Proč otálet s příkrmy? Synovi je 5 měsíců

fideho
18. únor 2013

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Vaše názory a zkušenosti ohledně zavádění příkrmů. Mému synovi je 5 měsíců. Od 4. měsíce méně přibývá, tak jsem na dopor dětské lékařky začala dávat kaše na noc - malý toho ale ani po 3 týdnech moc nesní, každý večer jen pár lžiček. Noční spaní nám to nijak neprodloužilo. A přírůstek váhy opět nic moc (i když se syn rozhodně nechová jako by trpěl hladem - je to normální veselý kojenec). Teď už mi pediatrička radí zavádět zeleninku, za měsíc maso. Švagrová mě ale zrazuje - prý je děsně brzo, sama začala přikrmovat až kolem 10. měsíce. Žádné agumenty vysvětlující její názor mi ale nedala. Máte s tím zkušenosti? Proč některé alternativní přístupy podávání příkrmů oddalují? Moc děkuji za odpovědi.

jaja.m
18. únor 2013

Dobrý den,my jsme na radu doktorky začali s příkrmama od ukončeného 4 měsíce.Říká se,že u koj. dětí se začíná v 6 měsíci a u nekoj. v tom 4.Ale pozor ikdyž kojíte a dítko neprospívá,tak se také může začít v tom ukon. 4 měsíci.To,že švagrová začala až kolem 10 měsíce,tak to spíš proto že kojila a dítko dobře prospívalo.Ale podle mě i podle doktorky neni dobře v 10 měsích jen kojit.Mělo by mít k tomu i normální stravu,dítko v tomhle věku už má více nároky na živiny..Takže jestli,že vám dítko neprospívá začněte s příkrmama.Kdyby jste chtěla napíšu Vám různé recepty.Tedy poze na domácí jídlo.Kupované malá nikdy neměla,odzačátku vařím

dana3262
18. únor 2013

Ja oddalovala přikrmy z duvodu, ze malý mel ekzem a je celkové oslabený a ja mu Nechtela zatěžovat organismus dalšími látkami z vnějšku. Váhu mel dobrou. Taky jsem zacla skoro v 10.měs. U druhého to bylo jiné. Tam jsem neměla důvod oddalovat (zatim je uplne zdravý) a kojení od začátku dost bojkotoval a odstavil se v 11.měs, takze tam jsem zacla koncem 6.měs.
Kazdopadne začít kaši a jeste na noc mi nepřijde stastne řešení. Myslim, ze kase je dost těžká a muze Ho bolet bříško. Obzvlášť kdyz ji dostane na noc. Lépe je začít zeleninou. Treba i večer pokud je treba, ale ja bych zacla zeleninou.

dana3262
18. únor 2013

@fideho
@jaja.m ma nároky na živiny, ale v MM dostane vše. Záleží na tom, jak prospívá.

betuse
18. únor 2013

@fideho tak já začala od 4. mesíce kaší, měsic na to zelenina i přesnídávky........prostě jsem tip ,který to nějak neřeší 😅
a co se týče doktorů....každou chvíli je to jinak.......dávat nedát....čekat, nečekat...... ted je prý dobré začít co nejdříve dětem dávat vše- i kvůli alergiim, za měsíc to bude jinak, a pak zas jinak..... at si to asi každý rozhodne sám...... 😉

betuse
18. únor 2013

..jinak kaši kluci milují, nedělám ji hustou ale přimíchám do mlíčka,problémy po mí nemají,jen ze začátku chvilku a dávám z lahve, sní toho více.......oběd mají ze lžičky a umí to s ní supr....takže v poho 😉

fideho
autor
18. únor 2013

@dana3262 Kaši jsme samozřejmě vyzkoušeli nejprve přes den a zjistili, že syn ji tráví dobře, žádné bolení bříška ho netrápí, proto jsme ji postupně přesunuli na večer, kdy dáváme mlíčko s kaší.

fideho
autor
18. únor 2013

Pro upřesnění, argumenty tradičního přístupu k zavádění příkrmů od 5.-6.měsíce znám a naprosto je respektuji. Jen by mě zajímaly argumenty maminek, které s příkrmy otálejí - z jakého důvodu? Přece i u alergiků se doporučuje začít s příkrmy mezi 4. - 7.měsícem v tzv. imunologickém okně za stálého kojení...

