První kaše Nestlé, po ní červená vyrážka. Co krupička?

jieff
19. zář 2010

Krmili jsme malýho (6 měsíců) rýžovou kaší - moje první kaše od Nestlé a po celý pusince i na bradě mu potom vyskočily červený flíčky. Ráno už žádný neměl, ale nelíbí se nám to tak už jí nedáváme. Nemáte někdo podobnou zkušenost?
Doktorka nám poradila dávat klasickou krupičku (nově se tvrdí, že je dobré s lepkem začínat dřív...), uvařila jsem mu jí z pořádnýho mlíka přímo od krávy, neslazenou a zblajznul toho tolik, až jsem byla překvepená, jak zahučela. V diskuzích mi přijde, že všichni píšou jen o instantních, vaříte někdo i krupičku?

kalo
19. zář 2010

Konkrétně z touto zkušenost nemám...Ale mě spíš příjde brutal, udělat půlročnímu dítku kaši z kravského mléka...(ale naše dr.měla taky takové názory..každého věc). Rýžová kaše by alergenní být určitě neměla..Jestli se to druhý den ztratilo, tak nemohlo to být třeba po jídle špatně umytou pusinkou? Naše měla vždy vyrážky kolem pusy, když jsem ji pusu třeba jen utřela.....

Krupičku z mléka bych dávala až tak v roce...dřív je to pro to tělíčko pěkný záhul to strávit...

aevka
19. zář 2010

No, já taky koukám na to kravské mléko ☹ Jinak my jsme tu První kaši od Nestlé dávali taky a naprosto v pohodě. Navíc si myslím, že alergická reakce po jídle by se přes noc neztratila, ale u těch mrňousků těžko říct....

mamkanec
20. zář 2010

my z kaše od nestle neměli osypky ale totální záchvat bříška. myslela jsem si že je to náhoda tak jsem jí zkusila dát znovu asi za týden a ještě horší přitom každou jinou kaši jakékoliv značky zvládáme v pohodě takže Nestle už nikdy

jieff
autor
20. zář 2010

Moc děkuju za reakce, pusinku jsme vždycky umyli mokrou žínkou, tak si myslim, že tím to nebude. S tim kravským mlíkem máte pravdu, teď jsem koukala do chytrých knížek, díky už mu ho radši dávat nebudu.

frisca22
30. zář 2010

Ahojky, kravský mlíko bych taky doporučila vynechat 😉 Jinak Moji první kaši od Nestlé (ale i další příchutě) jsme papali taky a všechno bylo v nejlepším pořádku 😉

luthien.k
30. zář 2010

@jieff, reakce na rýžovou kaši být může, resp. na rýži nebo na kravské mléko obsažené v UM, které předpokládám tato kaše obsahuje (nebo je bezmléčná?). Na rýži reaguje malé procento dětí, přesto to není nemožné (znám tu na MK dvě).
Po té krupičce žádná reakce? Tu ale prosím zatím nedávej, stejně tak přímo kravské mléko, to je pro malý organismus opravdu zátěž jak blázen a riziko alergické reakce nebo zažívacích potíží značné.
Lepek se skutečně doporučuje zavádět, dokud je dítě kojeno, ale pomalu a postupně, ne že sní celou misku krupičky 😉 Dobré je začít ovsem, resp. ovesnými vločkami, ty obsahují nejméně agresivní lepek. Nemusíš dělat kaše instantní, můžeš přímo z těch vloček nebo jiných (pro začátek bezlepkových) zrn, jako jsou jáhly, pohanka, rýže a po uvaření umixovat...

