Příkrmy pro 8měsíční mimčo

adela01
20. zář 2016

Ahoj maminky,chtela jsem se zeptat:maly bude mit 8 mesicu doktorka nam rekla ze uz muze jist jogurt a muze i chlebik s maslem a sunku muze 1×za tyden nebo kvalitni tvrdy syr nastrouhany a jen trochu mu namazany chlebik v tom namocit. Jaky na to mate nazor? A jake popripade maslo dat? Neni lepsi treba lucina nebo tak neco? Maly je porad kojeny a papa pekne. Rada bych mu uz zavedla neco jineho zatim mel jen maso-zeleninovy prikrm na obed a odpoledni svacinku mel ovocny prikrm. Dekuji za odpovedi a za rady 🙂

ladyhacek
21. zář 2016

v 8m mi malý doporučovaný jogurt hollandia zvracel > zda nebyl připraven nebo to bylo jogurtem to je otázka, ale v 9m chocenský zbaštil .
Chleba dělám domácí dávala jsem méně soli > ale pečivo mel málo.
syn má 18m a šunku jsem tedy nedávala snad do 14m a teď já má jen občas 1x za týden někdy za 14 dní. Ale sýr má rád 🙂 (gouda, čedar - kvalitní)
Dávám na pečivo klasické áslo (jihočeské), dělám domácí lučinu a měl i mazací čerstvý sýr teď nevím značku.
osobně bych dala jogurt a rohlík či cheba jen na okousnání - ochutnání 🙂

mialagia
21. zář 2016

@ladyhacek mě malá po jogurtu taky zvracela a to obloukem, přitom měla jen pár lžiček s ovocnou přesnídávkou..takže nee..stejně má ztm furt moje mlíko tak no stres😃

astyna
22. zář 2016

@slimacikmia

asi bych na tebe měla reagovat, ale mě se ta slovenčina fakt nechce překládat do češtiny 😀 Takže ti ani nebudu vysvětlovat české statistiky 😀

astyna
22. zář 2016

@mialagia

Já si myslím, že každého málo neuškodí, ALE asi by tam měl být zapojen selský rozum - když se kouknu, kolik dětí jí do roku uzeniny (sůl, glutamát)...

Také mám doma pekárnu 🙂

slimacikmia
22. zář 2016

@astyna jeee, tak já můžu psát česky, ale ta gramatika určitě nebude 100%-tní, to se omlouvam... Mám ti to, co jsem psala přeložit do češtiny? Rozumím, že někdo může mít se slovenštinou potíže, v práci to taky tak mám...

astyna
22. zář 2016

@slimacikmia

Já jsem tě asi v kostce pochopila :o) taky souhlasím s tím, že na internet může psát kdokoliv cokoliv, ale mě šlo spíš o ty obecně známé věci, jako že ČR vede ve množství rakoviny tlustého střeva např. a že si za to často můžeme špatnou stravou sami.

slimacikmia
22. zář 2016

@astyna to jo, taky vedete v množství vepřového masa a uzenin a alkoholu (piva), myslim, které spořáda průměrný Čech... :( je těžké s tím ale něco dělat...

astyna
22. zář 2016

@slimacikmia

více piva vypije Německo, ale na hlavu to lépe vychází na Čechy 😀 a jsme na to hrdí! Stejně jako na naše vinice, které zná celý svět...Ale to jen tak na okraj 🙂

makovaapanenka
11. bře 2018

Zkousim ozivit diskusi, tema mi prijde nejblizsi tomu, co prave resim, kdyz tak me odkazte jinam, ale nic lepsiho jsem nenasla. Dcerka (8 mesicu) do pul roku plne kojena, pak jsme zacaly v poledne se zeleninou a v 7 měsících dopoledne s ovocem. Poledni mlecnou davku uz mame davno nahrazenou, ovoce postupne zvysuju, ale dnes jsem musela dokojit po 250(!) ml hrusky (jeste stridam s jabkem a bananem a ruzne kombinuju). Momentalne kojim po probuzeni, za 1,5 az 2 hodiny ovoce, pak podle toho, v kolik vstavala a jak dlouho dopoledne spi, 150 ml (maso)zeleninoveho prikrmu (vic nechce) a pak uz jen kojim co 2 hodiny, ted chci vecer zacit zkouset kase, v noci spi 10 hodin v kuse, pokud ji netrapi zoubky. A ted ten dotaz: Mam stale zvysovat dopoledni davku ovoce, az zcela nahradim kojeni, nebo se zastavit na urcitem mnozstvi ovoce (jakem?) a pak dokojit a nechat to na dcerce? Jde mi o to, aby mela dostatek zivin. Jeste dodavam, ze ma tezkou alergii na bilkovinu kravskeho mleka, takze nemuzu zaradit jogurty.

lenkas1982
12. bře 2018

@makovaapanenka Ahoj, 250 ml ovoce mi osobně přijde až dost. Jediné "doporučení" na množství různý typů potravin znám zde http://www.kojeni.net/images/soubory/prikrmy_ta...
Sice se mi tam některé věci nepozdávaly, ale celkově si myslím, že to není úplně špatný průvodce. Každopádně víc než 250 ml bych rozhodně nedávala, spíš bych ubrala. Ono jestli se takhle napucne i s kojením na dopolední sváču, tak o to menší hlad bude mít na ten oběd. Že toho ovoce tolik zpucne není na druhou stranu moc překvapení, je sladké, to dětem většinou chutná.

