Příkrmy od ukončeného 4. měsíce dle nové studie

iiivvveeettt
20. zář 2013

Ahoj maminy,
setkala jste se některá s tím, že Vám pediatr řekl ať začnete s příkrmy od 4. měsíce u plně kojeného a prospívajícího dítka? Máme 4,5 měsíce a trápila nás přes týden vodnatá stolice max. 3 denně, tak jsem volala doktorce, ta chtěla malou vidět a divila se, že už ji nedávám příkrm, že dle nové studie se má začínat už od ukončeného 4. měsíce a ať malé začnu dávat mrkev atd. Jsem z toho zmatená, kojím sice posl. cca 3 týdny co dvě hodiny přes den a v noci cca 4 krát, ale nevadí mi to. Malá prospívá.
Měla jsem v plánu začít cca za měsíc - už po jídle kouká a zkoumá.
Včera i dnes dostala cca 4 lžičky mrkve - stolice je lepší.
Tak mám dilema začít teda dávat dál nebo nedávat a jen plně kojit.
Další věc příkrmy vařit nebo kupovat? Doktorka mi doporučila, že pokud nemám vlastní zdroj, je lepší v tomto období už kupovat.
Děkuji za názory.

lv
20. zář 2013

já plně kojila do 6m, ale každé dítě je jinak zralé na příkrmy..pokud chce, kouká, zkusila bych. ale s tím, že máte na plné zavedení poledního příkrmu opravdu 2m času..ať tedy ochutná a dokojit..není kam spěchat..mrkev staví, asi spíš měla něco přes vás,co jí nesedlo..já vařím, domácí jsou teď v létě, s příkrmy jsem začínala v zimě, ale stále jsem vařila..kipuvané mi přijde neúměrně drahé, část jsem měla mraženo, část kupované zeleniny..

krmv
20. zář 2013

Ja zacla na obed davat bramburku a neco k tomu ve 4,5mesici.mala zacla taky strasne pokukovat po jidle,tak mela strasnou radost kdyz basti odpoledne. Po jidle ji vzdy dokojim jeste a pres den kojime po 2hod. A v noci 1-2krat.taky jsem ji zkusila dat od nestle-nemlecna kase,moje prvni kasicka a moc ji to chutnalo a pak zase dokojim a spinka skoro celou noc. Takze pokud ji chutna a pokukuje po jidtke tak bych ji dala uz asi nastal ten pravy cas.

pajenka
20. zář 2013

@iiivvveeettt Ahojky, řídila bych se svým pocitem, ne tím, co řekne doktorka 😎 pokud malá přibírá, je spokojená, nepláče, tak není kam spěchat, všechny živiny mu dáváš z mléka ty (pokud se kvalitně stravuješ a i kdyby ne, všechny vitaminy jdou první do mléka, až potom tobě, takže bys to nejdříve poznala na sobě, že je něco špatně). Možná doktorka myslela zavedení alergenů? Při plném kojení se to teď doporučuje. Příkrmy vařím doma z vypěstované zeleniny, na zimu mám v mražáku nebo uskladněnou, chápu, že ne každý má ty možnosti, ale stejně bych v zimě spíše volila kvalitní jednodruhovou mraženou zeleninu, než skleničku (pouze můj osobní názor). Kojení zdar! 🙂

iiivvveeettt
autor
20. zář 2013

@pajenka řídit se budu sama sebou 😉 Jen mi jde o názory jiných maminek - právě to zda se s tím setkaly. Studie je z roku 2008 aspoň co jsem dohledala. Pár mamin kolem sebe mám co plně kojí a příkrmy dávají na radu pediatra od 4. měsíce. Já chtěla až ukončený 6., pak když jsem viděla jak malá kouká na mě a je zvědavá, tak jsem si říkala, že to ozkouším dřív, ale né zase až tak 😀
Bohužel vlastní zeleninu nemám. Pokusím se v okolí najít nějak dobré zelinářství a uvidíme co ji pak pojede 🙂
Doktorka myslela už příkrmy jako takové, protože mluvila o celé dávce. Je to bývalá primářka gastroenterologie, tak by měla vědět - vydala i několik knížek o stravě. Tak asi hoooodně pomalu začneme jen po pár lžičkách.