Já být Tebou, tak tu rýžovou kaši otestuju znovu, dám ji raději ráno a pokud se znovu osype (klidně za den, dva), je to jasná reakce. Pak můžeš zkoumat podáním samotné rýže, jestli to bylo na ni.

luthien.k
30. zář 2010

Jinak se ještě zeptám, máte v rodině nějaké, jakékoli alergie (sennou rýmu, atopický ekzém, astma?). Malý je kojený?

dana3262
1. říj 2010

A neni moc brzy? Dite je schopno prijmat a zpracovat kasovitou stravu az po 10.mesici. Neni to tedy v 6.mes zbytecne? Kravske mleko neni dobre nejen kvuli pripadne alergii (jaka po tom byla stolice?) ale i kvuli bilkovine, kterou je tim dite zahlceno (zatezuje ledviny a jatra). Lepek je mozna lepsi dat dokud je dite kojeno, ale zalezi na tom, do kdy je kojeno! Pokud do 2 let, tak mozna, ale v pul roce?! Priklanim se k tomu, ze kdyz uz kase musi byt, tak uvarit doma ryzovou. Pevne nervy a hodne stesti! 😉

steelska
1. říj 2010

Nám se taky oběvyly červený flíčky a doktorka nam na to dala mastičku s ti že je to ekzemek myslyte že je možné aby to měl s te kašičky?

jieff
autor
1. říj 2010

@luthien.k
@dana3262 děkuju za odpovědi. Taky už mi kamarádka říkala, že krupičku až později. Jsem to tedy stopla (jedl ji jen třikrát). Nechci malýmu škodit, ale nenapadlo mě to, když nám to řekla doktorka. Vločky už jsme dávali, vařím to jen z vody a chutná. Jak po krupičce z mlíka, tak po vločkách se neosypal. Zkusila jsem ještě Sunarku na dobrou noc a taky vyskákaly flíčky. Objeví se ale jen kolem pusinky a rychle zmizí. Měl je jen z instantních kaší...
On je veliký hladovec, celkem rychle se naučil jíst zeleninu a i ty kašičky dlabe hodně. Alergie v rodině máme na pyl a teď po porodu mi naskočil exem na rukou. Pořád kojim.
Zkusím uvařit rýžovou kaši a napíšu jak to dopadlo.
S kašema jsem začla spíš kvuli okolí, všichni hučeli ať Toníka na noc zaplácnu aby spal...ale budí se na kojení stejně po dvou hodinách jako předtím, asi zvyk...

luthien.k
1. říj 2010

@jieff, souhlasím s @dana3262 v tom, že s kaší se klidně může ještě počkat, ale jestli je malej hladovec, tak to na druhou stranu chápu... Nicméně s nočním spaním to pomůže jen někdy a někdy naopak - díky trávení poměrně těžké kaše dítě spí hůř, než když si dá večer jen mlíčko. Kaši je z toho důvodu lepší dávat ráno.
Ta Sunarka má jaké složení? A ta Nestlé? Jestli je tam ta rýže stejný jmenovatel by mě zajímalo... Mléko, když nereagoval na kravské, by to tedy být nemělo, co vadí... Jestli jsi alergik, je tu cca 60% pravděpodobnost, že bude taky a v tomto věku jsou to téměř výlučně reakce právě na potraviny formou ekzému nebo trávicích potíží (průjem, hleny a krev ve stolici, bolesti bříška...).
Tak určitě zkus doma vařenou kaši z rýže (nejlépe jasmínová nebo basmati nebo moc dobrá je "mléčná" rýže z DM drogerie, nemá nic společného s mlékem, jakože by ho obsahovala, ale je moc chutná a hezky se na tu kaši rozvaří). Jsem moc zvědavá, jestli bude reagovat.
@steelska, to může mít z jakéhokoli jídla, které dostal buď přímo nebo jsi ho jedla Ty, pokud kojíš, kdybys chěla poradit, musíš to trochu rozepsat, jak je dítě staré, kojené/nekojené, co jí, co jíš Ty, jestli máte v rodině alergie... 😉

lojzina
1. říj 2010

my kupujeme inst.od nutrilonu nebo od hami,at mllecnou nebo nemlecnou,a zatim tuk tuk bez problemu...

steelska
1. říj 2010

tak alergie v rodině máme na pyl barva na vlasy zlato chlor.....malemu je pul roku byl pně kojen do 5 měsíce začatken 6 měsíce jsem dostala od doktorky jídelníček od te doby co papa zeleninku tak my vubec nechce prs už nevim co s ním jednou dvakrat sy cucne a konec šmitec snažím se odstříkávat abych ho nestratila uplně a začala jsem přikrmovat Hami mlíčkem.

