Příkrmy po domácku, poraďte jak na ně

tuky1983
3. lis 2013

Maminky, je tu některá, která dělala domácí příkrmy namísto těch kupovaných? Můžete poradit jak na ně🙂?

tuky1983
autor
3. lis 2013

Haničce bude 5 měsíců, začali jsme kupovat přírmy od Hami od 4.měsíce, kojená není již od srpna. Zavedli jsme už i ovocné dopolední svačinky - též kupované od 4.měsíce....CHtěla bych zkusit spíše domácí, zkušenosti a rady?

zuny
3. lis 2013

@tuky1983 já vždycky začínala mrkvičkou (uvařit ve vodě a spolu s ní rozmixovat), pak k tomu jsem přidala brambory(zase rozmixovat).Malej kastrůlek, kde jsem dala ingredience (mrkev,brambory,petržel,dýně, pak rýže), uvařit a rozmixovat. Později jsem vařila vývar (od 7.měsíce) jako polívku pro všechny, tak jsem odebrala a rozmixovala jsem maso+brambory/rýži+mrkev+petržel.Měla jsem to vždycky na dva dny. Někdy jen brambory+UM jako kaše+vaječný žloutek.Květák a brokolice jsou taky první příkrmy, ale kluci měli po nich bolení.
Na ovocnou svačinku jsem rozňahňala banán (nejdříve s UM), pak domácí přesnídávky, od 8.měsíce do něj piškoty.

tuky1983
autor
3. lis 2013

Díky🙂 Chtěla jsem dělat domácí přesnídávky, zavařit🙂. Akorát jsem dostala recept, kde se zahušťuje van.pudinkem, a z toho jsem teda jelen teď. Mám ten puding udělat z UM?

zuny
3. lis 2013

@tuky1983 dělala jsem klasicky, kde se zahušťuje vanilkovým pudingem a pak se zavařuje na 80stupňů, toho bych se nebála.Ale dávala bych jí to až aspoň od 6.měsíce, je ještě malinká. Já jsem přikrmovala prvního od 6.měsíce (byl na UM) a druhýho od 5.měsíce. Až po měsíci měli ovocný příkrm. Do té doby kaše, co se prodává (sunar,hami). Nejvíc jim ale chutnal banán s UM. Od 8.měsíce se může lepek, maso a vaječný žloutek, ale bezlepkový jsou třeba jáhly.
Od toho 8.měsíce jsem už dávala i jogurt.
Už si moc nepamatuju, budu muset si to ale zase obnovit 😉

lv
3. lis 2013

vařím od začátku příkrmů, zeleninové příkrmy podobně jako zuny, na 2 dny. ovocné, ani masozeleninové příkrmy nezavařuju, ale mrazím. Do tvořítek na led jednodruhovou zeleninu, pak sesypat zmražené kostičky do misky či sáčku a když chci "složit oběd" hodím kostičku, dvě mrkve, dýně, petržele, brokolice, cukety, květáku..nemrazím jen brambory, jsou hnusné. Maso jsem měla namraženo po druzích, králík, krůta, kuře, telecí, později hovězí a ryby. Vejce používám od 7,.polovinu celého, třeba do špenátu a později do červené čočky. Jako přílohu rýži, jáhly, pohanku. Po zavedení lepku vločky.

zuny
3. lis 2013

@lv bílek by se měl až od roku?Zavařovala jsem jen přesnídávky, jinak souhlas, klidně zamrazit.

@tuky1983 nebo můžeš uvařit jablíčko a rozmixovat, nemusíš dělat klasicky přesnídávku.Já jsem pak zahušťovala ovocné příkrmy kukuřičnýma křupkama nebo ve zdravé výživě se dají koupit jiné druhy křupek bezlepkových.

lv
3. lis 2013

@zuny názory na bílek se různí, před 6lety u 1.dcery byl bílek až v roce, jako možný alergen, ale teď se zas možné alergizujícíc látky zavádí v imonologickém oknu 4-6měs věku, že se přišlo na to, že pozdější zavedení do jídelníčku stejně případnou míru alergie nijak neovlivnilo. Ovšem pravda je, že vše potřebné pro mozek a tělo je ve žloutku.

zuny
3. lis 2013

@lv jo, to je jak s tvarohem, dr mě říkal, že klidně ho můžu dávat od 8. měsíce a můžu i sladit a trochu solit 😉

lv
3. lis 2013

@zuny v tom aby se prase vyznalo, já tvaroh zas až po roce, že má moc bílkovin a tělo jej nedokáže zpracovat, zatěžuje ledviny..co odborník to názor. Sladila jsem glukopurem, nebo javorovým sirupem, později hnědým cukrem, ale fakt minimálně..sůl taky až po roce..

ivabend
3. lis 2013

Ahojky, necetla jsem vsechny prispevky, jen povim jak to bylo u nas, bylo nam 9m. Mala nebyla kojena, od 4.m prikrmy - nejdriv zelenina, potom ovoce, pak maso atd... vzdy s odstupem 1-2 tydnu. Od 6.m bastime v podstate cokoliv, vcetne lepku a mlecnych produktu (tvaroh, lucina, jogurt). Presnidavky jsem take zavarovala, a zahustovala pudinkem. Ten jsem rozdelavala v trosce vody, takze zadne mleko, zavarila klasicky. Presnidavky jsou vyborne.
Jedine cemu se vyhybame je vyrazne koreni, dochucuji bylinkami. Zbytecne nesladim, nesolim, ale trochu dochucuji. Bilek nedavam napr na chlebik nebo do pomazanky,ale na druhu stranu do polevky rozdelam klido cele vajicko.
Mala nemela s nicim zadny problem, nikterak jsme neztloustli, ani zadne jine efekty. Naopak - sbastime absolutne cokoliv. :D Varim uz spolecna jidla, me mene soli nevadi a pritel to ani nepozna :D
Jinak kdyz jsem ji jeste varila solo, vzdy jsem pripravila vice porci, ktere jsem napytlickovala a zamrazila. Nezavisle na tom,co to bylo. 🙂

veruska007
4. lis 2013

Já dělala domácí a zas budu, zamražované. Napřed jsem uvařila ve vodě v kastrolech zeleninu, přílohy a maso, např. mrkev, brokolici, květák, špenát, cuketu, .... brambory, těstoviny, rýži, ...., kuřecí, králičí, krůtí maso. Namixovat. Nechat trochu vody, ve které se vařila zelenina, ať je to kašovité. Pak jsem to do kelímků např. od jogurtu, plastových krabiček apod. různě namíchala a zamrazila. Potom to ohřívám v kastrůlku, přidám trochu olivového oleje. Za tři minuty mám hotovo 😉. Dělala jsem to takto cca od 6 do 12 měs., za chvíli to plánuju zas 😉

cintan
22. led 2014

Sem to určitě nepatří ale nevím kam mám dotaz zařadit ☹ máte někdo zaručený tip na flíčky na oblečení od mrkvového pyré a přesnídávek nějak my to nechce ničím pustit dolu