berenika39
18. únor 2013

@fideho upřímně? moc bych se neohlížela na doporučení někoho jiného - informací, které můžeš použít a využít ve svůj prospěch je dneska k dispozici tolik, že je snadné si najít svojí rozumnou cestu. sama si myslím, že zbytečné jsou jakékoliv extremy, oběma směry. dítě samo si obvykla "řekne", že je připravené na příkrmy, některé dřív, některé potřebuje víc času, ale ozve se. aby splácalo ve čtyřech měsíchc všechno najednou je blbost, ale zase čekat do deseti měsíců - propásne se to senzitivní období, kdy dítě rádo ochutnává, učí se snadno konzumovat něco jiného než mléko....dej na sebe, pomalu, ale jistě🙂

leni78
18. únor 2013

Na základě čeho méně přibývá ? Sama říkáte, že je veselý, spokojený kojenec. Není dobré slepě poslouchat pediatra. Pokud není schopen přihlédnout k rodinným dispozicím. Jste spíše subtilní v rodině? nebo vyšší a ráznější postavy ? Na 4 měsíci se začíná přikrmovat v případě, že dítě vykazuje zájem o jídlo a dobře prospívá. Začít přikrmovat až na 10 mkěsíci je velký nerozum. Doporučuji začít velmi nenásilně, spíše hrou, pokud je malému 5 měsíců, však se nemusí nacpat, stačí ochutnávat, dobře se bavit .-) Začněte 🙂

kalo
18. únor 2013

Já znám roční dítě, které je pouze kojené (ještě nikdy nic nejedlo) a je to pěkný puclík, naprosto krásné, zdravé a spokojené dítě....Tak proč ne, že..... 😎

dana3262
18. únor 2013

@fideho hezky to pise @berenika39 starsi syn o jidlo nejevil zajem ani v tech 10mes a mladsi uz pred 6mes. Díte si rekne samo, to je velka pravda. 🙂

ofelieee
18. únor 2013

@fideho argumenty jsou ty, že jídlo kojence zatěžuje, to tráveníčko je křehoučký a jídlo je zátěž. A MM opravdu obsahuje všechno potřebné. Není kam spěchat. 6 měsíců nebo nějaký váhový tabulky, to je taková medicínská mluva, já to vidím opravdu důležité sledovat individuálně u svého miminka. Znám děti, které pořádně nic nechtěly než MM ještě ani v roce, matky to respektovaly a děti jsou dneska úplně v pohodě, můj Kuba třeba už koncem 6. měsíce visel na každé mojí lžičce, kterou jsem dávala do pusy sobě, evidentně prostě chtěl, tak začal... a je dneska úplně v pohodě 🙂 oni doktoři mají na škole o dětské výživě tak možná 1 semestr, těch informací si dneska můžeme obstarat mnohem víc a rozhodnout se podle sebe...

monivo
18. únor 2013

@fideho nejsem si jistá, jestli je více maminek, které otálejí. Takže ti jich asi moc neodpoví. Dnes je trend začínat spíše brzy, jak už tu padlo klidně od ukonč. 4měsíce. Podle mě nejzazší doba je 5-6. měsíc. Pokud to někdo oddaluje i přes nedoporučení lékaře, je to podle mě z pohodlnosti.

ivular
18. únor 2013

Možná budu trochu off-topic, ale přesto: náš Jeník má 2 roky, měří cca 91 cm a váží cca 16 kg, takže chlapák jako hora 😅 Zhruba od půl roku baští příkrmy, ale kdyby bylo na něm, pouze by se kojil. Nejsem schopna dostat do něj víc než jeden, max. dva příkrmy denně a když mu roste nějaká stolička, jsou dny, kdy do něj kromě MM nedostanu nic. Vím, že jsme v tohle už exoti, i když kdysi jsem na MK četla o mamince, která své dítko kojila opravdu PLNĚ do dvou let. Už se ale nad tím odmítám trápit a - s trochou nadsázky - sama jsem zvědavá, kdy už malému konečně jen to MM přestane stačit 😅

ela9
18. únor 2013

ahoj tak jeden duvod proc otalet jsou ruzne alergie, ekzemy atd, ktere po necitlivych zacatcich se rozvijeji.

veruska007
19. únor 2013

@fideho Já mám velmi živé děti a vývojově dopředu. S příkrmy jsme začali, když obě děti dva měsíce i přes dostatečný příjem mléka přestaly přibírat. Dr. mi radila začít kaší, ale začala jsem zeleninou, kaši přidala po týdnu až dvou. Ač jsme s manželem oba alergici i na potraviny, děti jsou naprosto zdravé, staršímu dělali testy na alergologii a prý na 90 % nebude alergik nikdy. Jinak jsou oba dodnes spíš hubení.

