První příkrmy místo oběda. Kdy začít dávat kašičky?

peetrunka
3. únor 2011

Ahojky maminky.....mám takový asi hloupý dotaz. Ale jsem maminka čtyřměsíční holčičky na UM a tak jsme před pár dny začaly papat příkrmy ale nějak si nevím rady.o( Podle názoru většiny maminek na netu jsem si nakoupila skleničky od Hami než si vařit sama, aspoň na začátek, prý.o) Dala jsem jí první tři dny mrkvičku - první lžičku. Pak další tři dny jsem dala tu skleničku mrkev a brambory. No a teď nevím nějak jak dál?.o( Ještě vyrábí brokolicovou první lžičku, pak podle netu nějaký další zeleninky a kombinace. ALE co dál?? Pořád jen místo oběda? A kdy začít dávat ovocné kašičky, večerní kašičky, apod.???.o(
Poradíte prosíím.....děkuji...

meo
3. únor 2011

@peetrunka Ahojky, jestli ti můžu nějak pomoct, já jsem toho načetla hodně, mám to vyzkoušené.

Zeleninku dávej místo oběda a až ti nahradí plnou dávku za mléko, tak zas začni dávat pomalu na svačinu ovocnou přesnídávku. No a potom můžeš dávat třeba večer kaši, já kupuju nemléčné a rozdělám to do mléka na které je malá zvyklá, ale můžeš kupovat i mléčné.
Pokud chceš kupovat skleničky, tak tam nemusí být napsáno první lžička, kup jakékoli malé skleničky, které neobsahují přidanou sůl nebo přidaný cukr. Já jsem jeden měsíc taky kupovala ty malé, ale pak už to prckovi nestačilo, tak kupuju ty větší, koneckonců je na skleničkách i uvedeno, od jakého měsíce je to vhodné.
Můžeš klidně vařit, to vyjde o něco levněji, doporučuji zatím kupovat BIO kvalitu, ale někdo vaří i z obyčejného ovoce a zeleniny. Já jsem na tohle opatrná, i od pediatrů slyším, že zhruba do roka je jistější BIO, kvůli vitamínům, atd. A nebo pokud máš možnost rovnou ze zahrádky.

Hlavně pozor s brokolicí a květákem, hlavně ze začátku moc nedávej tyhle dvě zeleniny. Co jsem vyčetla, tak mají trošku vliv na žaludek, hlavně u kojenců, který ještě pořádně nejedí.
Dvakrát denně by měla být ještě celá mléčná dávka, tedy pokud krmíš 5x denně.

lidiab
4. únor 2011

@peetrunka Ja jsem zacala prikrmovat pred dvema tydny. Proc si myslis ze jsou Hami prikrmy nejlepsi? Je jeste Alnatura, Babylove, Hipp, Babydream atd. Cetla jsi slozeni tech Hami sklenicek? Zajdi si treba do DM drogerie. Jsi preci z Prahy, a tady u nas je vyber opravdu obrovsky 😉 V Dm drogerii koupis treba od Alnatury - mrkev, mrkev a brambor, brambor a dyni, pastinak, brambor a pastinak, brambor dyne a fenykl. Od Babylove - cuketa a brambor (hnusna 🙂 ), mrkev, mrkev a brambor atd. Dale pak treba v Globusu maji dobre zasobene oddeleni mrazene bio zeleniny - brokolice, hrasek, spenat, mrkev. V bio obchudcich ted bezne koupis kedlubny a cervenou repu...uvaris v kojenecke vode, rozmixujes, pridas UM a kapku oleje (nejlepe bio slunecnicovy, repkovy nebo olivovy). Jiz odzkousene muzes libovolne mezi sebou kombinovat. Mesice uvedene na sklenickach jsou orientacni, vyrobce tam muze napsat cokoli, vzdy je treba si zkontrolovat slozeni.
Ja to planuji udelat nasledovne - nedrive zelenina, pak po mesici pridam maso a za par tydnu ovoce. Zeleninu, pripadne maso se zeleninou, kolem 11-12, tedy obed. Ovoce odpoledne jako presnidavku. Kasi chci zkusit asi za tyden ci dva, vecer. Budu postupovat posle toho, jak se bude mlady tvarit.
Na strankach kojeni.net je velmi podrobny navod jak na prikrmy, stahni si to, je to opravdu uzitecny a do detailu rozepsany! Jsou tam i vzorove jidelnicky, jake potraviny jsou vhodne od jakeho veku atd.

