První kaše s lepkem od 4. měsíce. Jaké máte zkušenosti?

mn.
16. únor 2010

Ahoj. Máme čtyřměsíčního chlapečka, zatím plně kojím. Dnes nám pediatr doporučil podávat jednou denně nemléčnou kaši s lepkem. Prý dle nejnovějších výzkumů se doporučuje začít podávat lepek mezi 4. - 6. měsícem. Ovšem většina výrobků od 4. měsíce je bez lepku. Tak jsem hledala na netu, zda jsem pana doktora špatně nepochopila. A našla jsem tento článek http://www.maminkam.cz/kdy-a-jak-zavadet-lepek-...
Jaké máte zkušenosti vy?
Díky.

poletucha
16. únor 2010

ja nevim, co doktor to jinej nazor...dneska mi napriklad prislo na emial z rodiny.cz,ze lepek az od 8.mesice...ja s nim teda zacinam prave dneska,uvarila jsem lzicku detskych testovin a dam mu je do zeleninky 😉

mn.
autor
16. únor 2010

No, právě. Nevím, zda seženu kaši s lepkem nemléčnou nebo s MM od 4. měsíce. Asi bych mu dala vždycky 2-3 lžičky večer a pak dokojila.

jmisa
16. únor 2010

No můžeš si koupit vločky a tu kaši si udělat, je to tedy piplačka.
Já dávala lepek po půl roce. Dávám sem tam, většinou právě jako kaši.

berenika39
16. únor 2010

výrobci to ještě nestihli pobrat🙂)), spíš nenajdeš pro tak malé mimčo výrobek s lepkem, všude jsou nápisy "bezlepkové".

Je to tak, jak ti mudr řekl, ale nějak mi není jasný, proč když plně kojíš bys měla dávat kaši? Prcek málo přibírá? pokud ne tak je zbytečné dávat kaši, bez ohledu na lepek. Ta nová teorie prostě jen doporučuje zavést pomalu lepek ještě v dobé kojení, to znamená kdykoliv ,když kojíš. Ne už ve čtyřech měsících.

Pokud bys kojení nahradila kaší, zbytečně snížíš tvorbu mlíčka - sníží se spotřeba, to by byla škoda, ne? Zajímavá otázka, pořád koukám, jak se všechno mění 😉 😉 😉

dvojka
16. únor 2010

Hmmm,jen aby se vše nevrátilo do těch kolejí ve kterých vyrůstaly husákovi děti 😒

berenika39
16. únor 2010

no přesně, lepek ve čtyřech,třech,dvou měsících a pak šup - zase po roce.... 😀 😀 😀 . Zlatá střední cesta....začli jsme po sedmém měsíci.

momin
16. únor 2010

My taky asi jako berenika..mezi 6 a 7 mesicem.. urcite bych to nechala az po pul roce... 😉

Ja bych vubec kasi tak brzo nedavala.... 😎
Kdyz prikrm tak zeleninku.. 🙂

ava
16. únor 2010

taky nechapu duvod, proc kasi pan doktor doporucil - jako prvni prikrm a jeste k tomu s lepkem - velmi podivne! Nas syn ma 9,5 mes a jeste cilene potraviny s lepkem nedavam, protoze planuju kojit tak do 1,5 roku a do te doby ho s lepkem urcite seznamim. Dostal parkat kousek rohliku a chleba, kdyz s chuti pozoroval, jak snidam 😉

berenika39
16. únor 2010

nejhorší je, že asi nikde nenajdeš, jak to opravdu udělat, prostě načíst co se dá, přidat svůj nějaký instinkt,cit, rozum, a vybrat.....zrovna tohle je pěkný hokej....

dvojka
16. únor 2010

a taky jde o to,zda Vojtíšek od Mn.bude umět už papat,třeba obě moje holky měly s příkrmy velké problémy ještě v 7 měsících mi vše vystrkovaly jazýčkem 😀

momin
16. únor 2010

Maly zase papa ze lzicky docela pekne uz od zacatku.. ze zacatku samozrejme nevedel co s tim ma delat,ale jak na to prisel basti jako o zivot.. my sme prikrmovali taky od 4 mesicu,ale zacla sem zeleninou..zkusila sem kasi a uz bych to nikdy neudelala.... 😒

petka80
16. únor 2010

mn. - taky bych se na to vykašlala, pokud kojíš, koj těch klasických 6 měsíců, tím se podle mě nedá nic zkazit. A jinak souhlas s berenikou.