makovaapanenka
12. bře 2018

@lenkas1982 Diky za odpoved. Ty stranky znám a taky z nich vychazim, proto mě překvapilo, ze dcerce nestaci ani 250 ml. Jenze kdyz ona ma potom opravdu hlad, place a sape se mi po prsou. Kdyz jsme byly na 200 ml, zkusila jsem ji pak nedokojit, ale na prochazce mi potom plakala hlady. Dnes jsem dala 300 ml jablek a to ji konecne stacilo, dokojit nechtela a k obedu snedla 150 ml masozeleninoveho prikrmu jako obvykle. Tak ja zkusim snizit na 200 a dokojovat, kdyz tak se jeste poradim s doktorkou, v patek jdeme na 8mesicni prohlidku.

astyna
12. bře 2018

@makovaapanenka

a není to moc řídké? Já mám zkušenost, že když je příkrm moc jemný, není tak výživný a dítě má dříve hlad.

luj89
12. bře 2018

@lenkas1982 ahoj, ja davam max pulku kusu jablka ci hrusky ci bananu. Nic nevazim, takze nemam predstavu kolik g to je. Kazdopadne v tomto veku se jeste rozhodne nemusi u kojenych deti nahradit kojeni prikrmem... ja kolikrat kojim pred, po i v prubehu prikrmovani 😀. Jinak kojeni neni jen o jidle, ale i o piti, prituleni, uspani, regulaci dechu a telesne teploty... Myslim, ze na to jdes moc vedecky a technicky. proste koj na pozadani a je to🙂

biedronka10
Autor odpověď smazal
Zobraz
makovaapanenka
12. bře 2018

@astyna Dusim v pare (s vyjimkou bananu) a pak rozmackam vidlickou, uz to nijak neredim, konzistence mi prijde akorat...

makovaapanenka
12. bře 2018

@luj89 Dik za posoupnuti zpet ke korenum, clovek chce delat vsechno "spravne", az casto zapomene naslouchat instinktum (svym i ditete). Kojit pred prikrmovanim nebo behem nej nelze, jak se dcerka drapne prsa, nechce nic jineho 🙂 Ja vlastne kojim strasne rada, casto se pri tom dost vyblbneme (laktacni poradkyne by dostaly infarkt 🙂), jen jsem mela obavu, aby mela dcerka dostatek zivin.

terezapetrova
13. bře 2018

@adela01 za me kousek chleba nezabije 😊 Ale pro jistotu u nej sedím a hlidam kdyby se podařilo "spolknout" větší sousto ale to se dost možná nestane pac to bude asi jen zuzlat. Kousek napr jihočeského másla taky nevim proc ne. Ostatně Kousicek másla ci oliv oleje se přímo doporučuje dávat do "slaných" Příkrmy už od zacatku .

terezapetrova
13. bře 2018

A koukám stara diskuze 😆

luj89
13. bře 2018

@makovaapanenka neboj, ma dost zivin z mlicka 🙂 Do roka je to spis takove ochutnavani a seznamovani s jidlem. Je to jak pises, chceme to delat co nejlepe, az se bojime pouzit svuj instinkt. ale zkusme to 🙂

makovaapanenka
15. bře 2018

Pro zajímavost - dnes jsem (planovane) volala dcercinu gastroenterologovi a pri te prilezitosti jsem se zeptala i na ty ovocne prikrmy a pry ji mam dat, kolik chce, klidně i 300 ml, kdyz se pak nepozvraci, protože v materskem mlece uz tolik zivin neni a dopoledni mlecna davka uz by mela byt nahrazena...

barbara04
15. bře 2018

tak moje roční naprosto odmítla jist dětskou stravu- mixovane atd... varim tedy všem nam doma zdravěji a ujida mi z talíře 🙂 nema ani jeden zub, ale pečeného kuřecí stehno, rizoto s hraskem nebo bramboracku zvládne naprosto s prehledem , chleba ji taky, kouse i jablka a banany🙂 ale teda bily jogurt mebo kase to padat nebude

luj89
16. bře 2018

@makovaapanenka
lekari toho bohuzel o kojeni casto moc nevi... koukni na mamila.sk

makovaapanenka
20. bře 2018

@luj89 Díky za odkaz. Mimo jiné se tam píše, že se má dítěti poskytnout pevná strava v množství, jaké chce a kdy chce (parafrázuju). Podotýkám, že jsem velká zastánkyně kojení a zároveň chci pro dcerku to nejlepší (jako my všechny, že). Ovocné příkrmy jí tedy dávám alespoň 200 ml, někdy víc podle toho, jak to vyjde (neschovám půlku hrušky na druhý den jen proto, že už by to bylo víc než 200 ml). Někdy jí to stačí, někdy dokojuju, nechávám to na ní. Teď zkouším na večer kaši, vždycky udělám 90-120 ml, z toho oddělím dvě lžičky, dokojím a zbytek dojím sama. Když však dnes viděla, že v misce toho ještě dost je, dostala hysterický záchvat, takže jsem dala dvě lžičky, nakojila, dokrmila zbytkem kaše a znovu nakojila 😀

fiiif
31. pro 2019

V 8mi mesicich syn jedl vse, lucinu, masla (my kupujem ramu, perlu..) pecivo, jogurty, pomazanky.. Jedl vse krom hub a koreneneho paliveho jidla.