dana3262
1. říj 2010

@jieff tak to je presne jako u nas. Doktorka "jak to ze jeste v 6,5mes nedavate prikrm?!" tak jsem zacla. Maly bastil zeleninu, vyzadoval pomerne velke mnozstvi a vsichni na me, presne jak pises, s kasi. I kdyz papal, byl evidentne zasycen, tak se budil v noci 4x-6x, tak jsem se na vsechno vybodla a zacla zas vyhradne kojit. Ted mu bude 8.mes a davam mu nektere jidlo jen ochutnavat od sebe kdyz chce. Noci jsou krusne, ale z hladu to neni, to je jiste. Porad si rikam, ze to musi nekdy skoncit 😅

jieff
autor
1. říj 2010

@luthien.k Sunarka cituju z netu: Mléčné kaše Sunarka Dobrou noc jsou chutným a vydatným večerním příkrmem. Dítě dobře zasytí, a jsou tak zárukou spokojeného a klidného spánku. Vitaminy a minerální látky podporují zdravý růst Vašeho dítěte. Maltodextrin zvyšuje sytící schopnost a zlepšuje chuť a vůni kaše. Díky jemné konzistenci a výrazné chuti jsou u dětí velmi oblíbené.
Sunarka Dobrou noc rýžová s banány je skvělým obohacením jídelníčku kojence od ukončeného 6. měsíce věku při přechodu na pevnou stravu.
A Nestlé je taky rýžová - bez bánánu🙂
Alergik tedy ne pyly jsem. Ale ještě těžko poznat jestli má Tonda průjem, zatim je to hodně podobný vaječině (i když méně často a fest smrdící), přikrmujem jen v poledne zeleninu a večer kaši a i potom kojim z obou prsu, je to fakt hladovec. Ted jsem prohlídla zásoby a jsme bez rejže, tak bude pohanka a až nakoupíme, napíšu jak reagoval.

@steelska to je mazec, že už nechce prso. To mě docela překvapuje, malej by ze mě serval tričko jak se sápe, když má hlad. Je vidět, že je každý děcko jiný. Tak se držte, však si najde svojí cestu...

jieff
autor
1. říj 2010

@dana3262 jejda, to vám to trvá tak dlouho? no je pravda, že kamarádce se chlapeček v devíti měsících taky takhle budí. Tak to si ještě užijem 😉 Já si taky myslela, že to kaší nespravim, ale ono mu to šmakuje, tak mu vždycky trošku dám a pak ještě dokojim. Tak uvidíme...

steelska
1. říj 2010

@jieff :já to prostě nechápu co jen dělám špatně 😢

luthien.k
1. říj 2010

@jieff, díky, tak až otestuješ, tak dej vědět. Zeleninka zatím v pohodě? On průjem být nemusí, stačí jeden z těch příznaků, tj. ekzém ve vašem případě.
@steelska, a co konkrétně prcek už jí za příkrmy? Neobjevilo se to náhodou někdy brzy poté, co jsi začala dávat to Hami mlíčko?

steelska
1. říj 2010

@luthien.k :ne mam pocit že po te kašičce ale vždy to tak za hodku zmizí je to divný vubec to nechápu no doktorka nam řekla že je to atopickej ekzemek ale mě se to nezdá když se to objeví a hned zase zmizí skoušela jsem i nutrilon kašičky a bylo to to samy za chvyly zase na pusince nic neměl a nejvic se mu to objevuje na tvařičkach a okolo rtiku

luthien.k
1. říj 2010

@steelska, ekzém jako reakce na potravinu se takhle může objevit a zase zmizet. Takže je něco společného ve složení těch kaší? Určitě by bylo dobré dávat vždy jednodruhovou kaši a když bude reakce, tak tu potravinu vysadit, pak nebude potřeba žádné mazání (mimochodem, co jste na to dostaly?). Když jsou takhle reakce na jídlo, to vysazení by mělo být alespoň na půl roku a pak se to může zkusit znovu. Když jsi alergik, je dobré se takových potravin u dítěte vyvarovat, snižuje to pravděpodobnost jeho inhalačních alergií v budoucnu.