A teda tu lepkovou kaši bys musela dát buď krupicovou (ale to bych teda fakt neradila 😅, ta se doporučuje až tak od roka), špaldovou (tu dřív mívali v DMku instantní, třeba ji tam ještě mají) nebo ovesnou (ale tam není lepek, ale něco podobnýho jako lepek, ale v tom se moc nevyznám). Nic jinýho s lepkem mě teda nenapadá.

momin
16. únor 2010

my prave tu krupicovou davame od 6 mesicu.... je jedina ktera nam sedla. po jinych to byla katastrofa!

bella.cullen.
16. únor 2010

je kaše sunarka od 4 m. ovesná s jablky mléčná s lepkem a je dobrá 😉

radka.m.
16. únor 2010

mn-pokud prospíváte,tak bych se zatím vyprdla na kaši,pokud chceš vyzkoušet lepek,tak bych to udělala až než budeš chtít začít s příkrmama,většinou kolem 6měsíce,jinak ti odborníci,co doporučují začít právě lepkem,tak proto,že v době kojení nejsou ty reakce u celiaku takové,protože to zbrzdí právě imunologické látky v mm,ovšem pokud budeš mít třeba už zeleninu,ovoce tak už se hůře rozpoznává,z čeho ta reakce může být,jinak v ovsi je avenin,a pokud je dítě celiakl,tak organismus působí na avenin naprosto stejně jako u lepku

radka.m.
16. únor 2010

jinak pokud máte v rodině celiakii,tak se porad raději s odborníkem,pak by byla určitě větší pravděpodobnost,že dítě bude také celiak,celiakem se člověk rodí,je to geneticky zakodováno,v tom případě je pak možná na místě zavést lepek,protože reakce se neobjeví hned,jako třeba u alergie,ale v rozmezí min.3týdnů,proto se doporučuje zavést lepek už ve 4měsíci,dříve,než se začnou dávat ostatní příkrmy,jo a hlavně příznaky se objeví až když má člověk určitou dobu PLNOU zátěž lepkem,takže by jsi tu kaši musela dávat pravidelně,aby se celiakie objevila

brusinka.pusinka
16. únor 2010

Já kaše dávám ale ne s lepkem nejraději má malá pohankovou kaši ze zdravé výživy, tam kupuji i těstoviny a nebo kukuřičnou kaši . Ty můžu dělat bez mléka a nebo s mlékem. Ale pokud malý prospívá z kojení bylo by škoda tak brzy začínat. Lepek oddaluji co nejdál nikdy nevíte kdy se to vrátí . Moje kamarádka má dceru a té bylo letos v lednu18 a odvezly ji do nemocnice s bolestmi břicha a přišly že má Celiakii no a to jí objevily v 18 . Tak myslím že na lepek je času dost , čím později tím líp 😉

petka80
16. únor 2010

brusinko - ale v těstovinách je taky lepek, ne? 😉

brusinka.pusinka
16. únor 2010

Petko já dělám jen rýžové těstoviny a pohankové 😉

petka80
16. únor 2010

brusi - tak to jo 😉 🙂

sicinka
16. únor 2010

Ahoj, nemléčnou s lepkem dělá hipp stojí do 40 kč v lékárně. Já jsem se kromě aktuálních doporučení pediatrické společnosti, řídila i nějakou historickou zkušeností, lepek se prostě už za dob prababiček zaváděl brzo a celiakie bylo pravděpodobně méně. Jelikož jsem kaši už dávala (dělala jsem ji z MM), tak jsem kolem 5,5 měsíce dávala tu lepkovou a zjistila, že mu nevadí. Co jsem četla tak to doporičení je opravdu mezi 4-6 měsícem, a ideálně pokud maminka kojí, souvisí to se zavedením ještě před dozráním imunity ve střevech. Jelikož se může za pár let objevit studie opačná, tak je to spíše o tvém pocitu.