Starší měl první příkrm před 5. měsícem, to už sám seděl a v 6 měs. chodil. Jedl od začátku v pohodě, na jídlo se sápal už tak měsíc před tím.

Mladší přestal přibírat už ve 3 měsících, vývojově byl taky dopředu, dr. mi radila začít s příkrmy hned... no, začala jsem ve 4 měs., malý se od začátku cpal, vůbec žádné problémy s tím nebyly.

Co se těch alergií týče, je to starší názor. Podle novějších výzkumů se doporučují příkrmy zase dříve, pozdější podávání zvyšuje riziko potravinových alergií. Z vlastní zkušenosti nemám s dřívějším podáváním příkrmů žádný problém, dětem to neuškodilo. A moje maminka je dětská sestra, měla i specializaci na výživu kojenců a říkala, že přikrmy se můžou bez problémů od 3 měs., začít postupně, nenásilně, klidně když se dítě sápe po jídle, tak mu dát kousek "na hraní", aby si na co nejvíce chutí zvyklo.

blandik
19. únor 2013

@fideho - doktorky dost jedou ve starých zažitých kolejích, pokud je tvé dítě spokojené, a pokud nehubne, tak si myslím, že přikrmovat nemusíš..našdcera má teď taky čerstvě 4m a bohužel ji moje mlíko nějak nestačí, taky mezi 3-4m přibrala hodně bídně, ted´už deset dní stojí se stejnou váhou...ale ona se hodně dere k prsu, kojím velmi často, itnerval bývá i kratší než hodina a dochází mi mlíko, vím, že by ještě pila, kdyby bylo...osobně, kdybych měla mlíka dost, tak bych neřešila přibírání, ale kojila bych, a příkrmy dala, až by dítě začalo o jídlo jevit zájem...ale v naší situaci se obávám, že už s příkramama budu muset začít...

baris
19. únor 2013

@fideho obě dce od začátku byly na UM a příkrmy jsem začala zavádět v průnběhu jejich 4 měsíce. Ale nenásilně. Je jasné, že ze začátku toho moc nesní - teda krom dětí mé sestry 😲 ty sní všechno a hned "plnou dávku 😀".

Začala jsem se zeleninou, kaší, přesnídávky ... Ale moje holky jsou "frfně" - kaše jim nejela, tak jí skoro vůbec nejedly. Přesnídávka - s velmi velkou dávkou odporu. Ale banán snědly. Vařenou zeleninu ani omylem - jen 3 skleničky od hame - (špenát s bramborem, brokolice, a pak jehněčí maso s bramborem a mrkví 😀 . Na nich jsme vyrostli cca do roka (plus od půl roku jogurty a od cca 9 měsíců jsem jim už dávala občas tvaroh). No a od roka jí normál - s námi. Samozřejmě, že skoro vůbec jsem nesolila, jim to rozmačkala.

Podle mě je to i o pohodlnosti maminkek - než se "rozčilovat" s příkrmy - vařit, koupit, pak to nacpat do dítěte, tak je jednodušší vytáhnout prso nebo udělat UM.

ela9
20. únor 2013

@blandik pokud chces zvysit mnozstvi mlika tak zkus pit caj roibos a zvysit mnozstvi tekutin, take cerstva mkrvovo jablkova stava zvysuje mnozstvi mleka a potom potraviny jako napr avokado nebo takove ty orechove pasty a vsechno co je zelene to zase pomaha na mnozstvi zeleza aby si nebyla unavena. Ale vyssi prijem tekutin je zaklad ja mam take uz skoro petimesicni holcicku a vzdycky kdyz mam pocit ze uz tam neni dost jdu se napit vody nebo roibosu ci stavy a hned za chvili uz zase muzeme. Mne take pije hodne casto. Take jsou dulezite bilkoviny. Snazim se jist dobre stravitelna jidla.

ela9
20. únor 2013

Materske mleko je pro deti opravdu to nejlepsi a sani mleka podporuje rust mozku, takze pokud dite pije casto je to pro neho dobre. Myslim ze za prikrmy stoji hodne reklama stejne jako za leky, jsou radi kdyz to kupujeme ve sklenicce, a maji z toho prijem. Davat detem trvanlive potraviny mi opravdu pripada uplne mimo a dnes uz to vetsina matek dela. Nebo takovety polotovary viz kase apod je to mrtve jidlo bez zivota.