pajenka
20. zář 2013

@iiivvveeettt Tak ta naše je asi pozadu, mně doporučovala jen zavést ty alergeny a přikrmovat až po tom 6.měsíci 🙂 ne že bych ji nějak poslouchala 😎 zkus mrknout po bedýnkách, měli by dovážet i přes zimu, nevím, odkud jsi, ale snad v každém okresu je něco takového

lenik750
20. zář 2013

@iiivvveeettt , já jsem úplně ve stejné situaci..malá ma 4,5měsíce.. Ve 4měs.měla 8kg a je stále plně kojena.Mám již třetí dceru při které se mi konečně daří kojit a tak si to užívám.Doktorka mi na prohlídce řekla..že od 5měs.můžeme začít s příkrmy..no uvidíme..možná že začneme od 5měs.možná až od 6měs.Po MM krásně prospívá..tak si říkám že není kam spěchat.A popravdě mi to příjde i pohodlné..protože máme ještě 2letou dcerku a je to fakt fičák. Ale když si vybavím že před 13lety jsem nejstarší dcerce dávala od 6měs.příkrm (kojená byla jenom 6týdnů),další názor před 1,5rokem od 5měs. (kojená..později částečně) byla necelé 3měs. a nyní máme 4,5měs nejmladší a kojená je plně a na příkrmy nám bylo doporučeno 5měsícu, Určitě na malé pozoruji..že aktivně sleduje co jim..tak si myslm..že asi pomalu začneme okolo 5..5,5měsce 🙂)

niax
20. zář 2013

Ahojky, jak mi bylo řečeno, tak ani sami doktoři se nemůžou shodnout na tom, co doporučit, co je lepší a výsledkem jsou dvě skupiny názorů - a)doktoři gastroenterologové, co doporučují od 4. měsíce, b)doktoři- alergologové.
Líbilo se mi doporučení mé alergoložky (pro dítě, které je plně kojené a prospívá) --- plně kojit do 6 měsíce plus mezi 4 až 6 měsícem zavést lepek.
Jo a ještě poznámka - speciálně do šestého měsíce je mimi velmi citlivé na dusičnany, tak pokud chceš přikrmovat, dej pozor na to jakou zeleninu a ovoce použiješ.

daasenka85
20. zář 2013

Ahoj, holky tu všechno řekly, co bych poradila. Jen doplním svou zkušenost, že přikrmuji od ukončených 6 měsíců, necelé 3 týdny. Malá je taky jedlík, aspoň jsem si to myslela, kojíme odzačátku dost často, váží asi 7,7 kg a to měla 2,3 kg, když se narodila.. Po jídle kouká od necelých 3 měsíců, už jsem si říkala, že ji trápím "hlady". Ale byla jsem překvapena, ona té zeleniny moc nesní, akorát jí chutná cuketa, dýně a špenát, brambory nějak zvlášť, mrkev zatím nechce skoro vůbec.. Vždycky výše zmíněnou zeleninu různě kombinuji. Každé je jiné, dýně ale snad chutná všem dětem z mého okolí 😀 je to samozřejmě na Tobě, ale mám názor, že pokud matka nekouří a nepije alkohol (nemyslím sem tam malé pivo nebo sklenku vína), tak kojením dává dítěti to nejlepší.. Nicméně je samozřejmě možné, že se časem prokáže něco jiného, stravování je fakt věda. Dřív si nikdo neuměl představit den bez masa a mléčných výrobků (="poctivá domácí strava"), dnes se zase mléčné výrobky dospělým moc nedoporučují, o mase se se taky začíná pochybovat (samozřejmě záleží nejvíc na zdrojích). Já si našla v okolí bio farmu a budu si objednávat bedýnky ovoce a zeleniny odtamtud.. S masem pro malou ještě nevím, jak to udělám, možná taky něco takového. Tak hlavně, ať jste spokojené, holky, ať se rozhodnete jakkoliv!

lucieandrlova
20. zář 2013

My jsme přikrmovali od ukončeného 5-tého měsíce. Dcera si "řekla" sama... Začala mít větši hlad a chtěla najednou mléko po 1 hodině znovu... Volala jsem doktorce a ta doporučila, ať začneme s příkrmy. Řekla, že dnes už jsou skleničky kvalitní, tak ať se rozhodneme sami, zda vařit nebo kupovat skleničky. Protože měla reflux a navíc jsem ji všechno mateřské mléko odsávala (odstavila se po 1 měsíci...), tak jsem byla na shánění zeleniny a vaření dost unavená. Takže jsme začali skleničkami. Nejdřív zeleninou, pak zeleninou s masem. Nejraději má Hami a hotové kaše (ovesnou a banánovou) ve skleničce od Hippu. Později jsme přidali jogurty od Hami a pudinky od Nestlé.
Výhodou skleniček je, že se dají vzít všude sebou (nákupy, výlety, dovolená...) A dají se skladovat bez lednice do 25 st C Nevýhodou je cena.
Malé chutnají doteď a doplňuje si tak občas svačinky k normálnímu jídlu... Výhodou to je také u nemoci. Když má mít dietu a odmítá jídlo, tak kuřecí nebo krůtí se zeleninou sní a pak přidáme i ten jogurt a postupně se zase vracíme k normálnímu jídlu.
A naopak jí vůbec nechutnají přesnídávky, ale ovoce jí v pohodě.

