Prý je moderní zavádět rýžové kaše už od ukonč.5.měsíce

verca.c
19. bře 2009

Ahoj holky, v pondělí jsme byli na prohlídce, Barunce je 5 měsíců a doktorka mě překvapila tím, že už mám Barunce dávat na večer rýžovou kaši a pak přidat i zeleninové příkrmy. Argumentovala tím, že byla na semináři a dnes je "moderní" již přidávat kaši dříve, aby tělo bylo připravené na lepek, který je obsažen v dalších kašičkách. Malá je plně kojena, za měsíc přibrala 500g, což prý není tak strašné. Porodní váhu měla 3,94 kg a nyní ukonč.5.měsíc 7,5kg. Jakého jste vy názoru? Zatím jsem nic nezačala přidávat, pročítám si internet ve volných chvílích a zatím jsem se dočetla, že příkrmy až od 6.měsíce.
Byla bych spíš pro to, abych ten měsíc ještě počkala, jenže nevím, jak se pak před dr. tvářit a jak argumentovat tím, že jsem si prostě usmyslela počkat. Je to naše první mimčo, tak jsem ještě taková nejistá.

berenika39
19. bře 2009

rýže a lepek? no nevím, ale to snad k sobě nepatří?

kijonkova.k
19. bře 2009

Já osobně bych počkala ještě ten měsíc,Dr.ať se tváří jak chce,ne? 😉 😀 Navíc v rýžové kaši lepek není,tak nevím,jak by se to tělo mělo připravit???Pokud malá hezky přibírá,což jo,tak počkej 😀

elephant
19. bře 2009

Verco,
riaď sa svojim inštinktom. Ak máš pocit, že to Barunke ešte stačí, tak jej nepridávaj nič, ak máš pocit, že už má hlad, tak jej skús tú kašu dať.
Ja som synov chcela plne kojiť do ukončeného 6. mesiaca, starší bol ok, ale u mladšieho som začala o nejaký týždeň skor, pretože som mala pocit, že je hladný.

Inak nechápem, ako to Dr. myslela s tým lepkom, v ryži žiaden nie je, a kaše s lepkom proste budeš dávať, keď bude staršia, nie? Ja som tiež začinala bezlepkovými, lepok som dávala od roka.

sirinka
19. bře 2009

tiez mam pocit ze ryzova kasa nema s lepkom vela spolocneho 😉
verca kludne zacni az od siesteho mesiaca zeleninkou, nic vam neutecie a dr. jednoducho a razne potom povedz, ze si sa takto rozhodla a hotovo...

sirinka
19. bře 2009

inac co sa tyka pridavania lepku, najnovsie vyskumy potvrdili, ze u dojcenych deti je vhodne zavadzat ho skor...teda cca od ukonceneho 6. mesiaca, pretoze tym dojcenim je traviaci trakt velmi dobre chraneny pred pripadnymi neziaducimi ucinkami a tym sa nauci telo ho lepsie tolerovat a udajne sa tak da dobre zabranit vzniku alergickych reakcii...ale podotykam, nejde o modernost ale vyskumy...

petka80
19. bře 2009

S tím lepkem to asi myslela tak, že podle toho teď moderního názoru, kdy je dobré dávat lepek už od 6 m., radí ta doktorka dávat od 5 m. nějakou bezplepkovou kaši a od 6 m pak něco s lepkem, aby ten lepek nebyl první, co dítě dostane. Teda nevím, jestli jsem to moc nezamotala 😕 Je to ale jen má dedukce, přijde mi to jako blbost. Můj názor je, že když se počká, tak se 100% nic nezkazí, když se nepočká, tak se možná zkazí a možná ne 😉

berenika39
19. bře 2009

od lékařů ohl edně výživy jsou to jen doporučení, jinak je to na tobě...a nesmysl je to i proto, že když jí dáš ted rýžovou kaši, kterou koupíš, bude sladká, a pak by malá třeba nechtěla zeleninu. dej na svůj rozum. je to pravda, že poslední názory jsou, že lepek se má zavést v době výhradního kojení, do 6. měsíce, ale ne že musí! pokud bys to tak chtěla udělat a dát na pí doktorku, musela bys dát kaše s lepkem. obilné.