ela9
20. únor 2013

Cetla jsem ze hlavnim ukazatelem pripraveneho traveni jsou zoubky, to dava smysl bez zubu se ji spatne.
Takze ja bych s prikrmy pockala na prvni zoubek.

jaja.m
20. únor 2013

@ela9 To je omyl..A bez zubů se vůbec nejí špatně,naopak.Malá ještě stále nemá zuby a to už jí bude rok.A už od 7 měsíců jí kousky s přehledem.A naopak švagrový kluk 15 měsíců už má 6 zubů a kousky stále odmítá,chce jen mixovaný,neumí kousat.Naše malá si kousky krásně rozmělní dásničkama.Takže kdyby se mělo čekat na první zoubek tak podle tho co jsem četla,že se třeba vyklube i v 16měsících,tak by se čekat rozhodně nemělo..Je to nesmysl....

jaja.m
20. únor 2013

@ela9 a první zoubky se klubou ve předu,to s kousáním nemá nic společnýho,vy taky nerozkousáváte jídlo předními zuby,ale těmi postraními

blandik
20. únor 2013

@ela9 - aha děkuji. a tu jablečnomrkvovou šťávu si doma odšťavňuješ? Roibos jsem nezkoušela, pořád pije pro kojící matky a šípkový..taky beru chinu 9ch na zavodnění..já s tím kojením bojuji od začátku, pořád bylo málo mlíčka a hlavně se mi prsa tak nějak blokovala, že jsem nepouštěla mlíko, které tam bylo..z toho vzniklo takové furt kojení..a železa mám taky málo. Já měla pocit, že se mi navýšilo mn.mlíka po sladkém - ale ne medu bohužel, ale po čokoládách..jenže malá reaguje na mléčnou bílkovinu ekzémem, takže tohle jsem musela vysadit...TeĎ je to posledních 14 dní děs, nepřibrala nic a zdá se mi, že vyrostla a taky bývá i nespokojená na prsu..projevuje se to tím, že kňučká a chtěla by ještě pít...Začala jsem dávat avokádo malé..ale nejraději bych s příkrmy ještě nezačínala..Jinak jsem taky proti skleničkám, je to takové mrtvé jídlo..Já bych řekla, že připravenost dítěte se pozná tak, že dítě o jídlo jeví zájem, náš měl první zub ve 13m.

blandik
20. únor 2013

@ela9 a ještě, jak často ti pije? U nás to je tak co hodinu, ale bývají dny, kdy chce i co půl hodiny...možná i já jsem už tak zvyklá, že každé kňuknutí považuji za hlad a přikládám...to je taky možné..protože přímo hlady nepláče, to ne. Říkala jsem si, že bych zavedla příkrmy takové malinké, jako třeba 2 lžičky dopol, 2 odpol...jako doplněk, aby se stávající kojení zachovalo.

micka1
20. únor 2013

Já jsem obě děti ma od narození na UM. S příkrmy jsem začala u obou od 4. měsíce. Začali jsem zeleninou v poledne a kaší večer. Zezačátku jsem zeleninu rozmačkala vidličkou. V roce už jedli prakticky všechno. Míň solené a kořeněné.

jana21278
20. únor 2013

@jaja.m můžu poprosit o recepty na příkrmy. moc děkuju.

jaja.m
20. únor 2013

@jana21278 napište mi mail a pošlu vám to

ela9
21. únor 2013

@blandik Ano stavu si odstavuji a moc mi chutna a hlavne se po ni citim hodne obcerstvena, jsou to v zasade mrkve a jablko ci dve pro lepsi stravitlnost. Zacala jsem ji pit pote co jsem cetla ze ma podobne slozeni jako materske mleko.....tak jsem to chtela vyzkouset a holcicka mi po tom dobre pribira.
Roibos je super na mineralni latky hodne vapniku a taky pomaha na traveni coz oceni i mimi.
Co se tyka zeleza a zavodneni zkus polivku s brokolici, spenatem, kapustou zelenyma fazolkama atd. zkratka se zelenou zeleninou. Salat a taky je dobra alfa alfa . No a pak nejake bilkoviny ja jim vajicka a zboznuju hummus, tahini .
Kravskemu mleku a syrum se vyhybam, a rjim radeji kozi ci ovci mlecne vyrobky ale i tak jen malo.

ela9
21. únor 2013

@jaja.m ty zuby to je znak ze uz je traveni pripraveno a to je samozrejme u kazdeho mimi jinak.