dana3262
1. říj 2010

@jieff ja jsem taky vzdycky po jidle nakojila, ale po par dnech uz jsem pres den kojila treba jen 4x a bala jsem se, ze se to bude snizovat a ze nebudu mit dost mlika. Kdyz to nepomohlo k tomu, ze maly spal, tak mi to prislo lito. Ten ekzem kolem pusy po jidle neco znamena. Rikala to i moje pediatricka, co jsem k ni chodila, ale nemuzu si vzpomenout sakrys. Asi proste jen citlivost. Instantni veci taky nejsou uplne bez vyhrad, ze 😒
P.S.: S tim 9ti mesicnim synem kamaradky jsi me moc nepotesila! Pomooooc! Jak dlouho jeste 😀 😝 😵

jieff
autor
2. říj 2010

@luthien.k Zelenina v pohodě 🙂
@steelska Mě to přijde podobné tomu co se dělá Toníkovi, taky bych neřekla, že to bude exem...

@dana3262 já pořád kojim hodně, i když mi taky přijde, že hlavně v noci 😉 Jedna pani doktorka té kamarádce řekla, že v devíti měsících, když už přes den pěkně jí, tak vlasně nemá nárok na noční krmení, že už závisí jen na ní jestli mu dá nebo ne...

luthien.k
2. říj 2010

Holky, a co myslíte, že by to bylo, když ne ekzém jako reakce na alergizující potravinu? Ekzém má mnoho podob 😉 Alergie = zvýšená citlivost organismu na alergen. Ale nebojte, když se alergenu dítě vyhne, tak to velmi často časem vymizí...

steelska
2. říj 2010

@jieff :já mu tu pusinku pořád otíram mokrou houbou protože nám rostou zoubky a šileně slintáí

luthien.k
3. říj 2010

@jieff, tak co, už jste zkoušeli rýži samotnou?

jieff
autor
3. říj 2010

@luthien.k ještě ne, máme vymetenou spíž, tak zítra🙂
@steelska nám ještě nevyrostl ani jeden! každou chvíli koukam, jestli už tam nejni 🙂

steelska
4. říj 2010

@jieff tak to my máme dva a doktorka dneska říkalá že mu leze na hoře 🙂

jieff
autor
5. říj 2010

@luthien.k rýži jsem včera uvařila, Tonikovi teda nijak extra nechutnala (i když s pohankou to bylo horší), ale osypanej nebyl ani trošku. tak v rýži to nebude...
nevadí, prostě budem vařit kašičky doma, instantní dám jen v případu nouze a bude 😎
já si pod ekzémem představovala takový ty hnisající pupínky, který nemizí jen se rozšiřujou, tak proto si nemyslim, že by to bylo tohle když to mizí, ale jestli má mnoho podob, tak je to možný, moc se v tom nevyznám

luthien.k
5. říj 2010

@jieff, tak to je fakt záhada, teda aspoň pro mě 😅 Protože když na stejnou kaši nebo kaši podobného složení reaguje stejně a jediným společným jmenovatelem je rýže a mléko (na které jinak nereaguje), tak to jsem z toho teda paf 🙂 No každopádně kdyby to mělo nějaký další vývoj, tak se prosím ozvi, jsem zvědavá... 😉
Jinak ekzém může mít podobu pupínků, které mokvají a potřebují vysušovat nebo naopak jen suchých červených a hrubých míst, které potřebují promašťovat, na různých místech těla (i když je pár typických, mezi které patří u malých batolat právě tváře), může se objevovat až za několik dní po podání problematické potraviny nebo klidně hned (jako u vás)... Prostě těch podob je mnoho a čert aby se v tom vyznal 🙂
Ještě mi prosím řekni, jestli ta rýžová od Nestlé byla mléčná a jestli ta reakce byla úplně stejná jako u té Sunarky. Zkusím se ještě s někým poradit.

jieff
autor
7. říj 2010

@luthien.k Obě kaše jsou mléčné i reakce byly stejné.