peetrunka
autor
4. únor 2011

@meo Ahojky, moc děkuju...to jsem přesně potřabovala vědět, kdy začít s ovocem a tak.o) No a jak dlouho asi Vám trvalo, než jste nahradili tu jednu dávku mlíčka na oběd, cca, prosím??Jen, abych měla představu. Naše princezna je totiž trošku nejedlík přesto jak vypadá.o) A denně dávala jen 600ml mlíčka i v době, kdy nám MUDra říkala, že by měla vypít už jeden litr.o) Teď spapá tu jednu maličkou Hami skleničku tak za tři dny.
Na te brokolici je právě napsané taky první lžička, tak jsem ji koupila a dneska jsme měly poprvé, ale dám si teda pozor, moc díky za info .o)))

bury
4. únor 2011

@peetrunka - určitě koukni na to www.kojeni.net a taky tady na koníku je diskuze, kde jsou holky moc hodný a poradí 😉
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/zaciname...

peetrunka
autor
4. únor 2011

@lidiab Ahojky...no já neříkám, že je Hami nej jen říkám, že jsem je koupila a že jsem četla, že zezačátku je dobrý dávat skleničky, prot. tam jsou hlídaný ty dusičnany nebo co.o)
Ale díky za info, kouknu i na jiný značky, jen jsem si říkala, že jí to nebudu míchat.o(
A ze zeleninky budu vařit až trošku později.....ale v Globusu se juknu po tý BIO zelenině.o))

babulinkab
4. únor 2011

Ahoj, já začala s příkrmy před měsícem, teď mi na oběd sní asi tak tu malou skleničku od hami. Něco kupuji - třeba špenát s brambory, zbytek vařím - různé kombinace - mrkev, květák, brambor, nebo cuketa, mrkev, brokolice, brambor, už jsem i přidala vaječný žloutek a už budu přidávat i maso. Zeleninu vařím v tlakovém hrnci v páře, přidávám olivový olej.
Myslím si, že množství je individuální, malá když už nemá hlad, začne jídlo prskat, do té doby jí moc pěkně a otevírá pusinku.
Asi tak po tom měsíci jsem začala s dopolední svačinou - ovoce - jablko, banán,...
Za další měsíc začnu s kaší.

peetrunka
autor
4. únor 2011

@bury Díky.o)

bury
4. únor 2011

@peetrunka - no moc jsem ti nepomohla. 😉 já kojím, takže jsme začínali dýl a než se malej rozpapal, aby mu to nahradilo celé jídlo tak to trvalo určitě měsíc. ale každý dítě je jiný.... netlač na pilu, není kam spěchat 😉

peetrunka
autor
4. únor 2011

@bury Ale jojo, juknu na ty stránky a poučím se .o) Neboj, já má právě pocit, že mám doma pořád takový miminečko moje slaďoučký a tak mě i ty příkrmy trošku dojímají, že nepapá už jen mlíčko....strašně to letí .o( Tak cca měsíc, okrajově jen abych měla přehled, děkuju.o) Hezký večer....

bury
4. únor 2011

@peetrunka - některý děti papají do týdne krásně, jiným to trvá dýl... my začínali až po půl roce a taky mi přišel malinkej - vůbec si nedovedu představit, že bychom začínali už ve 4 měsíci 🙂 držím palce 😉

