsala ve 3m že je to drobný kojenec, ale zná mě a ví, že si stejně udělám co chci. Ale tu první viděla do roka asi jenom 3x, nebydlela jsme v tu dobu v čr. Ale tedy nikdy by mě nenapadlo to nějak řešit, prospívala dobře, jen jak píšeš byla vždycky dlouhá... Teď je třeba ta starší vysoká jako 5 letá holčička, ale váhu má jako tříletá 🙂

olusenka
1. kvě 2013

@blondynka400 když se synovi blížil rok, tak už to dr. komentoval při návštěvách. Na 10měs. mu bral krev na JT, KO a hlavně jestli nemá alergii na lepek, to že prý děti méně přibírají, ale výsledky byly v pořádku. Na 1 roce měl 80cm a 8,5kila. Dr. říkal, že už by měl mít 9-10kg. Ještě říkal, že mu pak jednou krev vezme, ale už nevzal, a teď už jen říká, že je prostě hubenější nebo neříká už nic. Vím, že holčička od katyxq byla i na gastroenterologii, buď si to sama vyžádáš pro svůj klid nebo pošle dr., je to na něm. Já bych to taky neřešila a neřeším. Pro mě nijak extra hubený není, celkově je akorát, tvářičky má pěkné, je spokojený, živý, hodně povídá, učenlivý, baští celkem dost (k obědu sní těch 250g, občas trochu méně), jí asi každé 2 hodiny nebo 2-3 hodiny. Za 3 měsíce vyrostl o další 4cm, takže teď na roce a čtvrt měl už 84cm. 🙂 Vel. 86 je mu na délku akorát ale v pase žalostně ohromná, bohužel.

blondynka400
2. kvě 2013

@olusenka jojo, o tom lepku jsem to tak slyšela... Prý se to běžně zjistí až ve 3 i více letech. Dítě je pořád hubené a pak za to může lepek...
V roce tedy měla maličko přes 9kilo, ale taky byla delší než váš Honzík. Ona byla tedy vždycky hubená, ale zároveň taková pevná a hodně svalnatá, když byla nahatá, tak nikdy jako yžle nevypadala, to oblečení je a bylo horší. 😖 Nejlépe jí jsou kalhotky, co měla v roce, ovšem teď to má jako pidi kraťasy, ale v pase jí jsou ok.. Nejhorší mi to přišl potom, co byla bez plíny, to na ní viselo vše... Ale už mám zmáklé značky, které mají stahování v pase a pod, "běžné" věci prostě koupit nemůžu, protože by to z ní spadlo 😝

sdpetra
3. zář 2013

Ahoj holky, chtěla bych poprosit o radu, s jakým příkrmem začít. Malý má ukončený 4. měsíc, doktorka nám sice řekla, že váží hodně (67cm a 8,4 kg), ale máme prý pomaličku začít.

marketcinki
autor
4. zář 2013

sdpetra: my dávali mrkev s bramborem a pak jsme pozvolna do tohoto základu přidávali ostatní zeleninu a kuřecí, krůtí a nebo telecí masíčko vše rozmixované na jemno. Postupem měsíců jsem malé přestávala tolik mixovat a snažila se jen mačkat, aby si zvykala na hrubší stravu....ale nám je už 8 a 1/2 měsíce. :D

edelin
8. zář 2013

Prosím o radu ohledně příkrmů... Všude tak nějak píšou začít mrkev, brambor a další zelenina, ale co je ta další zelenina? :D Možná blbý dotaz, ale já bych jí nerada dala něco špatně, za tři dny budeme mít 5měs. Máme vyzkoušenou mrkev, brambor, brokolici, dnes cuketku, ale nevím, co mohu dál? Odpo jablko - hrušku. Nikde jsem nenašla nějakou pěknou ucelenou tabulku... A co je můj problém - maso! Když vidím tady u nás v marketech to maso tak se mi nechce jíst ani mě natož ho dávat malé... Mohu jí přidat třeba první králičí? Přijde mi, že když ho koupím v masně nebude to takové "nadopované" jako třeba kuře... Od kdy špenát? Děkuju za rady.

llluckaaa
8. zář 2013

@edelin Další zelenina třeba řepa, dýně, patizon, brukev, občas ten špenát. Jasně, pokud máš přístup ke kvalitnímu králičímu, tak proč ne.

krmv
11. zář 2013

Nase zlaticko ma ukonceny 4mesic a ma 68cm a 6400g. Uz se natahovala u naseho jidla,ze chce taky a vaha uz taky stala,tak jsme zacli odpoledne davat bqgamboru a pak to zapije mim mlekem. Byla uplne stastna kdyz ji dostala.

blahova_andrea
11. zář 2013

my začínali zeleninkou k obědu, nejdřív jednodruhově, pak různé kombinace