iiivvveeettt
autor
21. zář 2013

Holky, je to mazec. Rozhodovat co nejlépe za ty naše dětičky. Hledala jsem na internetu informace o té nové studii a moc jsem toho nedohledala.
Jak jsem psala výše doktorka mi doporučila teď skleničky. Kamarádka toto doporučení od svého pediatra dostala také - že na ty začátky je to lepší právě kvůli těm dusičnanům.
Pak mi taky říkala, že děti potřebují železo, které je v mase, ale není v MM. (teď jsem si na to vzpomněla)
Začnu tedy asi na skleničkách a přejdu k vaření - potřebuji si právě dohledat, zda do Liberce dovážejí bedýnky - kdyby někdo věděl - sem s tím ;)
S masem to bude pro mě síla. Jím ho minimálně a od porodu se mi ze syrového dělá zle, ale jednou za čas to zmáknu.
Zkusím se ještě na to dotázat nějaké laktační poradkyně - víc hlav víc ví. 🙂

llluckaaa
21. zář 2013

@iiivvveeettt Já teda netuším, o jaké studii tvoje dr. mluvila. Co jsem slyšela já, tak se má od 4. měsíce, dokud je dítě plně kojeno, zkoušet potenciální alergeny. Ale že by se měly nahrazovat dávky MM nemléčnným příkrmem, to ne.
Jinak bedýnky zkus pohledat tady: http://www.bedynky.cz/bedynky/liberecky-kraj Já teď občas beru bedýnku od bio zemědělce od nás a má na příkrmy prima věci (teď brambory, řepu, dýni, cuketu, mrkev, patizon.). A cenově to nevychází nijak zvlášť draze 😉

iiivvveeettt
autor
21. zář 2013

@llluckaaa Děkuji. Našla jsem pouze toto: http://www.babyonline.cz/vyziva-deti/smisena-st...
Dle toho teda určitě postupovat nebudu, ale řekla bych že něco takového doktorka myslela.

lucyvivien
21. zář 2013

@iiivvveeettt já jsem kojila 2 roky a do 1 roku jsme byli bez jakýkoliv příkrmu, malá prospívala na 1 , stejně i její imunita. A abych měla jistotu , že ji nic nechybí, chodili jsme každé 3 měsíce na odběr krve k pediatričce, aby se vyhodnotilo, zdali ji chybí nějaký vitamín nebo prvek atd... a vždy bylo vše 100 % v pořádku, dokonce měla některých vitamínu moc 😀 takže za mě přikrmovat od 4 měs. je blbost, navyše je to zbytečná zátěž pro ledviny, jelikož nejsou ještě plně vyvinuté - ještě se formují 😉

llluckaaa
21. zář 2013

@iiivvveeettt Myslím, že udividíš sama, jak bude dcera na příkrmy reagovat, raději nic neuspěchat 😉 Když máš problém s masem, tak dávej aspoň žloutek a z masa vývary.

pisisvori
21. zář 2013

můžu se zeptat, jak se zavádí alergeny, když ne v příkrmech? Jako třeba ,že dostává ochutnat rajče, ale jen lžičku každý třeba 2-3den??? Jsou na to nějaké odkazy. Díky

llluckaaa
21. zář 2013

@pisisvori Je to víceméně popsané tady: https://www.modrykonik.cz/zavadeni-detskych-pri... Mezi 4.-6. měsícem to není zavádění příkrmů ve smyslu nahrazování jedné mléčné dávky zvyšováním množství příkrmu, ale spíš seznamování mimča s alergeny. Jak píšeš, jsou ty dvě lžičky nějaké potraviny pár dní po sobě.

pisisvori
21. zář 2013

@llluckaaa díky🙂

ajmamka
18. pro 2014

Ahojky my začaly s příkrmy od ukončeného 4měsíce a malýmu to prospívá,nejen že sme se zbavily prujmu,ale i kolik.Zatím sme u dopolední svačinky s ovoce a obědu,který se zatím skládá se zeleniny sem tam přidám kuřátko,akorát mi už dochází nápady.Jinak každé mimčo je jiné.

lennus
18. pro 2014

@iiivvveeettt Taky mi to pediatr říkal, ale než jsem se k tomu odhodlala, nepřišel mi k tomu vůbec zralý, začala jsem až v tom půl roce. Jako ještě to chápu u nekojených dětí, ale já taky kojila, stále kojím, byl mu rok.
Já jsem si nakoupila bio zeleninu a část očistila, nakrájela na kostičky a zamrazila a z toho pak vařila, byla to rychlovka. Zeleninu nakupuju z Freshbedýnek - www.freshbedynky.cz
Nejsem zastáncem skleniček, ani mi to chuťově nepřijde úplně fajn, vše chutná stejně. Ale občas koupím na cesty nebo teď kvůli masu.
Jo a na mrkev pozor, malého dost zacpala, chce to po troškách. Ono se stejně začíná malinou dávkou, dítě jen olizuje lžičku a sleduje se reakce. Já prvně dala dýni hokkaido.