mn.
autor
16. únor 2010

Děkuji všem za odpovědi 🙂 Dnes jsem byla v lekárně - ovesnou kaši s jablky od 4. měsíce je Sunarka, je to mléčná kaše. A pak jsem objevila na internetu od Hipp Bio nemléčnou ovesnou kaši od 4. měsíce. Ale tu v lekárně nikde nemají.
Ještě chvíli počkám a asi v 5. měsíci začnu tu Hippovou (tedy jestli ji seženu) dle těch doporučení - pár lžiček. A zbytek dokojím. Malý prospívá dobře, má "plošší" váhovou křivku, ale zatím v normě.
Sicinka - prosím, kde jsi sehnala tu Hippovou kaši?
Berenika - máš pravdu. Mám první děťátko, teď brouzdám po netu, jak s příkrmy. Vím, že si každý najde svůj systém. Trochu se toho obávám, ale zvládneme to 🙂

sicinka
16. únor 2010

Tak kupovala jsem ji v lékárně polikliniky prosek, v lékárně v tescu v letnanech, atd... měli ji myslím skoro všude. Ještě má kaši nemléčnou bio od Almatury špaldovou DM drogérie. MAlému ale nesedla, bolelo ho po ní bříško, takže po dvou pokusech letěla (v tom ale záleží na dětech)

kocicinka
16. únor 2010
mn.
autor
16. únor 2010

Sicinka - ještě mám jeden dotaz? Vy jste dávali nějakou jinou kaši na noc jako první příkrm a pak tu Hippovou?

sicinka
16. únor 2010

JJ tu samou od HIPP, ale ryžovou. Malej je hrozně žravej a ve 4 měsících mi pil přes 2 litry mléka. Tak jsem mu ho včer vždycky zahustila a hodně nám to pomohlo. Ale co jsem tu četla diskuze, tak byl spíše výjimka. Přestal se mi budit co hodina a přešel na "rozumný tříhodinový interval. A hlavně přestal blindit to mléko navíc 🙂

kocicinka
16. únor 2010

Jo, musí se kliknout na "knihy" a odkaz "lepek a současnost"

meganzuzka
22. únor 2012

Ahoj holky, je to teda již koukám stará diskuse, ale chci se zeptat, mám v podstatě stejný názor jako mn., má doktorka mi řekla, že podle nejnovějších studií mám mezi 4. a 6. měsícem zavést lepek - mám mu dát kašičku s lepkem 2 lžičky a pak zapít mým mlékem (můj syn je plně kojen), jen se chci zeptat, zda mu mám dávat denně ty 2 lžičky a pak dokojit a to je vše? Nemám dávat i bezlepkovou? Neuškodí to dát chlapečkovi denně ty dvě lžičky? Díky..už nechci znova volat doktorce, už ze mě musí být jelen🙂, tak jen ověřuji.

meganzuzka
22. únor 2012

ještě dodávám, že chlapeček dobře prospívá, až nadmíru, možná proto dr. neřekla nic jiného jen zkusit zavést lepek v kašičce s lepkem

vikina0
11. srp 2014

Dobrý den, taky mi na 4měsíční prohlídce doktorka řekla, že máme zkusit kaši s lepkem. Plně kojím a přijde mi to brzy malé něco cpát, když jí stačí mlíčko. Nikdo v rodině nesnášenlivostí netrpí tak ještě asi počkám...