barevka
4. únor 2011

My to měly stejně. Jsme na UM a začala jsem dávat příkrm ve 4. měsíci. Skleničky jsou fajn, ale... Když už ti takhle trochu sní, tak by se možná už začalo vyplácet vařit. Já vařím, dávám do mrazáku a pak už jen ohřeju. Ale to je na každém. Malá vypila 200 ml mlíčka, takže nám trvalo trochu déle, než byla jedna dávaka úplně bez mlíčka. Já to pak brala tak nějak od oka, co tři lžičky (plné) příkrmu, to o 30 ml mlíka míň. Na dávce bez mlíka jsme byly cca za tři týdny - malá se nechtěla mlíčka vzdát, ale nakonec "prohrála". O brokolici jsem nic podobného nečetla a malé jsem kupovala i vařila brokolici od začátku. Tedy začínala jsem mrkví, pak mrkev a brambor a pak jsem k tomu přidávala občas i tu brokolici, na téhle kombinaci jsme vydržely do doby, než byla bez mlíka. Pak jsem začala kombinovat a přidávat zeleninu (mrkev, brambory, špenát, brokolice, petržel, cuketa, květák). Celer by jídlo zatím obsahovat nemělo, ale v některých skleničkách je... Někde píšou, že by se něměl ani hrách, ale opět, některé skleničky ho obsahují... To už je na uvážení každého. Na jednom příkrmu za den jsme byly asi do 5. měsíce, pak jsem pomalu začala dávat stejným způsobem druhou dávku (jednu k obědu, druhou v podvečer). Do teď jsme na dvou dávkách příkrmu za den a to pouze zeleninových. Jen cca od 6. měsíce přidávám do obědové zeleniny maso. Ovoce začínáme zkoušet až teď, když se začne s ovocem brzy, hrozí, že ti prcek nebude chtít jíst zeleninu, páč není sladká... 🙂 Ale každé mimi to má jinak. Náš pediatr mi řekl, že s ovocem stačí počkat až do 7. měsíce. Taky asi záleží na každém. Já teď jako druhé jídlo dávám buď špenát s mrkví nebo bramborou nebo míchanou zeleninu (mražená směs z pytlíku) a teď jsem začala dávat mrkev s jablíčkem. Od 5. měsíce dávám večer kaši, začala jsem hlavně proto, že se mi malá začala budit o hodinu a půl dřív a kručelo jí v bříšku... 🙂 Takže teď je jí 6 měsíců a 14 dní a baštíme takto: mlíko, oběd, mlíko, sváča, kaše. Malá je spokojená a moc dobře prospívá 😉 Mléčné výrobky (jogurt, tvaroh, atd...) zatím nedávám, ani piškoty nebo nějaké sušenky, s tím chci ještě tak měsíc počkat. Tedy pokud počká i ten mrňavej jedlík...🙂
Nakonec zjistíš, že to není žádná věda, hlavně když ti to bude malá baštit, bude jí to chutnat a bude zdravá!

lidiab
5. únor 2011

@peetrunka Jo jo, ja jsem se take rozhodla ze budu ze zacatku davat sklenicky, jenze jsem se setkala se stejnym problemem jako ty...neni toho moc na vyber 🙂 Ale zkus se poohlednout i po jinych znackach. Ja jen ze Hami i do tech prvnich lzicek pridava dalsi ingedience, jak ryzovou mouku, jablecnou stavu atd. Takova Alnatura nic takoveho nepridava, je tam jen zelenina, voda a olej. Cenove to vychazi cca na stejno, akorat ty Alnatury jsou vetsi, ten zbytek muzes zmrazit. Nejvic synovi zatim zachutnal doma uvareny hrasek a sklenicka dyne a brambor od Alnatury. Ted zrovna davam spenat a brambor od Hami. V tech podkladech z kojeni.net pani pise ze by se spenat mel davat prevazne ze sklenicek, protoze do sebe hodne nasava dusicnany a u te detske vyzivy je to hlidane. Zitra se chystam na kedluben co jsem koupila v bioobchode a pak na bio dyni Hokkaido z Albertu.
Ted uz pomalu zjistuji ze se asi opravdu vyplati varit a mit sklenicky na cesty nebo pro pripad nouze. Jenze ted je vyber te zeleniny mizerny, holt je zima no 🙂
Co se tyce tech doporuceni vhodne a nevhodne zeleniny je to dost slozite.Vsude ve svete to delaji jinak. V USA zacinaji ovocem, predevsim banany, pak jablka atd. Na vychod od nas (Ukrajina, Rusko atd) zacinaji kysanymi mlecnymi vyrobky a zeleninovymi vyvary. Vim to od kamaradky. Normalne tam sedmimesicnim detem davaji tvaroh, coz se u nas povazuje za velmi nevhodne kvuli vysokemu podilu bilkovin. A deti jsou navzdory tomu stejne zdrave jako vsude. Holt jiny kraj, jiny mrav 🙂 Z toho soudim ze by se ta doporuceni mela brat s rezervou.

ratatooy
5. únor 2011

ahoj holky,mi budeme s příkrmy začínat příští pátek začneme uvařenou mrkví doma,ale už jsme začali sem tam večer dávat sunarku ta je od 4měsíce ale nepřijde mi že by po kaši dýl spal i doktorka mi řekla že ať s tím nepočítám že kaše jsou hladový,tak nevím proč všude reklemují jak kaše zasytí na noc,ale jinak chci říct že záleží na každým jak si to s přikrmama udělá podívejte se na nás co bylo a čím nás krmily a jsme taky zdraví dneska je všeho takový množství že pak člověk ůplně zbytečně přemýšlí jak to udělat a co by bylo nejlepší ža je pak z toho jelen takže je nejlepší se asi řídit zdravým selským rozumem.já prej ještě neměla ani zuby a už jsme baštila ředkvičky 😀