berenika39
19. bře 2009

sirinka 😀 😀 , máme stejné zdroje?? 😀

kacka.va
19. bře 2009

verca:sice se mluví o tom, že lepek se může hned od zavedení příkrmů, ale u plně kojených dětí se má za to, že příkrmy se budou zavádět až po šesti měsících. Tka mi trochu přijde, že to vaše dr. (s prominutím) plácá páté přes deváté 😉 taky nevídím moc souvislost mezi kaší a lepkem, i když na internetu občas jsou takové informace, že dříve takové domněnky byly, ale bylo to vyvráceno.

verca.c
autor
19. bře 2009

Děkuji moc za podporu, snad bude BArunka dobře přibývat i nadále, to by mě mrzelo, kdyby přibrala málo a dr. byla "na koni". Ale teď kolikrát mi ani nedopije druhé prso a už nechce. Tak si myslím, že jí to stačí.
Jen ještě taková otázka...Jaký je ideální přírůstek váhy za měsíc?

verca.c
autor
19. bře 2009

Já si myslím, že to myslela tak, jak psaly sirinka a petka80. Paní dr. je starší paní, ale snaží se řídit tím, co právě "letí". možná to nazvala špatně, že "moderní je,..." Sama nemohla na vhodné slovo přijít a asi myslela výzkumy.

berenika39
19. bře 2009

Kdyby se ti zdálo, že nepřibírá, a opravdu jsi musela začít s příkrmy, tak určitě zeleninou. A sama vidíš, že je zatím spokojená, tak klidně vydrž. U kojených dětí půl kila na pátý měsíc je dolní hranice. Ono to pak ale klesá, taky jsou v šestém měsíci akčnější, prostě důležitý je, aby nabrala, ne hubla, a byla spokojená.

katkaaalex
19. bře 2009

Ahojte, ja som Alexovi dala bezmliecnu ryzovu kasicku na radu nasej pediatricky, kedze zle spinka a casto sa budi no nepomohlo to a este k tomu mame odvtedy problem s kakanim. Tiez si myslim, ze mliecko zatial uplne staci. pekny dnik vsetkym

sirinka
19. bře 2009

berenika 🙂

verca idelany prirastk neexistuje...dolezite skor je porovnanie prirastkov...napr, ked ti doteraz priberala priemerne za mesiac 500-600g a zrazu priberie len 80g tak mas problem...mliecko jej nestaci...ale ked to bude 350g tak je to zase ok.
vobec sa nestresuj vahou, riad sa spravanim tvojej dcerky, ak je cula, ma chut hrat sa a smiat sa, vobec nic jej nechyba 😉

andy80
19. bře 2009

verca.c: doktorka má divné názory, které spolu nesouvisí. Pokud jste plně kojeni a nemáš potřebu malé na noc dávat kaši, tak jí nedávej. S přibíráním problém nemáte, tak nechápu, na co ještě do malé cpát kaši.

fiallinka
19. bře 2009

verca: no já myslím, že když tu kaši dávat nebudeš, tak maximálně nebudeš ta nejmodernější matka, jinak se nic nestane - ale myslím, že ti přibírá krásně, není důvod - já mám stejně starého kluka jako ty a taky čekám do toho 6. měsíce... Ale s obecně se často s rýžovou kaší začíná, neochucenou a nejlépe i bez mléka - není tam lepek, tak právě proto, a s mlékem taky radši později kvůli případným alergiím...

berenika39
19. bře 2009

😀 😀 😀 😀 , my jsme totiž s andy antikašový boovnice.... 😀 😀 , teda abych nemluvila za ní, já určitě!! pokud to není třeba kvůli podváze a nejedení a nepřibírání, tak je kaše k ničemu, prázdné kalorie, sladká, možná jen to mlíko v ní 😝

sirinka
19. bře 2009

ja sa chystam nase druhe mimi vylucne dojcit az do ukonceneho siedmeho mesiaca...ak nebude problem a co sa tyka kasi....tiez si myslim, ze celkom stacia az ako treti prikrm...najprv zeleninka, potom ovocie a masko a az tak nejake kase....
co mam skusenosti z okolia vacsina deti ich ani velmi nehce papat...ktovie preco...aj nasa klara zje len ked je veeeelmi hladna

annag
19. bře 2009

ja by som len dodala, prečo sa tieto názory - kaša už pred polrokom objavili:

- áno, je dobré zavádzať lepok súčasne s dojčením. Je však mnoho žien, ktoré končia dojčenie v polroku a prechádzajú na UM. Takže zrejme tam vznikla úvaha, že treba zaviesť lepok skôr. No pokiaľ dojčenie trvá dlhšie, mamička dojčí do roka, tak podmienka - zavádzať lepok súčasne s dojčením sa ľahko splní tak ako doteraz, niekedy v druhej polovici prvého roka bábetka.