lennus
18. pro 2014

Ve 4 měsících to dítě stejně nemá šanci tu skleničku sníst, ta se má do dvou dní navíc spotřebovat, to dítě se teprve učí polykat a seznamuje s jídlem. A opravdu to zkuste ochutnat, mně to přijde hnus, vše voní (smrdí) a chutná stejně, ať je tam hovězí nebo ryba či jen zelenina. Jinak já začala dávat maso až před rokem. Můj pediatr říká, že se už ví, že maso není tak potřeba, jak se tvrdí, píšou to i v těch medicínských časopisech. Já sama nejsem masař, ale ani vegetarián, takže tak nějak s mírou. Do té doby jen zeleninu a postupně jsem přidávala přílohu - jáhly, rýži, quinou, amarant.

polaks
18. pro 2014

Toto nechápem,že podľa novej štúdie,ja chápem,že všetko sa vyvíja a doba ide dopredu,ale načo dávať plne kojenému dieťaťu už v 4 mesiacoch príkrm,ak to teda dieťatku stačí a nemá hlad.
@lennus A súhlasím s vami,tie príkrmy v skleničkách sú hnus,smrdí to a má to hroznú chuť. Raz,keď sme cestovali autom,tak som to kúpila,že to bude lepšie,keď niekde na benzínke zastavíme,dáme zohriať do mikrovlnky a bude,synovi (vtedy 7m) som dala prvú lyžičku,vypľul to tak,že sme mali oprskané celé predné okno.Tak mu vravím,veď je to výborné aha aj maminka si dá...dala som si to do pusya v tú ranu som sa otočila a vypľula som to,bolo to nechutné.TAkže som drobca nakojila,kúpila som rýchlo banán a trochu mu dala.
Deťom som vždy pripravovala domáci príkrm,každý deň čerstvé,veď na tom nieje nič ťažké a nijako to nezaberá čas.Väčšinou som jedlo pripravovala v parnom hrnci,takže jedlo malo ozajstnú chuť.A hlavne to deťom vždy chutilo.

lennus
18. pro 2014

@polaks Taky mi na tom nepřijde nic těžkého vařit domácí. Teď už jí pomalu s náma, protože se stravujeme slušně, jen zatím nechci, aby jedl uzeniny, sladkosti v podobě jednoduchých cukrů a samozřejmě moc kořeněné a ostré.
Já to nechápu, ale náš malý ty skleničky jí, když už je to nutné - on je taková kyselina, jede mu vše - kozí jogurt, avokádo, já mám problém ochutnat lžičku, jestli to není horké, když to ohřívám, je to vážně k zblití! 😀 No aspoň kupuju bio z DM.

Holky, chce to se trochu řídit i zdravým selským rozumem, pediatři toho někdy nakecají! 😀

iiivvveeettt
autor
18. pro 2014

@lennus dotaz už je trošku z mé strany za zenitem 😀 ale v tom co jsi napsala s Tebou plně souhlasím ;)

lennus
19. pro 2014

@iiivvveeettt Taky jsem si všimla! 😀

romantika
19. pro 2014

Ja jsem stihla obe varianty, se starsi pred 4 lety jsem usilovne drzela 6 mesicu kojeni a doted toho lituju. dr. porad ze to je nejlepší, mala nepribirala, rvala, kojila jsem co pul hodiny, jak pisete srajdy. proste peklo. S druhym jsem cekala asi do 4,5 a najela na mrkvicky. ono stejne dlouho trva nez se to nejak nastavi. ale u obou deti se mi v cca 4 mesiciech zacal projevovat zajem o jidlo, coz je pry taky znak ze můžete. a u druhého jsem ani necekala na nejaky lepek do 10 m a do roka mlecne. proste zkousime a vse ok. Jinak u první preferovali sklenicky, ale ta domaci jidlo nechtěla, druhy papa normalne jidlo s nami. solit a korenit jsme se tak nejak odnaucili s první. ja bych se hodne držela dítěte, ale zase moc nenatahovat, protože zase pak je obdobi, kdyby by mohl prijit nezajem. A mrkvicka je super, tou hustime vždy když je srajdicka. Ono taky to mliko třeba uz není tak echt fajn, ja třeba mela hodne mlika ale porad jsem se trapila ze mne se dela hodne předního a zadni nic moc, takze deti sice pili dost ale porad to tekute a nic moc z toho. takze chce se to zamyslet, a jako mama uz vite. jestli se vam to zda brzo tak vyckejte mesic, ale moc bych neprotahovala.spis pomalu a postupne.

sakura32
1. říj 2019

My jsme začaly s příkrmy až v 5 měsíci