Příkrmy od ukončeného 4. měsíce, poraďte

borsacka
2. črc 2013

Ahoj holky. Zítra máme ukončený 4. měsíc a v pondělí nám paní doktorka řekla, že můžeme začít s příkrmama - na noc kaši nebo nemlíčnou rýžovou kaši do mlíčka, k obědu mrkvičku nebo brambor a za 14 dní ke sváče banán nebo jablíčko. Mám ale takový menší problém. Když mi to paní doktorka říkala, tak jsem zrovna malého uklidňovala a oblékala po 2 očkování, takže mě napadla spousta otázek až po a naše doktorka má teď dovolenou, takže ji nemůžu zavolat a zeptat se. Prakticky od ukončení šestinedělí kojím, ale i přikrmuju mlíčkem od Beby, protože nám malý nepřibíral. Ode mě vypije tak 50-900 ml (nejvíce ráno) + dostává 90 ml příkrmu přes den a 120 ml na noc - krmíme 5x denně. Je mi jasný ta kaše, to jsem ještě pochytila, že mám nahradit do dokrmování Bebou. Ale co ten zbytek? Jak velkou mrkev nebo brambor mám třeba udělat k tomu obědu a jak poznat, že se z toho malý najedl dost nebo ještě ho musím dokrmit mlíčkem (to nám také řekla paní doktorka)? Ta svačinka to samý - kolik toho jablíčka nebo banánu? Prosím zkušené maminky o radu. Díky.

slunicqqo
2. črc 2013

my jsme začali kaší, pokud přibírá a nemá hlad, tak bych to nehrotila a začla klidně později, jestli ale budeš začínat tak se dává napřed mrkev uvařit rozmixovat na kašičku a první den dej lžičku nebo dvě zbytek at vypije mlíko takže jestli vypije mlíka třeba 90 a ještě od tebe tak bych dala dvě lžičky mrkve + kojení a zkusila bych dát toho mlíka třeba 70 ml, další den zkusíš už třeba 4 lžičky pak kojení pak třeba 50 ml mlíka, a takto budeš každej den přidávat dokud se nedostane na plnou dávku zeleniny k obědu to je tak 120 až 180gr jak u koho někdo sní mín někdo víc, neboj dítě pozná kdy má dost a dá ti to najevo, až sní celou dávku tak ještě musíš dát bud pití vodu nebo čaj, nebo pokud kojíš tak dát od sebe, prostě aby to mimčo mohlo zapít, takto vyzkoušíš postupně všechny druhy zeleninky, pak začneš přidávat i maso, až odzkoušíš mrkvičku, můžeš zkusit mrkev a brambory, pak třeba brambory a cuketu, atd, vždycky vydrž 3 dny u jednoho nového druhu aby se mohla projevit alergie, maso napřed začneš jednou týdně, pak víckrát , jednou týdně bys měla dávat žloutek, pokud odmítá maso, můžeš i víckrát

anina32
3. črc 2013

Možná by stačilo začít kojit častěji než jen 5x denně, to mi přijde hrozně málo, proto nepřibývá☹ a nemuseli byste ani dokrmovat UM. Syn mi od narození pil 8-12x denně, se zeleninkou jsme začínali na půl roce.

lv
3. črc 2013

taky se mi zdá 5x denně mlíko málo, na tento režim jsme najeli asi v roce. Doplním už jen co je tu sepsané, do každé zeleniny trochu oleje, másla, sádla..do plné porce kávovou lžičku. Některé dítě sní plnou porci do týdne a dokojit už nechce, některému to trvá měsíce, než se vzdá mlíka..

jancip
3. črc 2013

@borsacka Pokud je dítě spokojené, s příkrmy bych ještě počkala.

betysek
4. črc 2013

5x denně se mi taky zdá málo. Já jsem tedy obě děti plně kojila do 6 měsíců,tak že netuším, jestli se při UM krmí méně často. Ale já jsme kojila min. 7x za den. Pokud přibírá, tak bych s příkrmy taky počkala, švagrová měla malou jen na UM od 4 týdnů a začala s příkrmy taky až od ukončeného 6.měsíce....

paja7388
31. črc 2013

Ahoj maminky, prosím o radu, malá už měla 4. měsíce a už od narození je na UM, protože jsme měli v rodině úmrtí a mlíčko se ztratilo, maličká krásně přibírá na váze a už jsme zavedli kašičku. Takže jsme začali v poledne dávat mrkvičku, malá mi snědla tři lžičky úplně bez problémů, ale už od mala má problém s kakáním a má pořád nějaké prdíky nebo zácpu, teď už je to samozřejmě mnohem lepší, ale už po těch třech lžičkách mrkve se večer kroutila a měla bolení, že jsme museli použí rek.rourku. Mám i přesto dál dávat malé mrkvičku (ikdyž je známe že mrkev staví)? Děkuji za radu..

baris
31. črc 2013

@paja7388 nedávala bych samotnou mrkev, ale třeba s bramborkem ...

Moje holky mrkev - syrovou ani vařenou nejedly - začaly ji jíst (v omezeném množství) až po 2 roce - nechtěly jí.

Jinak moje holky taky od narozní na UM. Kašičku snědly občas a s odporem 😠 , přesnídávky ani omylem a defacto do roka vyrostly na 3 skleničkách (špenát s bramborem, brokolice, jehněčí s bramborem). Vařenou zeleninu - mohla jsem kupovat v obchodě, na zeleninovém trhu, od známých ze zahrádky ... nesnědly ani jednu lžičku. No a od půl roka jogurty 😀 a rovnou ovocné, protože bílé taky tak nějak neprošly.

paja7388
2. srp 2013

baris: a za jak dlouhou domu, jsi zavedla maso?