Svetová zdravotnícka organizácia stále trvá na výlučnom dojčení do pol roka a pokračovaní v dojčení aspoň do 1 roka. Takéto protichodné názory a štúdie vydávajú vedci každý deň, no záväznými by sa mali stať až keď budú oficiálne uznané. A to zatiaľ nie sú.

holly1
19. bře 2009

annag, já jsem to moc nepochopila ☹ Takže kdybych se rozhodla kojit jen do půl roku, tak mám zavést lepek kdy? A v jaké podobě? A proč dřív než kdybych kojila dál? Opravdu tomu moc nerozumím...

verca.c
autor
19. bře 2009

v 6. týdnech měla o kilo navíc, ve 3 měsících o 1400g, ve 4 měsích o 600g a nyní o 500g. dost to kolísá.přitom je to pořád takový cvalík. však koukněte www.baramisu.rajce.net ale přitom je hrozně čilá, pořád se chechtá a povídá, noc celou prospí.

holly1
19. bře 2009

jinak my teď přibíráme dost pomalu, takže doktorka při poslední návštěvě zkonstatovala, že tak za měsíc bychom mohli začít se zeleninovou polévkou - to jsem taky nepochopila, proč polévka, vždyť se dělají spíš zeleninové kašičky, ne? Mně se zdá, že každá doktorka má jiný systém, nejlepší je se řídit obecnými pravidly, která dnes platí...?

sirinka
19. bře 2009

holly no lebo MM udajne dobre chrani traviaci trakt oproti UM...takze ak si rozhodnuta dojcit iba 6 mesiacov, "bolo by vhodne" zaviest lepok este pocas dojcenia...
a tiez si myslim, ze je lepsia kasicka.

verca priberanie mate celkom v pohode...s vekom vacsina babatiek pribera stale trosku menej.... 😉

verca.c
autor
19. bře 2009

já se setkala s tím, že tomu dost lidí říká polívky, protože kdysi se to mixovalo a dávalo flaškou a teď se to podává lžičkou a je to spíš pyré.

dukie
19. bře 2009

Nám naše Dr. na šestiměsíční prohlídce říkala, že máme pokračovat v zavádění příkrmů tak, jak nám v pěti měsících vysvětlila (začali jsme v 5,5 měsících), přičemž se prý od té doby v doporučeních změnila jediná věc: První lepek se prý doporučuje už mezi 4. a 6. měsícem. 😎 A včil si vyberte... 😀 Ale ono je to podle mého názoru stejně prašť jak uhoď... za rok přijdou s novými doporučeními. 😎

holly1
19. bře 2009

aha 😲 no já nevím, jak dlouho budu kojit, nejsem nijak rozhodnutá, máme pořád trochu problémy, takže to se uvidí... No zeleninu plánuju dávat lžičkou, ne ve flašce, doufám, že doktorka mě zase nebude přesvědčovat o něčem jiném...

holly1
19. bře 2009

a v jaké formě ten lepek? Nějaká obilná kaše???

holly1
19. bře 2009

ještě před zeleninkou?

kacka.va
19. bře 2009

já bych neřešila, kdy lepek, prostě bych jela podle klasického doporučení, jen bych nehlídala, jestli v něčem lepek je nebo ne. hotovo 🙂

wensdy
19. bře 2009

Já si myslím,že žačínat s příkmy stačí( u plně kojených dětí)až od půl roku. A s první lepkovou kaší jsem začla až když malý bylo 9 měs. Záleží taky na tom jestli jste alergici,nebo by jste k tomu měli sklony,a dráždit to přědčasně lepkem? Stejně když si koupíte první mrkvičku nebo brokolici od Hami,tak je v ní rýžová kaše.To jsem zjistila až po 5 skleničce .Taky mi pomohlo zavolat na bezpl. linku Hami 800 110 000 nebo koukněte na www.hami.cz.